Kredyt mieszkaniowy a kredyt hipoteczny

rodzina zadowolona ze swojego kredytu mieszkaniowegoPowszechnie często używa się tych pojęć zamiennie, ale czy na pewno jest to poprawne i oznaczają ten sam produkt bankowy? Od razu możemy powiedzieć, że teoretycznie nie, i wyjaśnimy Wam na czym polega różnica.

Kredyt hipoteczny a mieszkaniowy – definicje

Przy tym instrumencie finansowym macie wyznaczone bardzo konkretne cele, na jakie możecie wydać pieniądze. Należą do nich:

  • zakup działki budowlanej,
  • budowę domu jednorodzinnego,
  • zakup domu jednorodzinnego,
  • zakup lokalu mieszkalnego.

Porównaj kredyty hipoteczne!
Zabezpieczeniem kredytu jest w tym momencie hipoteka danej nieruchomości. Ustanawiana jest ona na wniosek właściciela nieruchomości we właściwym sądzie rejonowym. Po spłacie kredytu nie wygasa samoistnie – do wydziału ksiąg wieczystych należy donieść zaświadczenie z banku i uiścić opłatę skarbową.

Zaczęliśmy trochę od końca, powinniśmy jeszcze wcześniej wspomnieć, że jest to zobowiązanie o charakterze długoletnim, więc bank dokładnie bada Waszą zdolność kredytową oraz przeszłość jako płatnika (ewentualne zaległości będą odnotowane w BIK).

Kredyt hipoteczny – na co przysługuje, podstawowe definicje

Udzielany z ustanowieniem hipoteki na rzecz banku zarówno na wymienione wyżej cele mieszkaniowe, ale również na dodatkowe potrzeby, takie jak:

  • Remontu domu lub mieszkania,
  • Inwestycję w lokal pod wynajem,
  • Dostosowanie lokalu użytkowego,
  • Zakupu działki rolnej lub budynku komercyjnego.

Już na pierwszy rzut oka widać, że w przypadku kredytu hipotecznego zastosowanie jest znacznie szersze. Tutaj jednak widać, że nie we wszystkich przypadkach banki mają pewność, że na przykład remont nieruchomości komercyjnej zakończy się sukcesem i inwestor będzie w pełni wypłacalny. Ponieważ przeznaczenie zobowiązania jest szersze, to większe jest również prawdopodobieństwo, że kredytobiorca może ponieść porażkę. Ryzyko banku jest większe, a zatem oprocentowanie jest nieco wyższe niż w przypadku kredytu mieszkaniowego.

Kredyty mieszkaniowe i hipoteczne dlaczego to dwa różne pojęcia?

Na samym początku zostało wspomniane, że kredyt hipoteczny i kredyt mieszkaniowy teoretycznie to są różne instrumenty finansowe. Dlaczego teoretycznie? Ponieważ część banków nie wprowadza takiego rozróżnienia i wszystkie zobowiązania, które skutkują ustanowieniem zabezpieczenia na nieruchomości, nazywane są hipotecznymi.

Bardzo podobnie wygląda weryfikacja w przypadku obu kredytów: musi zostać oszacowana wartość nieruchomości, przeprowadzona analiza zdolności kredytowej i ocena ryzyka. Zobowiązanie jest udzielane do określonego procentu wartości nieruchomości – reszta inwestycji powinna być sfinansowana z naszej kieszeni. Zatem te instrumenty łączy również konieczność posiadania wkładu własnego. Jeśli chcecie wykonać bezpłatny kalkulator zdolności kredytowej, to zapraszamy. Pomoże Wam to oszacować o jaką kwotę możecie wystąpić.
Kalkulator zdolności kredytowej

Kiedy będziecie wybierać konkretny bank, koniecznie dowiedzcie się, czy stosuje on to rozróżnienie i jak ewentualnie kształtują się różnice w kosztach zobowiązania. Może być dla Was bardziej korzystne wzięcie kredytu hipotecznego. Staramy się ułatwić Wam wstępną decyzję i dlatego właśnie  udostępniamy hipoteczny kalkulator kredytowy.