Firma OTOVO powstała w 2016 roku z inicjatywy Andreasa Thorsheima, Simena Fure Jørgensena, Larsa Syse Christiansena oraz Andreas. Bentzena. W pierwszym roku funkcjonowania stała się ona liderem na norweskim rynku fotowoltaiki sprzedając panele fotowoltaiczne dla domów jednorodzinnych. Aktualnie Otovo prężnie rozwija się w Polsce, gdzie firma zrealizowała już kilka tysięcy instalacji.
Gwarancja najniższej ceny (dotyczy rynku lokalnego)
Wieloletnia opieka posprzedażowa nad klientem, w tym m.in. monitoring poprawności działania instalacji
Panele i falowniki renomowanych producentów
Niestandardowe firmy finansowania (w tym leasing konsumencki)
Nadzór nad przebiegiem procesu instalacji
Wady
Korzystanie z podwykonawców (niektórzy klienci identyfikują to jako wadę)
Historia OTOVO
OTOVO to jedna z wiodących firm działających w branży odnawialnych źródeł energii. Firmę założono w 2016 roku w Norwegii jako przedsiębiorstwo specjalizujące się w dostarczaniu i instalacji paneli fotowoltaicznych. Przedsiębiorstwo kieruje swoją ofertę zarówno do właścicieli domów, jak i firm. Dzięki współpracy z renomowanymi producentami, takimi jak JA Solar, firma może zapewnić wysoką jakość podzespołów.
Od początku swojej działalności OTOVO wykonała ponad 15 000 instalacji w 13 krajach Europy, a od kilku lat rozwija się również w Polsce. Ilość instalacji wykonanych na polskim rynku również jest spora, tak więc OTOVO nie można odmówić dużego doświadczenia w branży. Firma oferuje również montaż magazynów energii i stacji ładowania, dzięki czemu można zrealizować za jej pomocą również większe inwestycje. Klienci mogą skorzystać z elastycznych opcji finansowania, nawet tak niestandardowych jak leasing konsumencki.
2016
Początek
Założenie firmy OTOVO i rozpoczęcie działalności w branży OZE na rynku norweskim
2021
OTOVO w Polsce
Firma wchodzi na polski rynek i zaczyna oferować fotowoltaikę w modelu self-service
2023
Komplementarna usługa
Już co trzecia instalacja wykonywana przez OTOVO jest wyposażona w magazyn energii
Cena fotowoltaiki w OTOVO
Zaletą dla potencjalnego klienta zainteresowanego instalacją fotowoltaiki może być fakt, że w serwisie internetowym OTOVO znajdzie on orientacyjne ceny instalacji fotowoltaicznej. By otrzymać wstępną ofertę wystarczy podać jedynie adres potencjalnej inwestycji – na tej podstawie system OTOVO wyliczy orientacyjną cenę realizacji przedsięwzięcia. Po podaniu kilku dodatkowych szczegółów (m.in. typu pokrycia dachowego, kąta nachylenia dachu oraz danych kontaktowych) potencjalny klient otrzymuje dokładniejszą wycenę.
Jedną z największych zalet OTOVO, którą firma chwali się na stronie głównej swojego serwisu jest gwarancja najniższej ceny. Dzięki specjalnie zaprogramowanej platformie, OTOVO jest w stanie wybrać dla swojego klienta instalatora z jego okolicy, który zaoferuje swoje usługi w najniższej możliwej cenie. OTOVO dba również o to, aby wybrany instalator posiadał jak najlepsze opinie wśród dotychczasowych klientów.
Jak skorzystać z usług OTOVO?
Proces zakupu fotowoltaiki od OTOVO można streścić w czterech prostych krokach:
Sprawdzasz potencjał swojego dachu – na podstawie informacji dostarczonych przez klienta, OTOVO oblicza potencjał produkcji energii elektrycznej na podstawie lokalizacji nieruchomości i kąta nachylenia dachu. Już na tym etapie przygotowywany jest kosztorys i kalkulacja szacowanych oszczędności.
Oferta i personalizacja – w porozumieniu z klientem, doradcy OTOVO wykonują projekt instalacji, dobierają odpowiednie panele fotowoltaiczne i falownik, a także ustalają dogodny termin montażu.
Instalacja oraz podłączenie – firma zapewnia, że na tym etapie będzie do pełnej dyspozycji klienta przez cały proces montażu paneli aż do podłączenia instalacji do sieci energetycznej. W razie jakichkolwiek problemów opiekę nad klientem sprawuje OTOVO.
Tania energia do 2045 roku – wg deklaracji firmy, instalacja fotowoltaiczna będzie produkowała energię przez minimum 25 lat. OTOVO świadczy w tym czasie usługi serwisowe i utrzymuje gwarancję na komponenty.
OTOVO umożliwia sfinansowanie instalacji PV na kilka różnych sposobów. W grę wchodzi:
leasing instalacji fotowoltaicznej dla klienta indywidualnego oferowany na okres 20 lat. Leasing oferuje spółka bezpośrednio powiązana z OTOVO.
kredyt na fotowoltaikę – firma współpracuje w tym zakresie m.in. z Santander Consumer Bankiem oraz BNP Paribas. Dzięki temu formalności może przeprowadzić całkowicie online.
OTOVO – najczęściej zadawane pytania
Skąd pochodzi firma OTOVO?
Firma rozpoczęła swoją działalność w Norwegii, ale zasięg usług oferowanych przez firmę to wiele krajów Europy, w tym Polska.
Ile kosztuje fotowoltaika w OTOVO?
Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników, jak lokalizacja nieruchomości, powierzchnia i poziom skomplikowania dachu, jak i zapotrzebowanie na energię. Wstępny kosztorys dostaniesz już na wstępnym etapie przygotowywania oferty.
Czy OTOVO ma własnych instalatorów?
Firma korzysta z usług podwykonawców, co jest standardem na rynku usług tego typu. Pomimo tego, że wykonaniem instalacji zajmie się firma lokalna, to właśnie OTOVO zapewnia utrzymanie gwarancji i dba o inwestycję od etapu początkowej wyceny do etapu podłączenia instalacji do sieci energetycznej.
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Transformacja energetyczna w Polsce przyspiesza. Inwestycje w atom i OZE rosną, ale na drodze do realizacji ambitnych planów pojawia się poważna bariera – brak kadr. Bez odpowiednio wykształconych i licznych specjalistów nawet najlepiej finansowane projekty mogą utknąć w miejscu. Eksperci ostrzegają: czas na przygotowanie ludzi do nowej energetyki działa na naszą niekorzyść.
Komentarze