Kredyt Hipoteczny i Mieszkaniowy – Porównywarka

Z nami znajdziesz najlepszy produkt finansowy dla siebie!

mężczyzna przekazuje klucze do mieszkaniaDo spełnienia marzeń o własnych czterech kątach potrzebna jest spora, kilkusettysięczna kwota. Gdy wiecie, że w najbliższym czasie nie uzbieracie wystarczającej kwoty, najlepszym wyjściem z takiej sytuacji będzie kredyt hipoteczny. Jak wybrać najlepszą ofertę? Na co należy zwrócić uwagę?

Porównywarka kredytów hipotecznych i mieszkaniowych – porównanie top 5 ofert do 300.000 zł w 2020 roku

 • RRSO:3,37%Prowizja:0,00%, 0.000,00 zł

 • Oprocentowanie: 3,30%WIBOR: 3M

 • Rata:1.313,87 złMarża banku: 1,60%

 • Pożyczasz:300.000,00 złOddajesz:472.991,63 zł

 • Weź kredyt


 • Citi Handlowy

 • RRSO:3,51%Prowizja:1,00%, 3.000,00 zł

 • Oprocentowanie: 3,39%WIBOR: 3M

 • Rata:1.328,78 złMarża banku: 1,69%

 • Pożyczasz:300.000,00 złOddajesz:481.361,10 zł

 • Weź kredyt


 • logo Bank PKO BP

 • RRSO:3,73%Prowizja:0,00%, 0.000,00 zł

 • Oprocentowanie: 3,73%WIBOR: 6M

 • Rata:1.372,38 złMarża banku: 1,87%

 • Pożyczasz:300.000,00 złOddajesz:494.056,33 zł

 • Weź kredyt


 • logo Bank Pekao

 • RRSO:4,02%Prowizja:0,00%, 0.000,00 zł

 • Oprocentowanie: 3,94%WIBOR: 3M

 • Rata:1.421,89 złMarża banku: 2,24%

 • Pożyczasz:300.000,00 złOddajesz:511.879,72 zł

 • Weź kredyt


 • RRSO:4,08%Prowizja:0,00%, 0.000,00 zł

 • Oprocentowanie: 4,00%WIBOR: 3M

 • Rata:1.432,25 złMarża banku: 2,30%

 • Pożyczasz:300.000,00 złOddajesz:515.608,52 zł

 • Weź kredyt


Powyższe porównanie ofert dla kredytów hipotecznych na kwotę 300 tys. zł na 30 lat (raty równe). Wartość nieruchomości: 400 tys. zł, wkład własny: 100 tys. zł. Stan na 01.2020 r.

Poradniki o kredycie hipotecznym

Poszukując najkorzystniejszej oferty kredytu hipotecznego warto przyjrzeć się tak naprawdę każdej pozycji w naszej porównywarce. Szczególnie miejsca na podium zasługują na uwagę, jeśli jednak w tych bankach nie otrzymamy oferty, nie martwmy się! Pozostałe produkty również zasługują na uwagę.

Porównanie kredytów hipotecznych w 2020 roku – jak działa nasza porównywarka?

W naszej porównywarce kredytów hipotecznych i mieszkaniowych umieściliśmy najlepsze naszym zdaniem aktualne oferty kredytowe, z prawdziwymi wysokościami marży i prowizji. Porównanie dotyczy kredytów hipotecznych na kwotę 300 tys. zł z 30-letnim okresem kredytowania w formule rat równych. W naszym porównaniu kredytów hipotecznych ujęliśmy dla Was najistotniejsze parametry kredytu, tak żeby móc je łatwo porównać i podjąć jak najlepszą decyzję. Jednocześnie pamiętajcie, że każdy wniosek oceniany jest przez dany bank w sposób indywidualny.

Czy warto korzystać z porównywarki kredytów hipotecznych?

Stworzony przez nas porównanie kredytów hipotecznych i mieszkaniowych zawiera najlepsze, czyli najbardziej opłacalne oferty kredytowe dostępne na rynku usług bankowych. Przy jego tworzeniu wzięliśmy pod uwagę najważniejsze kryteria jak np. koszt, minimum formalności i obsługa kredytu. Wyszukiwanie najlepszej oferty to ciężki i czasochłonny proces. Możemy poszukać pomocy doradcy kredytowego lub oprzeć się na naszym porównaniu i dopasować najlepszą ofertę do naszych oczekiwań.

Porównanie kredytów hipotecznych w 2020 roku – krótkie podsumowanie

Powyższa porównywarka kredytów hipotecznych świetnie obrazuje, że wybór najlepszej oferty może powodować naprawdę spore oszczędności. Warto więc nie patrzeć bezrefleksyjnie na oprocentowanie i sprawdzić dokładnie proponowane warunki. Do tego, gdy przygotowanie do starań o kredyt hipoteczny rozpoczniecie odpowiednio wcześnie (np. zaczniecie zbierać środki na wyższy wkład własny), możecie liczyć na choćby spore obniżenie marży, a więc w konsekwencji stosunkowo niskie koszty kredytowe. Dowód? Wystarczy, że spojrzycie na topowe kredyty hipoteczne w naszej porównywarce.

Kredyt hipoteczny – co to jest?

Kredyt hipoteczny to nic innego, jak długoterminowy kredyt z przeznaczeniem na sfinansowanie celów mieszkaniowych, zakup mieszkania / domu czy budowę domu. Kredyt zawierany jest na podstawie umowy w formie pisemnej, w której to strony zobowiązują się do udzielenia pożyczki z jednej strony i zwrotu pożyczonej kwoty wraz z kosztami w określonym w umowie czasie z drugiej. Zakupiona nieruchomość jest zabezpieczeniem kredytu na wypadek braku spłaty.

Rodzaje kredytów hipotecznych – podział ze względu na cel

Kredyt hipoteczny – czyli podstawowy kredyt z celem mieszkaniowym. W tym wypadku po podpisaniu umowy bank nie przekazuje kwoty kredytobiorcy tylko przelewa ją na konto sprzedającego mieszkanie.

Kredyt budowlany – jest to kredyt hipoteczny, dzięki któremu możemy zapłacić za zakup nieruchomości na rynku pierwotnym lub też za wybudowanie domu. W tym przypadku kwota kredytu nie jest
wypłacana od razu, ale przelewana w transzach dla dewelopera lub dla kredytobiorcy w przypadku budowy domu zgodnie z postępem prac. By otrzymać od banku kolejne transze kredytu należy przedstawić dowody takiego postępu prac m.in. sprawdzane są one przez wizyty pracownika banku.

Kredyt refinansowany – najprościej rzecz ujmując jest to forma kredytu konsolidacyjnego hipotecznego. Przeznaczony jest na spłatę innego kredytu hipotecznego. Osoby decydujące się na tą formę zobowiązania przenoszą kredyt do innego banku, aby uzyskać lepsze warunki kredytowe, czyli niższe koszty.

Pożyczka hipoteczna – to pożyczka na dowolny cel, w której zabezpieczenie stanowi hipoteka na nieruchomości. Produkt dla osób, które potrzebują gotówki, ale nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej. Należy pamiętać, że w razie niespłacenia pożyczki instytucja, która jej nam udzieliła przejmuje naszą nieruchomość.

Na co powinniśmy zwracać uwagę wybierając kredyt hipoteczny?

W naszej porównywarce kredytów hipotecznych przyjrzeliśmy się propozycjom 15 banków. Stworzyliśmy je, ponieważ wiemy doskonale, że poruszanie się w gąszczu bankowych ofert nie jest proste. Zanim przyjrzymy się co one oferują obecnym i przyszłym klientom, sprawdźmy istotne parametry kredytu, rzutujące na koszty, jakie w przyszłości poniesiemy.

Sprawdź swój kredyt hipoteczny z naszym kalkulatorem hipotecznym!

 • Skorzystaj z naszego kalkulatora kredytu hipotecznego i sprawdź wszystkie najważniejsze parametry zobowiązania. Dowiesz się z niego o wysokości comiesięcznej raty oraz ile wyniesie całkowity koszt Twojego kredytu hipotecznego. Poza tym otrzymasz przydatne wskazówki, które pomogą zoptymalizować zobowiązanie.

