Fortum – prąd i gaz, nowa marka na polskim rynku energii

Informacje, opinie, dane, aktualności - wszystko o Fortum

Fortum – sprzedawca prądu i gazu


Fortum Marketing and Sales Polska S.A. jest fińską spółką energetyczną, działającą w Skandynawii, Rosji oraz w krajach nadbałtyckich. Koncern na polskim rynku jest obecny od 2003 roku. W listopadzie 2016 roku spółka Fortum przejęła Grupę Duon S.A. i rozpoczęła działalność na polskim rynku detalicznej sprzedaży energii elektrycznej i gazu. Koncern działa na terenie całego kraju.

W konsekwencji przejęcia Grupy DUON, DUON Marketing and Trading S.A. zmienił nazwę na Fortum Marketing and Sales Polska S.A. Dane adresowe spółki DUON (adres siedziby, adres korespondencyjny) oraz numery kontaktowe pozostają bez zmian. Modyfikacji ulegają natomiast:

   • adresy poczty elektronicznej DUON maja teraz postać domena@fortum.pl,
   • strona internetowa spółki, nowy adres to www.fortum.pl,
   • adres elektronicznego biura obsługi klienta, nowy adres to ebok.fortum.pl.

Fortum informuje, że zmiana marki nie ma wpływu na istniejący kształt i warunki zawartych przez DUON umowy sprzedaży i nie wymaga ich aneksowania. Faktury będą przesyłane z adresu rozliczenia@fortum.pl.

Oferta Fortum

Prąd dla domu Prąd dla firmy Gaz dla domu Gaz dla firmy

Sprzedawca prądu dla gospodarstw domowych i firm

Koncern Fortum obecnie sprzedaje energię elektryczną do 1,3 miliona klientów. Jak twierdzi sprzedawca aż 97% energii produkowanej przez Fortum w Unii Europejskiej jest wolne od emisji CO2 czyli przyjazne środowisku. Na świecie firma produkujemy ponad 77 TWh energii elektrycznej i posiada własne elektrociepłownie, elektrownie wodne, elektrownie opalane paliwami lokalnymi, a także elektrownie jądrowej w Finlandii.

Firma nie posiada taryf zatwierdzanych urzędowo i swoje produkty dostarcza tym odbiorcom, którzy zdecydują się zmienić sprzedawcę, czyli tzw. odbiorcom TPA. Podmiot oferuje swoje produkty poprzez sieć sprzedaży pośredniej (przedstawiciele handlowi działają na obszarze całej Polski) oraz wykorzystuje nowoczesne kanały sprzedaży (np. portale aukcyjne, platformy zakupowe, sprzedaż w salonach prasowych).

Klient biznesowy – taryfa A, B, C

Firma kieruje swoją ofertę do małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Grupa posiada oferty i premie dla odbiorców zużywających duże ilości energii. Dla klientów instytucjonalnych posiada szeroką ofertę pakietów dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów.

Sprzedawca oferuje również swoim klientom szeroki wachlarz usług dodatkowych, w tym:

   • audyt energetyczny instalacji i urządzeń;
   • doradca dla klientów VIP;
   • outsourcing energetyczny.

Gospodarstwa domowe – taryfa G

Firma energetyczna ma w swojej ofercie szeroką gamę produktów skierowanych do odbiorców indywidualnych – obsługuje m.in. odbiorców taryf: G11, G12, G12w. Sprzedawca gwarantuje niezmienność ceny do końca 2017 roku, możliwość negocjowania i obniżenia cen oraz zawierania umów tylko na rok, 10 darowych godziny w ciągu doby. Fortum w imieniu klienta dokonuje wszelkich formalności związanych ze zmianą sprzedawcy. Firma oferuje 60% rabat na prąd w pierwszym miesiącu.Wydaje się więc, że ten fiński sprzedawca atrakcyjną ofertą chce szybko pozyskać rzeszę klientów.

Jeśli zainteresowała Cię oferta, skorzystaj z naszej porównywarki i sprawdź ile zaoszczędzisz, zmieniając sprzedawcę!

