Kredyt na remont domu lub mieszkania

0 /5
(Ocen: 0)

Decydując się na remont domu lub mieszkania należy dokładnie rozważyć, jaki zakres prac zamierzamy przeprowadzić. Od tego zależy, jaki kredyt będzie dla nas najbardziej opłacalny. Do wyboru mamy kilka produktów bankowych: kredyt gotówkowy, hipoteczny lub pożyczkę hipoteczną. Tak zwany kredyt „remontowy” to najczęściej zwyczajna pożyczka gotówkowa.

Mała kwota – najlepiej kredyt gotówkowy

Jeśli zakres zmian jest niewielki i zakłada głównie odświeżenie mieszkania i wymianę umeblowania, najlepiej zdecydować się na kredyt remontowy lub gotówkowy. Wymaga on najmniej formalności, szybko otrzymamy decyzję, a pieniądze możemy mieć na koncie w ciągu paru godzin od złożenia wniosku. Z drugiej strony kredyty gotówkowe są droższe niż hipoteczne.

Kredyt hipoteczny na duży remont, przebudowę lub adaptację mieszkania

By uzyskać tego rodzaju kredyt należy posiadać nieruchomość, która nie jest obciążona hipoteką. Tego rodzaju pożyczka dobrze posłuży sfinansowaniu dużego remontu, adaptacji albo przebudowie. Do wniosku o kredyt należy dołączyć kosztorys i harmonogram robót. Wybór pożyczki z obciążeniem hipotecznym oznacza często tani kredyt, jednak należy się uzbroić w cierpliwość. Formalności zajmują około miesiąca, dopiero potem otrzymamy środki na konto. Przy kredycie hipotecznym bardzo ważną kwestią jest też zdolność kredytowa, choć otrzymanie środków na remont jest prostsze niż kupno.

Pożyczka hipoteczna na remont mieszkania i dowolne cele

Ostatnią opcją jest pożyczka hipoteczna. To rodzaj kredytu, który polega na tym, że bank ustanawia hipotekę na naszej nieruchomości, wypłacając nam za to pieniądze. Środki można przeznaczyć na dowolny cel. Banki wypłacają aż do 80% wartości nieruchomości, więc można w ten sposób uzyskać sporą kwotę. Jednocześnie nie będą od nas wymagać, by rozliczać się z kosztorysu remontu albo postępu prac.

Kiedy wybrać kredyt gotówkowy, hipoteczny lub pożyczkę hipoteczną?

Jeśli kwota, którą chcemy pożyczyć nie przekracza 20 tysięcy złotych, najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy. Jest on dobrym rozwiązaniem także wtedy, gdy pożyczamy większą kwotę, ale nie możemy czekać miesiąca na załatwienie wszystkich formalności.
Na większe inwestycje budowlane rozsądniejszym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny – zwykle jest tańszy i ma lepsze warunki. Choć warto też znać atuty kredytu gotówkowego na mieszkanie – pożyczka jest wygodniejsza i szybsza niż kredyt hipoteczny. Jeśli oprócz remontu potrzebujemy środków także na inne inwestycje, warto rozważyć pożyczkę hipoteczną. Możemy w ten sposób uzyskać kredyt na 80% wartości nieruchomości.

Zarówno kredyt hipoteczny, jak i pożyczka hipoteczna nie są jednak dostępne dla osób, których nieruchomości są już obciążone hipoteką. Wtedy pozostaje jedynie kredyt gotówkowy.

Wymagane dokumenty – kredyt remontowy

Poniżej prezentujemy listę dokumentów, jakich bank może wymagać przy wzięciu kredytu hipotecznego na remont mieszkania lub domu:

  • kosztorys (wzór bankowy) – wymagany oryginał,
  • akt notarialny potwierdzający prawo własności nieruchomości,
  • odpis z księgi wieczystej nieruchomości – [ważność 30 dni] – w większości banków akceptowany jest wydruk elektroniczny.