Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym

5 /5
(Ocen: 1)

Sytuacja życiowa nieraz komplikuje się na tyle, że wymarzony dom lub mieszkanie, które kilka lat temu kupiliśmy na kredyt, obecnie musimy sprzedać. Jeśli zastosujemy się do poniższych wskazówek – transakcja przebiegnie bezproblemowo i szybko. Jeśli trafi się nam zainteresowany kupiec, nie ukrywajmy przed nim obciążonej hipoteki do ostatniej chwili. Zaoferujmy za to pełną pomoc i pośrednictwo pomiędzy nim a bankiem.

Nieruchomość obciążona hipoteką – o czym warto pamiętać?

Przed daniem ogłoszeń o sprzedaży warto przeczytać dokładnie umowę kredytową z bankiem. W regulaminie znajdziemy zapisy o tym, jakich procedur może wymagać od nas bank. Niektóre instytucje żądają np. powiadomienia o samej chęci sprzedaży nieruchomości. Warto to sprawdzić, by nie spotkała nas jakaś kara umowna, np. za podpisanie umowy z biurem nieruchomości. Drugim krokiem jest wizyta w samej placówce i prośba o wydanie zaświadczenia o zadłużeniu. Zobacz też: opłaty notarialne przy kredycie hipotecznym.

Zaświadczenie o zadłużeniu

Aktualne zaświadczenie o zadłużeniu otrzymamy w placówce banku, który udzielił nam kredytu hipotecznego. Na tym dokumencie znajdować się będą informacje o tym, na jaką kwotę zaciągnięto kredyt, jakie jest aktualne zadłużenie oraz czy będą naliczone i ile wyniosą prowizje z tytułu szybszej spłaty. Na dokumencie powinna być także zgody:

  • na to, by zadłużenie było spłacone jednorazowo,
  • a po uiszczeniu wszystkich kosztów bank zobowiązał się do wydania dokumentu pozwalającego na wykreślenie hipoteki.

Sprzedaż mieszkania z obciążeniem hipotecznym

Gdy poczynimy powyższe kroki, możemy zacząć szukać nabywcy: ogłaszając się, zlecając to biuru nieruchomości lub rozsiewając wici wśród znajomych. Gdy pojawi się potencjalny kupiec warto go poinformować o hipotece na nieruchomości – sam może to łatwo sprawdzić w internetowej księdze wieczystej. Nie warto zatajać także innych zadłużeń na hipotece na rzecz ZUS-u, US lub osób prywatnych.

Spłata hipoteki sprzedawanego mieszkania – dwa sposoby

Hipotekę, za zgodą banku, można spłacić na dwa sposoby. Można zlikwidować ją jeszcze przed rozpoczęciem transakcji, wtedy zobowiązuje się do tego sprzedający. Niewielkie zadłużenie można spłacić przykładowo z zadatku. Przy większym możemy się zobowiązać, że wpłacone przez kupna pieniądze przekażemy w odpowiednim terminie do banku. Drugim rozwiązaniem jest spłacenie zadłużenia przez samego kupującego, do czego zobowiązuje się on w umowie kupna- sprzedaży. Suma zadłużenia wpłacana jest na konto bankowe, sprzedający natomiast otrzymuje pozostałe środki. Ostatnie rozwiązanie jest bezpieczniejsze dla kupującego, często także to jedyna opcja, jeśli zakup również ma być sfinansowany z kredytu.

Kupno mieszkania z hipoteką za środki z kredytu hipotecznego

Bardzo często zdarza się, że sprzedajemy mieszkanie, kupione na kredyt, osobie, która także chce zaciągnąć kredyt hipoteczny na ten cel. Kupujący nie ma obowiązku wybierania banku, w którym umowa była zawarta pierwotnie (choć warto go odwiedzić i zapytać o warunki). To dość skomplikowana procedura, która ma kilka zagrożeń. Bank sprzedającego może odmówić zgody na wykreślenie hipoteki, a bank kupującego może odrzucić wniosek o kredyt hipoteczny. Jednak często to jedyna droga na sprzedaż nieruchomości.