Wniosek o niezaleganiu w ZUS – wzór

0 /5
(Ocen: 0)

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i starasz się o kredyt hipoteczny, jednym z ważniejszych dokumentów, jaki musisz zdobyć, jest zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS. Regularne opłacanie składek to klucz do uzyskania pożyczki w banku na cele hipoteczne.

Jak złożyć wniosek o niezaleganiu w ZUS?

Wniosek do ZUS można złożyć na kilka sposobów:

  • osobiście w najbliższej placówce ZUS,
  • za pomocą internetowej platformy ZUS,
  • listownie.

W przypadku wniosku złożonego przez internet gotowe zaświadczenie musimy odebrać osobiście – we wniosku jest opcja wyboru sposobu odbioru. Obecnie zaświadczenie, jeśli na koncie nie ma żadnych nieprawidłowości: wydane jest praktycznie od ręki. Zanim się wybierzemy się do ZUS-u po zaświadczenie, warto sprawdzić, by nasza historia płatności nie ma jakiś błędów.
ZUS może ewentualnie przesłać nam zaświadczenie listowie – wynika to z obowiązujących obecnie przepisów: dokument musi być opieczętowany oraz własnoręcznie podpisany, by mógł być przedłożony w banku. Nie dotyczy to jedynie firm, które posiadają profil na Platformie Usług Elektronicznych.

Kiedy ZUS nie wyda zaświadczenia o niezaleganiu?

Nie ma minimalnej kwoty zadłużenia, która sprawia, że ZUS wyda nam zaświadczenie. Nawet groszowe braki w płatnościach zaowocują więc odmową. Także osoby, które korzystają z ulg (np. systemu ratalnego), otrzymają zaświadczenie jedynie w momencie, jeśli płacą składki zgodnie z terminarzem. W zaświadczeniu znajdzie się także adnotacja o korzystaniu z ulgi.

Ile ważne jest zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS?

Zaświadczenie ważne jest 30 dni. Niektóre banki jednak idą na rękę klientom, pozwalając do nieważnego już zaświadczenia dołączyć dowody przelewów, dokumentujących opłatę kolejnych składek.