Jakie są limity MDM?

5 /5
(Ocen: 2)

rodzice z dziecmi w mieszkaniu
Program MdM to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą stać się posiadaczami swoich czterech kątów. By skorzystać z rządowego wsparcia należy spełnić kilka warunków określonych w ustawie. Jednym z nich są limity MdM, to właśnie od nich zależy, czy dana nieruchomość będzie objęta programem czy nie.

Limity MdM 2018 – I kwartał 2018 roku

Wrocław – dolnośląskie,
Bydgoszcz, Toruń – kujawsko-pomorskie,
Lublin – lubelskie,
Gorzów Wlkp., Zielona Góra – lubuskie,
Łódź – łódzkie,
Kraków – małopolskie,
Warszawa – mazowieckie,
Opole – opolskie,
Rzeszów – podkarpackie,
Białystok – podlaskie,
Gdańsk – pomorskie,
Katowice – śląskie,
Kielce – świętokrzyskie,
Olsztyn – warmińsko-mazurskie,
Poznań – wielkopolskie,
Szczecin – zachodniopomorskie.

Limity MdM – wszystko co warto wiedzieć

Limity MdM 2017 i 2018 to maksymalna cena za 1 m2. Nie są wartościami stałymi i zgodnie z obowiązującym prawem aktualizowane są co kwartał. Są one także różne dla poszczególnych lokalizacji – inne limity obowiązują w:

  • największych miastach w danym województwie;
  • w gminach sąsiadujących z największymi miastami w danym województwie;
  • w pozostałych gminach danego województwa.

Limity ustalane są na podstawie średniej arytmetycznej dwóch ostatnich wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni nieruchomości, którą mnoży się przez przelicznik 1,1 w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego i przelicznik 0,9 w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego.
Z założenia dostosowane mają być do sytuacji panującej na lokalnym rynku nieruchomości – limity są albo pomniejszane albo zwiększane. Niestety, w praktyce różnie to bywa i czasami są one nieadekwatne do cen nieruchomości w danej lokalizacji. Podczas trwania programu zdarzyło się, że mieszkańcy miasta, w którym limity były niewłaściwe, interweniowali i uzyskiwali podwyższenie limitu.