Struktura paliw zużytych do produkcji energii sprzedanej przez Fortum w 2015 roku:

duon-wykreskołowy

Sprzedawca gazu dla firm i domu

Sprzedawca oferuje rozwiązania dla różnych odbiorców gazu, małych i średnich firm oraz gospodarstw domowych. Podmiotem odpowiedzialnym w Grupie za sprzedaż gazu i prądu jest Fortum Marketing and Sales Polska S.A. z siedzibą w Gdańsku, przy ul. Jana Heweliusza 9 (Poziom 3). Jako DUON sprzedaż energii – prądu i gazu prowadził od listopada 2011 do listopada 2016 roku.

Klient biznesowy – taryfy gazu dla firmy

Fortum przygotował ofertę dla klientów biznesowych z różnych grup taryfowych. Propozycja dla odbiorców instytucjonalnych jest wystarczająco szeroka – możemy wybierać z kilku dostępnych ofert. W zależności od produktu możemy liczyć na np. gwarancję stałej ceny lub w przypadku dużych klientów na indywidualne dopasowanie danej oferty do przedsiębiorstwa.

Gospodarstwa domowe – taryfy gazu dla domu

W ramach oferty „Sprytna Chata” na gaz można uzyskać 10% rabat do końca 2017 roku oraz dwie żarówki energooszczędne. Fortum gwarantuje, że uzyskamy u niego lepszą cenę na gaz niż u obecnego sprzedawcy i będzie ona niezmienna do końca 2018 roku. Ponadto, Fortum oferuje możliwość wynegocjowania niższej ceny także w trakcie trwania umowy jeżeli okaże się, że dawny nasz sprzedawca obniżył ceny gazu.

Podstawowe informacje o firmie

Początki tej fińskiej firmy sięgają 1998 roku. Oficjalnie Fortum (Fortum Corporation) rozpoczęło działalność w styczniu 1999 r. Stopniowo korporacja zaczęła zaznaczać swoją obecność także w Szwecji, Norwegii, Rosji, Litwie, Łotwie, Estonii, Indiach, Wielkiej Brytanii. W 2010 roku spółka Fortum uruchomiła nowoczesną elektrociepłownia w Częstochowie należy do najbardziej ekologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Wiosną 2016 roku Fortum rozpoczęło budowę nowej elektrociepłowni w Zabrzu, o wartości 870 milionów złotych.

W zakresie sprzedaży prądu i gazu w Polsce Fortum bazuje na strukturze i zasobach firmy DUON. Należy więc pokrótce przypomnieć historię tego sprzedawcy.

Spółka DUON powstała w kwietniu 2011 roku po połączeniu spółki KRI z CP Energia S.A., choć sama nazwa Grupa DUON S.A. została przyjęta w 2012 roku.

KRI sp. z o.o. było przedsiębiorstwem powstałym w 2000 roku, które na początku prowadziło działalność w zakresie sprzedaży energii cieplnej. Od 2002 roku KRI zajęło się dystrybucją oraz sprzedażą gazu ziemnego. W 2007 roku KRI zostało przekształcone w spółkę akcyjną, pozyskało zagranicznych akcjonariuszy i przejęło spółkę PGS, działającą w obszarze transportu gazu w postaci skroplonej (LNG). Trzy lata później działalność firmy została rozszerzona o sprzedaż gazu płynnego LPG oraz utworzona została spółka KRI Marketing and Trading S.A.

CP Energia S.A. to firma założona w 2005 roku, która specjalizowała się w obrocie i dystrybucji gazu ziemnego. Rok później spółka rozpoczęła import gazu LNG z Rosji. Natomiast w 2007 roku debiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Obszary działalności korporacji Fortum

Firma prowadzi działalność w dwóch głównych obszarach: sprzedaży prądu oraz dystrybucji gazu. Posiada zarówno gazociągi, którymi dostarcza gaz do swoich odbiorców, jak również infrastrukturę (stacje do regazyfikacji oraz przystosowane do tego cysterny), umożliwiającą dostarczać gaz w postaci skroplonej, tzw. LNG .

Fortum w Polsce specjalizuje się także dostarczaniu ciepła sieciowego, czyli to ciepła, które jest produkowane w elektrociepłowniach lub ciepłowniach, a następnie za pomocą sieci ciepłowniczej jest dostarczane do naszych domów.

Trzeci obszar działalności Fortum to rynek nieruchomości. Fortum oferuje do sprzedaży tereny przeznaczone na cele inwestycyjne lub działalność gospodarczą zlokalizowane w Zabrzu, Bytomiu, Częstochowie, Płocku oraz na Dolnym Śląsku.

Fortum Service oferuje natomiast usługi w zakresie eksploatacji i remontów elektrowni i elektrociepłowni. Posiada cały zakres usług eksperckich takich jak: ocena stanu urządzeń, badanie możliwości poprawy sprawności procesu lub podwyższenia dyspozycyjności instalacji energetycznych. Na rynek polski Fortum Service wprowadziło już m.in. instalacje spalania niskoemisyjnego (lowNOx) w 17 dużych kotłach pyłowych oraz usługi remontowe turbin gazowych.

Należy docenić społeczne zaangażowanie Sprzedawcy, który prowadzi kilka własnych projektów non-profit.

   • Program Fortum dla Śląskich Dzieci, który pomaga rozwijać talenty uzdolnionej śląskiej młodzieży. Program powstał w 2012 roku z inicjatywy firmy energetycznej Fortum i jest realizowany we współpracy z Fundacją Pomocy Dzieciom Ulica na terenie Zabrza i Bytomia.
   • Honorowy Dawca Energii Fortum ma na celu promocję aktywnego trybu życia oraz pomoc potrzebującym dzieciom.
   • Program wolontariatu pracowniczego Bezinteresowna sieć ciepła Fortum w ramach, którego są cyklicznie organizowane akcje z zakresu edukacji ekologicznej.
   • Ogrody społeczne. Jest to inicjatywa tworzenia ogrodów społecznych, czyli zielonych miejsc integracji społecznej w przestrzeniach miejskich.
   • Leżak Fortum- częstochowski festiwal filmowy.

Fortum na YouTube – budowanie świadomości marki

Firma posiada swój kanał na YouTube gdzie znajdziecie wiele filmików informujących m.in. o misji i wartościach Korporacji Fortum, obszarze działania, stosowanych technologiach. Dzięki filmikom lepiej poznacie tego fińskiego sprzedawcę prądu, gazu i ciepła.
60 sekundowa prezentacja firmy Fortum:

Aktualności o Fortum

Opinie o Fortum

56 Comments

 1. Do mojej mamy zgłosił się przedstawiciel wówczas Duon, gwarantował mamie niższe stawki, wykorzystał naiwność starszej osoby i podpisał niekorzystną umowę, niestety nie da się tego udowodnić, jedynym dowodem są wyższe ceny niż u poprzedniego dostawcy. Po miesiącu firma fortum przejęła duon i ceny utrzymała. Nie polecam

  • U mojej pojawił się dzisiaj. Już z Fortum. Na szczęścia mieszkanie jest na mnie i po rozmowie telefonicznej z owym przedstawicielem firmy, poprosiłam o pozostawienie oferty i kontaktu do siebie. Jak poczytałam co to za firma i że nie sprzedaje usług w imieniu PGNiG’e i PGE tylko jest konkurencją decyzja była jedna.

   • Poczytałaś opinie? I co to dało? Od razu zrezygnowałaś, a nie poznałaś prawdy. Też miałam drobne obawy przed Fortum, ale po konsultacji z moim prawnikiem i przeanalizowaniu przez niego umowy nie miałam wątpliwości. Skorzystałam i jestem zadowolona. Zaoszczędziłam już trochę pieniędzy i to mnie cieszy. Nie zawsze warto brać sobie do serca to co ludzie wypisują w internecie, bo konkurencja jakieś działania musi prowadzić. Najlepiej przejrzeć umowę, którą oferują i podjąć dobrą decyzję 🙂 Pozdrawiam

    • Tez mialam drobne obawy?… … po skonsultowaniu sie z moim prawnikiem?… kobieto, co ty wygadujesz – czy ty siebie slyszysz?… Jestes w Polsce – tutaj ludzie nie daja sie tak bezsensownie wpuszczac w kanal…

  • Nie wiem dlaczego są zablokowane komentarze więc piszę tu.
   Rok temu podpisałem umowę z fortum na firmę i nie narzekam.
   Dobra obsługa, mam numer do osobistego konsultanta na cały okres trwania umowy, już mi pomógł parę razy przy modernizacji przyłącza. Ceny rzeczywiście dobre.
   Płacę mniej o 630 zł na rachunku. faktury systematycznie przychodzą.
   Ja polecam.

