Symulacja kredytu gotówkowego – czy warto ją zrobić?

0 /5
(Ocen: 0)

Przed zaciągnięciem zobowiązania powinniśmy zapoznać się z symulacjami kredytu gotówkowego. Takie prognozy przedstawia  bank wraz z dokumentami kredytowymi. Powinniśmy otrzymać dwie wersje. Pierwsza zakłada pozostanie stóp procentowych na tym samym poziomie, druga ich wzrost. Kilka scenariuszy pozwala na zaplanowanie wydatków w dłuższym okresie, również tym mniej korzystnym dla kredytobiorcy. Warto także samodzielnie wykonać symulację.

Na czym polega symulacja kredytu gotówkowego?

Symulacja kredytu gotówkowego jest niczym więcej, jak prognozą przewidywanych wysokości rat i harmonogramu ich spłat. Otrzymamy ją na końcu zawierania formalności w banku. Symulację zaprezentuje także nasz symulator kredytu gotówkowego.

Co daje symulacja kredytu gotówkowego?

Symulacja kredytu gotówkowego pozwala planować wydatki, a także daje okazję do porównania ofert różnych instytucji. Gdy sprawdzimy jak wysoka będzie rata, możemy stwierdzić, czy podołamy zobowiązaniu. Wysokość raty powinna być założona na poziomie około 60% naszych kredytowych możliwości. Dzięki temu, jeżeli nastąpi podwyżka oprocentowania, poradzimy sobie bez problemów.

Jeżeli wysokość raty jest niska, a my możemy spłacać więcej, po prostu nadpłacajmy zobowiązanie. Nadpłata zmniejszy część kapitałową kredytu gotówkowego i odsetki zostaną policzone od mniejszego kapitału.

Porównanie ofert instytucji wymaga zwrócenia uwagi na dodatkowe opłaty i prowizje. Powinniśmy także zestawiać oferty zawierane na taki sam okres, w przeciwnym wypadku nasze porównanie będzie chybione i nie będzie miało pokrycia w rzeczywistości. Wiadomo bowiem, że krótszy okres kredytowania tej samej kwoty równa się wyższym ratom.

Co może wpłynąć na zmianę wysokości rat?

Stopy procentowe, o które oparte jest oprocentowanie zmienne kredytów, raz spadają, raz rosną. Razem z nimi zmieniają się koszty kredytu gotówkowego. Zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego banki zobowiązane są do przedstawienia klientom wersji po ich wzroście. Dzięki temu dowiadujemy się z jaką różnicą kosztów musimy się liczyć. Ten zabieg pozwala ustawiać sobie poprzeczkę comiesięcznych spłat na niewygórowanym poziomie.

Najczęściej spotykanym wskaźnikiem, na jakim banki opierają oprocentowanie, jest WIBOR 3M, rzadziej WIBOR 6M. W takim wypadku, po trzech lub sześciu miesiącach możemy spodziewać się zmian. Obecnie nie ma dużej różnicy pomiędzy tymi stopami, jednak na przestrzeni lat bywało różnie. Jeżeli WIBOR gwałtownie wzrośnie, odczuje to boleśnie nasz portfel.

Symulacja – czy możemy przygotować się silny wzrost rat kredytu gotówkowego?

W pewien sposób oczywiście. Właśnie kalkulator kredytowy i wykonane w nim symulacje lub raporty sporządzone przez bank dają ogólny wgląd do tego co może nas czekać. Na podstawie tych prognoz powinniśmy tak oszczędzać, aby było nas stać na spłatę nawet w niesprzyjających warunkach. Nie da się ubezpieczyć od takiego wzrostu i w ten sposób przenieść ryzyka na zakład ubezpieczeń. Wakacje kredytowe są zaś rozwiązaniem na krótką metę. Poza tym nie wszystkie banki oferują takie rozwiązanie, a nawet jeżeli istnieje opcja wakacji, to nie zawsze jest opłacalna.

Gdzie można zrobić symulację kredytu gotówkowego?

W internecie bez problemu wykonamy prognozy. Wystarczy skorzystać z darmowego kalkulatora kredytów gotówkowych. Umożliwia on wielokrotne wprowadzanie danych i sprawdzanie, jak raty będą kształtowały się przy różnych parametrach. Zawiera on także informacje o tym, jaką część pożyczonego kapitału już spłaciliśmy oraz ile odsetek kosztował nas na chwilę obecną kredyt gotówkowy.

Czym jest harmonogram spłaty kredytu gotówkowego?

Przede wszystkim jest on podzielony na lata, a te na miesiące. Poza tym wyszczególnia część kapitałową i odsetkową każdej raty. Sumuje obie części każdej raty, pokazując ile zapłacimy w razem w każdym okresie. Widoczny jest także pozostały kapitał do spłaty po uregulowaniu kolejnych rat. Na dole zestawienia znajdziemy podsumowanie całego roku z wyszczególnieniem spłaconej części kapitałowej i odsetkowej.

Jak widać symulacja kredytowa dostarcza wielu potrzebnych informacji. Pominięcie jej wykonania przed zawieraniem umowy kredytowej, bądź nie zapoznanie się z tą dostarczoną przez bank, może kosztować sporo pieniędzy, ale także nerwów i nieprzespanych nocy. Znając możliwe warianty łatwiej dostosujemy się do zmiany wysokości rat na wyższe. Nigdy nie wiadomo do końca co może się zdarzyć, dlatego lepiej być przygotowanym i świadomym.