 • Kalkulator Kredytu Hipotecznego – Kalkulator Hipoteczny

Dobra marża kluczem do kredytowego sukcesu

Elementem wpływającym na atrakcyjność kredytu hipotecznego jest marża, którą bank ustala samodzielnie. W praktyce można ją określić jako czysty zysk kredytobiorcy. To właśnie marża jest jednym z dwóch składników oprocentowania, tak często eksponowanego w bankowych reklamach. Drugim elementem oprocentowania jest wskaźnik WIBOR, zależny od stopy referencyjnej NBP. Jest on aktualizowany w zależności od banku co 3 lub 6 miesięcy.

Okres kredytowania i formuła rat

Całkowite koszty kredytu zależą też od tak podstawowych rzeczy, jak długość okresu kredytowania i formuły rat. Najkorzystniejszy jest tu jak najkrótszy okres spłacania kredytu i formuła rat malejących. Takie rozwiązanie może jednak przytłoczyć wysokimi ratami lub być nieosiągalne ze względu na niską zdolność kredytową. Dlatego warto dobrze zastanowić się nad naszymi możliwościami i naszego portfela:)

Cross-selling – dlaczego na niego uważać?

Ostatnimi aspektami kredytu hipotecznego, o których nie możecie zapomnieć to produkty dodatkowe. Często obniżenie marży lub zniesienie prowizji wydaje się nam atrakcyjne. To co dzięki temu zyskacie, możecie oddać kredytodawcy w formie opłat za dodatkowe ubezpieczenia lub nawet korzystając z darmowego konta. Dlaczego? Jeśli nie zapewnicie określonego przepływu środków na konto w całym okresie kredytowania, nici z niższej marży.

Wreszcie trzeba powiedzieć, że koszty kredytu to też inne opłaty. Decydując się na kredyt hipoteczny, zapłacicie za wpis do hipoteki, usługi notarialne czy ubezpieczenie pomostowe, płacone do momentu wpisania nieruchomości do księgi wieczystej. Z tego wszystkiego, łącznie może nazbierać się całkiem okazała suma.

Co składa się na koszt kredytu hipotecznego?

Wspominaliśmy już na co zwrócić uwagę wybierając kredyt hipoteczny, poniżej przedstawiamy wszystkie koszty.

Głównym składnikiem kosztów kredytu hipotecznego jest oprocentowanie. Oprocentowanie różni się w zależności od instytucji, która udziela nam kredytu. Oprocentowanie kredytu składa się ze stawki WIBOR (która określa wysokość oprocentowanie kredytów na rynku międzybankowym) oraz drugim składnikiem jest marża banku, to na niej banki zarabiają na pożyczaniu nam pieniędzy. Marżę ustalają banki, więc warto zwrócić uwagę na ten składnik kosztów kredytu, gdy rozglądamy się za ofertą i porównać jej wysokość w różnych instytucjach.

Prowizja to opłata pobierana jednorazowo na samym początku za udzielenie kredytu. Jest to wartość procentowa naliczana od udzielonej kwoty kredytu. Niektóre banki naliczają prowizję nawet w kwocie 5%, jeśli policzymy to od kwoty 200.000 zł wychodzi nam pokaźna suma. Dlatego jest to również istotny składnik całkowitego kosztu naszego kredytu hipotecznego. Zdarza się, że osoby, które mają lepszą zdolność i wiarygodność kredytową otrzymają niższą kwotę prowizji. Bankom zależy na rzetelnych klientach i mogą zaoferować im lepsze warunki kredytowe, by nie odeszli do innego banku.

Opłata przygotowawcza jest to opłata za przygotowanie dokumentów i gotówki do przelewu. Na szczęście nie wszystkie banki naliczają taką opłatę, ale nadal spotykamy się z takim kosztem przy udzielaniu kredytów hipotecznych. Kwota ta pobierana jest jednorazowo na samym początku.

