Gdzie wziąć kredyt mieszkaniowy?

5 /5
(Ocen: 1)

mieszkania zakupione przez kredyt mieszkaniowyTakie oto pytanie najczęściej zadają sobie przyszli kredytobiorcy. Od czego zacząć i na co zwracać uwagę? Obecnie banki wręcz prześcigają się w tym, by móc Wam zaproponować kredyt mieszkaniowy. Warto wykorzystać dobrą koniunkturę na rynku finansowym i niskie stopy procentowe, by zrealizować marzenia o własnych czterech kątach.

Najpierw przygotowania – gdzie szukać kredytu mieszkaniowego

Sprawdź w naszym bezpłatnym kalkulatorze zdolności kredytowej, na jakim jest ona poziomie i tym samym o jaką orientacyjną kwotę możecie wnioskować. To jest oczywiście również informacja dla Was, że na przykład biorąc solidnego współkredytobiorcę możecie otrzymać więcej. Zdolność kredytową możecie również poprawić poprzez uregulowanie jakiś zaległych zobowiązań, konsolidację już zaciągniętych pożyczek lub zwiększenie wkładu własnego.

Skoro jesteśmy już przy wkładzie własnym, to koniecznie musicie ustalić jego wysokość. Według zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego powinno to być 20% wartości nieruchomości zabezpieczającej zobowiązanie. Czyli bank może Wam udzielić wsparcia do 85% tej kwoty. Tutaj powinniście wiedzieć, że niektóre banki pozwalają na obejście tej rekomendacji, jeśli kredytobiorca dokona ubezpieczenia na życie z cesją na rzecz kredytodawcy. Jeśli dysponujecie odpowiednim wkładem własnym, to taki krok może pozwolić podnieść kwotę kredytu lub poprawić jego warunki.

Przegląd ofert kredytów mieszkaniowych

Najlepiej zacząć od pobieżnego przejrzenia oferty banków, które mają placówkę w Waszej okolicy. Wnioskowanie o kredyt wymaga czasem wielokrotnych spotkań z doradcą, więc z reguły nie jest praktyczne wybieranie instytucji, która najbliższy oddział ma wiele kilometrów od Waszego miejsca zamieszkania lub pracy.

Możecie ułatwić sobie zadanie i korzystając z porównywarki kredytów hipotecznych. W ten sposób od razu możecie zobaczyć, ile będzie wynosiła Wasza rata. A dzięki zestawieniu ofert sprawdzicie, jakie warunki proponują konkretne banki. Jest to wygodne o tyle, że porównywarka pomoże Wam wyeliminować zbyt drogich kredytodawców – nie będziecie wtedy tracić na nich swojego czasu.

Lista promocji kredytów mieszkaniowych

Banki oferują wiele sposobów na obniżenie kosztów kredytów i warto je poznać. Możecie wtedy oszacować, ile zaoszczędzicie. Ważniejsze jest jednak, że macie nad tym pełną kontrolę, bo chłodnym okiem oceniacie, co będzie dla Was korzystne.

Najczęściej proponowane przez bank są produkty dodatkowe, to znaczy konta osobiste i karty płatnicze, które będą musiały być otwarte przez cały okres kredytowania. Ich utrzymanie może być bezpłatne tylko pod pewnymi warunkami, na przykład odpowiednio wysokimi obrotami miesięcznymi. Jeśli nie korzystacie z tego typu produktów, to koszty ich utrzymania mogą być wyższe niż zniżka, jaką dostaliście od banku.

Ubezpieczenie kredytu jest już normą, teraz kredytodawcy zachęcają, by zawrzeć polisę na życie kredytobiorcy z cesją na bank. Sami decydujecie wtedy, z jakim towarzystwem ubezpieczeniowym zawrzecie umowę, najważniejsze dla banku jest to, by to on otrzymał pieniądze z ewentualnego odszkodowania.

Zabezpieczenie pieniędzy na koncie – polega na tym, że na swoim koncie bankowym trzymacie określoną kwotę. Możecie ją oczywiście wypłacić, ale jeśli z tego zrezygnujecie, to bank naliczając odsetki od kapitału pomniejsza go właśnie o tę kwotę.

W każdym przypadku to do Was należy ocena, czy dany krok jest opłacalny czy nie. Dlatego takiej decyzji nie warto podejmować na szybko, w oddziale banku pod presją czasu. Korzystniej wychodzą na tym wcześniej przygotowani.

Wyruszenie na łowy – gdzie zaciągnąć kredyt mieszkaniowy?

Może być to wydawać żmudne, ale szukanie odpowiedzi na pytanie “gdzie wziąć kredyt mieszkaniowy” staje się łatwiejsze, gdy kredytobiorca potrafi sprecyzować, czego dokładnie potrzebuje. Dla Was najkorzystniej jest każdorazowo poprosić o przygotowanie symulacji spłat. Taki dokument pomoże Wam porównać raty, wysokość opłat oraz ewentualne ryzyko związane z podniesieniem oprocentowania.

Przypominamy tylko, że odpowiedzialność za zobowiązanie ponosi wyłącznie kredytobiorca (z wyjątkiem oczywiście spraw rozstrzygniętych przez sąd na niekorzyść banku). Dlatego bez szkody dla swoich interesów nie można pominąć również podstawowych pojęć czy sposobów rozliczeń. Im więcej wiecie, tym lepiej na tym wyjdziecie.