Kredyt hipoteczny a wypadek w pracy

0 /5
(Ocen: 0)

Zaciągając kredyt hipoteczny, obawiamy się tego, co by się stało, gdyby z jakichś powodów nie moglibyśmy go dalej spłacać. Taką okolicznością może być wypadek w pracy, sytuacja nie do przewidzenia, a czasem też zupełnie niezawiniona przez nas.

To jedna z najsilniejszych obaw kredytobiorców, mających z tyłu głowy obowiązek regularnej spłaty kredytu. Wiedząc, że nie zawsze jesteśmy w stanie się uchronić od przykrych w skutkach wypadków, możemy jednak sprawić, by te skutki nie stały się ostatecznie tak straszne, doprowadzając do naszej niewypłacalności.

Wypadek w pracy może wiązać się z długą rekonwalescencją, w czasie której uzyskiwać będziemy jedynie część naszego normalnego wynagrodzenia. Może także oznaczać trwałe kalectwo i rentę. Najczarniejszy scenariusz to spowodowanie wypadku np. po alkoholu, gdy nie tylko nie możemy liczyć na odszkodowanie, ale też zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności.

Biorąc kredyt hipoteczny zadbaj o oszczędności na czarną godzinę

Zdajemy sobie sprawę, że może to być trudne, jednak w trakcie spłacania kredytu warto odkładać sobie, najlepiej co miesiąc, niewielkie sumy pieniężne. Pomogą one, przynajmniej przez jakiś czas, w „trudnych czasach”, kiedy przez wypadek stracimy pracę bez prawa do odszkodowania. Nawet, gdy wszystko potoczy się dobrze, odłożona kwota pomoże np. we wcześniejszej spłacie kredytu.

Wydłużenie okresu kredytowania, wakacje kredytowe – czy warto?

Innym wyjściem z sytuacji jest wydłużenie okresu kredytowania, co przyczyni się do obniżenia miesięcznej raty, jednak zwiększenia całkowitych kosztów naszego zobowiązania. Pamiętajmy tutaj, żeby w obliczu czekających nas kłopotów finansowych być uczciwym wobec banku, informując go o swojej sytuacji. W zdecydowanej większości przypadków takie podejście do sprawy najbardziej nam się opłaci.

Innym wyjściem jest spróbowanie zawieszenia kredytu hipotecznego, jednak naprawdę rzadko dochodzi do takiej sytuacji. Czasem banki zgodzą się na tymczasowe wyłączenie kapitału z opłacanej raty. Wakacje kredytowe mogą okazać się tylko chwilowym rozwiązaniem, bo odroczą one moment spłaty miesięcznej raty, jednak nie pozwolą jej całkowicie uniknąć. Podobnie jak mechanizm karencji w spłacie kredytu. O ile, zależnie od banku, można dzięki wakacjom kredytowym zawiesić spłatę całej raty, o tyle karencja w spłacie dotyczy tylko jej części kapitałowej.

Ubezpieczenie od utraty pracy a kredyt hipoteczny

Przy większości kredytów banki proponują w ich ramach, często w zamian za obniżenie marży lub prowizji, ubezpieczenie od utraty pracy. Może być ono czynnikiem przesądzającym o zdolności kredytowej klienta i otrzymaniu przez niego kredytu. Warto przy tej okazji zdać sobie sprawę, że będzie ono obowiązywało jedynie w przypadkach utraty pracy z winy pracodawcy. Gdy, zwalniani jesteśmy wskutek naszych błędów lub nawet za porozumieniem stron, ubezpieczenie nie będzie wypłacane. Dodajmy, że jego koszt może sięgać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Zależnie od banku, może być płatne od razu lub wliczone w raty kredytu. Pierwsza możliwość bardziej boli naszą kieszeń, bo płatności dokonujemy za jednym razem. Druga, z kolei generuje większe całkowite koszty. To podstawy, o których musimy wiedzieć.

Czytaj koniecznie OWU, wybierając ubezpieczenie

Żeby w sprawie ubezpieczenia kredytu hipotecznego mieć zupełną jasność, kolejnym naszym obowiązkiem jest przeczytanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Większość jednak robi to co najwyżej pobieżnie. To właśnie w OWU poznamy cały szereg wyjątków, których ubezpieczenie niestety nie obejmuje. W tym przypadku będzie to także samowolna rezygnacja z pracy.

Miejmy też na uwadze, że wyłączenie ochrony ubezpieczeniowej może nastąpić w sytuacji zwolnienia nas w ramach zwolnień grupowych a także uzasadnionej likwidacji stanowiska pracy. Jak więc widzimy, liczba podstawowych wyjątków nie jest taka mała. Trzeba na nie uważać. Jeśli udowodnione zostanie, że wypadek w pracy nastąpił z naszej winy, ubezpieczenie może nie zostać wypłacone. Takie momenty są oczywiście bardzo kontrowersyjne i każda ze stron będzie zapewne miała inny pogląd na to np. z czyjej winy spadnie nam coś w pracy na głowę. Czy będzie to z powodu niedotrzymania należytych środków ostrożności przez pracownika, czy może przez niewystarczające dbanie o warunki wykonywania naszych obowiązków przez pracodawcę.

Stawką w takich spornych sytuacjach jest zabezpieczenie spłaty naszego kredytu. W większości przypadków do 12 miesięcznych rat, choć, w zależności od opcji ubezpieczenia, może to być też kwartał lub okres półroczny. Nie zawsze szczęście będzie nam sprzyjało, jednak to od nas zależy, czy odpowiednio zabezpieczymy się (w formie ubezpieczenia, ale i nie tylko) przed niespodziewanymi zdarzeniami i na ich wypadek będziemy posiadali całą wiedzę na temat warunków naszego ubezpieczenia, wykorzystując je do maksimum.