Ubezpieczenie i nie dotyczy to tylko i wyłącznie ubezpieczenia nieruchomości od pożaru i innych zdarzeń losowych, ale także ubezpieczenia na życie. Bardzo często spotyka się kredyty hipoteczne z opcją ubezpieczenia na wypadek śmierci i trwałej niezdolności do pracy. Stanowi to spory składnik kosztu kredytu hipotecznego, dlatego niektórzy kredytobiorcy z tego rezygnują. Jeśli jednak zależy nam na spokoju i myślimy o przyszłości swojej rodziny, to warto wybrać opcje ubezpieczenia i nie obarczać swoich bliskich tak ogromnym zobowiązaniem.

Kredyt hipoteczny w ratach równych czy malejących?

Bardzo często nie zwracamy uwagi na to czy kredyt będziemy spłacać w ratach równych czy malejących, ale tak naprawdę to także ma wpływ na wysokość kosztu kredytu hipotecznego.

W przypadku rat równych, część odsetkowa i kapitałowa wyliczona jest tak by raty były mniej więcej na równym poziomie przez cały okres kredytowania. W pierwszych latach spłacania oddajemy głównie odsetki, a dopiero potem kapitał. W późniejszym terminie sytuacja się odwraca, a rata składa się w większej części z kapitału. Opcję tą często wybierają osoby z niższą zdolnością kredytową. Dlaczego? Ponieważ możemy liczyć na większą kwotę kredytu niż w przypadku rat malejących.

Drugą możliwością są raty malejące. Ich podstawową zaletą jest niższy koszt kredytu. W początkowym okresie raty są wysokie, a odsetki naliczane od części kapitałowej maleją z czasem, a co za tym idzie maleje też rata. Dzięki temu spłacamy mniej odsetek, ale wysokość początkowych rat sprawia, że mniej osób wybiera ten sposób spłaty kredytu.

Zdolność kredytowa przy kredycie hipotecznym

kredyt hipoteczny i świnka skarbonkaZdolność kredytowa to nic innego jak wartość naszych zarobków pomniejszona o koszty utrzymania. Koszty te będą różniły się między innymi od miasta, w którym żyjemy, im większe tym koszt utrzymania liczony przez bank będzie większy. Do tego dolicza się ilość dzieci, a nawet wysokość comiesięcznych rachunków. Zdolność kredytowa nie jest uzależniona wyłącznie od wysokości otrzymywanych dochodów, ale także od rodzaju zatrudnienia. Umowa o pracę na czas nieokreślony będzie zawsze lepiej punktowana, niż inny rodzaj zatrudnienia. Znaczenie przy ocenie naszej zdolności mają także nasze zaoszczędzone pieniądze, a mianowicie wkład własny. Obecnie banki wymagają 20%, ale im większy wkład mamy tym lepszą ofertę może zaproponować nam bank.

Użyj naszego kalkulatora zdolności kredytowej i poznaj jaki kredyt hipoteczny otrzymasz!

 • Kalkulator zdolności kredytowej policzy Twoją zdolność przy kredycie hipotecznym. Na podstawie najważniejszych parametrów, oszacuje maksymalną kwotę kredytu hipotecznego i wysokość raty. W wyniku swojej zdolności kredytowej znajdziesz przydatne wskazówki jak zwiększyć swoją zdolność kredytową. Sprawdź sam za darmo!

 • Zobacz Kalkulator Zdolności Kredytowej – Kredyt Hipoteczny

Jaki okres kredytowania wybrać?

Oczywiście jasne jest, że im dłuższy okres kredytowania tym całkowity koszt kredytu będzie większy. Nie każdy z nas ma taki luksus by decydować o tym, na jaki okres rozłożymy sobie spłatę zobowiązania.

Po pierwsze jest to zależne od naszej zdolności kredytowej. Bank wylicza, na jaką ratę możemy sobie pozwolić przy obecnie osiąganych dochodach. Bardzo często jesteśmy postawieni przed faktem dokonanym, albo zdecydujemy się na kredyt hipoteczny na 35 lat, albo bank odrzuci nasz wniosek o kredyt. Dlatego dla małżeństw, najlepszym rozwiązaniem jest wspólne zawnioskowanie i połączenie osiąganych dochodów, dzięki czemu zyskujemy dużo lepszą zdolność kredytową i mamy szansę znacznie skrócić sobie czas kredytowania i koszt kredytu.

