Kredyty gotówkowe online – jak wygląda procedura?

5 /5
(Ocen: 1)

Coraz więcej spraw możemy załatwić za pośrednictwem internetu. Również kredyt gotówkowy możemy zaciągnąć on-line. Jak wygląda jednak cała procedura? Na co uważać, gdy chcemy wziąć kredyt gotówkowy bez wychodzenia z domu? O tym właśnie jest nasz artykuł, zapraszamy do lektury!

Kredyt gotówkowy przez internet

Zacznijmy od tego, że coraz większa liczba banków wprowadza do swojej oferty kredyty gotówkowe online. Wynika to przede wszystkim z potrzeb klientów, którzy nie chcą tracić czasu na dojazd do oddziału i stanie w kolejkach. Potencjalni kredytobiorcy mogą zatem wszystkie formalności załatwić nie wychodząc z domu, a także o dowolnej porze dnia i nocy.

Z drugiej strony, parabanki już od dawna oferowały możliwość zaciągnięcia zobowiązania przez internet. Sektor bankowy nie był zainteresowany wcześniej udzielaniem zobowiązań na niewielkie kwoty. Kalkulacje wykazały jednak, że drobni klienci generują bardzo duże zyski, banki zatem rozszerzyły swoją ofertę i zaczęły konkurować również z firmami pożyczkowymi.

Co to oznacza dla kredytobiorcy? Znaczną wygodę, ponieważ wszystkie formalności można załatwić w tak zwanym “międzyczasie”. Dodatkowo mamy pełną kontrolę nad tym, jakie informacje są podawane kredytodawcy. Jeśli uznamy, że formularz wymaga podania zbyt wielu danych, to wystarczy, że przerwiemy proces wnioskowania.

Problemem zaciągania kredytu online jest dostęp do informacji. Nie ma tutaj pracownika banku, który odpowie na wszystkie nasze pytania. Odpowiedzi możemy szukać sami w załącznikach lub wzorach umowy, albo zadzwonić na infolinię banku. Warto wiedzieć, że nieznajomość zapisów umowy nie chroni nas przed ich skutkami.

Jaka kwota i czas spłaty przy kredycie gotówkowym przez internet?

Podstawową kwestią dla wielu osób jest to, ile mogą pożyczyć online i na jak długo. W końcu nikt nie chce marnować czasu na to, by w ostateczności dowiedzieć się, że nie otrzyma potrzebnej sumy, składanie wniosku było zatem stratą czasu.

Z reklam kredytodawców wynika, że są oni skłonni pożyczyć nawet do 200 000 złotych.

Kredyt gotówkowy online – jakie dokumenty i dane?

Jakie dokumenty i dane osobowe są niezbędne, aby zaciągnąć kredyt online? Podstawą jest oczywiście imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, numer PESEL oraz data urodzenia. Standardowo jest potrzebny również dowód osobisty – będzie niezbędne podanie jego numeru, serii oraz daty ważności. Kredytodawcy dopytują się również o sposób korzystania z miejsca zamieszkania (własność, najem, udostępnione przez rodzinę itd).

Co jeszcze trzeba podać we wniosku o kredyt gotówkowy online? Wszystko zależy już od wymagań banku. Można spotkać się z podaniem informacji o:

  • źródle i wysokości zarobków,
  • liczbie osób w gospodarstwie domowym,
  • wysokość miesięcznych zobowiązań,
  • wykształceniu/wykonywanym zawodzie,
  • stanie cywilnym.

A jakie mogą być dodatkowe dokumenty wymagane przez bank? Możemy spotkać się z prośba o przesłanie zaświadczenia o źródle dochodu lub jego wysokości, wyciągu z konta. Tutaj również szczegółowe wymagania są doprecyzowane przez konkretnego kredytobiorcę.