Kredyt hipoteczny a mieszkaniowy – czym się różnią?

5 /5
(Ocen: 1)

Osoby, które marzą często przez długie lata o własnym mieszkaniu i starają się o kredyt, nie myślą nawet o definicji tego produktu finansowego. Dla nich istotne jest zaakceptowanie wniosku kredytowego przez bank, a co za tym idzie uzyskanie w miarę korzystnych warunków, by rata nie obciążała zbytnio domowego budżetu. I wreszcie długo oczekiwany odbiór klucza do własnego M. Słowa kredyt mieszkaniowy i kredyt hipoteczny bardzo często są używane zamiennie, ale nie do końca oznaczają to samo. Postaramy się w tym miejscu naświetlić różnicę pomiędzy kredytem mieszkaniowym i hipotecznym. Przyjrzyjmy się na początek bliżej obu pojęciom.

Kredyt hipoteczny – co tak naprawdę oznacza?

para przy komputerzeKredyt hipoteczny to zobowiązanie z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe, jak np. zakup nieruchomości, czy przebudowa, remont i budowa domu, ale również na spłatę inne kredytu hipotecznego. Zabezpieczeniem tego zobowiązania jest mieszkanie/dom, które zostało zakupione za pieniądze z tego kredytu. Gdy kredytobiorca stanie się nie wypłacalny bank przejmuje nieruchomość w formie rekompensaty za poniesione straty finansowe. Mieszkanie zostaje zlicytowanie, a pieniądze przekazane dla banku na spłatę pozostałego zobowiązania. Są to także wszystkie kredyty, w którym dochodzi do ustanowienia hipoteki na nieruchomości, także kredyty na dowolny cel.

Kredyt mieszkaniowy – definicja

To kredyt, który może być przeznaczony wyłącznie na cele mieszkaniowe, jak zakup mieszkania, wykup mieszkania komunalnego, kupno domu czy garażu. Kredyt jest zabezpieczony hipoteką z wpisem w księdze wieczystej. W przypadku rynku pierwotnego, kiedy to nie ma możliwości dokonania wpisu, kredyt na początku jest ubezpieczony lub obciążony wyższą marża do czasu dokonania wpisu do księgi wieczystej. Kwota z kredytu jest przelewana bezpośrednio na konto dewelopera, sprzedającego mieszkanie.

Kredyt hipoteczny – rodzaje

A jakie są rodzaje zobowiązań hipotecznych? Dla ułatwienia stworzyliśmy dla Was listę tych produktów bankowych:

kredyt mieszkaniowy – jego definicje omówiliśmy powyżej. Obecnie jest najbardziej popularnym kredytem hipotecznym. Przeznaczony jest na zakup gotowej nieruchomości i ta opcja jest najczęściej wybierana przez klientów banków.

pożyczka hipoteczna – to zobowiązanie na dowolny cel. Możemy taką pożyczką sfinansować zarówno zakup samochodu, jak i wyjazd na wczasy. Nie musi być to cel mieszkaniowy. Zabezpieczeniem takiego zobowiązania jest ustanowienie hipoteki na naszej nieruchomości. Pożyczka hipoteczna jest bardzo popularna w przypadku osób z mniejszą zdolnością kredytową. Kiedy potrzebujemy większej gotówki, ale nasze zarobki nie pozwalają na zaciągnięcie tak wysokiego zobowiązania, możemy dokonać takiej formy zabezpieczenia i cieszyć się gotówką. To, o czym musimy pamiętać dokonując wpisu w księdze wieczystej, decydując się na taki kredyt to fakt, że w przypadku braku spłaty zobowiązania bank przejmie naszą nieruchomość, mimo że bardzo często jego wartość przewyższa znacznie wysokość pobranego kredytu.

kredyt budowlano-hipoteczny – przeznaczony jest na zakup działki budowlanej, budowę domu, przebudowę lub zakup domu w trakcie budowy. Zabezpieczeniem również jest hipoteka na nieruchomości.

