Enerad
Porównaj oferty

Firma Billa Gatesa pracuje nad baterią z płynnym metalem 10 razy tańszą od baterii Li-Ion

Bill Gates znany jest z inwestycji w nowatorskie technologie i rozwiązania mające na celu poprawę jakości życia oraz ochronę środowiska. Jego firma, Fourth Power, nie przestaje zaskakiwać innowacyjnym podejściem do magazynowania energii. Teraz pracuje nad rewolucyjną baterią opartą na płynnym metalu, która ma potencjał być 10 razy tańszą od tradycyjnych baterii li-ion.

Firma Billa Gatesa pracuje nad baterią z płynnym metalem 10 razy tańszą od baterii Li-Ion

Rewolucja w magazynowaniu energii

Fourth Power postawiła na innowacyjny system magazynowania energii oparty na technologii ciekłego metalu. Ich system TES (Thermal Energy Storage) opiera się na osiągnięciu rekordowej temperatury w swoim opatentowanym systemie przepływu ciekłego metalu, co pozwala na pracę przy temperaturze zbliżonej do połowy temperatura Słońca.

Jak działa system Fourth Power?

System Fourth Power przekształca energię odnawialną w ciepło, a następnie przechowuje je w płynnej cynie. Ta w postaci cieczy przepompowywana jest przez zamknięty układ rur do bloków węglowych (wykonanych z grafitu), które rozgrzewają się na tyle, że świecą na biało. Następnie elementy systemu wystawia się na światło generowane przez bloki grafitu i powstaje energia elektryczna. Warto zaznaczyć, że jest to podobne do tradycyjnej produkcji ze światła, z tym, że pochodzi ono z bardzo gorącego grafenu (do 2400°C), a nie ze słońca.

Rozwinięcie i przyszłość technologii

System Fourth Power jest modułowy i skalowalny poprzez dodawanie kolejnych bloków grafitowych w celu zwiększenia czasu przechowywania energii. Może spełnić zarówno dzisiejsze potrzeby krótkotrwałego magazynowania (5 godzin), jak i przyszłe potrzeby długotrwałego magazynowania (do 100 godzin). Ponadto system może być rozładowywany w ciągu kilku sekund, co jest unikalne i pomocne dla operatorów sieci w utrzymaniu niezawodności dostaw energii.

Koszty i wsparcie

Fourth Power twierdzi, że ich technologia jest tańsza od tradycyjnych baterii litowo-jonowych, aż o 10 razy. Koszt wynosi zaledwie 25 USD za kilowatogodzinę, w porównaniu do 330 USD za kilowatogodzinę w przypadku baterii li-ion. To ogromny krok w kierunku bardziej dostępnych i efektywnych rozwiązań magazynowania energii.

Dzięki wsparciu finansowemu, w tym od firmy Breakthrough Energy Ventures Billa Gatesa, Fourth Power przyspiesza rozwój swojej technologii. Planują zbudować prototypową instalację o pojemności 1 MWh poza Bostonem, która ma być gotowa do użytku w 2026 roku. To ważny krok w drodze do komercjalizacji i instalacji pełnowymiarowych systemów o pojemności 100 MWh do 2028 roku.

Tego typu rozwiązania mogą pomóc w zwiększaniu elastyczności sieci i zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego. Mogą m.in. bowiem zastąpić kosztowne elektrownie szczytowo-pompowe (które de facto są mechanicznym magazynem energii) oraz równie drogie, wielkoskalowe magazyny energii Li-Ion. To z kolei pozwoli na dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika czy energetyka wiatrowa.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły