Lokaty bankowe – ranking 2020

5 /5
(Ocen: 2)
lokaty bankoweLokata bankowa jest to obecnie najpopularniejszy produkt oszczędnościowy. Konsument zawiera z bankiem umowę dotyczącą zdeponowania środków finansowych. Bank zobowiązuje się naliczyć nam odsetki zgodnie z umową po upływie określonego terminu. Wybór najlepszej lokaty nie jest oczywisty – ilość produktów może przyprawić o zawrót głowy. Każdy bank posiada w ofercie co najmniej kilka lokat różnego rodzaju i różnie oprocentowanych. By ułatwić Wam znalezienie najlepszej propozycji, przygotowaliśmy nasz ranking lokat bankowych na 2020.

Ranking lokat bankowych 2020 – top oferty

logo mBank

Nazwa lokaty:eKonto z lokatą

Oprocentowanie:3,50%Okres trwania:3 miesiące

Minimalna wpłata:500 złMaksymalna wpłata:10.000 zł

Wymagane konto:TakNowy klient:Taklogo BGŻ Optima

Nazwa lokaty:Lokata bezkarna

Oprocentowanie: 3,50%Okres trwania:3 miesiące

Minimalna wpłata:1.000 złMaksymalna wpłata:20.000 zł

Wymagane konto:TakDla nowych klientów:Taklogo BGŻ Optima

Nazwa lokaty:Lokata bezkompromisowa

Oprocentowanie: 2,70%Okres trwania: 3 miesiące

Minimalna wpłata:1.000 złMaksymalna wpłata:100.000 zł

Wymagane konto:TakDla nowych klientów:Taklogo Getin Bank

Nazwa lokaty:Lokata na Nowe Środki

Oprocentowanie: 2,10%Okres trwania: 4 miesiące

Minimalna wpłata:500 złMaksymalna wpłata:200.000 zł

Wymagane konto:TakDla nowych klientów:Taklogo Santander

Nazwa lokaty:Lokata Direct+Wzrost

Oprocentowanie: do 2,05%Okres trwania: 12 miesięcy

Minimalna wpłata:5.000 złMaksymalna wpłata:

Wymagane konto:Dla nowych klientów:Taklogo Getin Bank

Nazwy lokat:Lokata Progresywna

Oprocentowanie: średnio 1,70%Okres trwania: 12 miesięcy

Minimalna wpłata:500 złMaksymalna wpłata:

Wymagane konto:Dla nowych klientów:TakRanking lokat bankowych to wiarygodne źródło?

Dlaczego enerad.pl stworzył ranking lokat bankowych? Ponieważ chcemy ułatwić Wam podjęcie tej istotnej decyzji, dotyczącej ulokowania Waszych oszczędności. Przygotowany przez nas ranking lokat bankowych stanowi najbardziej aktualne źródło informacji o oprocentowaniu lokat dostępnych na rynku bankowym.

Nasz ranking lokat bankowych to jak najbardziej rzetelne informacje o oferowanych przez banki produktach oszczędnościowych. Dokonaliśmy podziału lokat w zależności od okresów oszczędzania. Zarówno lokaty krótko- jak i długoterminowe zmieniają się w czasie długością okresów i wysokością odsetek. Przygotowaliśmy go z myślą o uaktualnieniu oprocentowania najlepszych lokat dostępnych na rynku bankowym. Możecie teraz szybko prześledzić najważniejsze cechy lokat i wybrać najkorzystniejszą dla siebie. W jednym miejscu macie szansę dowiedzieć się najważniejszych wiadomości o tym sposobie oszczędzania, wybrać produkt dla siebie i złożyć wniosek w kilka minut bez wychodzenia z domu.

Dlaczego nasz ranking lokat bankowych?

Przygotowany przez nas ranking lokat bankowych został opracowany na podstawie wiarygodnych źródeł i przedstawia najlepsze, dostępne produkty oszczędnościowe. Różnorodność zaprezentowanych przez nas ofert pozwoli Wam dopasować dla siebie lokatę, która w pełni będzie odpowiadać wszystkim kryteriom wyszukiwania.

Oprócz rankingu znajdziecie w tym miejscu najważniejsze wiadomości o interesującym Was produkcie oszczędnościowym. Podajemy zarówno zalety jak i wady tej formy inwestowania pieniędzy. Dokonujemy porównania do kont oszczędnościowych i wskazujemy co jest najważniejsze przy podjęciu decyzji. Mamy nadzieję, że będzie to dla Was dobra wskazówka i pomoc w dokonaniu ostatecznego wyboru.

Jeśli chcecie oszczędzać w obcej walucie, to koniecznie zajrzyjcie na stronę: Ranking lokat walutowych 2020.

Lokata bankowa co to właściwie jest?

Lokata bankowa jest produktem oszczędnościowym, jaki oferują banki. Polega na złożeniu depozytu w określonej kwocie na pewien czas, po którym bank zwróci nam zainwestowane pieniądze łącznie z naliczonymi odsetkami. Jest to sytuacja odwrotna do pożyczki. To my pożyczamy pieniądze bankowi, a on po określonym w umowie czasie musi zwrócić zdeponowaną przez nas kwotę z zyskiem. Jest to obecnie najpopularniejszy i najbezpieczniejszy sposób oszczędzania pieniędzy. Oprocentowanie lokat jest zależne od instytucji finansowych, dlatego tak ważne jest, aby porównać dostępne na rynku oferty.

Jakie są rodzaje lokat?

Lokata terminowa – najpopularniejsza z lokat bankowych, oferta standardowa banków. Zawarta na określony z góry okres, po którym bank zwróci nam nasz wkład wraz z należnymi odsetkami. Dostępne są lokaty terminowe odnawialne i jednorazowe (nieodnawialne).

Lokata progresywna – daje nam możliwość uzyskania większego oprocentowania wraz z upływem czasu. W pierwszym miesiącu otrzymujemy najniższą, a w ostatnim najwyższą stawkę oferowaną przez bank. Przykładem takiej lokaty może być e-lokata progresywna Getin Banku. Oprocentowanie w pierwszym miesiącu wynosi zaledwie 0,1 %, a w dwunastym 3,5%. Daje nam to średnią 1,9% w skali roku. Lokaty progresywne to ciekawe rozwiązanie dla osób długo oszczędzających.

Lokata jednodniowa – lokata bankowa, której kapitalizacji odbywa się codziennie. Przez jakiś czas niezwykle popularne, dzisiaj rzadko oferowane przez banki.

Lokata rentierska – lokata długoterminowa, w której kapitalizacja nie następuje na koniec okresu umowy, a w stałych, ustalonych odstępach czasu. Warunkiem jest dokonanie sporego wkładu. Skierowana do osób dysponujących pokaźną kwotą.

Lokata strukturyzowana – dla osób, które pragną osiągnąć większy zysk. Lokujemy pieniądze w dwóch częściach – bezpiecznej np. obligacje skarbu państwa i obarczone ryzykiem, jak np. indeksy giełdowe. Zawsze mamy pewność zwrotu przynajmniej części zdeponowanych środków finansowych.

Lokata nocna – Lokata overnight – oferta dla przedsiębiorców. Jest to dyspozycja, że wolne środki na koncie firmowym zostają przeniesione na lokatę pod koniec dnia, a rano bank zwraca pieniądze wraz z odsetkami.

Lokata Call – lokata, którą zakładamy na minimalny okres np. dwóch dni, ale trwa bezterminowo. Kończy się w chwili gdy klient zechce zakończyć umowę i odzyskać swoje środki finansowe wraz z odsetkami. Lokata kierowana do przedsiębiorców.

Lokaty bankowe o czym należy pamiętać?

  • Przed zerwaniem umowy przed czasem bank nie naliczy nam należnych odsetek za okres, w którym nasze oszczędności były zdeponowane na lokacie lub naliczy tylko część tej kwoty. Wypłaty środków bez konsekwencji utraty środków możemy dokonać po okresie umownym np. jeśli lokata 3-miesięczna to po upływie 3 miesięcy odsetki zostaną naliczone, a my możemy wypłacić pieniądze lub przedłużyć lokatę. Wyjątek stanowią lokaty oferowane przez BGŻ BNP Paribas, w których to zerwanie lokaty przed czasem nie grozi konsekwencją utraty odsetek.
  • Pamiętajmy, że oprocentowanie lokat jest wyższe im dłuższy okres wybierzemy i większą kwotę zdeponujemy.
  • Proponowane przez banki lokaty, a zaprezentowane w naszym rankingu lokat bankowych to bardzo często produkty, które dają możliwość wyboru wielu okresów lokowania oszczędności. Są to lokaty jednocześnie krotko i długoterminowe, to my decydujemy, na jaki okres ostatecznie się zdecydujemy.

Jakie są typy lokat bankowych?

Lokaty krótkoterminowe – są to lokaty zakładane na 1 bądź kilka miesięcy, maksymalnie do roku czasu.

Lokaty długoterminowe – to lokaty powyżej roku. Obecnie banki proponują lokaty najczęściej maksymalnie do 5 lat.

Lokaty odnawialne – czyli takie, które po skończonym okresie umownym odnawiają się automatycznie na kolejny okres określony w umowie.

Lokaty nieodnawialne – po skończonym okresie zawartym w umowie lokata zostaje zakończona, a środki wraz z odsetkami przelane na konto klienta banku.

Gdzie szukać najlepszych lokat bankowych?

Najlepszych ofert lokat bankowych oczywiście należy poszukać w bankach komercyjnych. Każdy bank w Polsce posiada w ofercie co najmniej kilka różnych ofert lokat. Różnią się one okresem oszczędzania, oprocentowaniem, minimalnym i maksymalnym wkładem oraz zasadami dotyczącymi wypłaty zgromadzonych środków. Najważniejsze to dokonać najbardziej trafnego wyboru, aby to się udało należałoby prześledzić wszystkie dostępne na rynku usług finansowych oferty lokat i wybrać dla siebie tą najwyżej oprocentowaną, o krótkim okresie kapitalizacji odsetek. Wymaga to oczywiście sporego nakładu czasu, dlatego przygotowaliśmy dla Was powyższy ranking, aby uprościć i przyspieszyć poszukiwania.

Co powinniśmy brać pod uwagę wybierając lokatę?

Kwotę, jaką zamierzamy zdeponować na lokacie – banki oferują kwoty minimalne i maksymalne naszych wkładów oszczędnościowych. Najczęściej minimum to 1.000 zł. Kwoty maksymalne w lokatach krótkoterminowych to 10.000 – 1.000.000 zł. Lokaty długoterminowe bardzo często nie mają ograniczeń co do maksymalnej kwoty, jaką możemy wpłacić na lokatę.

Na jaki cel oszczędzamy i jaka kwotę chcemy zaoszczędzić – czy jest to wyjazd na wakacje za kilka miesięcy, czy odkładanie na studia dzieci za 10 lat.

Czy jesteśmy pewni, że przez długi okres czasu nie zajdzie potrzeba wypłaty zgromadzonych środków finansowych.

Oprocentowanie lokat bankowych

Jak już wspominaliśmy oprocentowanie lokat bankowych to najważniejszy czynnik, jaki bierzemy pod uwagę przy wyborze najlepszego produktu. Jest to wyrażony w procentach zysk z depozytu, jaki składamy w banku. Od tego ile wynosi oprocentowanie danej lokaty zależy, jak dużo uda nam się na niej zarobić. Jeśli założymy lokatę na trzy miesiące oznacza to w praktyce, że pożyczamy bankowi pieniądze, a on musi nam je zwrócić po tym okresie płacąc nam za to procentowy zysk od kwoty naszego wkładu.

Zalety lokat bankowych

Bezpieczeństwo ulokowanych środków.

Lokaty bankowe odnawiają się automatycznie bez żadnych formalności.

Łatwe i szybkie zakładanie lokat przez Internet bez wizyty w oddziale banku.

Większy zysk przy dłuższych okresach oszczędzania.

Dostępność atrakcyjnie oprocentowanych lokat także bez potrzeby zakładania konta w danym banku.

Jakie są wady lokat bankowych?

Najważniejszą wadą jest oczywiście wysokość zysku, jaki możemy osiągnąć przy zakładaniu lokat, ponieważ jest on stosunkowo niewielki. Gdy porównany go do zysków z gry na giełdzie wynik wydaje się być znacznie gorszy.

Fakt, że najwyżej oprocentowane lokaty to zazwyczaj produkty dla nowych klientów, a banki wymagają najczęściej założenia rachunku bankowego, aby uzyskać taki wysoki zysk.

Lokaty najczęściej są odnawialne, jednak banki zastrzegają sobie, że po okresie określonym w umowie oprocentowanie spada do kwoty standardowej lokaty. Oznacza to, że nawet jeśli uda nam się założyć lokatę na 5 % to po okresie umownym spadnie ona do kwoty lokaty standardowej, która nierzadko wynosi mniej niż 2 %.

Wadą lokat jest ustawienie przez bank limitów kwotowych na wpłaty. Mamy możliwość ładnego zysku na lokacie 4 %, jednak maksymalnie możemy wpłacić do 10.000 zł.

Jeżeli dokonamy wypłaty środków przed terminem określonym w umowie stracimy całość lub część naliczonych odsetek.

Lokaty – to warto wiedzieć!

Dla każdego kto zakłada lub myśli o założeniu lokaty, ważne jest, że bank daje mu pewność zarobku. Pieniądze leżą i namnażają dla nas odsetki. Im dłużej pozostawimy nasze oszczędności na lokacie, tym większy osiągniemy zysk. Jednak musimy pamiętać, że każda wypłacona wcześniej kwota z lokaty skutkuje utratą należnych nam odsetek. Jeśli zakładamy lokatę terminową sprawdźmy zawsze czy odnawia się ona automatycznie i dzień, w którym możemy dokonać wypłaty naszych środków mając pewność, że odsetki zostaną naliczone.

Lokata krótkoterminowa czy długoterminowa?

To już zależy tylko od naszych potrzeb. Najważniejszym kryterium, jakie powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze terminu lokaty jest nasz cel oszczędzania. Jeżeli bierzemy pod uwagę zakup sprzętu RTV lub roweru dla dziecka, bądź odkładamy pieniądze na wczasy rodzinne za granicą, to lokaty krótkoterminowe w takim wypadku będą najlepszym rozwiązaniem.

Lokaty długoterminowe są korzystne dla osób oszczędzających na realizację dalekosiężnych planów takich, jak studia dla dzieci czy zakup nieruchomości. Kwota, jaką planujemy odłożyć też ma ogromne znaczenie. Jeśli naszym celem jest uskładanie kilku tysięcy złotych i założymy, że sumiennie będziemy oszczędzać po kilkaset złotych miesięcznie, to wystarczy nam lokata krótkoterminowa, którą odnowimy kilkukrotnie. Na większe wydatki, na które przewidujemy kilka lub kilkanaście lat oszczędzania najlepsza będzie lokata długoterminowa.

Czy lokata jest bezpieczna?

Na rynku usług finansowych znajduje się wiele produktów, które mają na celu pomóc konsumentom w pomnażaniu zarobionej gotówki. Fundusze inwestycyjne, akcje, obligacje, gra na giełdzie no i interesująca nas lokata. Dlaczego najwięcej osób w Polsce nadal wybiera właśnie lokatę, mimo, że uzyskany zysk jest stosunkowo niewielki? Ponieważ daje nam ona gwarancję bezpieczeństwa. Wszystkie ulokowane środki na lokatach objęte są obowiązkową gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Fundusz ten zapewnia nam wypłatę środków przez nas zgromadzonych, aż do kwoty 1.000.000 euro. Fundusz zapewnia nam 100% gwarancji, że odzyskamy nasz depozyt. Mamy również zapewnione bezpieczeństwo w razie śmierci osób, które złożyły taki depozyt w banku. Każdy z nas kto zakłada lokatę bez względu na to czy krótko czy długoterminową może złożyć w banku specjalną dyspozycję. Dzięki, której mamy możliwość rozdysponować nasze oszczędności wśród członków naszej rodziny.

Co oznacza kapitalizacja odsetek?

Najprościej rzecz ujmując jest to naliczanie należnych nam odsetek po okresie umownym. Od tego, jaką kapitalizację wybierzemy zależy także kwota naszego zysku. Wydaje się, że jeśli wybierzemy ofertę lokaty 4 procentowej to osiągniemy taki sam zysk bez względu na to czy kapitalizacja będzie roczna czy kwartalna, jednak nic bardziej mylnego. Wybierając lokatę miesięczną zyskamy więcej niż w przypadku kwartalnej, 6-miesięcznej czy rocznej. Po zakończonym okresie oszczędzania odsetki, które zostaną nam naliczone powiększą kwotę naszego kapitału i po kolejnym okresie kolejne odsetki będą już naliczane od większej kwoty dając nam dzięki temu większy zysk. Wniosek jest taki, że im częstszą wybierzemy kapitalizację odsetek tym wyższy zysk z lokaty uda nam się osiągnąć.

Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe – co wybrać?

Konta oszczędnościowe cieszą się ogromną popularnością wśród Polaków. Obok lokat bankowych są najbezpieczniejszą formą oszczędzania pieniędzy. Oprocentowanie standardowych kont oszczędnościowych nie przekracza 2 %. W porównaniu do lokat dają nam mniejszy zysk, ale i tak wiele osób wybiera konto oszczędnościowe zamiast lokat. Konto gwarantuje nam naliczenie odsetek bez względu na to czy dokonamy wypłaty środków czy nie. Jest to najważniejszy powód, dlaczego wybieramy ten produkt zamiast lokaty. Jeżeli jednak dysponujemy wolną kwotą środków, która standardowo pozostaje nam na koncie i nie mamy potrzeby korzystania z niej, warto odłożyć te pieniądze na lokacie i zyskać dwukrotnie więcej. Jedyne o czym musimy pamiętać to termin przed jakim, nie powinniśmy dokonywać wypłaty środków by nie stracić naliczonych odsetek.

Lokata o oprocentowaniu stałym czy zmiennym?

Lokaty o stałym oprocentowaniu gwarantują nam określony zysk. Z góry wiemy ile otrzymamy od banku pieniędzy za złożony przez nas depozyt. Jeśli dana oferta proponuje oprocentowanie stałe 4 %, a my złożymy na lokacie 3 miesięcznej 5.000 zł to nasz zysk wyniesie po opodatkowaniu 40,39 zł. Lokaty o oprocentowaniu zmiennym to produkt oszczędnościowy, w którym wysokość odsetek może ulec zmianie w trakcie trwania umowy. Może dojść do zmiany stóp procentowych przez co możemy sporo stracić. Może się wydawać, że równie dobrze możemy stracić na lokacie o stałym oprocentowaniu gdy dojdzie do podwyżki stóp procentowych w trakcie trwania umowy. Ostatnie zmiany oprocentowania lokat bankowych nie wyglądały optymistycznie. Dochodziło bardzo często do obniżek, a klienci odkładający swoje środki finansowe na lokatach o zmiennej stopie procentowej tracili na tym. Dlatego obecnie bardziej popularne stały się lokaty o stałym oprocentowaniu, którym żadne zawirowania nie grożą.

Lokaty a podatek Belki

Podatki to coś co towarzyszy nam na co dzień, a co niekoniecznie wydaje się nam być przyjemne. Pomniejszają kwotę naszego wynagrodzenia i powodują wyższe ceny towarów i usług. W przypadku lokat bankowych także płacimy podatek. Został on wprowadzony w 2001 r. i jest to podatek od zysków kapitałowych, czyli tak zwany podatek Belki i wynosi 19 %. Po okresie umownym dochodzi do wyliczenia należnych nam odsetek i od nich naliczany jest podatek w kwocie 19 % zaokrąglany do pełnego grosza w górę. Chociaż dawniej banki próbowały go omijać (lokaty jednodniowe) to obecnie ordynacja podatkowa wprowadziła zasady, które spowodowały fakt, że opodatkowania lokat nie można już uniknąć. W przypadku lokat, podatek wylicza i opłaca bank, dzięki czemu nie musimy rozliczać się z Urzędem Skarbowym. Otrzymujemy po prostu po okresie określonym w umowie zysk pomniejszony o podatek 19 %.

Lokaty bankowe – prognozy

Rok 2016 przyniósł nam obniżki oprocentowania lokat. Obecnie sytuacja też nie jest idealna, chociaż jak widzimy w naszym rankingu lokat bankowych są również dostępne oferty gwarantujące wysokie odsetki. W tym roku Polacy odłożą więcej pieniędzy na lokatach, z dnia na dzień obserwuje się coraz większe zainteresowanie tym rodzajem inwestowania. Ekonomiści uważają, że do końca tego roku oprocentowanie nie powinno ulec znaczącym zmianom, ale już rok 2020 może przynieść podniesienie oprocentowania lokat bankowych, co da nam większe zyski.

Dodaj komentarz
guest
27 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
romek
romek
13 kwietnia 2018 13:29

ja mm taki system: odkładam na konto oszczędnościowe, a potem zakładam lokatę. jak uzbieram powyżej 5k, to nadpłacam kredyt hipoteczny. Ale to robię tylko dlatego, żeby nie wydać pieniędzy przed czasem, bo same lokaty nie bardzo się opłacają. i nadpłata by mi się nie opłacała przy mniejszych kwotach, bo przecież każdy nowy harmonogram spłaty to 150 złotych

Gaudenty
Gaudenty
9 kwietnia 2018 07:26

Dalej nie wierzę, że ktoś trzyma pieniądze na lokacie. to chyba mniej opłacalne niż skarpetka. po prostu obecny model gospodarki sprawia, ze oszczędzanie jest passe.

Doti
Doti
31 marca 2018 22:24

Ranking lokat bankowych jest bardzo przydatny, jesli ktoś nie wie jak inwestować pieniądze. Ja wolę korzystać z niego, niż dac się złapać na jakiś oszustwa jak ambergold albo inne piramidy finansowe.

Mieciu
Mieciu
20 marca 2018 14:22

ja ostatnio słyszałem, że takie PKO BP ma nadpłynność finansową i dlatego nie chce oferować lokat, a bardziej jest zainteresowane sprzedawać kredytów – chce po prostu dać gdzieś pieniądze. I jak długo bedzie trwała taka sytuacja, tak długo nie będzie tam ciekawych ofert.

Kamciu
Kamciu
19 marca 2018 13:49

Podziwiam osoby, które są w stanie zakładać lokaty bankowe przy takim oprocentowaniu. wiem, ze powinnam oszczędzać, ale nie ma żadnych zachęt, są tylko te do wydawania więcej niż się ma. nie mam kredytu, ale lokat też nie…

Kinga
Kinga
11 marca 2018 07:19

Lokaty to chyba maja klientów tylko dzięki takim cykorom, jak ja którzy boją się grac na giełdzie. bardzo słabo opłacalne, a jak się poczyta o inflacji, to już głowa zaczyna boleć. najbardziej opłacalne sa produkty dla dzieci, ale co zrobić jak nie mam dziecka? nie urodze tylko po to, by otwierać konta oszczędnościowe w banku…

Mira
Mira
7 marca 2018 15:11

Szkoda, ze w tym roku nie podniosą stóp procentowych, może w końcu lokaty byłyby opłacalne. A tak to lipa, kredyty sa zbyt tanie by kalkulowało się oszczędzać.

Łukas
Łukas
2 marca 2018 10:03

O, nie ma już w idea bank lokaty na 4%? Dobrze że mi się udało założyć, teraz chciałem na żonę i szkoda, że się skończyło.

Oli
Oli
23 lutego 2018 15:00

Ranking lokat bankowych to świetny pomysł! Interesuję się rynkiem finansowym i staram sie dzielić pieniądze na różne inwestycje. i mogę powiedzieć, ze wasze zestawienie jest uczciwe, bo oddaje to co jest na rynku. nie ma ofert sztucznie wywindowanych na 1. wiec dobrze, ze tu trafiłam, już wiem, że nie muszę sama przeczesywać stron banków, by znajdywać wzystkie potrzebne informacje.

tylko często uaktualniajcie ten ranking lokat i będzie super!

Eryk
Eryk
18 lutego 2018 09:55

A korzysta ktoś z planów budowania kapitału? takich 5 letnich, że co miesiac się wpłaca określoną kwotę? taka forma lokaty bankowe się opłaca?

Kaśka
Kaśka
2 lutego 2018 09:12

lokata? nie znam normalnej osoby, która da zamrozić swoje pieniądze w zamian za tak niski zysk

nowak
nowak
8 lutego 2018 15:15
Odpowiedz do:  Kaśka

To nie jest głupi pomysł te lokaty – lepiej żeby pieniądze zarabaiały niwiele niż wcale. no i w tym przyadku masz gwarancję, że kasę odzyskasz. wiele osób nie uda w instrumentu budowania kapitału – zwłaszcza po takich aferach jak z amber gold. no i jk sie poszuka, to można znaleźć ciekawe oferty, nawet takie, które wypłacaja część zysku mimo wcześniejszego wypłacenia pieniędzy

Kozak
Kozak
29 stycznia 2018 21:05

Mnbie bardzo sie podoba, ze sa lokaty, które maja 4%. co z tego, ze promocja – już wolę takie rozwiazanie niż po prostu trzymać pieniadze na koncie albo je przejeść. za dużo jako naród się zadłużamy i stąd mamy wiecej problemów, bo stresy i tak dalej. niech banki próbują przyciagać klientów lokatami – to mi sie podoba!

Lomi
Lomi
20 lutego 2018 19:56
Odpowiedz do:  Kozak

No lepiej będzie jak podniosą stopy procentowe, może w końcu lokaty bankowe zaczną sie opłacać

Iga
Iga
16 stycznia 2018 09:28

Dla mnie lokaty to ściema. banki tyle czasu obracają pieniędzmi, że zarobią na tym kapitale z 5 razy tyle, co potem wypłacają. Co innego gdyby lokaty było chociaż w 1/3 tak oprocentowane jak kredyty (i mowa o rrso, a nie jakichś magicznych 0%). W sumie to ciekawe, czemu lokaty (poza stopami procentowymi) są takie słabe. Ja mam wrażenie, ze to przez to ze są jeszcze akcjonariusze i to im trzeba płacić daninę. nie ma potrzeby zabiegać o kapitał z lokat. czyli nam też bardziej opłaca sie kupic akcje banku niz oddawać mu pieniadze w depozyt.

Darek
Darek
13 stycznia 2018 20:24

Czy ktoś wie, czy lokata progresywna to ma tak, że odsetki są wliczane do kapitału na następny okres? czy może całość kapitalizowana jest pod koniec lokaty i tyle?

Karol
Karol
20 grudnia 2017 06:48

Widzę, że lokaty kilkudniowe to się prwie nie opłacaja, a jaka jest najlepsza opcja czasowa? jakiś kompromis pomiędzy zamrożeniem pieniędzy a późniejszym zyskiem?

Brygida
Brygida
19 grudnia 2017 19:47

Ufam lokatom, zysk mały ale pewny. teraz i tak wszyscy chcą nam wpchać kredyty i pożyczki, oszczędzanie przestało być cnotą

Cecylia
Cecylia
27 stycznia 2018 16:35
Odpowiedz do:  Brygida

no generalnie dla przeciętnego człowieka to wybór instrumentów bezpiecznego oszczędzania jest bardzo mały. lokaty i konta oszczędnościowe. cała reszta wymaga mniej lub bardziej specjalistycznej wiedzy i pochłania czas. albo mało zarabiamy, albo musimy komuś powierzyć swoje oszczędności i tylko ufać, ze nie wyjdzie z tego afera jak z amber gold

sknerus
sknerus
15 grudnia 2017 09:45

ja mam konto oszczędnosciowe i lokaty i jeszcze fudusz inwestycyjny, dzieki temu mam pewność, ze nie utopie pieniędzy, gdyby np akcje gwałtownie potaniały. wszystko ma wady i zalety z narzedzi trzeba umiec korzystać. najgorzej jak sie ktoś w plącze w jakieś niezrozumiałe i podejrzanie zyskowne produkty. takie polisolokaty śmierdzą mi na przykład na kilometr. Jak ktoś nie lubi czytać umów, doszukiwac się kruczków prawnych, to lokata jest dla niego najbezpieczniejszym sposobem na oszczędzenia

ricki
ricki
13 grudnia 2017 09:22

teraz nie opłaca trzymać sie nic na lokatach. już bardziej opłacalne sa konta oszczednościowe dla dzieci lub opcja z budowaniem kapitału. lokata bankowa moze stanie się ciut bardziej opłacalna po podniesieniu stóp procentowych. Ale to inni będą płakać, bo kredyty pójda w górę…

basia
basia
18 grudnia 2017 16:27
Odpowiedz do:  ricki

teraz lokaty mają być bardziej opłacalne, bo wzrosną stopy procentowe. Ciekawe ile będzie mozna zarobić na lokatach dla nowych klientów albo dla nowych srodków. no czekam!

Kama
Kama
6 stycznia 2018 14:19
Odpowiedz do:  basia

stopy jeszcze nie wzrosły i jednak nie zapowwiada sie żeby wzrosły, ale lokaty robią sie coraz atrakcyjniejsze. przynajmniej w niektórych bankach, bo inne to wiadomo, ze sto lat za arką noego i jeszcze potom je czeka.

Asia
Asia
8 grudnia 2017 21:42

Ja pracuje w banku i widzę, ze lokaty mogą być fajną sprawą. warto przemyślać na przykład budowanie kapitału i odkładanie co miesiąc do lokaty ilku stówek. Od zera można zbudowac całkiem przyzwoite oszczędności

Janek
Janek
6 grudnia 2017 11:38

lokaty to złodziejstwo – trzymaja pieniądze przez ileś miesiecy a zyski wypłacają groszowe, toć ju lepsza jest skarpeta

Oskar
Oskar
13 grudnia 2017 20:40
Odpowiedz do:  Janek

złodziejstwo to jest obiecywanie zysków rzedu 80%, lokata jest pewna, zasady są znane od lat: wypłata zysku po określonym czasie. że oprocentowanie jest niskie, to inna sprawa, ale nazywanie złodziejstwem to narawdę przesada

maria
maria
4 grudnia 2017 17:36

czy dobre lokaty sa tylko dla nowych środków ablo dla nowych klientów? niedługo będę miła konto w kązdym banku