Oprocentowanie kredytu gotówkowego

0 /5
(Ocen: 0)

W życiu każdego z nas przychodzi taki moment, że potrzebujemy szybkiej gotówki na zakup niezbędnego produktu, czy załatwienie pilnej sprawy.Stos ubrań zaczyna się piętrzyć coraz bardziej, a nasza stara pralka odmawia posłuszeństwa? To jest sytuacja, w której nie możemy sobie pozwolić, by zaczekać i zaoszczędzić potrzebną sumę. Szybki kredyt gotówkowy jest w takim wypadku najlepszym rozwiązaniem. Jaki kredyt wybrać, na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy – o tym dowiesz się z naszego artykułu, zapraszamy!

Kredyt gotówkowy – informacje

sprzęt AGD zakupiony z kredytu gotówkowegoTo kredyt bankowy z przeznaczeniem na dowolny cel konsumencki. Sami decydujemy, na co przeznaczymy pożyczone od banku środki finansowe. Umowa kredytu gotówkowego musi być sporządzona w formie pisemnej zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim. Kredyt gotówkowy to nic innego, jak udostępnienie nam przez bank ustalonej wcześniej sumy pieniędzy w określonym z góry czasie łącznie z odsetkami i innymi ewentualnymi kosztami. Kredytobiorca zobowiązuje się zwrócić pożyczona sumę w równych ratach miesięcznych zgodnie z dołączonym do umowy harmonogramem spłaty.

Zalety kredytu gotówkowego

Podstawową zaletą jest oczywiście brak potrzeby określania, na co wydamy pieniądze i nie musimy dokumentować tego faktu. Możemy pożyczyć dowolną kwotę już od 500 zł do nawet 150 000 zł. Okres kredytowania również możemy dopasować do naszych potrzeb i możliwości finansowych, zazwyczaj wynosi już od 3 miesięcy do 120 miesięcy.

Szybka gotówka to zaleta, na którą zwraca uwagę większość z nas. Obecnie banki oferują kredyt już w 15 minut. Otrzymujemy decyzje pozytywną, a pieniądze dostajemy od razu w gotówce do ręki bądź przelewem na konto osobiste. Nie mamy obowiązku zakładania konta w banku, w którym pobieramy kredyt gotówkowy, ani żadnego dodatkowego produktu. Kredyt gotówkowy jest dostępny dla wszystkich także dla nowych klientów danej instytucji finansowej.

W zależności od banku, mamy szansę skorzystać z dodatkowych opcji. Mają one nas przekonać, że ta propozycja jest najlepsza m.in. spłata dopiero po trzech miesiącach lub wakacje kredytowe, które pozwolą na odroczenie spłat kilku rat w późniejszym terminie. Kredyt gotówkowy daje nam możliwość pobrania dużej kwoty bez poręczeń i zabezpieczeń kredytu.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego

Aby podjąć racjonalną decyzję poszukując kredytu gotówkowego, trzeba dokładnie poznać wszystkie koszty, jakie się wiążą z takim zobowiązaniem. Oprocentowanie to najważniejszy składnik kosztów kredytu gotówkowego. Nie może być ono wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej, którą ustala NBP. Oprocentowanie składa się ze stopy referencyjnej, stawki WIBOR 3M lub 6M (jest to stopa procentowa po jakiej banki udzielają sobie kredytów) oraz marży banku. Marżę ustala każdy bank indywidualnie.

Oprocentowanie stałe czy zmienne?

Oprocentowanie stałe, nie zmieni się przez cały okres trwania umowy kredytowej. Jeśli pobraliśmy kredyt na 60 rat z oprocentowaniem 4,5% możemy mieć pewność, że koszt ten nie zmieni się przez całe pięć lat.

W przypadku oprocentowania zmiennego stawka ta waha się zgodnie ze zmianami stóp procentowych na rynku bankowym. Z reguły oprocentowanie stałe jest bardziej opłacalne. Jednak w przypadku obniżki stóp procentowych, także przy oprocentowaniu zmiennym możemy zyskać i płacić mniej.

Co ma wpływ na wysokość oprocentowania kredytu gotówkowego?

Bardzo duży wpływ ma sam bank, w którym podpiszemy umowę kredytową. Jak już wspominaliśmy, w skład oprocentowania wchodzi marża banku i jest ona zależna tylko i wyłącznie od tej instytucji. Poszukując oferty dla siebie zwróćmy uwagę na wysokość tej marży i zapytajmy o możliwość jej obniżenia. Pracownikowi banku zależy na sprzedaży jak największej liczby produktów bankowych, przede wszystkim kredytowych i może zaproponować nam lepsze warunki, by nie stracić potencjalnego klienta.

Jeśli chętnie korzystaliśmy do tej pory z kredytów bankowych i wszystkie spłacaliśmy w terminie nie doprowadzając do zadłużenia, to nasza historia kredytowa jest bardzo korzystna. Dodatkowo umowa o pracę na czas nieokreślony, wysokie zarobki, czyli dobra zdolność kredytowa, posiadanie konta w danym banku – to wszystko działa na naszą korzyść.

Jak obecnie przedstawia się oprocentowanie kredytów gotówkowych?

W oprocentowanie kredytów gotówkowych przedstawia się dość korzystnie z punktu widzenia klientów banku. Stabilna sytuacji na rynku usług finansowych i decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych sprawiło, że konsumenci mogą cieszyć się niskimi kosztami kredytów gotówkowych. Zapowiedzi o utrzymaniu sytuacji, co najmniej do końca tego roku daje nam szansę na skorzystanie ze sprzyjającej sytuacji i zaciągnięcie kredytu na dobrych warunkach. Rankingi kredytów gotówkowych pokazują, że oprocentowanie najlepszych produktów wynosi już od 3%.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego i co jeszcze?

Oprocentowanie jest najczęściej największym kosztem naszego zobowiązania i od niego zależy w głównej mierze całkowity koszt kredytu. Pamiętajmy jednak, że oprócz odsetek zapłacimy bankowi także prowizję za udzielenie kredytu oraz bardzo często ubezpieczenie. Całkowity koszt naszego zobowiązania wyliczymy sprawdzając RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, jeszcze przed podpisaniem umowy.

Oprocentowanie 0% – czy warto?

Hasła typu “nasz kredyt z oprocentowaniem 0% tylko dla ciebie, przyjdź i skorzystaj z tej niepowtarzalnej okazji!” krzyczą do nas z bilbordów i ekranów telewizorów. Reklamodawcy przekonują, by skorzystać z takiej oferty. Żaden bank w Polsce i na świecie nie udzieli nam darmowego kredytu – nie są to instytucje charytatywne. Nie ma więc co się oszukiwać, banki liczą na zysk. Kredyt z oprocentowaniem 0% to zobowiązanie ze znacznie podwyższoną prowizją i wysokimi kosztami ubezpieczenia. Jeśli nie w odsetkach, to banki zarobią swoje podwyższając inne koszty kredytu.

Oprocentowanie kredytów gotówkowych – podsumowanie

Jako klienci banków mamy swoje prawa, a ustawa o kredycie konsumenckim chroni nas przed nieuczciwymi praktykami instytucji finansowych. Zarówno maksymalna kwota oprocentowania, jak i warunki udzielenia i obsługi kredytu są ustalone odgórnie. Każdy bank w Polsce musi przestrzegać tych przepisów regulujących.

Kredyt gotówkowy to idealne rozwiązanie na pilną potrzebę. Jego oprocentowanie to cena, jaką zapłacimy bankowi za użyczenie pieniędzy. Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, że kredyt gotówkowy okaże się być potrzebny, to nie bójmy się z niego skorzystać. Sprawdźmy jednak jego oprocentowanie i inne koszty. Pamiętajmy, żeby dokładnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem, a potem cieszmy się otrzymaną gotówką.