Koszty konsolidacji kredytu hipotecznego

5 /5
(Ocen: 1)

Połączenie wszystkich naszych zobowiązań powinno oznaczać jedną z dwóch możliwości: większe całkowite oszczędności lub ratę łatwiejszą do udźwignięcia. Warto się zastanowić, jak przy tym wypadają koszty pojawiające się przy tym procesie.

Kredyt konsolidacyjny posiada swoje niepodważalne zalety. Każdy odczuje oszczędność czasu związaną ze spłatą rat. W końcu zamiast paru przelewów na różne kwoty, wykonamy tylko jeden, w którym pomieszczą się np. kredyt samochodowy, pożyczka gotówkowa, karta kredytowa czy wreszcie kredyt hipoteczny.

Tutaj podkreślmy, że obniżenie rat w krótkim terminie faktycznie odciąży nasz budżet, choć najprawdopodobniej spowoduje większe koszty całkowite, nawet mimo rzeczywiście atrakcyjnego oprocentowania. W dłuższym czasie, kiedy w skład konsolidacji wchodzi kredyt hipoteczny, koszty całkowite mogą już osiągnąć niemałą kwotę.

Pierwszy koszt konsolidacji – prowizja za wcześniejszą spłatę hipoteki

Rozważając połączenie wszystkich swoich długów, weźmy dokładnie pod lupę opłaty, którymi stary bank mógł się zabezpieczyć przed wcześniejszą spłatą kredytu. Często są one pobierane w przeciągu pierwszych 3-5 lat kredytowania. Potem znikają. Jednak jeśli już występują, mogą całkiem mocno utrudnić nam przeniesienie kredytu. Mimo że nowy kredytodawca dokona za nas tej opłaty, to w większości przypadków poniesione wydatki wliczy w koszt obsługi konsolidacji.

Gdy w skład kredytu konsolidacyjnego wejdzie kredyt walutowy, koniecznie porównajmy obecny kurs danej waluty z tym z dnia zaciągnięcia długu.

Koszty konsolidacji kredytów – standardowe opłaty

Kredyt konsolidacyjny jest niczym innym, jak nowym zobowiązaniem. Z tego tytułu poniesiemy więc standardowe opłaty w rodzaju prowizji bankowej. Choć trzeba przyznać, że czasem, chcąc przyciągnąć do siebie klientów, banki likwidują ją. Należy w tym względzie uważać, bo będą tak one robić prawie wyłącznie w przypadku długoterminowych zobowiązań, generujących dużo odsetek.

Jeśli w skład konsolidacji wchodzi kredyt hipoteczny, to oczywistym zabezpieczeniem jest kredytowana nieruchomość. W grę wchodzą duże sumy, więc zabezpieczenie wysokiej wartości nie dziwi. Tym bardziej, że dodatkowymi kosztami w przypadku długu hipotecznego jest także opłata za wycenę nieruchomości, notariusza a także ponownego wpisu do hipoteki, dokonywanego przez nowego kredytodawcę. Szczegółowy kalkulator kredytu hipotecznego pokaże nam jak wszystkie opłaty rozłożą się w czasie. Dodajmy do tego, zdarza się, że obowiązkową, polisę ubezpieczeniową, będącą czasem warunkiem niższej prowizji czy marży banku.

Po uważnym przestudiowaniu oferowanych warunków, w tym też np. możliwości przewalutowania kredytu, miejmy w pamięci także sprawdzenie jednej podstawowej sprawy. Mianowicie tego, jak na wysokość naszych opłat wpływa długość okresu kredytowania, a jak bardzo nowe oprocentowanie połączonych w całość długów. Niższe oprocentowanie może być bowiem przewyższone przez koszty większej liczby rat, a zatem także większej ilości odsetek do zapłaty.