Jeśli natomiast jesteśmy singlami lub w nieformalnym związku, to zapraszamy Was do naszego artykułu: Kredyt hipoteczny dla singla.

Jak składać wniosek o kredyt hipoteczny?

Nie jest to prosta sprawa, bo różne banki wymagają różnych dokumentów przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Dlatego na początku musimy sprawdzić co będzie nam potrzebne i przygotować się do spotkania z pracownikiem banku. Standardowe dokumenty, jakie będą nam potrzebne do dowód osobisty, dokument potwierdzający dochód (najczęściej jest to zaświadczenie z zakładu pracy o zatrudnieniu i wysokości osiąganych dochodów). Jeśli umowa jest na czas określony bank może wymagać od nas promesy od pracodawcy, w której potwierdzi, że przedłuży nam umowę o pracę. Pracownik banku po spisaniu wniosku sprawdza naszą zdolność kredytową i historię kredytową. Przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny nie możemy mieć żadnych zaległości w płatnościach.

Umowa kredytowa co powinna zawierać?

Każdy kredyt bankowy musi być zawarty na podstawie umowy w formie pisemnej zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim. Umowa to nic innego jak zobowiązanie kredytobiorcy do oddania pożyczonej kwoty łącznie z odsetkami w określonym w umowie terminie, a kredytodawca zobowiązuje się przekazać nam ustaloną wcześniej sumę. Umowa o kredyt hipoteczny powinna być szczegółowa, jasna i czytelna dla kredytobiorcy. Jednak wszyscy, którzy zawarli taką umowę wiedzą, że ciężko jest przebrnąć przez ten stos papierów. W tym miejscu wymienimy najważniejsze informacje, jakie powinny znaleźć się w umowie o kredyt hipoteczny i to na co powinniśmy zwrócić uwagę przed jej podpisaniem.

 • Dane stron umowy tzn. nazwę i adres banku, dane osobowe, adres kredytobiorcy

  Kwotę całkowitą kredytu

  Cel, na jaki kredyt został udzielony, w tym wypadku cel mieszkaniowy

  Wysokość oprocentowania, warunki jego zmiany

  Inne koszty kredytu, jak opłata przygotowawcza, prowizja – na to koniecznie zwróćmy uwagę!

  Całkowity koszt kredytu i RRSO – bardzo ważne!

 • Terminy spłat rat i warunki dotyczące spłaty pożyczki

  Jakie skutki przyniesie brak dokonywania płatności rat

  Informacje o możliwości skorzystania przez konsumentów z pozasądowego rozstrzygania sporów

  Wysokość kosztu ubezpieczenia i jego warunki

  Prawo do odstąpienia umowy

  Warunki dotyczące wcześniejszej spłaty zobowiązania

Pamiętajmy, że ustawa o kredycie konsumenckim gwarantuje nam prawo do otrzymania projektu umowy. Znajdziemy w nim wszystkie niezbędne informacje, z którymi musimy się zapoznać, by mieć pewność, że w umowie nie czają się żadne kruczki.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

W każdym banku, przy każdym zobowiązaniu mamy prawo do wcześniejszej całkowitej lub częściowej spłaty naszego kredytu. Zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami z dnia 23 marca 2017 r. możemy dokonać wcześniejszej spłaty, a bank ma obowiązek podać nam dokładną kwotę pozostałą do spłaty. Kwota ta powinna być pomniejszona o odsetki i inne koszty, które zaoszczędzimy spłacając wcześniej swój kredyt. Bank nie może naliczyć nam prowizji za wcześniejszą spłatę naszego zobowiązania po upływie 36 miesięcy trwania umowy. Przed tym okresem wysokość naliczonej prowizji nie może być większa, niż kwota prowizji, którą zapłacilibyśmy spłacając kredyt w terminie. Jeśli minął już okres 36 miesięcy, a my znaleźliśmy się w posiadaniu znacznej sumy gotówki, dzięki której możemy dokonać całkowitej bądź częściowej spłaty zobowiązania, nie zastanawiajmy się nad tym długo. Wysokość odsetek, prowizji, ubezpieczenia, jaką możemy oszczędzić jest znaczna, im wcześniej dokonamy takiej spłaty, tym więcej zyskamy. Na pewno warto rozważyć takie rozwiązanie.

