Kredyt na zakup domu

5 /5
(Ocen: 4)

dom zakupiony dzięki kredytowi hipotecznemuPosiadanie własnego domu jest marzeniem wielu z nas. Jednak wiąże się ono z ogromnym wydatkiem, który niestety nie każdy z nas jest w stanie wyłożyć jednorazowo, z własnej kieszeni. Dlatego też wielkim wsparciem, w dążeniu do jego realizacji, może okazać się kredyt hipoteczny na dom. Jak się do niego przygotować i jakie informacje na jego temat okażą się nam niezbędne? Wszystko co chcielibyście wiedzieć, ale nie możecie znaleźć tego w sieci, przeczytacie właśnie w tym artykule!

Kredyt hipoteczny na dom – co musisz wiedzieć?

Zanim zaczniemy bardziej szczegółowo analizować kredyty na dom, zapoznajmy się z tym, co wyróżnia właśnie tego rodzaju produkty finansowe? Tak więc, kredyt hipoteczny jest długoterminowym kredytem bankowym, którego podstawowym zabezpieczeniem jest hipoteka. Jednak nie tylko, ponieważ kredytobiorca ręczy również swoim majątkiem i dochodami, zarówno tymi obecnymi jak i przyszłymi. Najczęściej udzielany jest na wiele lat (20-30 lat), ale minimalny okres na jaki możemy go zaciągnąć wynosi zwykle 5 lat.

Tutaj na pewno każdemu z Was nasuwa się pytanie, czy jest różnica między kredytem mieszkaniowym a hipotecznym? Oczywiście, że jest, ale niewielka, chodzi tu mianowicie o cel kredytowania. Kredyt mieszkaniowy bowiem, możemy przeznaczyć jedynie na zakup mieszkania, wykup mieszkania komunalnego, zakup domu, czy garażu. Natomiast w przypadku kredytu hipotecznego, tych możliwości, jest już o wiele więcej. Dzięki niemu możemy sfinansować budowę domu, zakup działki budowlanej lub też remont i modernizację mieszkania.

Kredyt hipoteczny na dom dostaniemy praktycznie w każdym banku, a ich oferta jest finansowo bardzo zróżnicowana. Okazuje się, że pomiędzy produktami najtańszymi, a najdroższymi może być nawet kilkadziesiąt złotych różnicy. Kredyt na kupno domu oferują m.in. PKO Bank Polski, Bank BGŻ BNP Paribas, ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank Pocztowy, BOŚ Bank, BZ WBK, Citi Handlowy, Credit Agricole, Deutsche Bank, Eurobank, ING Bank Śląski, mBank, Millennium Bank, Pekao SA, PKO BP, Plus Bank, czy Raiffeisen Polbank.

Kredyt na dom – od czego zacząć?

Obecnie, jesteśmy w takiej komfortowej sytuacji, że szukając najlepszej oferty kredytu na dom, możemy korzystać naprawdę z wielu najróżniejszych źródeł. Reklamami nowych produktów jesteśmy otoczeni z każdej strony, począwszy od prasy, poprzez billboardy, czy kończąc wreszcie na Internecie, w którym znajdziemy praktycznie wszystko. Jednak, czy na pewno?

Niezwykle popularne ostatnio stały się różnego rodzaju rankingi kredytów hipotecznych, ale czy zawsze możemy liczyć na to, że podają one obiektywne informacje, które w żaden sposób nie wyróżniają którejś z ofert? Z tym jest różnie, gdyż wszystko zależy od danego rankingu – w naszym rankingu kredytów hipotecznych oferty są posegregowane od tego z najniższą ratą do najwyższej. Ponadto podajemy wszystkie, najważniejsze parametry i informacje dla każdej z ofert.

Pamiętajcie! Wybór kredytu hipotecznego na dom to jedna z najpoważniejszych jak i nie najważniejszych decyzji w Waszym życiu. Jest to zobowiązanie na długie lata, dlatego tak ważne jest przemyślenie każdego, nawet najmniejszego szczegółu, takiego jak chociażby obecna i przyszła sytuacja finansowa, czy rodzinna. Jak również wzięcie pod uwagę wszystkich nawet najgorszych możliwych wydarzeń, które mogą pojawić w okresie, w którym będziemy spłacać te zobowiązanie. Dlatego zanim zdecydujemy się na ten właśnie krok, skonsultujmy to z rodziną, przyjaciółmi, czy znajomymi, którzy są w trakcie spłacania kredytu na dom i co, jak co, mają największe doświadczenie w tej kwestii.

Czy mam zdolność kredytową?

Po wielu namysłach, podjęliśmy decyzję, o tym, że jednak najlepszą opcją na spełnienie marzenia o “czterech kątach” będzie kredyt na dom. Już na tym etapie swoich planów, warto pamiętać o tym, że jednym z kluczowych kryteriów starania się, o jego przyznanie, jest nasza zdolność kredytowa. Jest to szczególnie istotne, ze względu na wysokość zobowiązania, jak i bardzo długi okres jego spłaty, przez który, obie strony, zarówno kredytobiorca jak i bank podejmują duże ryzyko.

Na ogół schemat wszystkich niezbędnych procedur, jeśli chodzi o przyznawanie kredytu, wygląda w każdym banku podobnie. Oczywiście, każdy z nich posiada swoją własną metodologię oceniania przyszłych kredytobiorców, jednak nie odbiega ona znacznie od ogólnych standardów. Czym zatem jest zdolność kredytowa? Otóż rozumie się przez nią możliwość spłaty zaciągniętego zobowiązania, wraz z odsetkami, w terminach, które zostały określone w umowie.

Kalkulator zdolności kredytowej

W związku z tym decydujący wpływ na jej wysokość, ma suma naszych średnich, miesięcznych dochodów. Następnie, kwota ta obniżona jest o wartość zobowiązań, które zostały przez nas zadeklarowane, czyli limity na kartach kredytowych, alimenty, raty kredytów i pożyczek, jak również liczba członków gospodarstwa domowego. W ten sposób uzyskuje się różnicę nazywaną dochodem netto i dzięki niej bank jest w stanie oszacować bezpieczny poziom przyszłej raty kredytu. Również wpływ na naszą zdolność kredytową ma także miejsce zatrudnienia i źródło uzyskiwania dochodów. Najbardziej cenioną przez bank umową jest ta zawarta na czas nieokreślony, chociaż w żaden sposób nie wyklucza się osób zatrudnionych w oparciu o umowy cywilno-prawne.

Możecie również samodzielnie obliczyć swoją zdolność kredytową, jak? Korzystając z naszego kalkulatora zdolności kredytowej. Dzięki niemu, poznacie przybliżoną wartość maksymalnego zobowiązania, które otrzymacie, w wybranym przez Was banku, jak i comiesięczną ratę. Wystarczy jedynie wprowadzić wymagane parametry, a uzyskany wynik, w znacznym stopniu, pomoże przygotować się Wam do całego procesu zakupu wymarzonego domu. Zawęży to Wam również pole poszukiwań, do takich nieruchomości, na które Was po prostu stać. Również już wcześniej będziecie mogli podjąć odpowiednie kroki, do tego, aby poprawić swoją zdolność kredytową.

Kredyt na kupno domu czy budowę domu?

Istotny jest, jak już wiemy cel, na który chcemy przeznaczyć kredyt hipoteczny. Może to być zarówno kupno, jak i budowa domu. To wszystko ma zasadniczy wpływ na formę kredytu.

Jeśli zdecydujemy się na opcję budowy domu, to możemy go postawić korzystając z firmy budowlanej, lub biorąc kredyt na budowę domu systemem gospodarczym. Jak widać opcji jest sporo i jeśli chcecie poznać ich szczegóły zapraszamy do naszego artykułu: Kredyt na budowę domu.

Jeśli nie jesteśmy zainteresowani budową nieruchomości, a chcemy po prostu kupić dom, to możemy przejść do kolejnego punktu.

Szukanie wymarzonego domu

Jeżeli zdecydowaliśmy się na kupno domu, musimy zastanowić się, w jaki sposób będziemy szukać odpowiedniej dla nas oferty. Tutaj głównymi kryteriami którymi należy się kierować jest oczywiście kwota, którą jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten cel, metraż, liczba pokoi, lokalizacja, ale również to, czy dom będzie pochodził z rynku pierwotnego, czy wtórnego.

Kupowanie nieruchomości wiążę się zarówno z dużym stresem, jak i poczuciem euforii. Dlatego zawsze powinniśmy trochę te emocje ostudzić i w sposób racjonalny przeanalizować wszystkie “za i przeciw”. Gdy już zainteresuje nas jakieś konkretne ogłoszenie, po pierwsze, dokładnie przeanalizujmy lokalizację i otoczenie nieruchomości, dlaczego? Musimy bowiem wiedzieć jak wpłynie ono na funkcjonowanie naszej rodziny. Na pewno będzie nam się żyć wygodniej i bardziej komfortowo, jeśli w najbliższym otoczeniu będzie znajdować się przedszkole, czy szkoła dla naszych dzieci. Niezwykle istotne jest także to, ile czasu zajmie nam codzienny dojazd do pracy, jak również, czy będziemy mogli zrobić niezbędne zakupy w pobliskich sklepach.

Następnie, niesamowicie ważny jest plan zagospodarowania terenu. Nigdy nie wiadomo, czy w przyszłości, w tym właśnie miejscu, nie jest planowana budowa ruchliwej ulicy lub innej mało atrakcyjnej niespodzianki, która zarówno obniży wartość naszej nieruchomości, jak i zamieni nasze życie w koszmar.

Po tym, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, z jakich materiałów został zbudowany dom, w jakim stanie jest dach i elewacja (koniecznie muszą to być dobre materiały izolacyjne, aby nie ponosić dużych kosztów za ogrzewanie). W środku natomiast, podstawę stanowi sprawdzenie okien, drzwi i podłogi. Najlepiej robić to w dzień, wtedy dostrzeżemy nawet najmniejsze wady. Zaniepokoić powinny nas ślady wilgoci lub grzyba i popękane ściany. Oczywiście, nie mniej ważne są również kwestie prawno-finansowe. Dlatego też, przed podpisaniem umowy ze sprzedawcą, bardzo dokładnie sprawdźmy wszystkie dokumenty, a najwięcej informacji dostarczy nam oczywiście księga wieczysta.

Czas na kredyt hipoteczny na dom

Znaleźliście już swój wymarzony dom? Super! Teraz przed Wami następne etapy, które trzeba pokonać, aby stać się jego pełnoprawnymi właścicielami. Nie martwcie się, dzięki wiedzy uzyskanej w naszym artykule, odbędzie się to sprawnie i bez zbędnych niespodzianek. Zastanawialiście się może nad tym, ile nieruchomości kupowanych jest obecnie, z wykorzystaniem kredytu hipotecznego? Jest ich ponad 75 proc.! Szczególnie wzrost ten widoczny jest w ciągu ostatnich kilku lat. Przyczyną tak dużej ich atrakcyjności są rekordowo niskie stopy procentowe, a także marża na akceptowalnym poziomie. Nie mniejszy wpływ wywiera na to również dobra sytuacja na rynku pracy jak i koniunktura gospodarcza. Zatem co robimy dalej? Oczywiście szukamy najlepszego kredytu na dom!

Dobry kredyt na dom – czyli jaki?

Co rozumiemy przez dobry kredyt na dom? Tutaj koniecznie zaznaczyć trzeba, że z kredytem hipotecznym jest jak z butami, czy ubraniem, nie każdy rozmiar będzie pasował na każdego kupującego. Z tego też powodu, nie ma jednej najlepszej oferty, która będzie dopasowana do potrzeb wszystkich osób. To co jest bowiem dobre dla sąsiada, nie będzie dobre również dla Was. Dlatego warto na samym początku ocenić swoją sytuację finansową i rodzinną, a także konkretne oczekiwania względem kredytu na kupno domu.

To ile będziecie za niego płacić, zależne w dużej mierze będzie od ceny Waszej nieruchomości. Później natomiast, wpływ na to, będzie miała wysokość waszego wkładu własnego i całkowity koszt kredytu (na który składa się mnóstwo różnych czynników). Niesamowicie precyzyjne porównanie wszystkich najlepszych ofert dostępnych obecnie na rynku znajdziecie w naszych rankingach kredytów hipotecznych. Korzystając z nich, będziecie mogli w łatwy i szybki sposób, dopasować wysokość rat, do waszego domowego budżetu. Małą podpowiedzią jest też nasz artykuł: Tani kredyt hipoteczny, w którym znajdziecie wiele ważnych informacji.

Banki również często wprowadzają promocje na kredyty hipoteczne, polegające na obniżeniu marży lub braku prowizji. Jednak zawsze pamiętajcie o tym, że warto z nich korzystać, kiedy nie wiąże się to z zakupem dodatkowych produktów oferowanych przez ten bank.

Wielu z nas zastanawia się, czy lepiej kupić dom z rynku wtórnego, czy też pierwotnego. Jakie różnice występują pomiędzy nimi w ubieganiu się o kredyt na dom i jakie dokumenty okażą się nam niezbędne? Tego dowiecie się już za chwilę.

Dom z rynku pierwotnego – warunki

Na rynku pojawia się coraz więcej ofert domków jednorodzinnych od deweloperów. Wielu z Was zastanawia się, czy kupno nowej nieruchomości jest w pełni bezpieczne? Przecież nigdy nie mamy pewności, co do tego, czy cała inwestycja zostanie sfinalizowana w założonym terminie i czy na pewno do tego dojdzie? A co jeśli nastąpi bankructwo firmy deweloperskiej? Każdy z nas zna wiele takich historii, kiedy planowana budowa, nie odbywała się w taki sposób jak powinna.

Warto tutaj podkreślić, że przed takimi przykrymi niespodziankami chroni wszystkich kupujących, ustawa deweloperska, która obowiązuje od 29 kwietnia 2012 roku. W dość szczegółowy sposób reguluje ona wszystkie obowiązki dewelopera i zawiera korzystne dla konsumentów rozwiązania. W związku z czym, obarczone ryzykiem, w fazie realizacji, kupno domu, nie stanowi już tak dużej niewiadomej, jak było to kiedyś. Oczywiście, nadal za regułę przyjmuje się, że za dom płaci się przed ukończeniem inwestycji, a nie po jej finalizacji. Jednak obecnie, pieniądze wpłaca się na rachunek powierniczy (z wyjątkami), umowa musi mieć formę aktu notarialnego i zawierać treści wymagane ustawą. Deweloper natomiast musi przygotować rzetelny zestaw informacji, czyli tzw. prospekt, które ułatwią jego klientowi ocenę przedstawionej oferty i jej wiarygodność.

Zakup domu podczas budowy czy po zakończeniu?

W przypadku domu z rynku pierwotnego, można go zakupić, zarówno w czasie budowy jak i zaraz po jej zakończeniu. Jak wygląda zabezpieczenie kredytu hipotecznego domu z rynku pierwotnego? Najczęściej dopiero co budowana nieruchomość nie posiada jeszcze księgi wieczystej. Oznacza to, że akt notarialny możemy podpisać dopiero, po wybudowaniu domu przez dewelopera i właśnie wtedy Sąd założy dla tej nieruchomości księgę wieczystą. Tym samym będzie możliwe wpisanie hipoteki. Zakładając, że deweloper będzie realizował inwestycję w okresie 18 miesięcy i zaraz po oddaniu lokalu, podpiszemy z deweloperem akt notarialny, to okres przejściowy do ustanowienia zabezpieczenia banku (wpis do hipoteki), wynosić może aż 24 miesiące!

Wypłata kredytu przy nowej nieruchomości

Kredyt hipoteczny na dom z rynku pierwotnego, będzie wypłacany w transzach, które zostały określone przez dewelopera i są związane z postępem robót budowlanych. Tutaj musimy być gotowi na inspekcje nieruchomości, którą dokona bank przed uruchomieniem kolejnej transzy. Niestety uiścimy za to dodatkową opłatę, wynoszącą od 100 do 200 zł. Z takim rodzajem wypłaty kredytu wiąże się również karencja w okresie wypłat transz kredytu. Przez cały okres budowania domu i przekazywaniu kolejnych transz deweloperowi, kredytobiorca, który zaciągnął takie zobowiązanie spłaca jedynie odsetki od kredytu.

Dokumenty niezbędne przy kredycie dla domu z rynku pierwotnego

Jakie dokumenty wymagane są w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny na dom z rynku pierwotnego? Oto obowiązkowa lista:

 • podstawa nabycia: umowa przedwstępna z deweloperem wraz ze wszystkim załącznikami (m.in. prospekt informacyjny – dla umów podlegających pod ustawę deweloperską) lub umowa rezerwacyjna z deweloperem wraz z Prospektem Informacyjnym i draftem umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego (załączniki muszą być podpisane lub opieczętowane przez dewelopera),
 • dokumenty potwierdzające wniesienie wkładu własnego (oświadczenie dewelopera, potwierdzenia przelewu, dowód wpłaty, wyciąg),
 • odpis z księgi wieczystej nieruchomości, z której nieruchomość będzie wyodrębniona, wymagany w przypadku braku KW dla nieruchomości (ważność 30 – 90 dni),
 • wypis oraz wyrys z ewidencji gruntów (ważność 3 – 6 miesięcy),
 • decyzja o pozwoleniu na budowę z klauzulą ostateczności,
 • pozwolenie na użytkowanie lub potwierdzenie przyjęcia budynku do użytkowania bez zastrzeżeń przez właściwy urząd,
 • wypis z Krajowego Rejestru Sądowego dewelopera (ważność 3 – 6 miesięcy),
 • potwierdzenie nadania NIP oraz numeru REGON,
 • pełnomocnictwa osób reprezentujących dewelopera (jeśli nie figurują w KRS),
 • promesa zgody banku kredytującego, stanowiąca, iż lokal będący przedmiotem finansowania zostanie bez obciążenia wydzielony z nieruchomości obciążonej hipoteką (jeśli działka, na której prowadzona jest budowa stanowi zabezpieczenie kredytu dewelopera),
 • oświadczenie dewelopera na druku banku (ważność 30 dni),
 • wyjaśnienie ewentualnych wzmianek w księdze wieczystej (ważność 30 dni),
 • potwierdzenie dostępu domu do drogi (np. wypis z księgi wieczystej dla działki stanowiącej drogę),
 • decyzje podziałowe działek wraz załącznikami.

Opłaty notarialne – dom z rynku pierwotnego

Z jakimi opłatami notarialnymi musimy liczyć się w przypadku kredytu na dom z rynku pierwotnego? Największym obciążeniem będzie opłata notarialna – przykładowo dla domu o wartości 300 000 zł może ona wynieść maksymalnie 2 423,10 zł. Dodatkowo musimy pamiętać o kosztach związanych z: założeniem księgi wieczystej, wpisem prawa własności w księgę wieczystą, wpisem hipoteki zwykłej w księgę wieczystą, podatkiem od czynności cywilnoprawnych od ustanowienia hipoteki zwykłej. Razem będzie to nieco ponad 3 200 zł. Warto tutaj podkreślić, że przy nieruchomości z rynku pierwotnego nie płacimy podatku od czynności cywilnoprawnych.

O czym należy pamiętać? Jeśli już zdecydujemy się na zakup domu z rynku pierwotnego, to przed podpisaniem umowy przedwstępnej warto dowiedzieć się jak najwięcej o danej inwestycji. Również bank będzie od nas wymagał dodatkowych dokumentów świadczących o rzetelności dewelopera. Dokładnie sprawdzi także jego inwestycję pod kątem finansowym i prawnym i tu może okazać się, że nie każda jest kredytowana przez wszystkie banki.

Dom z rynku wtórnego – warunki

Rynek wtórny zajmuje się obrotem domami, które były już wcześniej użytkowane. Najczęściej nabywane są one bezpośrednio od ich właścicieli lub za pośrednictwem biur nieruchomości. Lokal taki ma uregulowaną sytuację prawną, lub przynajmniej powinien ją mieć. Biorąc kredyt hipoteczny na dom, niezależnie czy pochodzi on z rynku wtórnego, czy też pierwotnego, musimy być przygotowani na wieloetapowy i czasochłonny proces. Jednak tu małe pocieszenie dla tych wszystkich, którzy zdecydowali się na zakup domu już wcześniej użytkowanego, liczba wymaganych dokumentów jest w tym przypadku, znacznie mniejsza. Bank będzie oczekiwać od nas:

 • umowy przedwstępnej ze zbywcą,
 • dokumentów potwierdzających wniesienie wkładu własnego (potwierdzenia przelewu, dowód wpłaty, wyciąg) – jeśli dotyczy,
 • odpisu z księgi wieczystej nieruchomości (ważność 30 dni), w większości banków akceptowany jest wydruk elektroniczny,
 • dokumentów potwierdzających prawo własności zbywcy (akt notarialny kupna – sprzedaży, darowizna, spadek etc.),
 • wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów (dotyczy domu), ważność to 3 – 6 miesięcy,
 • wypisu z ewidencji gruntów dla działki, na której stoi budynek (wymagane przez sądy na etapie zakładania księgi wieczystej), ważność to 30 dni,
 • operatu szacunkowego / wyceny bankowej nieruchomości (należy dostarczyć ją w momencie składania wniosków kredytowych),
 • potwierdzenia dostępu domu do drogi (dotyczy domów i działek), np. wypisu z księgi wieczystej dla działki stanowiącej drogę.

Kredyt na dom z rynku wtórnego – to warto wiedzieć!

Co różni jeszcze kupno domu z rynku wtórnego od domu z rynku pierwotnego? W jego przypadku nie jest już wymagane zawarcie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Tutaj podstawą nabycia domu z drugiej ręki, może być równie dobrze, umowa cywilnoprawna. Jednak w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów, na pewno łatwiej będzie egzekwować umowy sporządzone przez notariusza. W większości przypadków, nieruchomości takie są tańsze niż te oferowane bezpośrednio przez deweloperów. Jednak zakup domu z rynku wtórnego wiąże się z koniecznością uiszczenia wysokiego podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2 proc. wartości rynkowej, zakupionej nieruchomości. Należną kwotę oblicza i odprowadza notariusz, ale opłaca oczywiście kupujący nieruchomość. Do kosztów jeszcze wrócimy w dalszej części artykułu.

Następną różnicą jest to, że kredyt na dom w przypadku lokalu z rynku wtórnego, wypłacany jest w formie jednorazowego przelewu, a nie jak było poprzednio, w transzach. Pieniądze na konto zbywcy domu, trafiają dopiero po sformalizowaniu transakcji. Także kredyt taki charakteryzuje się brakiem okresu karencji. Co to oznacza? Nie będziemy musieli opłacać pełnych rat kapitałowo-odsetkowych od samego początku spłaty tego zobowiązania. To właśnie dzięki temu rozwiązaniu, całkowite koszty kredytu są zazwyczaj trochę niższe, niż przy zakupie domu od dewelopera.

Tym również, co odróżnia kredyt hipoteczny na dom, na rynku wtórnym, od tego dostępnego na rynku pierwotnym, jest czas trwania ubezpieczenia pomostowego. W przypadku tego pierwszego, wynosi zwykle 1-3 miesiące, a w przypadku domów deweloperskich, zdarza się, że i kilka lat. To oczywiście znowu przekłada się na różnice w kosztach, ponieważ w trakcie takiego ubezpieczenia, będziemy płacić marżę kredytu wyższą o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych.

Jak wygląda zabezpieczenie kredytu z rynku wtórnego? Jednym z nich jest ubezpieczenie kredytu do czasu prawomocnego wpisu hipoteki. Również, w okresie przejściowym, banki stosują inne dodatkowe ubezpieczenia lub na ten okres podwyższają oprocentowanie udzielonego kredytu. W przypadku kupna domu na rynku wtórnym, zaraz po podpisaniu aktu notarialnego sprzedaży/kupna, składamy wniosek do Sądu, o wpis hipoteki na rzecz banku. Następnie czekamy już tylko, aż Sąd rozpatrzy wniosek i dokona wpisu, a ten ulegnie uprawomocnieniu się. Bank zaprzestaje pobierania składki ubezpieczenia, czy też obniża nam oprocentowanie, które zostało na ten okres podwyższone, po przedłożeniu w banku odpisu księgi wieczystej z wpisaną już hipoteką.

Opłaty notarialne przy zakupie domu z rynku wtórnego

W przypadku nieruchomości pochodzącej z rynku wtórnego, musimy liczyć się z nieco wyższymi kosztami niż przy domu z rynku wtórnego. Zasadniczą różnicą jest podatek od czynności cywilnoprawnych, którego nie opłacamy przy nieruchomości z rynku pierwotnego. Jak już wyżej wspomnieliśmy, przy domu z rynku wtórnego wynosi on 2 proc. wartości nieruchomości.

Dla przybliżenia kosztów zróbmy małe obliczenia – za nieruchomość o wartości 300 000 zł będziemy musieli zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych na poziomie 6 000 zł, maksymalna opłata notarialna to 2 423,10 zł, do tego dochodzą jeszcze koszty związane z: wpisem prawa własności w księgę wieczystą, wpisem hipoteki zwykłej w księgę wieczystą, podatkiem od czynności cywilnoprawnych od ustanowienia hipoteki zwykłej. Łącznie to wszystko może nas kosztować ponad 9 000 zł. Dla przypomnienia – w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego łączne koszty wynoszą nieco ponad 3 000 zł.

Kredyt hipoteczny na dom stanowi ogromne finansowe wyzwanie. Jednak gdy już wcześniej, dobrze się do tego przygotujemy, czyli wybierzemy najkorzystniejszą dla siebie ofertę i oczywiście dom, to przez następne lata będziemy mogli w pełni cieszyć się swoimi wymarzonymi “czterema kątami”.