Kredyt refinansowy

0 /5
(Ocen: 0)

Kredyt refinansowy to instrument, za pomocą którego można obniżyć miesięczną ratę naszego dotychczasowego kredytu. Jak to wygląda w praktyce? Przekonajcie się sami. Kredyty hipoteczne to często wieloletnie zobowiązania. Normalną więc sytuacją jest to, że wysokość stóp procentowych może ulec zmianie. Zarówno na korzyść kredytobiorcy, jak i jego niekorzyść. Gdy dochodzi do tej drugiej sytuacji, jedną z opcji polepszenia swojej sytuacji finansowej jest ubieganie się o kredyt refinansowy.

Średni poziom stóp procentowych mógł od momentu wzięcia przez Was kredytu hipotetyczne zmienić się na tyle, że możecie żałować wieloletniego zobowiązania zaciągniętego kilka lat temu. Wtedy właśnie możecie rozważyć kredyt refinansowy. Czym on jest? Nowym zobowiązaniem, pozwalającym na spłatę rat na korzystniejszych warunkach, z niższą miesięczną ratą, niż ma to miejsce przy dotychczasowym kredycie. Zdecydowanie najczęściej z takiej opcji korzystają osoby, które wzięły kredyt hipoteczny, choć czasem też jest on stosowany w przypadku kredytów samochodowych.

Kredyt refinansowy a konsolidacyjny

Kredyt refinansowy ze względu na pewne podobieństwo mylony jest z kredytem konsolidacyjnym. Różnica pomiędzy nimi jest jednak zasadnicza. Kredyt refinansowy może posłużyć spłacie zobowiązania przeznaczonego na ten sam cel, podczas gdy konsolidacja kredytów zamienić może parę różnych zobowiązań w jedno, z jedną ratą. W tym drugim przypadku mogą to więc być kredyt hipoteczny, samochodowy, karta kredytowa, debet na rachunku czy zwykła pożyczka.

Kredyt refinansowy szczególnie może się opłacać, kiedy pierwotny kredyt hipoteczny zaciągnięty był w czasie występowania wysokich stóp procentowych. Rozstrzygającym o niższych kosztach kredytu refinansowego jest marża, którą dany bank nam zaoferuje. To ona przesądza o konkurencyjności ofert. Należy jednak też spojrzeć, tak jak przy każdym innym kredycie, na opłaty takie, jak dodatkowe ubezpieczenie, wycena nieruchomości, koszty ponownego wpisu do hipoteki czy wysokości prowizji, którą przecież będziecie musieli zapłacić przy nowo zaciągniętym kredycie. Niższa rata, oferowana przez nowy bank może też po prostu wynikać z wydłużenia okresu kredytowania, co powinno być pierwszą rzeczą, jaką sprawdzimy w ofertach refinansowania kredytów.

Nowy kredyt – nowa analiza zdolności kredytowej

Wasza sytuacja finansowa poddana zostanie również analizie zdolności kredytowej, gdzie sprawdzone zostanie chociażby, czy nie mieliście zaległości w spłacie przenoszonego zobowiązania, ale też przy ewentualnych innych długach. Poza tym wskutek decyzji Komisji Nadzoru Finansowego warunki otrzymania kredytu są dziś o wiele bardziej wyśrubowane niż kiedyś. Dlatego, ktoś, kto parę lat temu otrzymał kredyt, dziś niekoniecznie może spełnić wymogi stawiane przed nim przez bank. Przed właściwą analizą kredytową warto wysondować własne możliwości, choćby poprzez sprawdzenie ich w naszym krótkim i łatwym do przeprowadzenia kalkulator zdolności kredytowej.

Refinansujcie uważnie!

Ważnym aspektem przy podejmowaniu decyzji o przeniesieniu kredytu jest to, czy znajdujecie się w okresie spłaty kredytu, w którym bank wymaga uiszczenia opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu. Jej dokona bank, udzielający Wam kredytu refinansowego.

Wielu kredytodawców kusi sporymi obniżkami prowizji lub nawet brakiem pewnych standardowych opłat. To czyni kredyt refinansowy jednym z bardziej atrakcyjnych rozwiązań. Trzeba jednak mieć ciągle na uwadze wszystkie możliwe koszty, zwłaszcza w początkowym okresie po przeniesieniu swojego zobowiązania. Czasem może się okazać, że renegocjacja aktualnych warunków kredytowania może przynieść większą ulgę dla naszego portfela niż refinansowanie kredytu.