Kredyt hipoteczny bez prowizji

0 /5
(Ocen: 0)

Coraz więcej banków, by zachęcić potencjalnych klientów do swoich produktów, rezygnuje z pobierania prowizji za udzielenie kredytu hipotecznego. Może to znacząco obniżyć koszty zobowiązania, ale czy kredytodawcy robią to bezinteresownie?

Jakie banki proponują kredyt hipoteczny bez prowizji?

Nie ma na rynku zbyt wielu kredytodawców, którzy proponują swoim klientom produkty finansowe bez pobierania prowizji. Łatwo więc zauważyć taką ofertę wśród innych reklam. Rozwiązanie to zyskuje uznanie w oczach kredytobiorców, zatem część banków wprowadza je do swojej oferty. Tu można zauważyć również następującą prawidłowość: część instytucji wprowadza takie oferty na koniec roku kalendarzowego, by przyciągnąć klientów i poprawić swoje wyniki finansowe.

Z powodu różnych czynników wiele zmienia się w zakresie kredytów hipotecznych bez prowizji. Dlatego warto sprawdzić bezpośrednio w oddziale danego banku, czy nie ma on swojej aktualnej ofercie takiego produktu.

Co zamiast prowizji? Jakie opłaty stosują banki

Niestety nie jest tak, że banki rezygnują z pobierania opłaty prowizyjnej i nie chcą nic w zamian. Na przykład w niektórych bankach możecie wybierać pomiędzy brakiem prowizji, a niższą marżą banku. Tę drugą możecie dodatkowo obniżyć poprzez aktywne korzystanie z dodatkowych produktów oferowanych przez bank. Co opłaca się Wam bardziej? To już zależy od konkretnego przypadku i tego, jaki wynik wskaże kalkulator kredytu hipotecznego.

Skoro jesteśmy przy marżach – choć w przypadku kredytów hipotecznych są one dość niskie, to warto zauważyć, że w poprzednich latach i tak zostały one podniesione. Kredytodawcy przerzucają w ten sposób na swoich klientów ewentualne koszty związane z podatkiem bankowym.

Czy brak prowizji przy kredycie hipotecznym się opłaci?

Tutaj znowu niestety nie mamy dla Was gotowej odpowiedzi. Dlaczego? Bo do braku prowizji (i innych superpromocji) podchodzimy trochę jak do pułapki. Bank nie ma żadnego interesu w tym, by dawać klientom cokolwiek za darmo, skoro więc obniża koszty w jednym miejscu, to podnosi je w innych.

Cały szkopuł w tym, że nie dla wszystkich klientów będzie to miało takie same konsekwencje. Weźmy dla przykładu ofertę, której nie płacicie prowizji, macie wyższą marżę, ale obniżacie ją poprzez wybranie produktów dodatkowych: konta rozliczeniowego i karty płatniczej – bezpłatną przy saldzie miesięcznym powyżej pewnej kwoty. Osoby często korzystające z karty będą najprawdopodobniej przy takim rozwiązaniu na plus, odwrotnie niż ci, którzy wolą płacić gotówką i będą ponosić dodatkowe koszty za nie wypełnienie warunku.

Sposoby na obniżenie kosztów kredytu hipotecznego

Jeżeli na przykład produkty dodatkowe nie spełniają Waszych potrzeb i oczekiwań, to są jeszcze inne sposoby na obniżenie kosztów kredytu. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest ubezpieczenie na życie z cesją umowy na kredytodawcę. To znaczy, że w razie wypadku lub śmierci, to bank, a nie Wy lub Wasi spadkobiercy, będzie miał wypłacone odszkodowanie. Wtedy jednak warto się przyjrzeć temu, w jakim stopniu są zaspokajane roszczenia kredytodawcy i jak to się odbija na prawie własności do nieruchomości.

Innym sposobem na ułatwienie negocjacji z bankiem jest zebranie wyższego wkładu własnego – im więcej jesteście w stanie wyłożyć, tym lepsza Wasza pozycja negocjacyjna. Co wcale nie oznacza, że im zasobniejszy portfel klienta, tym ma on lepiej. Najskuteczniejsza jest zawsze wiedza. Jeżeli bank, w którym obecnie prowadzicie swoje konto, oferuje Wam gorsze warunki, niż otrzymalibyście od konkurencji, to powiedzcie o tym doradcy kredytowemu. Informacja, że może utracić on stałego klienta, bardzo często w cudowny wręcz sposób uelastycznia ofertę banku. Pamiętać należy jednak o tym, że na wiele decyzji szeregowy pracownik nie ma wpływu, jeśli centrala nie zgodzi się na zmianę warunków. Wtedy po prostu należy skorzystać z lepszej oferty. A te sprawdzić można w naszym rankingu kredytów hipotecznych.