Kredyt gotówkowy dla zadłużonych – co warto wiedzieć?

0 /5
(Ocen: 0)

Kiedy wpadniemy w spiralę zadłużeń, trafimy do Krajowego Rejestru Dłużników (KRD) lub Biura Informacji Kredytowej (BIK) szanse na otrzymanie kolejnego kredytu czy pożyczki drastycznie maleją. Każdy bank sprawdza historię kredytową klienta, zanim przyzna mu kredyt. Skąd zatem wziąć pieniądze na spłatę komornika lub zaległych zobowiązań?

W takiej sytuacji nie ma szans na uzyskanie kredytu w banku lub SKOK-u, które posiłkują się danymi z KRD czy BIK-u. Jeżeli wobec tego jesteśmy w takiej sytuacji pozostają nam jedynie parabanki i firmy pożyczkowe. Należy pamiętać także, że dane w BIK nie są usuwane od razu po całkowitej spłacie zobowiązania, dlatego przed złożeniem wniosku o kredyt warto sprawdzić czy nadal widniejemy w bazie. Można to zrobić np. pobierając raport BIK.

Kredyt gotówkowy dla zadłużonych – jego koszty

Zanim skorzystamy z oferty takiej firmy musimy uzmysłowić sobie kilka kwestii. Po pierwsze, że jest to pożyczka podwyższonego ryzyka, a zatem jej koszty będą wysokie. Jednak zawsze warto zachować zdrowy rozsądek. Instytucje finansowe wyrównują sobie ponoszone ryzyko poprzez prowizje i oprocentowanie.

W telewizji i internecie znajdziemy wiele ofert dla zadłużonych klientów, jednak nie jest prosto znaleźć produkt na dobrych warunkach. Często oprocentowanie i prowizje są po prostu zabójcze dla naszego portfela. Dlatego biorąc tego rodzaju kredyt gotówkowy zastanówmy się, czy warto i czy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie bez takiej formy finansowego wsparcia. Jeżeli jednak już zdecydowaliśmy- czytajmy dokładnie umowy i pytajmy w razie wątpliwości. Proponowany okres kredytowania dla osób zadłużonych jest o wiele krótszy, niż w przypadku tych posiadających zdolność kredytową.

Od czego zacząć szukanie kredytu gotówkowego dla zadłużonych

Zanim podpiszemy umowę kredytu gotówkowego, sprawdźmy:

  • wiarygodność firmy pożyczkowej,
  • opinie w internecie,
  • wszystkie zapisy, jakie zawiera umowa.

Istnieje bowiem grono firm lub osób prywatnych, które oferują udzielenie pożyczki, wyłudzają różnego rodzaju opłaty np. za przygotowanie umowy, a potem znikają bez śladu.

Rozwiązaniem dla osób zadłużonych może być również kredyt konsolidacyjny lub pożyczka hipoteczna. W przypadku kredytu konsolidacyjnego łączymy kilka zobowiązań w jedno z mniejszą miesięczną ratą. Obliczone wtedy zostaje od nowa oprocentowanie oraz zwiększony okres kredytowania.  Pożyczka hipoteczna jest rozwiązaniem dla osób posiadających nieruchomość, która może stanowić dla instytucji finansowej zabezpieczenie w razie naszej niewypłacalności. Takie zabezpieczenia drastycznie podwyższa zdolność kredytową. Bank i w tym wypadku sprawdzi nas w BIK, jednak zła historia kredytowa nie przesądza o tym, że nie dostaniemy pożyczki.

Gdzie szukać kredytów dla zadłużonych?

W internecie znajdziemy mnóstwo ofert tego typu. Jednak należy być bardzo ostrożnym, gdyż istnieją oszuści, zarabiający na cudzym nieszczęściu. Przed wejściem w taki układ sprawdźmy dokładnie wiarygodność potencjalnego kredytodawcy. Znane już marki często korzystają z reklam w telewizji i prasie. Znalezienie oferty nie jest trudne, gorzej z warunkami na jakich mamy podpisać umowę- tutaj ciężko o tanie produkty.

Aby ułatwić sobie poszukiwanie i porównanie możemy skorzystać z porównywarek kredytów lub przejrzeć rankingi kredytów gotówkowych. Zestawione są w nich różne instytucje i ich oferty. Taka przejrzystość warunków pozwoli na lepszą ocenę sytuacji. Jeżeli wśród nich nie znajdziemy oferty dla siebie, to chociaż zobaczymy jak wygląda sektor kredytów i ile mniej więcej będziemy musieli zwrócić naszemu przyszłemu kredytodawcy.