Fortum – prąd i gaz, nowa marka na polskim rynku energii

Informacje, opinie, dane, aktualności - wszystko o Fortum

Fortum – sprzedawca prądu i gazu


Fortum Marketing and Sales Polska S.A. jest fińską spółką energetyczną, działającą w Skandynawii, Rosji oraz w krajach nadbałtyckich. Koncern na polskim rynku jest obecny od 2003 roku. W listopadzie 2016 roku spółka Fortum przejęła Grupę Duon S.A. i rozpoczęła działalność na polskim rynku detalicznej sprzedaży energii elektrycznej i gazu. Koncern działa na terenie całego kraju.

W konsekwencji przejęcia Grupy DUON, DUON Marketing and Trading S.A. zmienił nazwę na Fortum Marketing and Sales Polska S.A. Dane adresowe spółki DUON (adres siedziby, adres korespondencyjny) oraz numery kontaktowe pozostają bez zmian. Modyfikacji ulegają natomiast:

   • adresy poczty elektronicznej DUON maja teraz postać domena@fortum.pl,
   • strona internetowa spółki, nowy adres to www.fortum.pl,
   • adres elektronicznego biura obsługi klienta, nowy adres to ebok.fortum.pl.

Fortum informuje, że zmiana marki nie ma wpływu na istniejący kształt i warunki zawartych przez DUON umowy sprzedaży i nie wymaga ich aneksowania. Faktury będą przesyłane z adresu rozliczenia@fortum.pl.

Oferta Fortum

Prąd dla domu Prąd dla firmy Gaz dla domu Gaz dla firmy

Sprzedawca prądu dla gospodarstw domowych i firm

Koncern Fortum obecnie sprzedaje energię elektryczną do 1,3 miliona klientów. Jak twierdzi sprzedawca aż 97% energii produkowanej przez Fortum w Unii Europejskiej jest wolne od emisji CO2 czyli przyjazne środowisku. Na świecie firma produkujemy ponad 77 TWh energii elektrycznej i posiada własne elektrociepłownie, elektrownie wodne, elektrownie opalane paliwami lokalnymi, a także elektrownie jądrowej w Finlandii.

Firma nie posiada taryf zatwierdzanych urzędowo i swoje produkty dostarcza tym odbiorcom, którzy zdecydują się zmienić sprzedawcę, czyli tzw. odbiorcom TPA. Podmiot oferuje swoje produkty poprzez sieć sprzedaży pośredniej (przedstawiciele handlowi działają na obszarze całej Polski) oraz wykorzystuje nowoczesne kanały sprzedaży (np. portale aukcyjne, platformy zakupowe, sprzedaż w salonach prasowych).

Klient biznesowy – taryfa A, B, C

Firma kieruje swoją ofertę do małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Grupa posiada oferty i premie dla odbiorców zużywających duże ilości energii. Dla klientów instytucjonalnych posiada szeroką ofertę pakietów dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów.

Sprzedawca oferuje również swoim klientom szeroki wachlarz usług dodatkowych, w tym:

   • audyt energetyczny instalacji i urządzeń;
   • doradca dla klientów VIP;
   • outsourcing energetyczny.

Gospodarstwa domowe – taryfa G

Firma energetyczna ma w swojej ofercie szeroką gamę produktów skierowanych do odbiorców indywidualnych – obsługuje m.in. odbiorców taryf: G11, G12, G12w. Sprzedawca gwarantuje niezmienność ceny do końca 2017 roku, możliwość negocjowania i obniżenia cen oraz zawierania umów tylko na rok, 10 darowych godziny w ciągu doby. Fortum w imieniu klienta dokonuje wszelkich formalności związanych ze zmianą sprzedawcy. Firma oferuje 60% rabat na prąd w pierwszym miesiącu.Wydaje się więc, że ten fiński sprzedawca atrakcyjną ofertą chce szybko pozyskać rzeszę klientów.

Jeśli zainteresowała Cię oferta, skorzystaj z naszej porównywarki i sprawdź ile zaoszczędzisz, zmieniając sprzedawcę!

Struktura paliw zużytych do produkcji energii sprzedanej przez Fortum w 2015 roku:

duon-wykreskołowy

Sprzedawca gazu dla firm i domu

Sprzedawca oferuje rozwiązania dla różnych odbiorców gazu, małych i średnich firm oraz gospodarstw domowych. Podmiotem odpowiedzialnym w Grupie za sprzedaż gazu i prądu jest Fortum Marketing and Sales Polska S.A. z siedzibą w Gdańsku, przy ul. Jana Heweliusza 9 (Poziom 3). Jako DUON sprzedaż energii – prądu i gazu prowadził od listopada 2011 do listopada 2016 roku.

