Oprocentowanie kredytu samochodowego

0 /5
(Ocen: 0)

Oprocentowanie kredytu samochodowego; ręka człowieka, który próbuje wyliczyć kosztyWybór odpowiedniego kredytu samochodowego nie jest prosty, gdyż liczba dostępnych ofert jest ogromna. Jeśli podejmiemy przemyślaną decyzję mamy dużą szansę na zakup samochodu po niskich kosztach kredytowych, a ustalona przez bank rata miesięczna nie będzie zbyt wysoka. To o czym zawsze należy pamiętać, to sprawdzenie wysokości oprocentowania, ponieważ jest to jeden z głównych składników kosztu naszego zobowiązania.

Kredyt samochodowy to warto wiedzieć!

Kredyt samochodowy to zobowiązanie celowe przeznaczone na zakup pojazdów zarówno nowych jak i używanych, takich jak np. samochód osobowy, ciężarowy, dostawczy, ciągnik, motocykl, łódź, motorówka. Zabezpieczeniem zawsze jest zakupiony pojazd, najczęściej z cesją polisy ubezpieczenia zapisaną w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Kredyt udzielany jest przez banki tradycyjne oraz banki samochodowe.

Kredyt gotówkowy, czy samochodowy na sfinansowanie zakupu samochodu?

Oba produkty maja swoje wady i zalety i tak naprawdę podejmując ostateczną decyzję musimy zwrócić uwagę na to, na czym najbardziej nam zależy. Jeśli atrakcyjne oprocentowanie i szybkie załatwienie sprawy jest dla nas najważniejsze to kredyt samochodowy, szczególnie taki udzielony przez bank samochodowy, gdzie umowę możemy podpisać w salonie, będzie odpowiedni. Jedynym minusem będzie konieczność dokonania zabezpieczenia na naszym zakupionym pojeździe. Zazwyczaj dokonuje się przeniesienia praw polisy ubezpieczenia, a więc w razie uszkodzenia samochodu kwota z ubezpieczenia trafia najpierw na pokrycie kredytu bankowego, a nie do kredytobiorcy. Dopóki nie dokonamy całkowitej spłaty zobowiązania, samochód nie będzie w 100% naszą własnością.

Jeśli opcja zabezpieczenia nas przeraża i chcemy swobodnie dysponować własnym samochodem, to kredyt gotówkowy będzie lepszym rozwiązaniem. W dzisiejszych czasach duży wybór sprawił, że ceny tego typu zobowiązań spadły, więc jeśli dobrze poszukamy, to znajdziemy produkt z niskim oprocentowaniem i możliwością szybkiej wypłaty gotówki.

Oprocentowanie kredytu samochodowego – dlaczego musisz zwrócić na nie uwagę?

Oprocentowanie kredytów składa się z marży banku i stawki bazowej WIBOR w przypadku kredytów w złotówkach. Marżę banki ustalają indywidualnie i na niej właśnie zarabiają. Często oprocentowanie określane jest mianem ceny kredytu, ale nie jest to do końca zgodne z prawdą. W koszt, czyli cenę kredytu wchodzi bowiem, więcej składników niż samo oprocentowanie. Jeśli chcemy znać całkowitą sumę, jaką przyjdzie nam zapłacić, to musimy zapoznać się ze wszystkimi składnikami kosztów kredytu jak odsetki, prowizja, opłata przygotowawcza i ubezpieczenie. W tym artykule zajęliśmy się bliżej oprocentowaniem kredytów samochodowych. Dlaczego? Ponieważ w przypadku większości ofert to właśnie oprocentowanie stanowi najbardziej istotny składnik kosztu zobowiązania. Jeśli, więc znajdziemy kredyt z atrakcyjnym oprocentowaniem i nie damy sobie wcisnąć w zamian podwyższonej prowizji, to będziemy mogli cieszyć się z taniego kredytu.

Czy mamy jakiś wpływ na wysokość oprocentowania kredytu samochodowego?

Przede wszystkim mamy możliwość dokonania właściwego wyboru. Nie żyjemy w czasach, w których istnieje tylko jeden bank udzielający kredytów. Dlatego, nie zachowujmy się tak, jakbyśmy mieli do wyboru 3 oferty i nie rzucajmy się na pierwszą, lepszą propozycję. Myślenie, że nasz bank jest najlepszy i jako stali klienci otrzymamy najlepsze warunki kredytowe może znacząco nadszarpnąć nasz portfel. Skorzystajmy z dostępnych w sieci, całkowicie darmowych porównywarek, zestawień i rankingów kredytów samochodowych. Opierając się na rzetelnych opracowaniach mamy możliwość dotarcia do najkorzystniejszej oferty w krótkim czasie i to bez zbędnego wysiłku.

Dbajmy o własną historię kredytową. Jeśli myślimy, że zaległość w spłacie jednej raty lub spóźnienie się z płatnością raty powyżej 30 dni nam nie zaszkodzi to bardzo się mylimy. To pozytywna historia kredytowa jest najważniejszym warunkiem, jaki należy spełniać by w ogóle otrzymać jakikolwiek kredyt bankowy. Jeśli nasza historia kredytowa jest bez zarzutu, to możemy postarać się wynegocjować lepsze warunki np. bank może nam zaproponować niższe oprocentowanie. Korzystajmy z takich sytuacji, ale również podejmujmy decyzję rozważnie, ponieważ nie zawsze brak prowizji będzie oznaczał tani kredyt samochodowy. Czasem banki odrabiają swoje straty podnosząc jednocześnie marżę banku.

Niskie oprocentowanie a RRSO

Jak już wspominaliśmy niskie oprocentowanie nie oznacza jeszcze ceny kredytu samochodowego. W koszt całkowity należy wliczyć wszystkie podane przez bank składniki. Czasem kierujemy się stopą oprocentowania jako jedynym wskaźnikiem świadczącym za atrakcyjnością danego zobowiązania. Jeśli bank proponuje niskie oprocentowanie, to niektórzy z nas zapominają o dodatkowych kosztach. W ten sposób możemy zaciągnąć drogie zobowiązanie, z którym będziemy męczyć się przez lata. Oprocentowanie kredytu samochodowego jest najważniejszym, ale nie jedynym kosztem! Dlatego to o co powinniśmy zapytać pracownika banku to RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Ta liczba wyrażona w procentach zawiera w sobie wszystkie koszty, które naliczy nam za dany kredyt instytucja finansowa. Często niskie oprocentowanie po doliczeniu innych składników zamienia się nagle w bardzo wysokie RRSO.

Oprocentowanie kredytu samochodowego – podsumowanie

Oprocentowanie kredytów samochodowych w porównaniu do innych produktów bankowych, które moglibyśmy pobrać w zamian na sfinansowanie zakupu auta jest niezwykle korzystne. Bardzo często mamy możliwość uzyskania niższego oprocentowania, niż w kredytach gotówkowych. Dlatego gdy zastanawiamy się nad zakupem nowego czy używanego samochodu, to warto skorzystać z oferty kredytów samochodowych. Gdy będziemy opierać się na dobrych zestawieniach rankingów kredytów samochodowych, to mamy szansę zakupić wymarzone auto nie przepłacając przy tym za kredyt.