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania

RRSO to ważny punkt w umowie kredytowej, z którym powinniśmy się zapoznać. Zdarza się, że obliczając koszty kredytu, bierzemy pod uwagę wyłącznie wskaźnik oprocentowania, przeliczamy przez sumę kredytu i sprawdzamy koszt. Tak naprawdę niskie oprocentowanie kredytu nie oznacza jeszcze taniego produktu.

Pułapką takiego myślenia są bardzo często oferty 0%, które wabią potencjalnych klientów poszukujących najkorzystniejszej oferty. Jednak w takim wypadku inne składniki kosztów kredytu są wyższe i rekompensują stratę poniesioną przez bank w odsetkach. RRSO to całkowity koszt kredytu, jaki poniesiemy przy jego zaciągnięciu. Jest to wartość procentowa od kwoty zobowiązania w stosunku rocznym. W liczbę tą wliczone są wszystkie koszty jak odsetki, prowizja, ubezpieczenie. Dzięki tej wartości nie musimy się już zastanawiać nad tym, jaki koszt najbardziej obciąża nasz kredyt, ponieważ tu mamy podane wszystko na tacy.

Porównując oferty różnych banków i poszukując dla siebie najkorzystniejszego kredytu najłatwiej będzie porównać RRSO. Ustawa o kredycie konsumenckim nakłada obowiązek na banki i inne instytucje finansowe o poinformowaniu nas o wysokości RRSO, dlatego zawsze sprawdźmy tą wartość na początku.

Wkład własny a kredyt hipoteczny

Obecnie minimalny wkład własny wynosi, aż 20% wartości wnioskowanego zobowiązania. Bez takiego wkładu, nie mamy szans na otrzymanie kredytu mieszkaniowego. Czasem banki zgadzają się na mniejsza kwotę, ale wtedy kwotę tą wliczają w koszt kredytu przez co zwiększa się nasza rata kredytu jest to tzw. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Im większy wkład własny tym lepiej, ponieważ mniej musimy pożyczyć, a co za tym idzie zapłacimy mniejsze odsetki oraz możemy liczyć na lepsze warunki kredytowe od banku.

Masz już kredyt hipoteczny? Zobacz, ile oszczędzisz z kalkulatorem refinansowania!

 • Z naszym kalkulatorem refinansowania kredytu hipotecznego otrzymasz szybką i prostą odpowiedź – czy przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku będzie dla Ciebie opłacalne. Zobacz sam!

 • Kalkulator Refinansowania Kredytu Hipotecznego

Aktualności z rynku kredytów hipotecznych

 1. będziecie brali kredyt hipoteczny to uważajcie na mbank! o oszukanych frankowiczach i procesach sądowych można przeczytać wszędzie. bo żeby to jeszcze były kredyty we frankach to pół biedy, ale oni je indeksowali zawsze w taki sposób, żeby wyjść na swoje! dopiero wyroki sadów ich trochę utęperowały!

  w tym banku czytajcie umowę z prawnikiem!

 2. A jak już ktoś brał kredyt: gdzie jest najmniej formalności? potrzebuję 90k żeby skończyc dom, reszta poszła środkami własnymi, ale wykończenie, to mordęga. i koszty materiałów i robocizny, jak nie mogę zrobić sam. większosc powstała systemem dospodarczym, jak to musze przedstawić w banku?

  • nie do końca rozumiem: przecież jak chcecie powiększyc dom, to koszty nie są tak wysokie jak sama wartość domu. Poza tym inwestycja zwiększa wartość nieruchomości i to można wykazać w kalkulacji kredytu hipotecznego.
   serio, nie rozumiem, co chcie osiagnąć 😛

 3. Interesują mnie kredyty hipoteczne dla osób, które prowadza własną działalność gospodarczą. Dochody nam spore, ale przez krótki czas prowadzenia dg robi ą mi problemy. a na wcześniejszych umowach kontraktowych tez dobrze mi szło. nie wieci czy gdzieś nie styknie bieżący dochód i saldo z konta z dwóch lat?

