Pożyczka hipoteczna – dla kogo?

5 /5
(Ocen: 1)

domek na który została wzięta pożyczka hipotecznaPoza kredytami hipotecznymi są jeszcze inne rodzaje zobowiązań, których zabezpieczeniem jest posiadana przez kredytobiorcę nieruchomość. Takim instrumentem finansowym jest między innymi pożyczka hipoteczna. W przeciwieństwie do kredytu mieszkaniowego lub hipotecznego nie ma ona określonego celu – macie tutaj zupełną dowolność. Generalnie z takiego produktu bankowego mogą skorzystać wszyscy, którzy jakąś nieruchomość posiadają. Jednak nie jest to jedyny warunek stawiany przez banki.

Jakie warunki pożyczki hipotecznej?

Pożyczkę hipoteczną otrzymają osoby fizyczne, które spełniają określone wymagania stawiane przez bank. Są to między innymi kryteria:

  • Własnościowe (nieruchomość powinna być naszą własnością lub stanowić współwłasność),
  • Dochodowe,
  • Wiekowe.

Należy również pamiętać, że na nieruchomości nie może być ustanowionej hipoteki względem innego wierzyciela. Dlatego nie wystarczy samo posiadanie domu, mieszkania lub działki, należy również uzyskiwać odpowiednie dochody i zdolność kredytową oraz brak negatywnych wpisów w BIK’u.

Pieniądze z takiej pożyczki można przeznaczyć na dowolny cel, czyli na przykład na kupno samochodu lub inne znaczne wydatki. Wiele banków nie udziela tego rodzaju pożyczek osobom prowadzącym działalność gospodarczą, by kwota nie została przeznaczona przykładowo na ratowanie upadającej firmy. Każdy kredytodawca ma jednak inną politykę udzielania zobowiązań i warto ją wcześniej sprawdzić.

Na jakich zasadach udzielana jest pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna jest zobowiązaniem wieloletnim, więc jeśli planujecie ją zaciągnąć, to przeanalizujcie dokładnie Wasze możliwości finansowe. Jedynym zabezpieczeniem w tym przypadku jest nieruchomość, zatem jeśli przestaniecie spłacać zobowiązanie, to na wniosek banku sąd może wszcząć postępowanie egzekucyjne. Zaletą jest jednak to, że nie potrzebujecie żadnych żyrantów.

W przeciwieństwie do kredytów konsumpcyjnych te są udzielane na długi czas i jednocześnie na wyższe kwoty. W zależności od rozwiązań stosowanych w konkretnym banku, kwota pożyczki może wynieść od 60 do 80% wartości nieruchomości. Może ona zostać podniesiona, ale to zależy od indywidualnej oceny zdolności kredytowej lub skorzystania z dodatkowych zabezpieczeń.

Czas kredytowania jest krótszy niż w przypadku kredytów hipotecznych lub mieszkaniowych i wynosi od 15 do około 25 lat. Tutaj również ostateczna decyzja należy do kredytodawcy i Waszej kondycji finansowej.

Co ważne w przypadku tego typu zobowiązań również możecie wybierać pomiędzy ratą stałą a malejącą – z reguły nie ma takiej możliwości, gdy chodzi o kredyty konsumpcyjne, czy pożyczki krótkoterminowe.

Kiedy warto wziąć pożyczkę hipoteczną?

Tego typu wsparcie będzie niezwykle pomocne, by sfinalizować jakieś duże zakupy, na przykład remont kuchni i wymianę całego AGD lub zakup samochodu. Powinniście jednak pamiętać, że jej oprocentowanie jest wyższe niż kredytu hipotecznego. Dlatego w razie inwestycji w nieruchomość lepiej sprawdzić, czy nie uzyskacie właśnie tego zobowiązania – będzie dla Was korzystniejsze niż pożyczka hipoteczna.

Ustanowienie hipoteki jest również pracochłonne – musicie zdobyć wszystkie dokumenty wymagane przez bank. Nie będzie to więc oferta dobra dla kogoś, kto potrzebuje pieniędzy na “już”. Może być trafnym rozwiązaniem, jeśli ktoś chce skonsolidować wszystkie swoje zobowiązania, również te poza bankowe. Tutaj oczywiście wszystko zależy od kwoty, jaką chcecie uzyskać i jakie były warunki innych kredytów lub pożyczek.

Najkorzystniejsza dla kredytobiorcy pożyczka hipoteczna jest wtedy, gdy potrzebuje sfinansować pewną transakcję, a inne, tańsze oferty banku nie wchodzą w grę. Tak może być na przykład przy konieczności spłacenia roszczeń byłego małżonka lub opłacenie znacznego podatku spadkowego.

Dość oczywiste jest, że nie powinniście zaciągać takiego typu zobowiązań, jeśli Wasza przyszłość finansowa jest niepewna. Każda pożyczka powinna mieć uzasadnienie i jej zaciągnięcie powinno być starannie przemyślane. Poszukiwanie oferty dla Was odpowiedniej możecie zacząć od określenia swojej kondycji finansowej. Porównaj także dostępne na rynku produkty w naszym rankingu pożyczek hipotecznych.