Pożyczka hipoteczna

0 /5
(Ocen: 0)

Pożyczka hipoteczna to oferta dedykowana właścicielom nieruchomości, którzy obciążając hipotekę mogą zaciągnąć zobowiązanie na dowolny cel. Jakie są mocne i słabe strony tego produktu finansowego?

Pożyczka hipoteczna to produkt bankowy, z którego mogą skorzystać posiadacze takich nieruchomości jak np. mieszkanie, dom jednorodzinny, czy działka budowlana. Warunkiem podstawowym udzielenia takiego kredytu jest brak obciążeń na hipotece. Ofertę pożyczek hipotecznych posiada obecnie większość banków w naszym kraju.

Pożyczka hipoteczna – odwrócony kredyt hipoteczny?

Chociaż pożyczki hipoteczne w swojej ofercie posiada większość instytucji finansowych w kraju, to nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy o takiej formie finansowania. A to błąd, gdyż pożyczka hipoteczna to jeden z najatrakcyjniejszych kredytów na rynku.

Taki produkt bankowy to przeważnie długoterminowe zobowiązanie (średnio jest to 15-20 lat), które charakteryzuje się niższym oprocentowaniem niż standardowe kredyty konsumpcyjne – z reguły jest to tylko kilka procent.

Pożyczkę hipoteczną mogą zaciągnąć osoby, które są właścicielami nieobciążonej nieruchomości. Najczęściej od banku można pożyczyć nie więcej niż 70% wartości mieszkania, czy domu – chociaż od tej reguły są wyjątki i niektóre banki pożyczają nawet kwotę równą 100% wartości. Dlatego właśnie pożyczki nazywa się odwróconymi kredytami hipotecznymi.

Zaciągnięty kredyt hipoteczny, czy kredyt mieszkaniowy należy przeznaczyć na określony cel – tego od kredytobiorcy wymaga bank. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z pożyczką hipoteczną. Jej zabezpieczeniem jest hipoteka danej nieruchomości, więc instytucje finansowe pozwalają pożyczone środki finansowe wykorzystać na dowolny cel taki jak np. zakup auta, remont, czy nawet podróż dookoła świata. Klienta banku ogranicza tylko wyobraźnia.

Kredytobiorca przy pożyczkach hipotecznych ma jeszcze większy wybór niż tylko dowolny cel. Banki umożliwiają zaciągnięcie pożyczki nie tylko w rodzimej walucie, ale również w obcej np. frankach szwajcarskich, euro, dolarze czy funcie.

Jak wybrać najlepszą pożyczkę hipoteczną?

Odwrócony kredyt hipoteczny to produkt bankowy, który w swojej ofercie posiada większość instytucji finansowych w naszym kraju. Osoby, chcące zaciągnąć taki kredyt stają przed nie lada dylematem, bo wybór optymalnej pożyczki wcale nie jest prostym zadaniem. Jak zatem znaleźć najlepszą ofertę?

Ranking pożyczek hipotecznych

Wybranie odpowiedniej oferty powinno być decyzją przemyślaną, ponieważ pożyczka hipoteczna jest zobowiązaniem długoletnim. Przede wszystkim potencjalny kredytobiorca powinien zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania – im niższe tym lepiej. Warto sprawdzić, czy bank umożliwia negocjację marży, która ma wpływ na wysokość oprocentowania.

Kolejnym elementem, który warto wziąć pod lupę to prowizja – i tutaj sytuacja wygląda podobnie, jak z oprocentowaniem. Powinna być jak najniższa. Zdarzają się też oferty z 0% prowizji – należy jednak pamiętać, że banki rzadko dają coś zupełnie bezinteresownie i raczej instytucja będzie wymagała czegoś w zamian np. zakupu ubezpieczenia. Takie dodatkowe produkty mogą sprawić, że koszty pożyczki znacznie wzrosną i w rezultacie będzie bardziej opłacało się wybrać produkt z np. 2% prowizją.