Klient biznesowy – taryfy gazu dla firmy

Fortum przygotował ofertę dla klientów biznesowych z różnych grup taryfowych. Propozycja dla odbiorców instytucjonalnych jest wystarczająco szeroka – możemy wybierać z kilku dostępnych ofert. W zależności od produktu możemy liczyć na np. gwarancję stałej ceny lub w przypadku dużych klientów na indywidualne dopasowanie danej oferty do przedsiębiorstwa.

Gospodarstwa domowe – taryfy gazu dla domu

W ramach oferty „Sprytna Chata” na gaz można uzyskać 10% rabat do końca 2017 roku oraz dwie żarówki energooszczędne. Fortum gwarantuje, że uzyskamy u niego lepszą cenę na gaz niż u obecnego sprzedawcy i będzie ona niezmienna do końca 2018 roku. Ponadto, Fortum oferuje możliwość wynegocjowania niższej ceny także w trakcie trwania umowy jeżeli okaże się, że dawny nasz sprzedawca obniżył ceny gazu.

Podstawowe informacje o firmie

Początki tej fińskiej firmy sięgają 1998 roku. Oficjalnie Fortum (Fortum Corporation) rozpoczęło działalność w styczniu 1999 r. Stopniowo korporacja zaczęła zaznaczać swoją obecność także w Szwecji, Norwegii, Rosji, Litwie, Łotwie, Estonii, Indiach, Wielkiej Brytanii. W 2010 roku spółka Fortum uruchomiła nowoczesną elektrociepłownia w Częstochowie należy do najbardziej ekologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Wiosną 2016 roku Fortum rozpoczęło budowę nowej elektrociepłowni w Zabrzu, o wartości 870 milionów złotych.

W zakresie sprzedaży prądu i gazu w Polsce Fortum bazuje na strukturze i zasobach firmy DUON. Należy więc pokrótce przypomnieć historię tego sprzedawcy.

Spółka DUON powstała w kwietniu 2011 roku po połączeniu spółki KRI z CP Energia S.A., choć sama nazwa Grupa DUON S.A. została przyjęta w 2012 roku.

KRI sp. z o.o. było przedsiębiorstwem powstałym w 2000 roku, które na początku prowadziło działalność w zakresie sprzedaży energii cieplnej. Od 2002 roku KRI zajęło się dystrybucją oraz sprzedażą gazu ziemnego. W 2007 roku KRI zostało przekształcone w spółkę akcyjną, pozyskało zagranicznych akcjonariuszy i przejęło spółkę PGS, działającą w obszarze transportu gazu w postaci skroplonej (LNG). Trzy lata później działalność firmy została rozszerzona o sprzedaż gazu płynnego LPG oraz utworzona została spółka KRI Marketing and Trading S.A.

CP Energia S.A. to firma założona w 2005 roku, która specjalizowała się w obrocie i dystrybucji gazu ziemnego. Rok później spółka rozpoczęła import gazu LNG z Rosji. Natomiast w 2007 roku debiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Obszary działalności korporacji Fortum

Firma prowadzi działalność w dwóch głównych obszarach: sprzedaży prądu oraz dystrybucji gazu. Posiada zarówno gazociągi, którymi dostarcza gaz do swoich odbiorców, jak również infrastrukturę (stacje do regazyfikacji oraz przystosowane do tego cysterny), umożliwiającą dostarczać gaz w postaci skroplonej, tzw. LNG .

Fortum w Polsce specjalizuje się także dostarczaniu ciepła sieciowego, czyli to ciepła, które jest produkowane w elektrociepłowniach lub ciepłowniach, a następnie za pomocą sieci ciepłowniczej jest dostarczane do naszych domów.

Trzeci obszar działalności Fortum to rynek nieruchomości. Fortum oferuje do sprzedaży tereny przeznaczone na cele inwestycyjne lub działalność gospodarczą zlokalizowane w Zabrzu, Bytomiu, Częstochowie, Płocku oraz na Dolnym Śląsku.

Fortum Service oferuje natomiast usługi w zakresie eksploatacji i remontów elektrowni i elektrociepłowni. Posiada cały zakres usług eksperckich takich jak: ocena stanu urządzeń, badanie możliwości poprawy sprawności procesu lub podwyższenia dyspozycyjności instalacji energetycznych. Na rynek polski Fortum Service wprowadziło już m.in. instalacje spalania niskoemisyjnego (lowNOx) w 17 dużych kotłach pyłowych oraz usługi remontowe turbin gazowych.

Należy docenić społeczne zaangażowanie Sprzedawcy, który prowadzi kilka własnych projektów non-profit.

   • Program Fortum dla Śląskich Dzieci, który pomaga rozwijać talenty uzdolnionej śląskiej młodzieży. Program powstał w 2012 roku z inicjatywy firmy energetycznej Fortum i jest realizowany we współpracy z Fundacją Pomocy Dzieciom Ulica na terenie Zabrza i Bytomia.
   • Honorowy Dawca Energii Fortum ma na celu promocję aktywnego trybu życia oraz pomoc potrzebującym dzieciom.
   • Program wolontariatu pracowniczego Bezinteresowna sieć ciepła Fortum w ramach, którego są cyklicznie organizowane akcje z zakresu edukacji ekologicznej.
   • Ogrody społeczne. Jest to inicjatywa tworzenia ogrodów społecznych, czyli zielonych miejsc integracji społecznej w przestrzeniach miejskich.
   • Leżak Fortum- częstochowski festiwal filmowy.

Fortum na YouTube – budowanie świadomości marki

Firma posiada swój kanał na YouTube gdzie znajdziecie wiele filmików informujących m.in. o misji i wartościach Korporacji Fortum, obszarze działania, stosowanych technologiach. Dzięki filmikom lepiej poznacie tego fińskiego sprzedawcę prądu, gazu i ciepła.
60 sekundowa prezentacja firmy Fortum:

Aktualności o Fortum

11 Comments

 1. Do mojej mamy zgłosił się przedstawiciel wówczas Duon, gwarantował mamie niższe stawki, wykorzystał naiwność starszej osoby i podpisał niekorzystną umowę, niestety nie da się tego udowodnić, jedynym dowodem są wyższe ceny niż u poprzedniego dostawcy. Po miesiącu firma fortum przejęła duon i ceny utrzymała. Nie polecam

  • U mojej pojawił się dzisiaj. Już z Fortum. Na szczęścia mieszkanie jest na mnie i po rozmowie telefonicznej z owym przedstawicielem firmy, poprosiłam o pozostawienie oferty i kontaktu do siebie. Jak poczytałam co to za firma i że nie sprzedaje usług w imieniu PGNiG’e i PGE tylko jest konkurencją decyzja była jedna.

  • Moglaby Pani to rozwinac? Dostalam obecnie oferte od FORTUM i uwazam ja za korzystna dlatego szukam tez opinii innycj osób

   • Po 1 naciągają starszych ludzi podając się za obecnego dostawcę- PGNIG
    Po 2 wykorzystując naiwność starszych osób namawiają do podpisu umowy in blanco
    Po 3 Ich stawki po przeliczeniu są zdecydowanie wyższe niż PGNIG I są jednymi z najwyższych na rynku

    Po wykorzystaniu naiwności mojej babci, w porę zdążyłam odstąpić od umowy i zgłosić sprawę dzielnicowemu

    • Aż trudno uwierzyć, ja jestem po spotkaniu z przedstawicielem tej firmy i nie podszywał się pod kogoś kim nie jest. Podpisałam umowę na firmę..zobaczymy jak to będzie, ale z jego informacji mogłam być tylko pozytywnie nastawiona…

  • Przepraszam bardzo ale na jakiej podstawie Pani tak pisze?
   Pracuje w tej firmie od 2 miesięcy i jestem bardzo zadowolona z tej firmy. Bardzo dobre zarobki, świetna atmosfera w pracy. Odnośnie oferty jest ona bardzo korzystna i można dzięki niej zyskać. Z czystym sumieniem poleciłam ją wielu moim znajomym i są bardzo zadowoleni szczególnie z oferty Darmowe Godziny. Pozdrawiam

 2. Dziwią mnie bardzo te negatywne opinie, albo pisze je konkurencja albo ja mam tak olbrzymie szczęście, bo faktycznie płacę grubo ponad 20% mniej za prąd, do tego mam naprawde dobry kontakt z ich handlowcem. Mam firme, z 370zl za mWh mam 290zł, ludzie ogarnijcie się, z takim nastawieniem i podejsciem, widzac w kazdym zlodzieja Polska zawsze bedzie w tyle za zachodem.

  Osoby zastanawiające się czy podjąć współpracę z tą firmą moge upewnić, że wszystko będzie ok, tylko patrzcie dokładnie jaką cene podpisujecie i czytajcie umowe.

  Moge przedstawic swoje fakturki z przed i po zmianie sprzedawcy, jedyna różnica taka, ze mam dwie faktury, ot całe „uniedogodnienie”,

  Kontakt
  wiel.robert79@onet.pl

 3. Podpisałam umowę jako Firma z Duonem. Dałem się wkręcić bo umowa była in blaco.
  Po miesiącu dostałam umowę podpisaną przez Duon i,,, jeden kant. Umowa zamiast na 24 miesiące była na 48 miesięcy. bez możliwosci wcześniejszego wypowiedzenia, chyba że wykorkuję. Pertraktacje prawne nic nie pomogły. Kara ponad 5 tysięcy a winą obciążają przedstawiciela.
  Szkoda gadać. Dobre opinie piszą chyba pracownicy firmy. OMIJAJCIE !!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *