Kredyt gotówkowy dzięki skradzionej tożsamości – sprawdź jak się obronić

0 /5
(Ocen: 0)

Kradzież danych osobowych może spotkać każdego, a konsekwencje są bardzo poważne. Można tego uniknąć stosując się do zasad bezpieczeństwa, ale nawet one nie gwarantują stuprocentowej pewności. Są jednak sposoby, które umożliwią nam szybkie wykrycie próby wyłudzenia kredytu gotówkowego na nasze nazwisko. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak zabezpieczyć się przed kradzieżą tożsamości lub co robić, gdy już do niej dojdzie zapoznaj się z naszym artykułem. Te metody wystarczą, aby spać spokojnie!

Jak wygląda proceder kradzieży tożsamości?

Zdobycie przez niepowołane osoby naszych danych to realne zagrożenie. Nasza tożsamość może zostać przechwycona w różnych codziennych sytuacjach. Wysyłając CV o pracę, kserując dowód tożsamości dla banku czy zwyczajnie gubiąc dokumenty, nie wspominając o ich kradzieży. Wielokrotnie wypełniamy formularze przez internet, w których jesteśmy proszeni o nasze dane osobowe. Wystarczy, że przestępca otrzyma potrzebne informacje, a za ich pomocą zaciągnie na nasze nazwisko kredyt i pożyczki. Najgroźniejsza okazuje się nasza niewiedza o tym, że ktoś posługuje się naszą tożsamością, ale łatwo temu zaradzić!

Konsekwencje fałszerstwa tożsamości

Skutki zawłaszczenia danych osobowych mogą być bolesne i poważne. Przestępca może je wykorzystać do założenia fałszywego konta osobistego, wykorzystać je w aukcjach internetowych a przede wszystkim zaciągnąć w naszym imieniu kredyt gotówkowych i pożyczkę. Bez świadomości tego, że ktoś się pod nas podszywa, złodziej może działać swobodnie. O tym, że zostaliśmy wykorzystani w najgorszym razie dowiemy się, gdy komornik zajmie nasz rachunek. A będzie to dopiero początek nieprzyjemności. Na nas będzie spoczywać obowiązek udowodnienia popełnienia przestępstwa, ale dopóki nie zapadnie wyrok sądu bardzo trudno będzie wstrzymać egzekucję komorniczą.

Ale spokojnie. To nie oznacza, że trzeba zrezygnować ze wszystkich udogodnień jakie daje nam współczesna technologia. Wystarczy, że zastosujemy się do poniższych rad i będziemy mogli czuć się bezpiecznie.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą danych osobowych?

Zachowanie podstawowej ostrożności to dostatecznie dużo. Pamiętajmy, że nasze dane może wykraść też złośliwe oprogramowanie. Dlatego trzeba korzystać z zaufanego połączenia oraz urządzenia. Podobnie przekazując informacje o nas musimy wcześniej sprawdzić, czy podmiot który je otrzymuje jest uczciwy i czy dane, których wymaga są rzeczywiście potrzebne.

Alert BIK

Czasem jednak nie mamy po prostu wpływu na to, że nasze dane gdzieś “wypłyną”. Może to być np. spowodowane nieuwagą współpracownika lub firmy z którą podpisaliśmy umowę. Jaki by jednak nie był tego powód, także i przed tym możemy się zabezpieczyć. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z alertów Biura Informacji Kredytowej.

W ramach tej usługi otrzymujemy informacje sms o tym, że ktoś pyta się o nas w bazie BIK lub na nasze nazwisko zakładane jest konto czy zaciągany kredyt. W ten sposób natychmiast dowiadujesz się, że niepowołana osoba podszywa się pod Ciebie. Co więcej w ramach Alertów BIK można skorzystać z zastrzeżenia kredytowego. Dzięki niemu można zabronić znajdującym się w systemie bankom i firmom pożyczkowym podpisywania umów na nasze dane osobowe. To od razu zamyka oszustowi drogę do wykorzystania naszej tożsamości. Koszt Alertu BIK wraz z zastrzeżeniem kredytowym wynosi obecnie 24 zł na rok.

A co, gdy już jest za późno?

Jeśli przestępcy udało się wyłudzić kredyt na Twoje nazwisko trzeba działać szybko. Jeżeli zgubiliśmy dowód osobisty lub został on skradziony możemy go zastrzec logując się do BIK. Tą drogą przekażemy szybko informacje do znajdujących się w systemie banków, operatorów komórkowych i firm pożyczkowych. W przypadku, gdy nie mamy konta w BIK lub dostępu do internetu można zastrzec dokument tożsamości udając się do placówki swojego banku lub innej najbliższej obsługującej bazę Dokumentów Zastrzeżonych. Niektóre instytucje umożliwiają też zastrzeżenie dokumentów telefoniczne. Teraz jeszcze pozostaje poinformować Policję o zaistniałej sytuacji oraz wyrobić nowe dokumenty w przeznaczonej do tego placówce.