Szukając odpowiedniej oferty warto też zwrócić uwagę na okres kredytowania – niektóre banki umożliwiają zaciągnięcie kredytu nawet na 25 lat. Ponadto, należy sprawdzić czy bank określa sumę minimalną i maksymalną, którą można zaciągnąć, a także do ilu procent wartości nieruchomości można wziąć pożyczkę hipoteczną.

Kredytobiorca powinien również zwrócić uwagę na wymogi banku np. jakie źródła dochodu są przez niego akceptowane. Warto też sprawdzić, jakie formalności przeprowadza bank i ile czasu może to potrwać – nierzadko, z powodu skomplikowanych procedur, wypłata pieniędzy może nastąpić nawet po kilku tygodniach, czy miesiącach.

No i na koniec warto pamiętać, że pożyczka pod hipotekę to długoterminowy kredyt, dlatego koniecznie trzeba sprawdzić, czy bank oferuje w okresie kredytowania np. wakacje kredytowe, czy karencję. Należy także zapoznać się z informacjami na temat wcześniejszej spłaty pożyczki – nierzadko banki doliczają za to opłaty. Sprawdź także nasz ranking pożyczek hipotecznych.

Dlaczego warto zaciągnąć pożyczkę hipoteczną?

Osoby, posiadające nieruchomość i chcące zaciągnąć kredyt, powinny z pewnością wziąć pod uwagę pożyczkę hipoteczną. Dlaczego?

Otóż najmocniejszą zaletą pożyczki hipotecznej są jej koszty, które przy wszelkiego rodzaju kredytach odgrywają bardzo ważną rolę. To właśnie od nich zależy ile będzie musiał ostatecznie oddać bankowi pieniędzy kredytobiorca. Pożyczka hipoteczna charakteryzuje się niskim oprocentowaniem – jest ono niższe nawet o połowę w porównaniu ze standardowym kredytem gotówkowym. Oprocentowanie jest niskie, gdyż wiąże się ono z zabezpieczeniem w postaci hipoteki. Obecnie jest to jeden z najtańszych kredytów dostępnych na rynku.

Kredyt hipoteczny, czy mieszkaniowy trzeba zaciągnąć tylko na określony cel. W przypadku pożyczki hipotecznej jest on dowolny – bank nie będzie sprawdzał na co zostały przeznaczone pieniądze. Dlatego jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zrealizować swoje, nawet najbardziej niestandardowe marzenia.

Kolejną zaletą jest okres kredytowania – może on wynosić nawet 25 lat. W przypadku standardowych kredytów konsumpcyjnych okres spłaty to maksymalnie kilka lat. Ponadto, część banków podczas okresu kredytowania daje klientom możliwość skorzystania z np. wakacji kredytowych.

Minusy pożyczki hipotecznej

Nie wolno zapominać, że jest też druga strona medalu, a pożyczka hipoteczna nie jest ofertą doskonałą. Jej największym minusem są formalności. Chociaż część banków stara się je ograniczać do minimum, to jej zaciągnięcie może potrwać nawet wiele długich tygodni. Nie jest to zatem rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie.

Pożyczka hipoteczna to także dodatkowe koszty, które ponosi kredytobiorca. Banki wymagają nie tylko pokrycia wydatków związanych z wyceną nieruchomości, ale także ustanowienia hipoteki i wpisu do niej. Bardzo często instytucje finansowe zobowiązują klientów do wykupienia ubezpieczenia pomostowego do momentu dostarczenia prawomocnego odpisu księgi wieczystej z wpisaną hipoteką – z reguły jest to ok 1.% kwoty.

Minusem pożyczki jest także możliwość utraty nieruchomości, pod którą została wzięta hipoteka. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli kredytobiorca nie będzie wywiązywał się ze swoich comiesięcznych zobowiązań. Na szczęście jest to ostateczność i w przypadku problemów finansowych część banków dopuszcza np. karencję czy wakacje kredytowe.

Osoby dysponujące nieruchomością i chcące zaciągnąć kredyt, z pewnością powinny rozważyć pożyczkę hipoteczną. Chociaż procedura jej zaciągania wymaga wielu formalności, to jednak rekompensatą długiego okresu oczekiwania są bardzo niskie koszty kredytu.