Co to jest kredyt mieszkaniowy?

4.96 /5
(Ocen: 1)

Kredyt mieszkaniowy to kredyt celowy, który zabezpieczony jest hipoteką. W odróżnieniu od kredytu hipotecznego, jego przeznaczenie jest znacznie węższe. Dla kogo jest taki kredyt i kiedy warto po niego sięgnąć?

Kredyt mieszkaniowy to instrument finansowy, który kredytobiorca musi przeznaczyć na konkretny cel. Zabezpieczeniem takiego kredytu jest hipoteka, czyli ograniczone prawo rzeczowe na danej nieruchomości i wybranych prawach. Ustanowienie hipoteki ma na celu zabezpieczenie wierzytelności, która jest wynikiem stosunku prawnego, na podstawie, którego wierzyciel będzie miał możliwość dochodzenia zaspokojenia z nieruchomości. Czyli hipoteka jest związana z nieruchomością, a nie kredytobiorcą.

Jako kredyt celowy, kredyt mieszkaniowy można przeznaczyć tylko na cele mieszkaniowe. Banki udzielają takiego wsparcia finansowego na:

  • zakup lokalu mieszkalnego;
  • zakup domu jednorodzinnego;
  • budowę domu jednorodzinnego;
  • zakup działki budowlanej.

Podobnie, jak w przypadku kredytu hipotecznego, kredyt mieszkaniowy jest zobowiązaniem, które można zaciągnąć na długie lata. Należy pamiętać, że im dłuższy okres kredytowania, tym wyższe koszty kredytu mieszkaniowego.

Wypłata środków w kredycie mieszkaniowym

Wypłata środków, w związku z tym, że jest to kredyt celowy, odbywa się bezpośrednio na konto sprzedającego (może to być deweloper, czy osoba fizyczna). Jeśli nieruchomość została nabyta na rynku pierwotnym, to wypłata środków odbywa się na podstawie umowy przedwstępnej z deweloperem. W przypadku nieruchomość z rynku wtórnego, wypłata odbywa się na podstawie aktu notarialnego.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku kredytobiorcy, który zdecydował się na budowę domu metodą gospodarcza. Osoba, która wybrała taki wariant, otrzymuje środki pieniężne w transzach na swoje konto. Wypłata kolejnej transzy jest możliwa tylko wtedy, gdy kredytobiorca wydał pieniądze zgodnie z harmonogramem prac. W związku z tym, banki wymagają dowodów w postaci np. faktur, czy zdjęć domu.

Kredyt mieszkaniowy jakie warunki?

Ta forma wsparcia finansowego, dedykowana jest wszystkim osobom, które chcą zakupić nieruchomość w celach mieszkaniowych. Podobnie, jak w przypadku standardowego kredytu hipotecznego, bank przed potencjalnym kredytobiorcą stawia warunki.

Podstawa: zdolność kredytowa

Kredyt mieszkaniowy otrzymają tylko osoby, które posiadają odpowiednią zdolność kredytową, czyli potencjalną możliwość spłaty raty kredytu. Bank, oceniając zdolność, pod lupę weźmie m.in. wysokość miesięcznych dochodów, źródła dochodu, wysokość comiesięcznych zobowiązań finansowych. Kredytobiorca musi liczyć się z tym, że instytucja bankowa może zakwestionować np. część jego dochodów, w szczególności te nieregularne i nieopodatkowane.

Ocena zdolności kredytowej nie jest wyrokiem ostatecznym i w stosunkowo łatwy sposób jest ją zwiększyć np. rezygnując z kart kredytowych, czy spłacając kredyt.

Osoby, które chcą sprawdzić swoją zdolność, zapraszamy do naszego bezpłatnego kalkulatora zdolności kredytowej.

Wartość nieruchomości

Żaden bank nie udzieli kredytu mieszkaniowego, jeśli nie zweryfikuje wartości nieruchomości. Wycena dokonywana jest po wstępnej decyzji kredytowej – bardzo rzadko dochodzi do sytuacji, w której bank wymaga jej na wcześniejszym etapie.

Oceny wartości nieruchomości dokonać może ekspert banku lub zewnętrzny rzeczoznawca majątkowy. Drugie rozwiązanie może wiązać się z kosztami dla kredytobiorcy – w przypadku mieszkania mogą to być kwoty w granicach kilkuset złotych, w przypadku domów oraz działek budowlanych nawet powyżej tysiąca złotych.

Czym się różni kredyt hipoteczny od mieszkaniowego?

Wielu kredytobiorców zamiennie używa pojęć: kredyt hipoteczny i kredyt mieszkaniowy. Zgodnie z obowiązującą definicją, są to dwa różne instrumenty finansowe. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które można zaciągnąć nie tylko na cele mieszkaniowe, ale również na takie jak np. zakup działki rolnej, remont mieszkania, modernizację lokalu przeznaczonego na wynajem, zakup obiektu komercyjnego. Przy kredycie mieszkaniowym nie ma takiej możliwości, gdyż jest on przeznaczony tylko i wyłącznie do finansowania celów mieszkaniowych. Więcej o tym można przeczytać tu: kredyt mieszkaniowy a kredyt hipoteczny.

Jak znaleźć najlepszy kredyt mieszkaniowy?

Kredyt mieszkaniowy może być zobowiązaniem na długie lata, więc decyzja o wybraniu konkretnej oferty powinna być dobrze przemyślana. Taki produkt finansowy posiada wiele banków, działających na naszym rynku i nie jest łatwo znaleźć optymalną propozycję.

Osoba, szukająca najlepszej oferty może samodzielnie przeanalizować dostępne produkty finansowe. Niestety, wymaga to sporej ilości czasu i wiedzy, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z narzędzi dostępnych w Internecie. W naszym serwisie, by ułatwić wszystkim potencjalnym kredytobiorcom życie, udostępniliśmy całkowicie za darmo kalkulator kredytu mieszkaniowego. Zapraszamy!

Zobacz także nasze inne poradniki o kredycie mieszkaniowym: