Ubezpieczenie kredytu gotówkowego

0 /5
(Ocen: 0)

W przypadku zobowiązań na wyższe kwoty, banki bardzo często proponują swoim klientom ubezpieczenia. Niestety najczęściej tej kwestii kredytobiorcy nie są zbyt dociekliwi i dość łatwo godzą się na to, co proponują im pracownicy banku. Czy słusznie? I czy ubezpieczenie kredytu gotówkowego jest obowiązkowe?

Rodzaje ubezpieczeń kredytu gotówkowego

Zacznijmy od tego, że kredytobiorcy mogą skorzystać z szerokiej gamy rodzajów ubezpieczeń. Najczęściej spotykane w przypadku kredytów gotówkowych to ubezpieczenie od utraty pracy. W założeniu otrzymujemy pewność, że w razie utraty źródła dochodów to ubezpieczyciel będzie ponosił ciężar spłaty zobowiązania.

Osobom biorącym kredyt gotówkowy proponowane są również ubezpieczenia na życie, a także od następstw nieszczęśliwych wypadków. Często można spotkać też polisy chroniące od następstw utraty zdolności do wykonywania pracy, czyli przykładowo chorób przewlekłych.

Obok podziału ze względu na zdarzenia przed którymi mają chronić ubezpieczenia, można dodatkowo wyróżnić polisy indywidualne oraz grupowe. Pierwszego przypadku nie trzeba wyjaśniać, w drugim natomiast kredytobiorca jest włączany do stworzonej już wcześniej grupy. Przewagą polisy grupowej jest korzystniejsza cena, warunki ubezpieczenia są natomiast takie, jak wynegocjował dla swoich klientów bank – kredytobiorcy nie mają na nie wpływu.

Czy ubezpieczenie kredytu gotówkowego jest obowiązkowe?

Bardzo często kredytobiorcy są przekonani, że ubezpieczenie zobowiązania jest konieczne. Najczęściej informacje o tym znajdziemy w opisie kredytu gotówkowego. I to do tego dokumentu powinniśmy sięgnąć, jeśli mamy wątpliwości. Tego typu zobowiązania mają standardowy charakter, czyli centrala banku wcześniej ustala, jaka jest procedura przyznawania zobowiązania oraz warunki jego udzielania.

Obowiązkowe natomiast z pewnością nie jest korzystanie z oferty, którą przedstawia nam kredytodawca. Chodzi mianowicie o to, że sami możemy znaleźć towarzystwo ubezpieczeniowe i wykupić odpowiednią polisę. Takie rozwiązanie jest najczęściej znacznie tańsze, kredytobiorca ma wówczas też większy wpływ na warunki ubezpieczenia.

Kiedy warto ubezpieczyć kredyt gotówkowy?

Wielu kredytobiorców skarży się, że banki zbyt chętnie wymagają ubezpieczenia kredytów. Dodatkowo najczęściej sami kredytodawcy zarabiają na tym najwięcej, ponieważ zachęcają swoich klientów do wykupienia konkretnych polis. Za taką sprzedaż banki często pobierają stosowną prowizję.

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego nie jest jedynie formą zwiększania kosztów zobowiązania. Dla osób o niskiej zdolności kredytowej wykupienie polisy może być szansą na otrzymanie wyższej kwoty. Dzięki ubezpieczeniu banki zyskują pewność, że dług zostanie spłacony. Mogą zatem powierzyć pieniądze klientowi, który w innych warunkach spotkałby się z odmowną decyzją kredytową.

Kredyt gotówkowy i jego ubezpieczenie – na co uważać?

Osoby, którym proponowane lub narzucane jest ubezpieczenie kredytu gotówkowego, powinny przede wszystkim sprawdzić, co zyskują dzięki polisie. Wśród wariantów mogą pojawić się: lepsze warunki kredytowe, czyli przykładowo niższa marża lub/i wyższa kwota zobowiązania. Zawsze również warto przeliczyć, czy koszty kredytu nie przewyższą osiągniętych korzyści. Na przykład kredytodawca proponuje niższą marżę, ale wykup polisy będzie droższy niż osiągana oszczędność.

No i każdy kredytobiorca musi koniecznie sprawdzić warunki umowy z ubezpieczycielem. Może się bowiem okazać, że zapisy w polisie sprawiają, że w zasadzie nie chroni ona przed skutkami jakichkolwiek prawdopodobnych zdarzeń. I takie ubezpieczenie jest dla ubezpieczonego jedynie kosztem, a nie gwarancją poczucia bezpieczeństwa. Dlatego zachęcamy nie tylko do zadawania pytań pracownikowi banku, ale również czytania dokumentów.

Warto pamiętać o tym, że ewentualne wprowadzenie nas w błąd przez pracownika banku musimy udowodnić. W oddziałach terenowych jest to trudniejsze, bo mamy w tym przypadku słowo klienta wobec słowa drugiej strony. Jeśli chcemy mieć gwarancję, że udzielone nam informacje są wiążące, to warto skontaktować się z telefonicznym biurem obsługi klienta, gdzie wszystkie rozmowy są rejestrowane. Łatwiej jest nam wtedy uniknąć konsekwencji wprowadzenia w błąd.

A jak znaleźć najlepsze dla nas zobowiązanie? Opłaca się spojrzeć na ranking kredytów gotówkowych. Sprawdzimy mianowicie, jak dany kredytodawca i jego produkt finansowy jest oceniany przez osoby, które już z niego korzystały. Jeśli coś budziło zastrzeżenia innych kredytobiorców, to będziemy o tym poinformowani. Wysokie oceny będą natomiast poświadczeniem wysokiej jakości usług banku.