Lokata overnight – lokata nocna

5 /5
(Ocen: 1)

lokata overnightLokata overnight (nazywana również lokatą nocną) skierowana jest głównie do przedsiębiorców. Jest to produkt krótkoterminowy, dzięki czemu bardzo szybko możemy cieszyć się wypracowanym zyskiem. Co jeszcze należy wiedzieć o lokacie overnight?

Lokata overnight – zbiór podstawowych informacji

Lokata overnight, tak na dobrą sprawę, jest rodzajem lokaty jednodniowej. Pieniądze wpłacamy do godzin popołudniowych dnia roboczego, a następnego dnia roboczego rano środki wraz z odsetkami zostają nam przelane na konto. Jest to duży plus, gdyż pieniądze nie zostają zamrożone na długi okres czasu.

Większość banków kieruje tego typu produkt do przedsiębiorców (czasami tylko do spółek). Jednakże na rynku są też oferty skierowane do klientów indywidualnych.

Lokaty nocne charakteryzują się też niższym oprocentowaniem, jeśli porównamy je do standardowej lokaty bankowej. Kolejna ważna kwestia – przeważnie banki wymagają też wpłaty wysokich kwot – z reguły minimum to 20-50 tys. zł.

Warto już w tym miejscu podkreślić, że gdy zakładamy firmową lokatę overnight, to zysk z lokaty traktowany jest jako przychód i musimy się z tego rozliczyć.

Dwa rodzaje lokat overnight

Wyróżniamy dwa rodzaje lokat, które zależą od sposobu otwarcia. Do wyboru mamy:

lokaty otwierane na zlecenie – za każdym razem musimy składać wniosek oraz przelewać pieniądze na lokatę. Zadanie utrudnia fakt, że transferu pieniędzy musimy dokonać do określonych godzin. Coraz więcej banków rezygnuje z takiej opcji.

lokaty otwierane automatycznie – to tzw. lokaty O/N, w przeciwieństwie do pierwszej opcji, są one otwierane automatycznie – wystarczy, że podpiszemy umowę na automatyczny transfer pieniędzy z naszego konta firmowego i środki będą pobierane automatycznie.

Jakie jest oprocentowanie lokat overnight?

Wyżej, wspomnieliśmy o tym, że lokaty overnight charakteryzują się niższym oprocentowaniem niż np. lokata terminowa. Aktualnie (styczeń 2019) oprocentowanie waha się od ok. 0,50% do 1,70%, czyli wypracowany zysk przy kwocie 50 tys. zł, to kilka złotych. Może nie robi to wrażenia, ale jeśli pomnożymy sobie te kilka złotych przez wszystkie dni robocze w roku, to może uzbierać nam się spora kwota. A na korzyść tutaj przemawia również fakt, że rachunki firmowe nie są w ogóle oprocentowane i lokata overnight może nie wypracuje nam oszałamiającego zysku, ale uchroni kapitał przed inflacją. Podobnie, jak w przypadku innych lokat, gdy dysponujemy większą kwotą, to możemy spróbować negocjować oprocentowanie.

Co jeszcze warto wiedzieć o oprocentowaniu lokaty overnight? Możemy ją założyć w PLN, w oparciu o WIBID ON. Banki proponują również lokaty walutowe w euro czy dolarze w oparciu o LIBOR O/N.

Na co uważać zakładając lokatę nocną?

Standardowo, warto w pierwszej kolejności przejrzeć umowę takiej lokaty. Skupmy się na zapisach dotyczących sposobu otwierania lokaty nocnej: czy jest na zlecenie, czy automatyczna. W pierwszym przypadku, taki produkt będzie wymagał od nas więcej uwagi.

Zweryfikujmy okres trwania lokaty – możemy zawrzeć ją nie tylko na jedną dobę, ale i kilka dni. Pieniądze będą transferowane zleceniem lub automatycznie do określonej godziny doby, więc po południu możemy zostać bez środków na koncie.

Kolejny punkt, to dodatkowe koszty – część banków pobiera opłaty za otwarcie lokat overnight i po odjęciu takiej kwoty nasz zysk będzie zdecydowanie niższy.

Czy warto założyć lokatę overnight?

Zacznijmy od tego, że lokaty overnight są bezpiecznymi produktami, co oczywiście przekłada się na niezbyt wysoki zysk. Z drugiej strony, pozwalają one uchronić wartość pieniądza, a także np. pokryć koszty prowadzenia rachunku. Kolejna zaletą jest oczywiście krótkoterminowość, pieniądze nie zostają zamrożone na długi okres czasu i od godzin porannych można nimi swobodnie dysponować. A jakie są wady?

To z pewnością niższe oprocentowanie niż przy np. lokacie terminowej. Lokata nocna wymaga też znacznego kapitału – najczęściej od 20 tys. zł w górę. Jeśli oferta banku nie zawiera automatycznego otwierania lokaty, to czeka nas nieco uciążliwe, samodzielne transferowanie środków.

Lokata overnight ma swoje plusy i minusy. Wybór tego produktu powinien zależeć od naszych możliwości oraz charakteru prowadzonej działalności. Z pewnością warto przejrzeć oferty banków.