Kredyt samochodowy czy leasing – co lepsze?

0 /5
(Ocen: 0)

Auto dla przedsiębiorcy to często nie tylko “narzędzie pracy”, ale też element prestiżu. Każda osoba prowadząca firmę zdaje sobie sprawę z potrzeby posiadania niezawodnego samochodu. Skąd jednak znaleźć na to środki? Popularnym rozwiązaniem jest kredyt samochodowy lub leasing. Która możliwość jest lepsza? Jak zdecydować, co będzie najbardziej opłacalne? Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy do naszego poradnika!

Czym jest leasing?

Leasing to rodzaj najmu lub dzierżawy jakiejś rzeczy, np. samochodu. Najczęściej w umowie leasingowej biorą udział dwie strony: leasingodawca oraz leasingobiorca. Leasingodawca użycza pojazdu dla leasingobiorcy na określony czas, a ten w zamian opłaca ustalone raty leasingowe. Wyróżnia się cztery rodzaje leasingu, jednak najpopularniejsze to leasing operacyjny i finansowy. Jakie są między nimi główne różnice?

Leasing operacyjny:

  • auto jest własnością leasingodawcy i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych,
  • po skończeniu czasu umowy leasingobiorca może wykupić pojazd,
  • dla podmiotu korzystającego z wypożyczonego samochodu raty leasingowe oraz opłata wstępna są wliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Leasing finansowy:

  • auto jest liczone do majątku leasingobiorcy, zatem to na nim spoczywa obowiązek odpisów amortyzacyjnych,
  • leasingobiorca po opłaceniu ostatniej raty staje się automatycznie właścicielem samochodu,
  • do kosztów uzyskania przychodów wliczana jest część odsetkowa rat leasingowych i amortyzacja.

kredyt na samochód – co trzeba wiedzieć?

Kredyt samochodowy różni się od kredytu gotówkowego tym, że jest on przeznaczony na konkretny cel, dlatego określa się go też kredytem celowym. Warto wiedzieć, że nazwa kredyt samochodowy może być nieco myląca. Za jego pomocą można kupić każdy pojazd silnikowy. Inną ważną różnicą między kredytem na auto a zwykłym jest jego niższa kwota. Wynika to z tego, że pojazd, który zakupimy dzięki pożyczce w banku staje się równocześnie zabezpieczeniem. W razie niewypłacalności klienta auto przechodzi na własność instytucji finansowej. Jak konkretnie bank zabezpiecza kredyt? Może to być zastaw rejestrowy, przewłaszczenie, depozyt karty pojazdu lub cesja z praw polisy AC.

Należy pamiętać, że bank proponując ofertę kredytu bierze pod uwagę kilka czynników, które wpływają na ostateczną kwotę pożyczki m.in: rodzaj auta, nasze dochody, wkład własny, ubezpieczenie, długość kredytowania.

Kredyt samochodowy czy leasing? Wady i zalety

Wybór z pośród tych dwóch możliwości nie jest łatwy. Tak leasing jak i kredyt samochodowy mają swoje mocne i słabe strony. Wiele zależy od oczekiwań przedsiębiorcy, rodzaju działalności i priorytetów.

Leasing dla przedsiębiorcy to przede wszystkim oszczędność czasu. Wymaga on mniej formalności niż kredyt na auto. Poza tym przy leasingu nie brana jest pod uwagę zdolność kredytowa klienta. Zatem łatwiej podpisać umowę leasingową niż uzyskać kredyt. W dodatku leasing może być atrakcyjniejszy ze względu na możliwość odliczenia podatku i zaliczenia rat leasingowych do kosztów przychodu.

A co oferuje kredyt na auto?

Kredyt samochodowy to rozwiązanie bardziej elastyczne. W razie dobrej kondycji firmy kredyt może zostać wcześniej spłacony lub przeciwnie, w gorszym czasie istnieje możliwość zawieszenia rat. Poza tym regulując całą należność wobec banku, klient automatycznie staje się właścicielem pojazdu. Gdy mowa o leasingu taka opcja nie jest w każdej sytuacji możliwa. Atutem kredytu samochodowego jest też to, że bank dopuszcza możliwość sprzedaży kredytowanego auta – w zamian jednak trzeba wskazać inny pojazd, który będzie zabezpieczeniem pożyczki.

Innym ciekawym rozwiązaniem może być też kredyt z ratą wykupową tzw. kredyt balonowy. Przez cały okres kredytu, klient spłaca niższe raty, aby pod jego koniec wykupić pojazd jedną wysoką składką. Banki mogą wtedy zaproponować zaciągnięcie kolejnego kredytu na nowe auto w zamian za odstąpienie od wykupienia pojazdu. To rozwiązanie może zainteresować osoby, które wolą co kilka lat zmieniać samochód na nowy.

Podsumowanie

Wybór między leasingiem a kredytem na auto zależy od indywidualnych preferencji i możliwości. Ogólnie rzecz biorąc leasing to dobra opcja dla firm, które nie znalazły interesującego kredytu w banku lub nie posiadają według instytucji finansowej odpowiedniej zdolności kredytowej. Natomiast kredyt na auto, choć wymagający załatwienia więcej formalności, pozwala na nieco większą swobodę zarządzania pojazdem. Za kredytem samochodowym może też przemawiać obecność banków, które specjalizują się w tego rodzaju pożyczkach. Można też wygodnie skorzystać z rankingu kredytów samochodowych, aby wybrać ten odpowiadający naszym oczekiwaniom.