Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń – jak to działa?

W nagłych sytuacjach, gdy pieniądze są nam potrzebne od razu, korzystamy z kredytów gotówkowych bez zaświadczeń. Minimum formalności oraz szybkość zawierania takich umów są ich niewątpliwym atutem. W takich rodzajach kredytów i pożyczek specjalizują się szczególnie instytucje pozabankowe. Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń bardziej znany jest jako kredyt na dowód.

Kredyty bez zaświadczeń – gdzie szukać oferty?

Wiele instytucji udziela takiego rodzaju pożyczek. W internecie, czy telewizji pojawia się coraz więcej ofert kredytów bez zaświadczeń o dochodach. Proponuje ich sporo banków. Obecnie można zawrzeć umowy tego typu również przez internet. Wystarczy wypełnić wniosek i przesłać skan dowodu osobistego.

W bankach nie dostaniemy typowego kredytu na dowód, lecz czasami możemy skorzystać z uproszczonej procedury. Wymaga ona złożenia oświadczenia o osiąganych dochodach. Jeżeli mamy konto osobiste w banku i co miesiąc pracodawca przelewa na nie nasze zarobki lub gdy niedawno braliśmy w nim kredyt i spłacaliśmy raty terminowo, możemy liczyć na szczególne względy. Jakich formalności wobec tego będziemy musieli dopełnić? Banki mogą udzielić nam kredytu w oparciu o:

  • oświadczenie o dochodach, które wypełniamy w danej instytucji, podając najczęściej dane zakładu pracy oraz wysokość zarobków; następnie bank potwierdza zatrudnienie dzwoniąc do pracodawcy,
  • PIT, na podstawie którego instytucja finansowa szacuje naszą zdolność kredytową,
  • wyciąg z konta, który pozwala sprawdzić zdolność kredytową klienta; bank sam decyduje za jaki okres musi zostać przedstawiony.

Oczywiście w każdym z tych przypadków nieodzowny jest również dowód osobisty.

Jak cała procedura wygląda w instytucjach pozabankowych?

Tutaj wszystko sprowadza się do wypełnienia formularza, wylegitymowania się dowodem osobistym oraz podpisania umowy kredytowej. Załatwienie takiej pożyczki zajmuje dosłownie chwilę. W niektórych instytucjach dostaniemy decyzję o jej przyznaniu od ręki, w innych będziemy musieli poczekać od 48 do 72 godzin.

Czy warto brać kredyt gotówkowy bez zaświadczeń?

Instytucje finansowe lub firmy pożyczkowe udzielając takiego kredytu ryzykują więcej niż w przypadku produktów wymagających różnego rodzaju zaświadczeń i dopełnienia wielu formalności. Dlatego koszt kredytu gotówkowego na dowód z reguły jest o wiele wyższy. Skąd w końcu instytucja ma mieć pewność, że jesteśmy wypłacalni.

To ryzyko podejmowane przez firmy pożyczkowe rekompensować mają prowizje, marże i oprocentowanie, a często także dodatkowe ubezpieczenia. Jeżeli zdecydujemy się na taki produkt, korzystajmy z najlepiej ofert banków. Szukajmy także promocji. Jest to także rozwiązanie dla osób zadłużonych, które nie otrzymają kredytu z powodu braku zdolności kredytowej.

Minusy kredytu gotówkowego bez zaświadczeń

Główną wadą  jest oczywiście wysokie oprocentowanie kredytów gotówkowych bez zaświadczeń. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) w tym wypadku może wynosić od 7% do nawet 40%. Te bez żadnych zaświadczeń oczywiście bliższe będą górnej granicy. Także kwoty, które instytucje będą skłonne pożyczać nie będą tak wysokie. Żadna firma nie udzieli nam kredytu bez żadnych zaświadczeń w wysokości np. 200 tysięcy złotych.

Rankingi i kalkulatory kredytów gotówkowych

Jeżeli już zdecydujemy się na taką formę finansowania, możemy skorzystać z  kalkulatorów kredytów gotówkowych. Dzięki nim znajdziemy dogodną ofertę bez wychodzenia z domu. Wystarczy wpisać kwotę, cel oraz okres kredytowania, a naszym oczom ukaże się wysokość rat oraz harmonogram spłat. To bardzo dogodny sposób, lecz należy pamiętać, iż często nie uwzględniają one dodatkowych prowizji, czy opłat na przykład z tytułu niedotrzymania terminu spłaty. Warto także sprawdzić również ranking kredytów na oświadczenie.

Wysokość kredytów bez zaświadczeń

Nie ma co liczyć na zawrotne sumy przy takich produktach. Nikt bowiem nie będzie ryzykował utraty 100 czy 200 tysięcy złotych sprawdzając jedynie nasz dowód osobisty. Jeśli jednak zależy nam na 10 czy 20 tysiącach takie oferty wchodzą już w grę i są osiągalne. Różna może być także długość kredytowania, nawet do kilku lat.

Jeżeli jednak zależy nam na wyższej kwocie, a nie mamy zdolności kredytowej możemy dostać takową mając żyranta, czyli osobę, która w razie naszych kłopotów ze spłatą pokryje zobowiązanie z własnej kieszeni. Poręczyciel musi być jednak osobą wiarygodną, posiadającą stałe źródło dochodów. W dzisiejszych czasach nie jest łatwo o osobę, która zgodziłby się na żyrowanie kredytu. W takim wypadku to poręczyciel zobowiązany będzie do przedstawienia stosownych zaświadczeń.

Kredyty gotówkowe bez zaświadczeń kierowane są w głównej mierze do osób, które potrzebują szybkiego dostępu do gotówki. To rozwiązanie również dla tych, którzy widnieją na czarnej liście BIK-u lub KRD, nie posiadają bowiem dla banków żadnej zdolności kredytowej, nie są też wiarygodne. Czasami zdarza się też tak, że załatwienie zaświadczeń z zakładu pracy jest bardzo pracochłonne lub kadry znajdują się poza naszym miejscem zamieszkania i musielibyśmy czekać kilka dni na takie dokumenty. Jeżeli nie mamy czasu na tak długie oczekiwanie, kredyt bez zaświadczeń jest najwygodniejszym rozwiązaniem.

Pamiętajmy, aby najpierw sprawdzić w banku, w którym posiadamy konto czy istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu wyłącznie na dowód i oświadczenie o dochodach lub PIT. Jeżeli nie, znajdźmy sprawdzoną i godną zaufania placówkę firmy pożyczkowej. Sprawdźmy także wszystkie opłaty prowizje oraz oprocentowanie i przeliczmy, czy rzeczywiście stać nas na zaciągnięcie takiego zobowiązania.

[apss_share]