Konsolidacja kredytów – dla kogo?

5 /5
(Ocen: 1)

Konsolidowanie kredytu hipotecznego nie zawsze może przynieść pożądany skutek, czyli regularną i na czas spłatę miesięcznych rat. Kiedy konsolidacja kredytów przynosi ulgę dłużnikowi, a kiedy nie? Zobaczmy sami. Połączenie wszystkich kredytów i długów w jeden jest niewątpliwie sporym ułatwieniem w sferze finansowej osoby zapożyczającej się. Zamiast dokonywać paru miesięcznych przelewów na różne konta, możemy zrobić jeden. Wtedy też nie trzeba pamiętać o wielu wysokościach oprocentowania, wystarczy jedno, które obejmuje cały kredyt konsolidacyjny. Zazwyczaj niżej oprocentowany. Brzmi prawie jak bajka.

Kredyt konsolidacyjny – komu warto go wybrać?

Życie jest jednak bardziej skomplikowane i nie dla wszystkich konsolidacja kredytów okaże się dobrym rozwiązaniem. Żeby do niej w ogóle doszło, bank konsolidujący nasze zobowiązania, ocenić musi naszą zdolność kredytową. Jeśli nie zalegamy ze spłatą rat w innych bankach, nowy potencjalny kredytodawca może pozytywnie ocenić naszą sytuację finansową. Gdy raty naszych zobowiązań pozostawały przez jakiś czas niespłacone, kredyt konsolidujący je już nie musi być taki pewny, jeśli chodzi o jego udzielenie.

Wszelkie czynniki, które powodują spłatę rat kredytu trudniejszą, jak prowizja za wcześniejszą spłatę, często występującą przy kredytach hipotecznych, mogą obniżyć naszą zdolność kredytową. Bank nie będzie narażał siebie na pozyskanie niesolidnego kredytodawcy.

  • Oblicz samodzielnie swoją zdolność w kalkulatorze zdolności kredytowej.

Konsolidacja kredytów – dla kogo?

Konsolidacja kredytów będzie dobrym rozwiązaniem, gdy przykładowo nasze zarobki ulegną pogorszeniu, stopy procentowe poszybują w górę lub warunki któregoś z zobowiązań będą znacznie odbiegać od tych, które można spotkać w danej chwili na rynku.

Zobacz też: Jak wybrać konsolidację kredytu hipotecznego?

Krótko mówiąc, może to być przydatne w dwóch ogólnych przypadkach. Wtedy, kiedy przeczuwamy, że będziemy mieli problem ze spłatą rat choćby tylko jednego lub dwóch kredytów. Kredyt konsolidacyjny będzie dobrym rozwiązaniem także dla osób, szukających oszczędności, którzy mimo swoich długów, potrafią dobrze gospodarować swoim domowym budżetem. O tym w pewien sposób można się przekonać, wypełniając na naszej stronie test zdolności kredytowej, który potrwa maksymalnie parę minut, a da nam wartościową wiedzę na temat własnej kondycji finansowej.

Możliwe skutki konsolidacji długów

Przede wszystkim kilka długów, które posiadamy nie powinno świadczyć o naszej niegospodarności. Jeśli są one wynikiem nieradzenia sobie z bieżącymi wydatkami, konsolidacja długów z nich wynikających może nie przyczynić się do unormowania sytuacji finansowej, lecz do dalszego nieodpowiedzialnego zarządzania finansami lub nawet uruchamiania kolejnych długów.

Konsolidacja kredytów będzie zatem dobrym wyjściem dla osób zdrowo podchodzących do swoich finansów, u których wzięcie pożyczki czy kredytu było koniecznością lub np. obowiązkowym punktem w planie nabywania mieszkania. Bez wątpienia osobom, które wpadły w spiralę zadłużenia mogą one pomóc, lecz także nakręcić tę spiralę jeszcze bardziej. Tu znajdziesz ranking kredytów konsolidacyjnych.