Kredyt hipoteczny warunki uzyskania

5 /5
(Ocen: 1)

klienci-banku-czytajacy-umoweKredyt hipoteczny to zobowiązanie, które dedykowane jest wszystkim osobom, które chcą zakupić mieszkanie, działkę budowlaną, czy sfinansować remont domu. Jest on dostępny praktycznie w każdej instytucji finansowej, wystarczy sprawdzić banki oferujące kredyt hipoteczny. Niestety, z takiej możliwości finansowania nie mogą skorzystać wszyscy – wewnętrzna polityka kredytowa przed kredytobiorcami stawia szereg warunków.

Zdolność kredytowa

Takie zobowiązanie mogą zaciągnąć tylko osoby, które posiadają zdolność kredytową, czyli potencjalną możliwość spłaty raty kredytu. Zależy ona od wielu czynników np. dochodów (z tytułu np. umowy o pracę, umowy o dzieło, działalności gospodarczej), comiesięcznych zobowiązań (rat kredytów, alimentów, limitów na kartach kredytowych), czy liczby osób w gospodarstwie domowym.

Należy pamiętać, że banki stosunkowo restrykcyjnie podchodzą do źródeł dochodu. Przede wszystkim muszą one być legalne, czyli opodatkowane oraz regularne (comiesięczne).

Niestety, w ostatnim czasie w związku z np. wprowadzeniem podatku bankowego, zdolność kredytowa Polaków spadła. Co odbiło się na dostępności kredytów hipotecznych. Warto jednak pamiętać, że zdolność kredytową można zwiększyć, jeśli np.

  • zrezygnujemy z kart kredytowych;
  • spłacimy wcześniej zaciągnięty kredyt gotówkowy;
  • weźmiemy kredyt z kimś z rodziny.

Zdolność kredytową w łatwy sposób można sprawdzić, korzystając z naszego kalkulatora zdolności kredytowej (w obliczeniach znajdziesz swój wynik maksymalnej zdolności i pomocne wskazówki jak go zwiększyć!)

Sprawdź swoją zdolność kredytową!

Nieruchomość i jej wartość

Od potencjalnego kredytobiorcy bank wymaga także nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem kredytu hipotecznego. Kluczową rolę przy zaciąganiu zobowiązania jest jej wartość, która określana jest przez rzeczoznawców majątkowych. To na podstawie wyceny bank będzie wiedział, czy kwota, o którą wnioskuje kredytobiorca jest adekwatna do wartości nieruchomości (jest to tzw. współczynnik LTV – z ang. loan to value).

Wycena nieruchomości odbywa się najczęściej już po wstępnej decyzji kredytowej. Może ją dokonać bank lub zewnętrzny rzeczoznawca majątkowy. W pierwszym przypadku potencjalny kredytobiorca nie jest obciążany jej kosztami, natomiast usługi zewnętrznego eksperta mogą wiązać się już z obciążeniem finansowym.

Należy liczyć się z tym, że bank na podstawie wyceny specjalisty, może udzielić niższego kredytu hipotecznego.

Cel kredytu hipotecznego

Wnioskując o kredyt hipoteczny warto pamiętać, że udzielany on jest, podobnie jak kredyt mieszkaniowy, pod konkretne cele, które szczegółowo precyzują poszczególne banki. Kredytobiorca powinien zawsze zapoznać się z wytycznymi danej instytucji finansowej.

Należy mieć na uwadze, że jeśli cel kredytu hipotecznego nie będzie akceptowany przez bank, to kredytobiorca nie otrzyma środków na realizację. W takim przypadku warto zapoznać się z ofertami różnych instytucji, których cele szczegółowe mogą różnić się między sobą.

Jeśli chcesz zrealizować niestandardowy pomysł i posiadasz nieruchomość, to sprawdź możliwości związane z pożyczką hipoteczną.

Warunki uzyskania kredytu hipotecznego – podsumowanie

Podsumowując więc warunki uzyskania kredytu hipotecznego w banku, należy skupić się na następujących rzeczach

  • zdolności kredytowej,
  • kupowanej nieruchomości,
  • parametrach danego kredytu.

kalkulator kredytu hipotecznego