Poręczenie kredytu – wszystko, co należy wiedzieć

5 /5
(Ocen: 1)

Zaproponowano Ci zostanie poręczycielem? A może sam szukasz kogoś kto zgodzi się nim zostać? W każdej z tych sytuacji warto dowiedzieć się więcej o poręczeniu kredytu. Jakie wiążą się z nim obowiązki i konsekwencje? Czy jest bezpieczne? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku!

Czym jest poręczenie kredytu gotówkowego?

Popularność kredytów z poręczeniem w Polsce spada. I nic dziwnego, gdyż jest to zobowiązanie osoby trzeciej do spłaty całości lub części kredytu, gdy kredytobiorca uchyla się od jego uregulowania. Jeżeli jesteśmy poręczycielem (żyrantem) to właśnie na nas spoczywa ryzyko, że w razie kłopotów osoby zaciągającej kredyt, to my będziemy musieli pokryć dług.

Brzmi poważnie? Z pewnością w końcu w razie problemów ręczymy całym swoim majątkiem. Jednak nie na każdą prośbę poręczenia kredytu należy reagować odruchem ucieczki. Języczkiem u wagi powinna być umowa poręczenia i zapisy w niej się znajdujące.

Obowiązki  i prawa żyranta

Umowa poręczenia powinna regulować to w jakich sytuacjach musimy spłacić kredyt za kredytobiorcę i jaka kwota zobowiązań na nas ciąży. Zatem w umowie można wskazać kwotę do której jesteśmy stanie poręczyć, jakie sytuacje zwalniają nas z obowiązku żyrowania oraz czas obowiązywania umowy. Wszystkie obowiązki i prawa poręczyciela określa Kodeks Cywilny. Standardowo żyrant odpowiada za spłacenie świadczenia głównego, a nawet ewentualne koszty związane z dochodzeniem roszczeń. Ma jednak prawo do wglądu w aktualny stan zadłużenia i otrzymywania informacji o przebiegu spłaty kredytu poręczenie wpływa na zdolność.

Zdolność kredytowa a poręczenie kredytu

To, że zostaliśmy poręczycielem zostanie odnotowane w BIK. Oznacza to, że nasza zdolność kredytowa staje się mniejsza. Według banku możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności za spłacenie długu. Dodatkowo, gdy kredytobiorca ma opóźnienia z uregulowaniem pożyczki, odbija się to na naszej ocenie w BIK.  Dlatego stając się poręczycielem musimy być pewni uczciwości i rzetelności pożyczkobiorcy.

Co zrobić, żeby poręczenie było tylko czystą formalnością?

Czasem poręczenie jest koniecznością. Jeżeli ufamy kredytobiorcy trzeba zadbać oto, aby umowa gwarantowała nam i osobie nas proszącej komfort psychiczny. W piśmie powinniśmy wyjaśnić:

  • za jaką część długu jesteśmy odpowiedzialni
  • w jakiej sytuacji musimy wywiązać się z poręczenia (np. bank będzie starał się ściągnąć dług najpierw od kredytobiorcy, a dopiero, gdy proces windykacyjny nie pomoże, to na nas spoczywa obowiązek spłaty kredytu),
  • okres poręczenia kredytu,
  • przekazywanie informacji związanych ze spłata kredytu oraz ewentualnymi opóźnieniami

Uwzględnienie powyższych punktów pozwoli nam spać spokojniej i być na bieżąco z tym, jak postępuje spłata kredytu.