kredyt konsolidacyjny – na spłatę innych zobowiązań kredytowych, w tym innego kredytu hipotecznego. Kwota całkowita takich zobowiązań zazwyczaj jest ogromna, dlatego ustanowienie zabezpieczenia w formie hipoteki na nieruchomości jest bardzo często wymagane.

kredyt refinansowy – przeznaczony jest dla osób, które już posiadają kredyt hipoteczny i chcą dokonać jego konsolidacji w celu obniżenia kosztów, a co za tym idzie miesięcznej raty zobowiązania. Zmiana warunków kredytowych, która może być przyczyną refinansowania, to wysokość oprocentowania, prowizji, okres kredytowania czy zmiana waluty kredytu. Popularny dla osób w ciężkiej sytuacji z kredytem we frankach. Należy uważać na koszty, bardzo często obniżymy ratę, ale okres spłaty się wydłuży, a tym samym całkowity koszt także.

Kredyt hipoteczny a mieszkaniowy – różnice

Jedyną różnicą jest cel kredytowania. Wydaje się, że jest identyczny ponieważ przeznaczony jest na cele mieszkaniowe. Nie do końca tak jest. Kiedy kredyt mieszkaniowy możemy przeznaczyć wyłącznie na zakup mieszkania, wykup mieszkania komunalnego, zakup domu czy garażu, w przypadku kredytów hipotecznych mamy dodatkowe możliwości.

Kredyt hipoteczny gwarantuje także sfinansowanie budowy domu, zakup działki budowlanej czy remont i modernizacje mieszkania. Mamy więc w przypadku kredytu hipotecznego szerszy zakres dysponowania otrzymanymi środkami finansowymi. Dodatkowo zobowiązaniem hipotecznym jest też pożyczka hipoteczna, która może być przeznaczona na dowolny cel, a zabezpieczeniem będzie hipoteka na nieruchomości, jaką posiadamy.

Kredyt hipoteczny a mieszkaniowy – zakres definicji

Tak naprawdę w celu kredytowania widzimy różnicę w obu pojęciach. Biorąc pod uwagę fakt wnioskowania o kredyt, wzory umów kredytowych, zabezpieczenie, obsługę kredytów i koszty, zależą one tylko i wyłącznie od oferty, na jaką się zdecydujemy. Nie ma tu znaczenia, czy będzie to kredyt mieszkaniowy czy hipoteczny. W obu przypadkach zapłacimy odsetki, prowizję oraz koszt ubezpieczenia, jeśli na takie się zdecydujemy. Podstawowa różnica między kredytem mieszkaniowym a hipotecznym, to zakres znaczenia definicji. Kredyt mieszkaniowy jest rodzajem kredytu hipotecznego i ma dużo węższym pojęciem.

Kredyt mieszkaniowy i hipoteczny – gdzie najlepsze oferty?

Jeśli znamy już różnice między kredytem mieszkaniowym a kredytem hipotecznym, to nie pozostaje nam nic innego jak znaleźć najlepszą ofertę. W naszym serwisie przygotowaliśmy ranking kredytów hipotecznych, ale warto również zajrzeć do innych źródeł. Z pomocą może tu przyjść serwis poświęcony kredytom mieszkaniowym i hipotecznym. Oprócz porównywarki kredytów znajdziemy tam poradniki, test zdolności kredytowej czy bieżące wiadomość z rynku.

Sprawdź pełny ranking kredytów hipotecznych

Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy – podsumowanie

Używając słowa kredyt mieszkaniowy mamy na uwadze wyłącznie kredyt z celem mieszkaniowym, w przypadku kredytu hipotecznego definicja zawiera szerszy zakres. Każdy kredyt mieszkaniowy jest więc kredytem hipotecznym, ale nie każdy kredyt hipoteczny jest kredytem z przeznaczeniem na zakup mieszkania. Tak naprawdę kredyt mieszkaniowy to potoczne określenie kredytu hipotecznego. Różnica jest niewielka, ale, jak już udowodniliśmy, bardzo istotna.