Firmy zapłacą mniej za prąd! Cena maksymalna będzie obniżona!
W 2023 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie odbiorców energii, która obejmuje zwiększenie limitów zużycia energii elektrycznej z zamrożoną ceną oraz obniżenie ceny maksymalnej energii dla samorządów i przedsiębiorstw.

Jak wzrosną limity?
Nowe limity będą obowiązywać w 2023 r., nawet jeżeli odbiorca energii elektrycznej wcześniejszy limit przekroczył przed wejściem znowelizowanej ustawy w życie. Limity wzrosną następująco:
- dla gospodarstw domowych limit zostanie zwiększony z 2.000 kWh do 3.000 kWh rocznie;
- dla gospodarstw, w których mieszka osoba z niepełnosprawnością, limit wzrośnie z 2.600 kWh do 3.600 kWh;
- dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny limit powiększy się z 3.000 kWh do 4.000 kWh rocznie.
Obniżone ceny energii dla samorządów i firm
Zgodnie z nowelizacją od 1 października 2023 r. w przypadku samorządów, małych i średnich przedsiębiorstw oraz podmiotów z sektora użyteczności publicznej (takich jak szpitale, żłobki, noclegownie, szkoły, przedszkola czy placówki opieki nad osobami z niepełnosprawnościami) cena maksymalna za energię zostanie obniżona z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh.
Obniżka będzie możliwa dzięki składce solidarnościowej
Częściowe sfinansowanie zmian będzie możliwe dzięki składce solidarnościowej od nadzwyczajnych zysków spółek zajmujących się wydobyciem, wytwarzaniem lub obrotem węglem, uzyskanych w 2022 r. Za nadmiarowe dochody uważane są te przekraczające 120% średnich dochodów osiągniętych w ciągu ostatnich 4 lat. Ponadnormatywne zyski zostaną obciążone składką w wysokości 33%.
W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie zapłaci pełnej kwoty składki solidarnościowej, albo dokona płatności składki solidarnościowej w zaniżonej kwocie, obowiązkiem Urzędu Regulacji Energetyki będzie ustalenie prawidłowej wysokości składki poprzez wydanie decyzji administracyjnej i wezwanie do jej uiszczenia lub uzupełnienia. Wydana decyzja będzie podlegała natychmiastowej realizacji.
Proces legislacyjny trwa
Nowelizacja ustawy, której projekt będzie teraz rozpatrywany przez Senat, została przegłosowana przez 436 posłów. Dziesięć osób wstrzymało się od głosu, a pięć było przeciw. Po przejściu sejmowo-senackiej procedury ustawa trafi na biurko prezydenta, który zdecyduje o jej podpisaniu i wprowadzeniu w życie.
Jak twierdzi rząd, podniesienie limitów jest podyktowane chęcią zmniejszenia obciążenia finansowego dla wskazanych grup odbiorców, przy jednoczesnym zachowaniu rentowności sektora energetycznego.
Może Cię również zainteresować
Chiny rewolucjonizują bezpieczeństwo baterii EV. Niektórzy skorzystają, innych czekają problemy finansowe
Dr Kai-Philipp Kairies, CEO ACCURE Battery Intelligence, podkreśla, że nowy chiński standard GB38031-2025 może nie tylko zmienić zasady bezpieczeństwa w samych Chinach, ale także wpłynąć globalnie – od polityk krajowych po inwestycje w laboratoria testowe i strategie producentów. Kluczową zmianą jest wymóg, by baterie EV wytrzymały aż 120 minut po zjawisku termicznego rozbiegania – dotąd wystarczyło 5 minut.
Jak mikrouszczelnienia ratują wodór? Freudenberg zdradza szczegóły
Freudenberg Sealing Technologies prezentuje zaawansowane technologicznie uszczelnienia do elektrolizerów, sprężarek, ogniw paliwowych i silników wodorowych. Firma podkreśla ich kluczową rolę w budowie bezpiecznej i wydajnej infrastruktury wodorowej.
XPENG X9 ładuje 405 km w 10 minut. Nowy elektryk z AI będzie w Europie pod koniec 2025 r.
XPENG zaprezentował nowy elektryczny model MPV – X9 2025. Pojazd wyróżnia się ultraszybkim ładowaniem, systemem autonomicznej jazdy Turing AI i luksusowym wyposażeniem wnętrza. To pierwszy model marki z tymi funkcjami w standardzie.
Volkswagen stawia na AI w Chinach, gdzie sztuczna inteligencja króluje na drogach
Volkswagen Group wprowadza na rynek chiński nowy system wspomagania kierowcy oparty na sztucznej inteligencji. Rozwiązanie zaprojektowano specjalnie pod wymagające warunki ruchu drogowego w Chinach. Grupa wzmacnia tym samym swoje zaangażowanie w strategię „In China, for China” i dołącza do grona firm, które rozwijają zaawansowane systemy AI w segmencie pojazdów elektrycznych.
Rekordowy wzrost mocy OZE w 2024 roku. 5 kluczowych faktów w raporcie IRENA
Według najnowszego raportu IRENA, w 2024 roku globalna moc odnawialnych źródeł energii wzrosła o rekordowe 585 GW. Aż 92% nowej mocy zainstalowanej na świecie pochodziło z OZE. Organizacja wskazuje 5 najważniejszych faktów dotyczących odnawialnych źródeł energii w minionym roku.
LONGi bije kolejne rekordy PV. 34,85% sprawności ogniwa tandemowego (perowskit-krzem)
Chińska firma LONGi ustanowiła nowy światowy rekord sprawności ogniwa tandemowego krzem-perowskit – 34,85%. Osiągnięcie to zostało potwierdzone przez amerykański instytut NREL. Firma poprawiła również sprawność ogniwa krzemowego HIBC do poziomu 27,81%.
Komentarze