  • Moglaby Pani to rozwinac? Dostalam obecnie oferte od FORTUM i uwazam ja za korzystna dlatego szukam tez opinii innycj osób

   • Po 1 naciągają starszych ludzi podając się za obecnego dostawcę- PGNIG
    Po 2 wykorzystując naiwność starszych osób namawiają do podpisu umowy in blanco
    Po 3 Ich stawki po przeliczeniu są zdecydowanie wyższe niż PGNIG I są jednymi z najwyższych na rynku

    Po wykorzystaniu naiwności mojej babci, w porę zdążyłam odstąpić od umowy i zgłosić sprawę dzielnicowemu

    • Aż trudno uwierzyć, ja jestem po spotkaniu z przedstawicielem tej firmy i nie podszywał się pod kogoś kim nie jest. Podpisałam umowę na firmę..zobaczymy jak to będzie, ale z jego informacji mogłam być tylko pozytywnie nastawiona…

  • Przepraszam bardzo ale na jakiej podstawie Pani tak pisze?
   Pracuje w tej firmie od 2 miesięcy i jestem bardzo zadowolona z tej firmy. Bardzo dobre zarobki, świetna atmosfera w pracy. Odnośnie oferty jest ona bardzo korzystna i można dzięki niej zyskać. Z czystym sumieniem poleciłam ją wielu moim znajomym i są bardzo zadowoleni szczególnie z oferty Darmowe Godziny. Pozdrawiam

  • ciekawe z jakiej firmy konkurencyjnej Pani się wywodzi. Większość hejterskich wypowiedzi to słowa pracowników firm energetycznych, którzy próbują właśnie w taki sposób „osłabić” swoją konkurencję.
   Najprościej napisać „oszuści” i za przykład podać babcię………………………żenujące.

   • Nie mają co robić i takie rzeczy robią, bo szef karze osłabić mocniejsze firmy 😀

    Korzystam z usług Fortum i jestem zadowolony. Mogę polecić.

   • Otóż nie droga pani – to nie żart. Sama mam babcię która podpisała umowę z nimi bo podawali się za jej dotychczasowych dostawców. Jak chce pani żyć w ciemnogrodzie to proszę ale takie sytuacje Nawet więcej – przyszczam że takie firmy raczej siebie będą wychwalać w komentarzach a nie pisać o innych jacy to tamci fałszywi.

  • Żeby nazwać kogoś oszustem trzeba przedstawić konkretne dowody, fakty. Napisz konkretnie o jakim oszustwie mówisz? Ludzie chętnie posłuchają, po to jest to forum. Masz jakieś dowody czy jesteś z konkurencyjnej firmy i postępujesz w ten żałosny sposób…

 2. Dziwią mnie bardzo te negatywne opinie, albo pisze je konkurencja albo ja mam tak olbrzymie szczęście, bo faktycznie płacę grubo ponad 20% mniej za prąd, do tego mam naprawde dobry kontakt z ich handlowcem. Mam firme, z 370zl za mWh mam 290zł, ludzie ogarnijcie się, z takim nastawieniem i podejsciem, widzac w kazdym zlodzieja Polska zawsze bedzie w tyle za zachodem.

  Osoby zastanawiające się czy podjąć współpracę z tą firmą moge upewnić, że wszystko będzie ok, tylko patrzcie dokładnie jaką cene podpisujecie i czytajcie umowe.

  Moge przedstawic swoje fakturki z przed i po zmianie sprzedawcy, jedyna różnica taka, ze mam dwie faktury, ot całe „uniedogodnienie”,

  Kontakt
  wiel.robert79@onet.pl

 3. Podpisałam umowę jako Firma z Duonem. Dałem się wkręcić bo umowa była in blaco.
  Po miesiącu dostałam umowę podpisaną przez Duon i,,, jeden kant. Umowa zamiast na 24 miesiące była na 48 miesięcy. bez możliwosci wcześniejszego wypowiedzenia, chyba że wykorkuję. Pertraktacje prawne nic nie pomogły. Kara ponad 5 tysięcy a winą obciążają przedstawiciela.
  Szkoda gadać. Dobre opinie piszą chyba pracownicy firmy. OMIJAJCIE !!!!

 4. Kochani ludzie …..piszcie powaznie czy polecacie ta firme czy nie…..Dzis pani do mnie zadzwonila i ma zadzwonic w poniedzialak mam podjkac decyzje i czytajac Wasze komentarze to jestem w dolku…..Mam ciezko chorego meza niepelnosprawnego,jedyna jego przyjemnoisci jest TV oglada na okraglo troche spi troche patrzy ale TV musi byc wlonczony.Jestesmy na emeryturach i chcemy troszke zaoszczedzic …….Wiec co radzicie ? propozycje mam na gaz i prad……prod ma byc od godziny 13-15 i od 22-6 rano gratis Za zmiane i instalacje nowego licznika nie place za 1 kWh godzine w TAURONIE placi sie 0,25460 (netto) a u nich ma byc 0,2409 ….jesli chodzi o gaz to do czerwca 2018 za paliwo gazowe nie place placi sie tylko za Abonament…Dystrybucja stala ( W-11 ) i Dystrybucja zmienna …..CO WY NA TO ….PROSZE O RADE…..

  • Własnie otrzymałam identyczną ofertę i nie wiem co robić? Wydaje sie atrakcyjna, ale jest wiele złych opinii na temat Fortum. Doradźcie cos ludzie.

 5. Jestem w podobnej sytuacji. Dzisiaj rozmawiałam z przedstawicielem, warunki wydają się korzystne, ale ilość złych opinii odstrasz. Dołączam się do apelu. Doradżcie coś ludzie, którzy mają umowę z Fortum!!!

 6. Czy któryś ze świeżych pracowników
  Może się wypowiedzieć jak się sprawdzają te „korzystne” i „atrakcyjne”
  Bo zastanawiam się nad skorzystaniem z oferty pracy w hortum.

   • Ja podpisałem umowę z gwarancją cen na 4 lata, to co mogę powiedzieć na dzień dzisiejszy to faktura mniejsza o ok. 160zł. Faktura przejrzysta, szkoda, że nie mam gazu bo mieli jeszcze jakiś pakiet darmowego gazu do końca roku… ale to już wina miasta, że nie dba o przyłącza

 7. Dostałem ofertę od przedstawiciela Fortum ponad 4 miesiące temu, jedyną różnicą było chyba to, że mam darmowe zużycie gazu do końca tego roku i to -10% do 2020, rachunki mam faktycznie mniejsze więc firma jest ok

 8. Proszę rozgraniczyć! FORTUM TO NIE DUON. Wszystkie komentarze tutaj zamieszczone w roku 2016 roku to komentarze odnoszące się do Duonu. Duon to była Polska firma nie radząca sobie na rynku przez średnią etykę pracy. Firma została wykupiona przez skandynawską firmę FORTUM, która jest europejskim potentatem energetycznym oraz fińskim dystrybutorem. W Polsce Fortum posiada swoje Elektrociepłownie takie jak np. Zabrze, Bytom Częstochowa. Stawiają na ekologię.
  Strona Enerad.pl nie skasowała komentarzy z firmy Duon tylko podmieniła logo na Fortum.. stąd te stare negatywne komentarze.

  • Dzień dobry,

   dziękujemy bardzo za ten wpis. Chciałabym jednak sprostować: nie podmieniliśmy logo jednego sprzedawcy na drugiego. Marki Fortum oraz Duon mają osobne profile sprzedawcy i tym samym odrębne adresy stron (https://enerad.pl/fortum/ oraz https://enerad.pl/duon/), na których są komentarze naszych Użytkowników. Na tej stronie można też z łatwością sprawdzić, kiedy zostały dodane opinie – nie ma tutaj takich z 2016 roku.

   Pozdrawiam,
   Barbara
   enerad.pl

 9. Nie polecam tej firmy Forum już sam pierwszy kontakt z przedstawicielami daje do myślenia. Najpierw przedstawiają się jako przedstawiciele firmy PGE później mówią że mają tylko z nią podpisaną umowę następnie próbują wprosić się do mieszkania . Nie są wstanie konkretnie wyjaśnić szczegółów ich oferty. Ewentualnie chcą wprowadzić w błąd co do sprzedaży prądu, po ustaleniu z jakiej firmy faktycznie są zachowanie tych przedstawcielii zmienia się drastycznie są arogantcy, trzymając ręce w kieszeni na przykład palą papierosa podczas rozmowy wszelkie informacje które przekazują są nieprawdziwe co zostało ustalone u operatora PGE. Powołują się na przesłaną korespondencja o zmianie operatora której faktycznie nigdy nie było, już takie zachowanie na samym początku kontaktu z przyszłym klientem daje podstawy do zastanowienia ich żetelności, wręcz przeciwnie utwierdza że chcą tylko pozyskać klienta.

 10. Z oferty Fortum korzystam od niedawna i jestem zadowolona, bo rachunki wychodzą faktycznie niższe, może nie jest to duża suma, ale grosz to grosza.. 🙂 dziwią mnie te negatywne opinie, ale widzę, że dotyczą głównie przedstawicieli handlowych z którymi nie miałam kontaktu, bo sama znalazłam Fortum w internecie. Polecam, szczególnie po moich ostatnich problemach z ENERGĄ.

 11. Ja podpisałam z nimi umowę kompleksową, więc mam 1 fakturę. Moja kuzynka zgłupiała i się uparła, że podpisze, ale tylko na sprzedaż prądu, więc ma dwa rachunki. więc wszystko zależy od tego, co Pani podpisała, musi pani popatrzeć w dokumenty albo do nich zadzwonić.
  Mi rachunki mooocno spadły. Fakt, ze mocno się gimnastykuję, by korzystać przede wszystkim z darmowych godzin, ale przy mojej dużej rodzinie naprawdę się to opłaca. Przedstawiciel mi mówił o oszczędnościach tak 1/5-1/6 z tego co było, a mam jakieś 35% mniej.

  • Nie ma czegoś takiego jak kompleksowa umowa na sprzedaż energii oraz dystrybucję z Fortum, ponieważ na terenie Polski Fortum nie posiada swojej sieci dystrybucji. Jedna faktura może być tylko w przypadku podpisania umowy gazowej. Tak więc przeżyje Pani rozczarowanie, kiedy umwa wejdzie w życie. Kolejna obietnica przedstawiciela Fortum bez pokrycia.

   • Dzień dobry,

    niestety, ale jest Pan w błędzie – ze sprzedawcą możemy podpisać umowę kompleksową, chociaż nie jest on OSD. Znaczy to tyle, że sprzedawca będzie się w naszym imieniu rozliczał z dystrybutorem. Odbiorca energii elektrycznej otrzymuje wtedy jedną fakturę. Niewiedza w tym temacie i fałszywe przekonania sprawiają, że liczba zmian sprzedawców prądu jest ograniczona, a przez to wielu odbiorców przepłaca.

    Pozdrawiam,
    Barbara
    zespół enerad.pl

 12. Pewna i rzetelna firma, nie mam zastrzeżeń. Umowa zgadzała się ze stanem faktycznym. Haczyków nie było, opłacalnie w dłuższym okresie. POLECAM

 13. Jak nauczycie się czytać umowy to zrozumiecie, że ich oferta jest w porządku. Można zaoszczędzić, a przecież o to w tym wszystkim chodzi 🙂

  • Święte słowa. Ludzie wgl nie patrzą teraz na umowy, a często można uniknąć jakichś nieprzyjemnych zdarzeń. A potem płacz i lament.

   Co do Fortum to nie miałem zastrzeżeń do umowy.

 14. Mój dziadek podpisał z nimi umowę jakiś czas temu. Ostatnio kazał mi przeczytać umowę i porównać rachunki od poprzednich firm i Fortum. Jestem mile zaskoczony bo rachunki za gaz i prąd są niższe no i fajna sprawa że dziadek otrzymał żarówki w prezencie.

 15. Podpisałem umowę 3 miesiące temu na prąd, miałem obawy ponieważ umowę uzupełniają telefonicznie, następnie wysyłają kurierem, ani dokładnie przeczytać, ale na ten moment nie mam wątpliwości co do oszczędności. Rachunki niższe, nawet o 30 %, dodam, że staram się najwiecej prądu używać w tych darmowych godzinach, jedna faktura, umowa na czas nieokreślony, jak mi się nie będzie podobać, to w każdej chwili mogę zrezygnować, ale nie mam zamiaru. Myślę jeszcze o gazie, bo oferta jest bardzo korzystna ale niestety mam gaz butlowy :/

 16. Dzis przyszli do moich rodzicow i powiedzieli ze na fakturze co jest Brodnica tego nie bedzie . przez 3 lata bedzie ta sama stawka 24 gr i nic nie mowili o darmowym pradzie

  • W HEG Gaz stawka za Energie elektryczną wynosi 2,330 gr/KWHh i obejmuje kompleksową jedną fakturę za przesył i energie. Umowa 12,24,36,48 do wyboru.
   Cena gazu ziemnego też przedstawia się korzystniej i jest stała przez cały okres trwania umowy 12 lub 24 miesięcznej.

 17. Z tego co wiem to ta oferta z darmowym prądem jest przy licznikach z dwoma taryfami, a jesli podali ci jedna stawke to zwykly jednotaryfowy licznik musisz miec.

 18. W Polsce jest ponad 140 koncesjonowanych sprzedawców energii. Ceny minimalne dla taryfy C są bardzo porównywalne ponieważ wszyscy kupują na giełdzie (lub prawie wszyscy)
  Każdy kto podpisuje kontrakt dłuższy niż 12 miesięcy musi zwrócić uwagę na zapisy w umowie.
  1) GWARANCJA CENY
  2) Zasady wypowiedzenie umowy przez sprzedawcę
  3) Kary za niższe niż deklarowane zużycie przez klienta
  To tylko niektóre zapisy, które analizujemy za naszych klientów. Jeśli mamy ofertę jednego sprzedawcy to nie mamy tak naprawdę żadnej oferty.

 19. Z firmą Fortum spotkałem się niedawno, zamówiłem usługę. Pojawił się Pan, dokładnie wszystko wytłumaczył, otrzymałem komplet materiałów informacyjnych. Obsługa na najwyższym poziomie. Firmę wybrałem ze względu na niższe stawki które oferują w porównaniu z innymi.

 20. No to jeśli to jest taka żetelna firma to niech ktoś mi poda numer do niej bo to na pewno nie jest 122 100 100 (numer na odwrocie teczki firmy fortum) i kto się tu zgłasza instytut badań fizyko medycznych. NIE POLECAM !!!!

  • Dzień dobry,

   drogie placo, żeby skontaktować się z Fortum, wystarczy wypisać poprawny numer telefonu, jakim jest 122 100 000 😉

   Pozdrawiam,
   Barbara
   zespół enerad.pl

 21. Jestem w końcu szczęśliwy że uwolniłem się z Tauronu. Przyszło dwóch przedstawicieli – Pani Natalia i Pan Łukasz z Fortum Sprzedaż bezpośrednio do mojej firmy. Pokazali korzyści, audyt, plakat za gaz i prąd. podpisałem umowy na gaz i prąd i super. Pomimo że w Tauron miałem jeszcze umowę rok to podpisałem, ale na umowie z fortum było dokładnie zaznaczone że rozpoczęcie dostaw nastąpi w dniu… czyli kiedy skończy się tam w Tauron tzw lojalka. To było bardzo etyczne zachowanie, gdyż ja tego nawet nie wiedziałem że to jest na fakturze napisane. Po ok miesiącu dostałem obiecany audyt, zaakceptowałem, zmiany weszły i faktury z Tauron w pozycji Dystrybucja faktycznie się zmniejszyły do 55 groszy !! Gaz też po miesiącu wypowiedzenia w pgnig wszedł z fortum i faktury są chudsze. Także jestem Bardzo Zadowolony i Polecam. Dokładnie jak było mówione. PS – a później skorzystałem ze zniżki w domu -15% na gaz i prąd i poleciłem znajomym. A no i te 1000 zł za Plakat to prawda, chociaż w to nie wierzyłem na początku. Pozdrawiam.

   • Tak. Zaoferowali mi w firmie przy umowie na 4 lata na gaz i prąd również 1000 zł netto za usługę marketingową raz w każdym roku umowy. Zmienili taryfę i dostałem cenę od 2019 roku niższą niż mam teraz. Bardzo fajni ludzie bardzo rzetelnie i jasno odpowiadali na pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *