Podatek Belki od lokat – to warto wiedzieć

5 /5
(Ocen: 1)

Podatek Belki to zmora wszystkich oszczędzających. W dzisiejszych czasach musimy płacić praktycznie za wszystko. Podatek płacimy gdy coś kupujemy, sprzedajemy, nawet za to, że osiągamy co miesiąc wynagrodzenie. Jako obywatele danego państwa wnosimy opłaty na jego rzecz w postaci różnego rodzaju podatków. Wszyscy znamy cytat z Benjamina Franklina „Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki” i trudno byłoby się z tym powiedzeniem nie zgodzić. Podatków nie da się uniknąć, a co gorsza co chwilę powstają nowe pomysły rządu na załatanie dziury budżetowej kosztem naszych portfeli. W tym artykule zajmiemy się podatkiem Belki, który został wprowadzony w 2002 roku z inicjatywy ministra finansów w rządzie Leszka Millera, czyli Marka Belki.

Podatek Belki – co to jest i ile wynosi?

Jest to podatek od dochodów kapitałowych, zryczałtowany podatek od osób fizycznych. Warunki podatku belki określa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 lipca 1991 roku. Kwota podatku Belki wynosi 19%. Oprocentowanie to dotyczy wszystkich, którzy chociaż raz zdeponowali jakąś sumę na koncie oszczędnościowym czy lokacie chcąc zarobić na tym odsetki.

Czym są dochody kapitałowe, które obejmuje podatek Belki?

  • Odsetki od papierów wartościowych
  • Odsetki od środków zgromadzonych na kontach osobistych i oszczędnościowych
  • Odsetki od lokat
  • Przychody ze sprzedaży różnych instrumentów finansowych
  • Przychody z tytułu posiadania udziałów w rożnych instytucjach oraz ze sprzedaży tych udziałów, m.in. udziałów w Spółkach
  • Dywidenda z akcji i obligacji
  • Odsetki od udzielonych pożyczek
  • Podział majątków likwidowanych Spółek

Lokaty antybelkowe – czy mamy szanse na uniknięcie tej opłaty?

Każdy chciałby wpłacać pieniądze i zarabiać na tym odsetki bez potrzeby dokonywania z tego tytułu opłaty podatku. Pewnie niejeden z nas zastanawiał się kiedyś nad tym czy jest możliwość ominięcia opłacenia tej kwoty dla rządu.

Jeszcze parę lat temu banki oferowały ciekawy z punktu widzenia oszczędzających produkt, a mianowicie lokatę codzienną. Osiągane z tego tytułu zyski przy dziennej kapitalizacji były niewielkie poniżej sumy od której liczony był podatek czyli 2,49 zł. Dzięki temu sposobowi oszczędzania udawało się uniknąć płacenia tej formy daniny. Oczywiście sprawa nie umknęła sprawnemu oku polityków szukających różnych źródeł pozyskania potrzebnych pieniędzy i zabrali się do pracy nad zmianą ordynacji podatkowej. Po wprowadzonych „ulepszeniach” lokata codzienna nie chroni nas już od podatku Belki. Kwota obecnie zaokrąglana jest w górę do pełnego grosza, a nie w dół jak było dawniej przy obliczaniu podatku Belki, więc musimy zapłacić nawet za najniższe odsetki od osiągniętego zysku.

W przypadku wszystkich oferowanych dziś lokat zapłacimy 19% podatek od osiągniętych zysków kapitałowych. Jeśli myślimy o oszczędnościach długoterminowych np. z myślą o swojej emeryturze to IKE jest jedynym sposobem na uniknięcie tej opłaty. IKE czyli Indywidualne Konto Emerytalne daje nam możliwość pomnażania oszczędności bez opodatkowania, ale pod kilkoma warunkami. Kwotę, którą odłożymy na kontach będziemy mogli wypłacić dopiero po ukończeniu 60 roku życia lub 55 przy uzyskaniu wcześniejszych praw do świadczenia emerytalnego. Dodatkowo musimy pamiętać, że suma zgromadzonych na koncie oszczędności w ciągu całego roku nie może przekroczyć kwoty 12 789 zł, czyli około 1066zł miesięcznie. Co roku ta kwota ulega zmianie i podawana jest do informacji dla ogółu przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Po spełnieniu tych warunków możemy spokojnie oszczędzać na swoją emeryturę i nie zostaniemy obciążeni 19% podatkiem Belki.

Podatek od lokaty bankowej – jak go wyliczyć?

Jak już wspominaliśmy podatek od zysków kapitałowych wynosi 19%. Jeśli oszczędzamy odkładając pewną sumę na lokacie i chcemy obliczyć ile zapłacimy za to podatku musimy na początku wiedzieć, jaka jest kapitalizacja naszej lokaty. Jeśli będzie to lokata 3 miesięczna z kapitalizacją na koniec okresu umownego to podatek zostanie naliczony co 3 miesiące w przypadku odnawiania lokaty na kolejne okresy. Sprawdźmy ile odsetek udało nam się zyskać po okresie umownym i od tej kwoty (pamiętajmy o zaokrągleniu) jeśli odsetki wyniosły 30,087 to wyliczmy 19% od 30,09 i otrzymujemy 5,7171 po zaokrągleniu zapłacimy podatek w wysokości 5,72 zł. Nie wydaje się to zbyt duża kwota, ale gdy suma kapitału będzie się powiększać przy każdej kapitalizacji o odsetki, które udało się zarobić, będziemy przez to płacić coraz wyższy podatek. 19% to prawie 1/5 uzyskanego przez nas zysku i niestety nie da rady tego uniknąć.

Nie mogę uniknąć opodatkowania, to może gromadzić oszczędności w gotówce?

Nadal są osoby, które unikają banków jak ognia i to z różnych powodów. Bo banki to kapitał zagraniczny i nie ma już w 100% polskich instytucji czy właśnie przez fakt opodatkowania oszczędności. Jednak pamiętajmy, że pieniądze trzymane pod poduszką może i nie zostaną objęte podatkiem od zysków kapitałowych ale też nie przyniosą nam żadnego zysku. Takie pieniądze nie pracują i nie pomnażają naszego zysku. Lepiej zarobić pewną zagwarantowaną sumę pomniejszona o 19% podatek niż nic i jeszcze ryzykować utratą gotówki w przypadku napadu rabunkowego.

Jak uzyskać jak największy zysk na lokacie?

Jeśli zdecydowaliśmy się już, że zaoszczędzone pieniądze wpłacimy na lokatę i chcielibyśmy zyskać jak najwięcej, to czas na dokonanie rozważnego wyboru. Każdy bank ma w swojej ofercie co najmniej kilka różnych lokat bankowych i naprawdę ciężko jest się zdecydować na tą jedną. Wszyscy chcemy by nasze oszczędności wypracowały dla nas jak największy zysk i najlepiej, żeby odsetki rosły w szybkim tempie. Tylko co zrobić kiedy nie mamy większego pojęcia na temat lokat bankowych, oprocentowania i kapitalizacji odsetek? Na szczęście w sieci dostępne są dla wszystkich zestawienia oprocentowania, porównania i rankingi lokat bankowych i to zupełnie za darmo. Są tworzone po to, żebyśmy mogli szybko i bez większego wysiłku wybrać lokatę z jak najwyższym oprocentowaniem i mogli cieszyć się z rosnących na koncie oszczędności.

Czy warto zdecydować się na lokatę mimo podatku od zysków kapitałowych?

Jasne jest, że nikt z nas nie lubi podatków i niejednemu marzy się świat wolny od narzuconych na społeczeństwo opłat na rzecz Rządu. Niestety jest to nierealna wizja, a my musimy pogodzić się z sytuacją, że bez podatków żadne Państwo nie będzie funkcjonowało. 19% podatek Belki to spora suma, gdy wyliczymy cały osiągnięty zysk z lokaty po kilku latach oszczędzania i sprawdzimy, jaką część tej kwoty musieliśmy oddać to rzeczywiście może wydać się sporą stratą. Jednak powinniśmy się cieszyć, że nasze pieniądze nie leżą bezczynnie na koncie i przez cały czas pracują dla nas pomnażając dla nas zysk. Są oczywiście inne sposoby inwestowania kapitału, jak akcje, obligacje i gra na giełdzie. Mogą przynieść zdecydowanie lepsze wyniki finansowe, ale wiążą się jednocześnie ze sporym ryzykiem utraty oszczędności i od takich zysków również zapłacimy podatek Belki. Jeśli, więc chcemy pomnażać oszczędności z gwarancją bezpieczeństwa środków, to lokata jest idealnym rozwiązaniem.