Kredyt refinansowy – dla kogo?

0 /5
(Ocen: 0)

Kredyt refinansowy to opcja przeniesienia naszego dotychczasowego zobowiązania do innego banku na korzystniejszych warunkach. Istnieją pewne grupy osób, dla których może ona okazać się szczególnie przydatna. Kredyt refinansowy polega na przeniesieniu z jednego do drugiego banku zobowiązania kredytowego, którym najczęściej jest popularna „hipoteka”. Często bowiem dochodzi do obniżenia stóp procentowych, wskutek czego warunki, na którym wzięliśmy parę lat temu nasz dotychczasowy kredyt mogły przestać być dalej atrakcyjne. Ważnymi przy takiej operacji są powody, dla których decydujemy się na refinansowanie naszego zobowiązania.

Dla jakich osób kredyt refinansowy jest dobrym rozwiązaniem?

Pamiętajmy, że kredyt refinansowy jest naszym nowym długiem, dlatego możemy ponieść wszystkie standardowe opłaty związane z jego uruchomieniem. W przypadku kredytu hipotecznego będzie to prowizja, opłata za ponowny wpis do hipoteki i wycenę nieruchomości. Nie wspominając, o dodatkowych ubezpieczeniach. Trzeba jednak zaznaczyć, że często któraś z tych opłat jest przez bank nieuwzględniana, w celu przyciągnięcia do siebie klientów.

Zazwyczaj w początkowym okresie kredytowania banki zabezpieczają swój zysk prowizją za wcześniejszą spłatę długu. W tym czasie przeniesienie kredytu jest szczególnie trudne. Nowy bank, spłacając nasz kredyt u naszego starego kredytodawcy na pewno uwzględni koszty wcześniejszej spłaty w oferowanej nam racie. Kredyt refinansowy opłaci się zatem tym osobom, których koszty startowe zbilansują się na plus z różnicami wynikającymi z korzystniejszej marży. Warto poświęcić chwilę by zestawić koszty wraz z oszczędnościami, które mamy zyskać na refinansowaniu naszego zobowiązania. Pomoże w tym na pewno nasz kalkulator kredytu hipotecznego, który w maksymalnie parę minut przybliży opłacalność danego rozwiązania.

Dla kogo refinansowanie będzie złym pomysłem, a dla kogo dobrym?

Złym momentem na starania o przeniesienie kredytu z jednego banku do drugiego jest chwila, kiedy zalegamy ze spłatą dotychczasowego kredytu wskutek pogorszenia się naszej sytuacji finansowej. Chcąc otrzymać nowy kredyt hipoteczny, będziemy musieli przecież wykazać swoją zdolność kredytową, którą zaburzą opóźnienia w spłacie rat.

Kiedy powodem refinansowania kredytu jest zmiana stóp procentowych i chcemy w ten sposób polepszyć stan swoich finansów, wydaje się to dobrym pomysłem, przy założeniu faktycznych oszczędności po spłacie opłat związanych z uruchomieniem kredytu. Ważne, by decyzja o refinansowaniu nie wynikała z naszych problemów finansowych.

Poza tym, kredyt refinansowy najlepiej służyć będzie ludziom rozsądnie dysponującym posiadanymi pieniędzmi, którzy zaoszczędzone środki spożytkują właściwie, nie ulegając pokusie dalszego zapożyczania się. Takie postępowanie może mieć oczywiście skutki w przyszłości, w postaci niespłacania obniżonych już rat. Kredyt refinansowy jest więc narzędziem do optymalizowania własnego budżetu i raczej nie do jego ratowania. Mało który bank zdecyduje się bowiem przenieść niespłacane zobowiązanie. Refinansowanie to głównie odpowiedź na zmianę ogólnej sytuacji rynkowej, nie zaś zmianę naszej sytuacji finansowej.