Wniosek o kredyt hipoteczny – 5 wskazówek

5 /5
(Ocen: 1)

Prawidłowo wypełniony wniosek o kredyt hipoteczny stanowi niezbędny wymóg przy staraniu się o kredyt na nasze wymarzone mieszkanie lub dom. Większość kredytobiorców nie ma doświadczenia w wypełnianiu tego rodzaju dokumentów. Jego długość i wnikliwość może wywołać niepokój u każdego z nas. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jak najlepiej się do tego przygotować i o czym pamiętać przy jego wypełnianiu, aby uniknąć jakichkolwiek błędów. Pamiętajmy o tym, że mogą one zaważyć na pozytywnej decyzji o przyznania nam kredytu.

Czym jest wniosek o kredyt hipoteczny?

Wniosek o kredyt hipoteczny - osoba na obrazku robi listę niezbędnych informacjiWniosek o kredyt hipoteczny jest dokumentem składanym w momencie podjęcia decyzji o ubieganie się o kredyt hipoteczny. Wnioski bywają różne, w zależności od banku. Dlatego musimy wybrać placówkę, która ma w swojej ofercie jak najbardziej korzystne dla nas warunki. Tego rodzaju wniosek jest bardzo rozbudowanym dokumentem.

Dlaczego tak jest? Ma on za zadanie dostarczenie bankowi jak najwięcej informacji na nasz temat. Dzięki temu bank oceni, czy jesteśmy dla niego wiarygodnym klientem, a jego pieniądze znajdą się w bezpiecznych rękach. W końcu jest tu mowa sporych kwotach. Bank nie może pozwolić sobie na ryzyko utraty tak dużych środków finansowych. Z tego powodu, im bardziej nasz wniosek o kredyt hipoteczny pasuje do wzorcowego profilu, tym mamy większe szanse na tańsze i wyższe zobowiązanie.

Z czego składa się wniosek o kredyt hipoteczny?

W jego skład wchodzi zazwyczaj formularz, który zawiera informacje o kliencie, warunkach i zabezpieczeniach kredytu, jak i listę oświadczeń. Do formularza dołączony jest zestaw niezbędnych dokumentów. Warto je przygotować wcześniej i zwrócić uwagę na ich ważność (czasami może to być tylko 30 dni). Pozwalają one na weryfikację, naszej tożsamości, dochodów i innych zobowiązań kredytowych. Wniosek o kredyt hipoteczny pozwala na ocenę ryzyka kredytowego przez bank. Ocena ta chroni nie tylko bank, uniemożliwia również kredytobiorcy popadnięcie w kłopoty finansowe. W momencie wzięcia przez niego zbyt dużego zobowiązania.

Co wpływa na ostateczne warunki kredytu hipotecznego?

Jest to szereg wielu czynników. Należą do nich:

 • wysokość dochodów
 • rodzaju zatrudnienia (umowa o pracę na czas określony lub nieokreślony, umowa o dzieło, umowa zlecenie, czy prowadzona działalność gospodarcza)
 • historia w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Banki preferują osoby, które wcześniej zaciągały już kredyty, pożyczki, czy brały coś na raty i skrupulatnie spłacały na
 • czas zobowiązania. Każda nieterminowa płatność, lub jej brak, obniża naszą wiarygodność względem kredytodawcy
 • liczba osób w gospodarstwie domowym
 • wkład własny
 • kwota kredytu i wartość jego zabezpieczenia

Jak przebiega analiza wniosku o kredyt hipoteczny?

Wygląda podobnie prawie w każdym banku. Po zebraniu dokumentów, przekazane są one do działu analiz kredytowych. Cała procedura może trwać kilka dni, a odbywa się w kilku następujących etapach:

 • scoring – po przyjęciu wniosku następuje weryfikacja przez algorytm bankowy
 • bramka – sprawdzana jest kompletność wniosku
 • analiza prawna
 • analiza ekonomiczna – na tym etapie analityk ekonomiczny dokładnie wylicza zdolność kredytową, na podstawie wszystkich dostarczonych dokumentów, informacji z BIK, od pracodawcy
 • analiza techniczna – polega na wycenie i inspekcji nieruchomości przez bankowego rzeczoznawcę
 • decyzja kredytowa – jest jeszcze raz sprawdzana i następuje jej podpisanie przez dyrektora banku lub kierownika działu analiz.

Musimy być przygotowani na to, że na każdym etapie może dojść do zawieszenia czynności, jeżeli analiza wykaże, że ryzyko dla banku jest zbyt wysokie. Ostateczna decyzja może być pozytywna, negatywna lub warunkowa. Ta ostatnia oznacza decyzję z określonymi warunkami, które wnioskodawca musi spełnić, przed podpisaniem umowy, np. dostarczenie nowego zaświadczenia o zatrudnieniu.

Wskazówki dotyczące wniosku o kredyt hipoteczny

O czym powinniśmy pamiętać przy wypełnianiu wniosku o kredyt hipoteczny? Oto najważniejsze elementy, na które warto zwrócić uwagę.

Analiza treści wniosku

Na samym początku powinniśmy usiąść i dokładnie przeczytać wniosek. Dobrze zapoznać się z treścią, zanim zaczniemy wypełniać puste pola. Nie musimy się z tym śpieszyć i ulegać presji doradcy kredytowego. Może on nam służyć pomocą w jego wypisywaniu, ale zawsze mamy prawo wziąć go do domu i dokładnie zapoznać się z wymaganymi danymi, dokumentami oraz regulaminem.

Rzetelne i prawidłowe wypełnianie wniosku

Należy pamiętać żeby nie wypełniać go w pośpiechu. Jest to bardzo ważne w przypadku starania się o tak dużą sumę pieniędzy. Od tego zależy czy bank uzna nas za wiarygodnego kredytobiorcę i będzie chciał z nami współpracować. Lepiej starannie się do tego przyłożyć, a nie wypisywać wniosek na przysłowiowym kolanie.

Pisanie prawdy i nie naginanie faktów

Nie ma co pisać nieprawdziwych informacji na temat dochodów, czy jakiś innych zobowiązań finansowych. Bank prowadzi bardzo dobrą weryfikację danych. Dlatego prędzej czy później niespójności lub nasze kłamstwa wyjdą na jaw. A wtedy możemy nie tylko pożegnać się z kredytem na wymarzone mieszkanie, ale również zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

Składanie wniosku o kredyt hipoteczny do więcej niż jednego banku

Na spotkaniu z doradcą powinniśmy ustalić do jakich banków chcemy składać wnioski. Ważne są tutaj warunki, jakie możemy uzyskać. Może okazać się, że gdy jeden bank odrzuci wniosek, inny może go w pełni akceptować. Stanowi to doskonałe zabezpieczenie. Zdarzają się także sytuacje, kiedy pozytywną decyzję wyda więcej niż jeden bank. Wtedy jest to dla nas bardzo korzystna sytuacja, która pozwala nam na negocjacje jak najlepszych warunków kredytu.

Skorzystanie z rad doświadczonego doradcy kredytowego

Pomoże nam on w kompletowaniu niezbędnych dokumentów i wypełnianiu wniosku o kredyt hipoteczny. Ale pomimo pomocy specjalisty, nie można tracić czujności i taki dokument wypełniany powinien być przez nas osobiście. A to dlatego, że znajduje się w nim dużo oświadczeń woli, w których zobowiązujemy się np. do otrzymania karty kredytowej, otworzenia rachunku bankowego lub objęcie kredytu ubezpieczeniem. Tak ważne jest zatem czytanie tekstu napisanego mniejszym drukiem. Tutaj obok podpisu na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych, może znajdować się akceptacja na dodatkowe zobowiązania.

Uważajmy, aby nie pominąć czegoś we wniosku o kredyt

W miarę możliwości starajmy się wypełniać wszystkie niezbędne rubryki. Jak nie jesteśmy czegoś pewni, zawsze możemy zapytać o radę doradcę kredytowego. Pamiętajmy o tym, że puste pola w naszym wniosku będą traktowane przez analityka bankowego jako unikanie odpowiedzi. Jest to jednoznaczne z ukrywaniem niewygodnych dla nas faktów. Takie niedopatrzenie obniży naszą wiarygodność przed bankiem.

Uważajmy na brakujące załączniki

Dostarczenie wszystkich wymaganych dokumentów powinno być dla nas priorytetem. Brak chociaż jednego z nich może przedłużyć całą procedurę, a nawet być przyczyną odmowy kredytu hipotecznego. Dlatego dobrze by było zacząć zbierać je wcześniej, ściśle trzymając się otrzymanej listy.

Ubieganie się o kredyt hipoteczny jest bardzo czasochłonnym zadaniem. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, a co najważniejsze ustalić szczegółowy plan działania, aby nie pominąć niczego we wniosku o kredyt hipoteczny. Taki błąd może kosztować nas negatywną decyzję.