Jak wybrać pożyczkę hipoteczną?

0 /5
(Ocen: 0)

pytanie - na jaką pożyczkę hipoteczną się zdecydować?Jak wybrać pożyczkę hipoteczną, by była skrojona na miarę osoby, która jej potrzebuje? Przede wszystkim należy wiedzieć, czego się potrzebuje. Tutaj pożyczkobiorcy najczęściej wymieniają, że potrzebują zobowiązania, które nie obciąży za bardzo ich portfela. A na co konkretnie zwrócić uwagę, zanim podpiszemy umowę pożyczkową?

Z doświadczenie pożyczkobiorców wynika, że najwygodniej jest zaciągać zobowiązanie w banku, który ma placówkę w pobliżu miejsca zamieszkania lub pracy. Czasem formalności się wydłużają, a nie możemy wszystkiego uzgodnić przez telefon czy internet. Daleki dojazd może niepotrzebnie zabrać nam czas i energię. Przeczytaj też: pożyczka hipoteczna – dla kogo?

Jak wybrać pożyczkę hipoteczną, by nie kosztowała nas majątku?

Tutaj najlepszym miernikiem zawsze jest sucha analiza cyfr. Całkowita kwota do spłaty, suma opłat dodatkowych, oprocentowanie i RRSO to są właśnie te wskaźniki. na które powinniście zwracać uwagę. Warto zestawiać poszczególne oferty, ale również poprosić doradcę kredytowego danego banku o przedstawienie symulacji spłaty zobowiązania. Dzięki temu będziecie od razu widzieć, jakim obciążeniem dla Waszego budżetu będzie uiszczenie miesięcznej raty.

Przy okazji tego punktu można zainteresować się produktami dodatkowymi oferowanymi przez banki w ramach sell-crossingu. Najczęściej proponowane są konta osobiste oraz karty płatnicze. Skorzystanie z takie propozycji obniża marzę banku. Najczęściej bezpłatność tych produktów jest obwarowana pewnymi warunkami (na przykład odpowiednim obrotem miesięcznym). Dlatego lepiej jest sprawdzić, czy ewentualna korzyść z obniżenia kosztów pożyczki nie będzie mniejsza niż opłaty związane z utrzymaniem np karty płatniczej.

Koszty pożyczki hipotecznej można też obniżyć ubezpieczając zobowiązanie, a także wzięcie polisy na życie z cesją na bank. O ile pierwszy rodzaj zabezpieczenia, który chroni przed ryzykiem utraty pracy, jest często przez banki wymagany, to drugi ma już całkowicie dobrowolny charakter. To, czy opłaca się zawrzeć umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, to już jest kwestia indywidualna: zależy jaki upust da Wam bank i jaka jest wielkość składki – jednoznaczną odpowiedź dadzą wyliczenia.

Formalności przy pożyczce hipotecznej

Kompletowanie dokumentów potrzebnych do zaciągnięcia pożyczki hipotecznej bywa bardzo uciążliwe. Ponieważ procedura jest dość długa, warto sprawdzić, które banki ją upraszczają. Można się o tym przekonać przeglądając listę wymaganych dokumentów – im jest ona krótsza, tym jest mniej uciążliwa dla Was.

Przeczytaj też: koszty pożyczki hipotecznej.

Pod względem formalności można też rozumieć zapis umowy – im jest ona krótsza i bardziej przejrzysta, a dla Was bardziej zrozumiała, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że pożyczkodawca może Was zaskoczyć w przyszłości jakąś niekorzystną interpretacją warunków. Dlatego zawczasu się jej przyjrzyjcie, nawet jeśli nie możecie jej zabrać wcześniej do domu. Gdy coś będzie dla Was niejasne, to nie bójcie się poprosić o wyjaśnienie pracownika banku.

Dopasowanie do potrzeb –  na jaką pożyczkę hipoteczną się zdecydować?

Przy tak długoletnim zobowiązaniu warto się jeszcze przyjrzeć możliwości zawieszenie spłaty. Taka możliwość daje nam poczucie, że w razie niekorzystnej sytuacji finansowej, bank nie będzie nas od razu karał za brak spłaty. Oczywiście wzięcie wakacji od spłaty trzeba wcześniej uzgodnić z pożyczkodawcą.

Najważniejsze jest jednak to, aby pożyczka hipoteczna była jak najbardziej dopasowana do Waszych potrzeb. Wysokość rat można na przykład obniżyć poprzez wydłużenie okresu spłaty – wtedy jednak wzrośnie całkowita kwota do spłaty, bo zapłacimy więcej odsetek. W przypadku comiesięcznych opłat, lepiej żeby były one niższe niż nasze możliwości. Lepiej odkładać trochę co miesiąc lub nadpłacać pożyczkę, niż żeby podniesienie stóp procentowych sprawiło, że nie będziemy w stanie uregulować rat.