Kredyt hipoteczny na kupno letniska

5 /5
(Ocen: 2)

Wakacje za miastem to idealny sposób na wypoczynek: można wówczas spędzać czas w otoczeniu natury, pracując w ogrodzie lub po prostu beztrosko leniuchować. A jak można znaleźć takie swoje miejsce na ziemi? W grę wchodzą na przykład wizyta u rodziny na wsi lub skorzystanie z usług oferty agroturystycznej. Letnisko można również kupić, a w sfinansowaniu tego przedsięwzięcia pomoże nam kredyt hipoteczny. Najłatwiej jest uzyskać kredyt na działkę budowlaną, mieszkanie lub dom. Czy łatwo jest przekonać bank, aby udzielił zobowiązania na zakup domku letniskowego? To właśnie opisujemy w naszym artykule, zapraszamy do lektury!

Co to jest letnisko?

Zacznijmy od scharakteryzowania tego, co kryje się pod nazwą letnisko. To szerokie określenie miejsca (miejscowości), do którego przybywają ludzie w określonych porach roku w celach rekreacyjnych. Nie ma jednak szczegółowych wytycznych prawnych, które by definiowały, czym dokładnie jest ten rodzaj nieruchomości i jakie musi spełniać wymogi.

Skoro nie ma definicji prawnej możemy sięgnąć po codzienną praktykę. Domki letniskowe lub inaczej rekreacyjne budowane są na działkach, które w planie zagospodarowania przestrzennego są określone jako tereny rekreacyjne. Dlatego najczęściej nie są ogrzewane i nie zameldujemy się w nich na stałe. Prawo budowlane nie wymaga od tego typu zabudowy ocieplenia (limit współczynnika “U”) ani wiatrołapu. Brak CO sprawia, że bardzo często są to budynki drewniane. Mało tego, wiele konstrukcji nie wymaga uzyskania zdobycia pozwolenia na budowę.

Domek letniskowy a dom całoroczny

Czy domek rekreacyjny można przekształcić w całoroczny? Tak, o ile otrzymamy stosowną decyzję o zmianie sposobu użytkowania. Musimy również sprawdzić, jaki jest plan zagospodarowania terenu – jak już zostało zaznaczone, jeśli działki mają charakter wyłącznie rekreacyjny, to meldunku w danym miejscu nie otrzymamy.

Domek letniskowy może być położony zarówno w miejscowości wypoczynkowej, w okolicy jeziora, morza. Wiele osób znajduje wytchnienie na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD) lub po prostu za miastem.

Kredyt hipoteczny na dom letniskowy?

W większości banków bez problemu zaciągniemy kredyt hipoteczny na letnisko. Obok zobowiązań na cele mieszkaniowe możemy znaleźć oferty, które nie są tak restrykcyjne, pomoże nam w tym ranking kredytów hipotecznych. Z pozyskanych środków będziemy mogli sfinansować działania w następującym zakresie:

  • zakup działki rekreacyjnej,
  • zagospodarowanie działki rekreacyjnej,
  • budowę domu na działce rekreacyjnej.

Czasem jednak kredytodawcy stawiają pewne ograniczenia. I tak możemy mieć problem z zakupem samej działki i wybudowaniem na niej domku , za to zielone światło otrzyma kupno działki rekreacyjnej z zabudową, która spełnia określone wymagania banku.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ, jak już napisaliśmy wcześniej, wobec domków rekreacyjnych nie ma szczegółowych wytycznych prawnych oraz budowlanych. Bank nie może zatem przeprowadzić tak ścisłych kontroli etapów zakończenia prac. Dodatkowo nawet zabudowanie działki nie będzie równoznaczne z podniesieniem jej wartości. Kredytodawca może mieć problem z odzyskaniem swoich pieniędzy w razie niewypłacalności dłużnika.

Letnisko – jakie wymagania banków?

Można spotkać się z szeregiem wymagań, jakie banki stawiają potencjalnym kredytobiorcom. Chodzi tutaj na przykład o wymóg wymóg założenia instalacji elektrycznej i doprowadzenie prądu, zapewnienie bieżącej wody, odprowadzenia ścieków i tak dalej, łącznie z systemem centralnego ogrzewania. Takie wyposażenie domku rekreacyjnego znacznie podnosi jego atrakcyjność, a także wartość rynkową. Kredytodawca może w łatwiejszy i pewniejszy sposób odzyskać pieniądze.

Poza warunkami dotyczącymi zabudowy ze strony banków mogą się pojawić żądania dodatkowych zabezpieczeń. Hipoteka może być ustanowiona w tym przypadku na innej nieruchomości należącej do kredytobiorcy lub do żyranta. Może być to dom, mieszkanie lub inna nieruchomość, również komercyjna.

Inne sposoby sfinansowania letniska

Kredyt hipoteczny jest jedną z opcji, możemy sięgnąć również po pożyczkę hipoteczną. Produkt ten ma tę przewagę, że nie ma sprecyzowanego celu. Pieniądze zatem możemy wydać w dowolny sposób.

W tym przypadku nie spotkamy się zatem z formalnościami dotyczącymi wymagań wobec domku rekreacyjnego. Powinniśmy jednak dysponować prawem własności nieruchomości, która będzie stanowiła zabezpieczenie zobowiązania. Dzieje się to oczywiście poprzez ustanowienie hipoteki.

Czym się różni pożyczka hipoteczna od kredytu hipotecznego? Poza mniej restrykcyjnymi regulacjami określającymi sposób wydatkowania pieniędzy, warto pamiętać, że pożyczki są generalnie droższe od kredytów. Za swobodę płacimy, więc wyższą marżą banku. Różnice w kosztach można zobaczyć za pomocą naszego narzędzia: kalkulatora kredytu hipotecznego.

Letnisko – tylko dla wypoczynku?

Domek letniskowy może okazać się bardzo trafną i dochodową inwestycją. Warto jest pomyśleć o wynajmie swojej nieruchomości podczas sezonu wypoczynkowego, wtedy kiedy my nie będziemy z niego korzystać. Raczej mało osób może sobie pozwolić na spędzenie całych wakacji poza miastem. Po prostu nie mamy tylu dni urlopu lub nie możemy wykonywać pracy zdalnie.

Wynajęcie domku letniskowego będzie źródłem dodatkowego dochodu. W takim przypadku wytyczne banków odnośnie instalacji, w które powinna być wyposażona nieruchomość, może nam znacznie pomóc. Domki w standardzie są bardziej atrakcyjne dla wynajmujących niż te, które nie mają podstawowych wygód.

Kupując letnisko lub je budując możemy zatem myśleć nie tylko o swoich potrzebach, ale również potencjalnych klientów. Pod tym kątem można myśleć również o lokalizacji działki – większą popularnością będą cieszyły się tereny atrakcyjne turystycznie. Dzięki temu domek letniskowy może sam zarabiać na spłatę zaciągniętego zobowiązania.