Firma Billa Gatesa pracuje nad baterią z płynnym metalem 10 razy tańszą od baterii Li-Ion
Bill Gates znany jest z inwestycji w nowatorskie technologie i rozwiązania mające na celu poprawę jakości życia oraz ochronę środowiska. Jego firma, Fourth Power, nie przestaje zaskakiwać innowacyjnym podejściem do magazynowania energii. Teraz pracuje nad rewolucyjną baterią opartą na płynnym metalu, która ma potencjał być 10 razy tańszą od tradycyjnych baterii li-ion.

Rewolucja w magazynowaniu energii
Fourth Power postawiła na innowacyjny system magazynowania energii oparty na technologii ciekłego metalu. Ich system TES (Thermal Energy Storage) opiera się na osiągnięciu rekordowej temperatury w swoim opatentowanym systemie przepływu ciekłego metalu, co pozwala na pracę przy temperaturze zbliżonej do połowy temperatura Słońca.
Jak działa system Fourth Power?
System Fourth Power przekształca energię odnawialną w ciepło, a następnie przechowuje je w płynnej cynie. Ta w postaci cieczy przepompowywana jest przez zamknięty układ rur do bloków węglowych (wykonanych z grafitu), które rozgrzewają się na tyle, że świecą na biało. Następnie elementy systemu wystawia się na światło generowane przez bloki grafitu i powstaje energia elektryczna. Warto zaznaczyć, że jest to podobne do tradycyjnej produkcji ze światła, z tym, że pochodzi ono z bardzo gorącego grafenu (do 2400°C), a nie ze słońca.
Rozwinięcie i przyszłość technologii
System Fourth Power jest modułowy i skalowalny poprzez dodawanie kolejnych bloków grafitowych w celu zwiększenia czasu przechowywania energii. Może spełnić zarówno dzisiejsze potrzeby krótkotrwałego magazynowania (5 godzin), jak i przyszłe potrzeby długotrwałego magazynowania (do 100 godzin). Ponadto system może być rozładowywany w ciągu kilku sekund, co jest unikalne i pomocne dla operatorów sieci w utrzymaniu niezawodności dostaw energii.
Koszty i wsparcie
Fourth Power twierdzi, że ich technologia jest tańsza od tradycyjnych baterii litowo-jonowych, aż o 10 razy. Koszt wynosi zaledwie 25 USD za kilowatogodzinę, w porównaniu do 330 USD za kilowatogodzinę w przypadku baterii li-ion. To ogromny krok w kierunku bardziej dostępnych i efektywnych rozwiązań magazynowania energii.
Dzięki wsparciu finansowemu, w tym od firmy Breakthrough Energy Ventures Billa Gatesa, Fourth Power przyspiesza rozwój swojej technologii. Planują zbudować prototypową instalację o pojemności 1 MWh poza Bostonem, która ma być gotowa do użytku w 2026 roku. To ważny krok w drodze do komercjalizacji i instalacji pełnowymiarowych systemów o pojemności 100 MWh do 2028 roku.
Tego typu rozwiązania mogą pomóc w zwiększaniu elastyczności sieci i zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego. Mogą m.in. bowiem zastąpić kosztowne elektrownie szczytowo-pompowe (które de facto są mechanicznym magazynem energii) oraz równie drogie, wielkoskalowe magazyny energii Li-Ion. To z kolei pozwoli na dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika czy energetyka wiatrowa.
Może Cię również zainteresować
Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo
Haven Energy uruchomiła program, który umożliwia właścicielom domów o niskich dochodach w Kalifornii darmową instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Wszystko dzięki wsparciu stanowego programu SGIP RSSE.
Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem
Rumia dołącza do pilotażowego projektu „inteligentnej metropolii”, który ma przyspieszyć rozwój miast poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i analizy danych. Współpraca z Politechniką Gdańską ma poprawić m.in. zarządzanie energią, transportem i planowaniem przestrzennym.
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki
Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry
Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii
Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW
Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.
Komentarze