 4. Czy na kredyt hipoteczny mogę kupić sama działkę budowlaną, bez inwestowania w budowę? czysty zysk ją potem odsprzedać. ale widziałem, że z reguły jest na działkę+budowę

 5. Co z zabezpieczeniem na innej nieruchomości? czy muszą się zgodzić obaj właściciele? bo mój tata chce poręczyć mój kredy hipotecznyt, ale jego brat sie nie zgadza. tata ma prawa do połowy domu – może ręczyć ta swoja połową? Nie mają wprowadzej osobnej własności do kw, ale jest decyzja sądu, że pół jest taty a część wujka – dom po dziadkach. mi brakuje rochę wkładu wlasnego, a z takim poręczeniem byłoby aż nadto i pewnie kredyt hipoteczny byłyby tańszy

  • A jak sobie wyobrażasz wpis do ksiąg wieczystych bez informowania właściciela? Jeśli wujek sie nie zgodzi, to twoj ojciec musi przeprowadzić podział nieruchomości i dopiero wtedy moze pporęczyc swoja połową twój kredyt hipoteczny.
   jak nie uda sie z nieruchomością, to próbuj jeszcze z dodatkowymi ubezpieczeniami. wzrośnie ci co prawda koszt, ale dostaniesz. chyba że mozesz jeszcze poczekać i zgromadzić wkład własny

  • o kurcze chyba nie myślisz serio, ze można komus wpisać hipotekę bez jego wiedzy? za to notariusz powinien ponieść odpowiedzialność. poręczać można tylko niekwestionowanym własnym majątkiem. Jak sie ma współwłaściciela, to on też musi wyrazić zgodę.

   dziwne, ze jak rozmawiałaś z doradcą o kredycie hipotecznym to nic ci w banku nie powiedzieli. no chyba że sie nie pytałaś u „źródła”

 6. Gdzie dostanę bez problemu kredyt w euro? Zaramiany w niemczech,dom chcemy wybudować w Polsce, przeliczanie rat na złotówki może być dla nas nieopłacalne – gdzie nas nie odeślą, bo nie mamy stałego adresu w kraju

  • Jak nie masz adesu w Polsce, to kredyt będzie trudny do osiągniecia, poza tym po co ci dom tutaj? Lepiej tam zaoszczędzic i później coś kupić, szkoda przepłacać

  • w Niemczech chyba. banki nie udzielą kredytu jeśli nie ma stałego adresu, nie musi by ć nawet zameldowania podany, ale zamieszkania. W takim przypadku możecie podać adres rodziny, której ufacie, ze korespondencję będzie odbierać i Was o wszystkim informować.
   Z drugiej strony, taniej w
   am chyba będzie oszczędzić i potem poszukać jakiejś nieruchomości. zwłaszcza jeśli będziecie wymieniać euro po korzystnym kursie. Po co macie płacić w banku daninę. Zwlaszcza, ze mam wrażenie, że nie spieszycie sie tak bardzo z powrotem do kraju.

  • Ty nie musisz wykazywać, będzie taka informacja na zaświadczeniu od pracodawcy. Poza tym jakby bank to wykrył, to kredyt hipoteczny byłby cofnięty. Za skaładanie nieprawdziwych oswiadczeń grozi też odpowiedzialność karna. nie warto się w takie cos pchać.

 7. a nie wiecie, czy bank może mieć jakieś zastrzeżenia, jesli w trakcie spłacania kredytu hipotecznego wyjade do pracy za granicę? mam ofertę kontraktu w Szwecji i nie do kóncą sie orientuję, czy mogę ją przyjąć. tym bardziej, że w ramach tej propozycji będę mieć tam stały adres zamieszkania.

  • Wątpię. Dopóki będziesz regulować raty, to wszystko powinno być ok. Nie mniej jednak skontaktuj się z bankiem, ponieważ zmieniasz adres zameldowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *