Fortum – prąd i gaz, nowa marka na polskim rynku energii

Informacje, opinie, dane, aktualności - wszystko o Fortum

Fortum – sprzedawca prądu i gazu

Fortum Marketing and Sales Polska S.A. jest fińską spółką energetyczną, działającą w Skandynawii, Rosji oraz w krajach nadbałtyckich. Koncern na polskim rynku jest obecny od 2003 roku. W listopadzie 2016 roku spółka Fortum rozpoczęła działalność na polskim rynku detalicznej sprzedaży energii elektrycznej i gazu. Koncern działa na terenie całego kraju.

Oferta Fortum

Prąd dla domu Prąd dla firmy Gaz dla domu Gaz dla firmy

Sprzedawca prądu dla gospodarstw domowych i firm

Koncern Fortum obecnie sprzedaje energię elektryczną do 1,3 miliona klientów. Jak twierdzi sprzedawca aż 97% energii produkowanej przez Fortum w Unii Europejskiej jest wolne od emisji CO2 czyli przyjazne środowisku. Na świecie firma produkujemy ponad 77 TWh energii elektrycznej i posiada własne elektrociepłownie, elektrownie wodne, elektrownie opalane paliwami lokalnymi, a także elektrownie jądrowej w Finlandii.

Firma nie posiada taryf zatwierdzanych urzędowo i swoje produkty dostarcza tym odbiorcom, którzy zdecydują się zmienić sprzedawcę, czyli tzw. odbiorcom TPA. Podmiot oferuje swoje produkty poprzez sieć sprzedaży pośredniej (przedstawiciele handlowi działają na obszarze całej Polski) oraz wykorzystuje nowoczesne kanały sprzedaży (np. portale aukcyjne, platformy zakupowe, sprzedaż w salonach prasowych).

Klient biznesowy – taryfa A, B, C

Firma kieruje swoją ofertę do małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Grupa posiada oferty i premie dla odbiorców zużywających duże ilości energii. Dla klientów instytucjonalnych posiada szeroką ofertę pakietów dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów.

Sprzedawca oferuje również swoim klientom szeroki wachlarz usług dodatkowych, w tym:

   • audyt energetyczny instalacji i urządzeń;
   • doradca dla klientów VIP;
   • outsourcing energetyczny.

Gospodarstwa domowe – taryfa G

Firma energetyczna ma w swojej ofercie szeroką gamę produktów skierowanych do odbiorców indywidualnych – obsługuje m.in. odbiorców taryf: G11, G12, G12w. Sprzedawca gwarantuje niezmienność ceny do końca 2017 roku, możliwość negocjowania i obniżenia cen oraz zawierania umów tylko na rok, 10 darowych godziny w ciągu doby. Fortum w imieniu klienta dokonuje wszelkich formalności związanych ze zmianą sprzedawcy. Firma oferuje 60% rabat na prąd w pierwszym miesiącu.Wydaje się więc, że ten fiński sprzedawca atrakcyjną ofertą chce szybko pozyskać rzeszę klientów.

Jeśli zainteresowała Cię oferta, skorzystaj z naszej porównywarki i sprawdź ile zaoszczędzisz, zmieniając sprzedawcę!

Struktura paliw zużytych do produkcji energii sprzedanej przez Fortum w 2015 roku:

duon-wykreskołowy

Sprzedawca gazu dla firm i domu

Sprzedawca oferuje rozwiązania dla różnych odbiorców gazu, małych i średnich firm oraz gospodarstw domowych. Podmiotem odpowiedzialnym w Grupie za sprzedaż gazu i prądu jest Fortum Marketing and Sales Polska S.A. z siedzibą w Gdańsku, przy ul. Jana Heweliusza 9 (Poziom 3). Jako DUON sprzedaż energii – prądu i gazu prowadził od listopada 2011 do listopada 2016 roku.

Klient biznesowy – taryfy gazu dla firmy

Fortum przygotował ofertę dla klientów biznesowych z różnych grup taryfowych. Propozycja dla odbiorców instytucjonalnych jest wystarczająco szeroka – możemy wybierać z kilku dostępnych ofert. W zależności od produktu możemy liczyć na np. gwarancję stałej ceny lub w przypadku dużych klientów na indywidualne dopasowanie danej oferty do przedsiębiorstwa.

Gospodarstwa domowe – taryfy gazu dla domu

W ramach oferty „Sprytna Chata” na gaz można uzyskać 10% rabat do końca 2017 roku oraz dwie żarówki energooszczędne. Fortum gwarantuje, że uzyskamy u niego lepszą cenę na gaz niż u obecnego sprzedawcy i będzie ona niezmienna do końca 2018 roku. Ponadto, Fortum oferuje możliwość wynegocjowania niższej ceny także w trakcie trwania umowy jeżeli okaże się, że dawny nasz sprzedawca obniżył ceny gazu.

Podstawowe informacje o firmie

Początki tej fińskiej firmy sięgają 1998 roku. Oficjalnie Fortum (Fortum Corporation) rozpoczęło działalność w styczniu 1999 r. Stopniowo korporacja zaczęła zaznaczać swoją obecność także w Szwecji, Norwegii, Rosji, Litwie, Łotwie, Estonii, Indiach, Wielkiej Brytanii. W 2010 roku spółka Fortum uruchomiła nowoczesną elektrociepłownia w Częstochowie należy do najbardziej ekologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Wiosną 2016 roku Fortum rozpoczęło budowę nowej elektrociepłowni w Zabrzu, o wartości 870 milionów złotych.

W zakresie sprzedaży prądu i gazu w Polsce Fortum bazuje na strukturze i zasobach firmy DUON. Należy więc pokrótce przypomnieć historię tego sprzedawcy.

Spółka DUON powstała w kwietniu 2011 roku po połączeniu spółki KRI z CP Energia S.A., choć sama nazwa Grupa DUON S.A. została przyjęta w 2012 roku.

KRI sp. z o.o. było przedsiębiorstwem powstałym w 2000 roku, które na początku prowadziło działalność w zakresie sprzedaży energii cieplnej. Od 2002 roku KRI zajęło się dystrybucją oraz sprzedażą gazu ziemnego. W 2007 roku KRI zostało przekształcone w spółkę akcyjną, pozyskało zagranicznych akcjonariuszy i przejęło spółkę PGS, działającą w obszarze transportu gazu w postaci skroplonej (LNG). Trzy lata później działalność firmy została rozszerzona o sprzedaż gazu płynnego LPG oraz utworzona została spółka KRI Marketing and Trading S.A.

CP Energia S.A. to firma założona w 2005 roku, która specjalizowała się w obrocie i dystrybucji gazu ziemnego. Rok później spółka rozpoczęła import gazu LNG z Rosji. Natomiast w 2007 roku debiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Obszary działalności korporacji Fortum

Firma prowadzi działalność w dwóch głównych obszarach: sprzedaży prądu oraz dystrybucji gazu. Posiada zarówno gazociągi, którymi dostarcza gaz do swoich odbiorców, jak również infrastrukturę (stacje do regazyfikacji oraz przystosowane do tego cysterny), umożliwiającą dostarczać gaz w postaci skroplonej, tzw. LNG .

Fortum w Polsce specjalizuje się także dostarczaniu ciepła sieciowego, czyli to ciepła, które jest produkowane w elektrociepłowniach lub ciepłowniach, a następnie za pomocą sieci ciepłowniczej jest dostarczane do naszych domów.

Trzeci obszar działalności Fortum to rynek nieruchomości. Fortum oferuje do sprzedaży tereny przeznaczone na cele inwestycyjne lub działalność gospodarczą zlokalizowane w Zabrzu, Bytomiu, Częstochowie, Płocku oraz na Dolnym Śląsku.

Fortum Service oferuje natomiast usługi w zakresie eksploatacji i remontów elektrowni i elektrociepłowni. Posiada cały zakres usług eksperckich takich jak: ocena stanu urządzeń, badanie możliwości poprawy sprawności procesu lub podwyższenia dyspozycyjności instalacji energetycznych. Na rynek polski Fortum Service wprowadziło już m.in. instalacje spalania niskoemisyjnego (lowNOx) w 17 dużych kotłach pyłowych oraz usługi remontowe turbin gazowych.

Należy docenić społeczne zaangażowanie Sprzedawcy, który prowadzi kilka własnych projektów non-profit.

   • Program Fortum dla Śląskich Dzieci, który pomaga rozwijać talenty uzdolnionej śląskiej młodzieży. Program powstał w 2012 roku z inicjatywy firmy energetycznej Fortum i jest realizowany we współpracy z Fundacją Pomocy Dzieciom Ulica na terenie Zabrza i Bytomia.
   • Honorowy Dawca Energii Fortum ma na celu promocję aktywnego trybu życia oraz pomoc potrzebującym dzieciom.
   • Program wolontariatu pracowniczego Bezinteresowna sieć ciepła Fortum w ramach, którego są cyklicznie organizowane akcje z zakresu edukacji ekologicznej.
   • Ogrody społeczne. Jest to inicjatywa tworzenia ogrodów społecznych, czyli zielonych miejsc integracji społecznej w przestrzeniach miejskich.
   • Leżak Fortum- częstochowski festiwal filmowy.

Fortum na YouTube – budowanie świadomości marki

Firma posiada swój kanał na YouTube gdzie znajdziecie wiele filmików informujących m.in. o misji i wartościach Korporacji Fortum, obszarze działania, stosowanych technologiach. Dzięki filmikom lepiej poznacie tego fińskiego sprzedawcę prądu, gazu i ciepła.
60 sekundowa prezentacja firmy Fortum:

Aktualności o Fortum

Opinie o Fortum

 1. U mojej pojawił się dzisiaj. Już z Fortum. Na szczęścia mieszkanie jest na mnie i po rozmowie telefonicznej z owym przedstawicielem firmy, poprosiłam o pozostawienie oferty i kontaktu do siebie. Jak poczytałam co to za firma i że nie sprzedaje usług w imieniu PGNiG’e i PGE tylko jest konkurencją decyzja była jedna.

    • u mnie byli i mówili że Fortum od razu a nie PGNiG. W dodatku dzownią później i potwierdzają czy wiem, że podpisałem z nimi.
     Oferta jak oferta ale taniej niż w Energa, gdzie wrąbali mi po rozmowie telefonicznej opłate miesięczną 89 zł za jakiegoś lekarza, gdzie musiałabym płacić też za każda wizytę. Na szczęście rzecznikpomógł mi w walce z ENERGA i się udało wycofać z tego.

     • Ta „Sylwia” powyzej to pracownica Fortum. Oni chyba maja w warunkach umowy wypisywanie pozytywnych komentarzy na temat swojej firmy. Wszedzie tego pelno. Zal.Nie da sie chyba juz bardziej upasc niz ta pozalowania godna firma

  • Poczytałaś opinie? I co to dało? Od razu zrezygnowałaś, a nie poznałaś prawdy. Też miałam drobne obawy przed Fortum, ale po konsultacji z moim prawnikiem i przeanalizowaniu przez niego umowy nie miałam wątpliwości. Skorzystałam i jestem zadowolona. Zaoszczędziłam już trochę pieniędzy i to mnie cieszy. Nie zawsze warto brać sobie do serca to co ludzie wypisują w internecie, bo konkurencja jakieś działania musi prowadzić. Najlepiej przejrzeć umowę, którą oferują i podjąć dobrą decyzję 🙂 Pozdrawiam

   • Tez mialam drobne obawy?… … po skonsultowaniu sie z moim prawnikiem?… kobieto, co ty wygadujesz – czy ty siebie slyszysz?… Jestes w Polsce – tutaj ludzie nie daja sie tak bezsensownie wpuszczac w kanal…

    • Jeśli wpuszanie w kanał to oszczędzanie to oczywisćie możecie płacić więcej za ten sam gaz. Skoro w Polsce jest taki dobrobyt to ok, tylko że nie każdego na to stać. To tak jabyście namawiali do tego żeby ciągle robić zakupy w Żabce choć ten sam produkt jest w Biedronce w niższej cenie.

  • Ten cały Fortum to jedna wielka lipa cennik od 2019 36 gr za kwh i opłata handlowa z papierową fakturą 15 zł netto plus 5 zł netto

   • Szanowna Pani, cena o której Pani mówi będzie Panią obowiązywała jeśli nie odesle Pani zgody na cennik promocyjny. Pisma będą wysyłane do końca roku. Po odeslaniu regulamin gwarantuje Pani 20% niższa stawkę od sprzedawcy z urzędu. Co do opłaty handlowej proszę spojrzeć co Pani dostaje w zamian ( ubezpieczenie na cały dom)
    Proszę następnym razem doczytać regulamin zanim napiszę Pani nie prawdę.
    Pozdrawiam.

     • To prawda ja też nie dostałam od Fortum żadnej nowej oferty od dawna , przychodzą tylko faktury, a od dwóch miesięcy nawet faktury się skończyły. Do tego konsultant jakiś niekumaty „wirtualny”. Zobaczymy co z tego wyniknie.Jeśli wszystko jest ok , chętnie przeproszę ale obawiam się że coś jest jednak nie tak.

 2. Moglaby Pani to rozwinac? Dostalam obecnie oferte od FORTUM i uwazam ja za korzystna dlatego szukam tez opinii innycj osób

  • Aż trudno uwierzyć, ja jestem po spotkaniu z przedstawicielem tej firmy i nie podszywał się pod kogoś kim nie jest. Podpisałam umowę na firmę..zobaczymy jak to będzie, ale z jego informacji mogłam być tylko pozytywnie nastawiona…

 3. Dziwią mnie bardzo te negatywne opinie, albo pisze je konkurencja albo ja mam tak olbrzymie szczęście, bo faktycznie płacę grubo ponad 20% mniej za prąd, do tego mam naprawde dobry kontakt z ich handlowcem. Mam firme, z 370zl za mWh mam 290zł, ludzie ogarnijcie się, z takim nastawieniem i podejsciem, widzac w kazdym zlodzieja Polska zawsze bedzie w tyle za zachodem.

  Osoby zastanawiające się czy podjąć współpracę z tą firmą moge upewnić, że wszystko będzie ok, tylko patrzcie dokładnie jaką cene podpisujecie i czytajcie umowe.

  Moge przedstawic swoje fakturki z przed i po zmianie sprzedawcy, jedyna różnica taka, ze mam dwie faktury, ot całe „uniedogodnienie”,

  Kontakt
  wiel.robert79@onet.pl

 4. Przepraszam bardzo ale na jakiej podstawie Pani tak pisze?
  Pracuje w tej firmie od 2 miesięcy i jestem bardzo zadowolona z tej firmy. Bardzo dobre zarobki, świetna atmosfera w pracy. Odnośnie oferty jest ona bardzo korzystna i można dzięki niej zyskać. Z czystym sumieniem poleciłam ją wielu moim znajomym i są bardzo zadowoleni szczególnie z oferty Darmowe Godziny. Pozdrawiam

 5. ciekawe z jakiej firmy konkurencyjnej Pani się wywodzi. Większość hejterskich wypowiedzi to słowa pracowników firm energetycznych, którzy próbują właśnie w taki sposób „osłabić” swoją konkurencję.
  Najprościej napisać „oszuści” i za przykład podać babcię………………………żenujące.

  • Nie mają co robić i takie rzeczy robią, bo szef karze osłabić mocniejsze firmy 😀

   Korzystam z usług Fortum i jestem zadowolony. Mogę polecić.

 6. Kochani ludzie …..piszcie powaznie czy polecacie ta firme czy nie…..Dzis pani do mnie zadzwonila i ma zadzwonic w poniedzialak mam podjkac decyzje i czytajac Wasze komentarze to jestem w dolku…..Mam ciezko chorego meza niepelnosprawnego,jedyna jego przyjemnoisci jest TV oglada na okraglo troche spi troche patrzy ale TV musi byc wlonczony.Jestesmy na emeryturach i chcemy troszke zaoszczedzic …….Wiec co radzicie ? propozycje mam na gaz i prad……prod ma byc od godziny 13-15 i od 22-6 rano gratis Za zmiane i instalacje nowego licznika nie place za 1 kWh godzine w TAURONIE placi sie 0,25460 (netto) a u nich ma byc 0,2409 ….jesli chodzi o gaz to do czerwca 2018 za paliwo gazowe nie place placi sie tylko za Abonament…Dystrybucja stala ( W-11 ) i Dystrybucja zmienna …..CO WY NA TO ….PROSZE O RADE…..

  • Własnie otrzymałam identyczną ofertę i nie wiem co robić? Wydaje sie atrakcyjna, ale jest wiele złych opinii na temat Fortum. Doradźcie cos ludzie.

   • Jestem w Fortum już 3 rok, i muszę przyznać że nie tylko na energii zaoszczędziłem, ale również na gazie. Z czystym sumieniem mogę polecić tą firmę. Tym bardziej że to potężna firma, znacznie większa od PGE i Tauronu razem wziętych… 🙂

 7. Jestem w podobnej sytuacji. Dzisiaj rozmawiałam z przedstawicielem, warunki wydają się korzystne, ale ilość złych opinii odstrasz. Dołączam się do apelu. Doradżcie coś ludzie, którzy mają umowę z Fortum!!!

 8. Czy któryś ze świeżych pracowników
  Może się wypowiedzieć jak się sprawdzają te „korzystne” i „atrakcyjne”
  Bo zastanawiam się nad skorzystaniem z oferty pracy w hortum.

   • Ja podpisałem umowę z gwarancją cen na 4 lata, to co mogę powiedzieć na dzień dzisiejszy to faktura mniejsza o ok. 160zł. Faktura przejrzysta, szkoda, że nie mam gazu bo mieli jeszcze jakiś pakiet darmowego gazu do końca roku… ale to już wina miasta, że nie dba o przyłącza

 9. Dostałem ofertę od przedstawiciela Fortum ponad 4 miesiące temu, jedyną różnicą było chyba to, że mam darmowe zużycie gazu do końca tego roku i to -10% do 2020, rachunki mam faktycznie mniejsze więc firma jest ok

 10. Proszę rozgraniczyć! FORTUM TO NIE DUON. Wszystkie komentarze tutaj zamieszczone w roku 2016 roku to komentarze odnoszące się do Duonu. Duon to była Polska firma nie radząca sobie na rynku przez średnią etykę pracy. Firma została wykupiona przez skandynawską firmę FORTUM, która jest europejskim potentatem energetycznym oraz fińskim dystrybutorem. W Polsce Fortum posiada swoje Elektrociepłownie takie jak np. Zabrze, Bytom Częstochowa. Stawiają na ekologię.
  Strona Enerad.pl nie skasowała komentarzy z firmy Duon tylko podmieniła logo na Fortum.. stąd te stare negatywne komentarze.

  • Dzień dobry,

   dziękujemy bardzo za ten wpis. Chciałabym jednak sprostować: nie podmieniliśmy logo jednego sprzedawcy na drugiego. Marki Fortum oraz Duon mają osobne profile sprzedawcy i tym samym odrębne adresy stron (https://enerad.pl/fortum/ oraz https://enerad.pl/duon/), na których są komentarze naszych Użytkowników. Na tej stronie można też z łatwością sprawdzić, kiedy zostały dodane opinie – nie ma tutaj takich z 2016 roku.

   Pozdrawiam,
   Barbara
   enerad.pl

 11. Nie wiem dlaczego są zablokowane komentarze więc piszę tu.
  Rok temu podpisałem umowę z fortum na firmę i nie narzekam.
  Dobra obsługa, mam numer do osobistego konsultanta na cały okres trwania umowy, już mi pomógł parę razy przy modernizacji przyłącza. Ceny rzeczywiście dobre.
  Płacę mniej o 630 zł na rachunku. faktury systematycznie przychodzą.
  Ja polecam.

 12. Z oferty Fortum korzystam od niedawna i jestem zadowolona, bo rachunki wychodzą faktycznie niższe, może nie jest to duża suma, ale grosz to grosza.. 🙂 dziwią mnie te negatywne opinie, ale widzę, że dotyczą głównie przedstawicieli handlowych z którymi nie miałam kontaktu, bo sama znalazłam Fortum w internecie. Polecam, szczególnie po moich ostatnich problemach z ENERGĄ.

  • Dzisiaj podpisałam umowę,teraz mam mieszane uczucia.Kochani napiszcie mi czy rachunki przychodzą od PGE i fortum czy tylko jak twierdzi pracownik handlowy tej firmy z fortum.

 13. Ja podpisałam z nimi umowę kompleksową, więc mam 1 fakturę. Moja kuzynka zgłupiała i się uparła, że podpisze, ale tylko na sprzedaż prądu, więc ma dwa rachunki. więc wszystko zależy od tego, co Pani podpisała, musi pani popatrzeć w dokumenty albo do nich zadzwonić.
  Mi rachunki mooocno spadły. Fakt, ze mocno się gimnastykuję, by korzystać przede wszystkim z darmowych godzin, ale przy mojej dużej rodzinie naprawdę się to opłaca. Przedstawiciel mi mówił o oszczędnościach tak 1/5-1/6 z tego co było, a mam jakieś 35% mniej.

  • Nie ma czegoś takiego jak kompleksowa umowa na sprzedaż energii oraz dystrybucję z Fortum, ponieważ na terenie Polski Fortum nie posiada swojej sieci dystrybucji. Jedna faktura może być tylko w przypadku podpisania umowy gazowej. Tak więc przeżyje Pani rozczarowanie, kiedy umwa wejdzie w życie. Kolejna obietnica przedstawiciela Fortum bez pokrycia.

   • Dzień dobry,

    niestety, ale jest Pan w błędzie – ze sprzedawcą możemy podpisać umowę kompleksową, chociaż nie jest on OSD. Znaczy to tyle, że sprzedawca będzie się w naszym imieniu rozliczał z dystrybutorem. Odbiorca energii elektrycznej otrzymuje wtedy jedną fakturę. Niewiedza w tym temacie i fałszywe przekonania sprawiają, że liczba zmian sprzedawców prądu jest ograniczona, a przez to wielu odbiorców przepłaca.

    Pozdrawiam,
    Barbara
    zespół enerad.pl

 14. Pewna i rzetelna firma, nie mam zastrzeżeń. Umowa zgadzała się ze stanem faktycznym. Haczyków nie było, opłacalnie w dłuższym okresie. POLECAM

 15. Jak nauczycie się czytać umowy to zrozumiecie, że ich oferta jest w porządku. Można zaoszczędzić, a przecież o to w tym wszystkim chodzi 🙂

  • Święte słowa. Ludzie wgl nie patrzą teraz na umowy, a często można uniknąć jakichś nieprzyjemnych zdarzeń. A potem płacz i lament.

   Co do Fortum to nie miałem zastrzeżeń do umowy.

 16. Mój dziadek podpisał z nimi umowę jakiś czas temu. Ostatnio kazał mi przeczytać umowę i porównać rachunki od poprzednich firm i Fortum. Jestem mile zaskoczony bo rachunki za gaz i prąd są niższe no i fajna sprawa że dziadek otrzymał żarówki w prezencie.

 17. Podpisałem umowę 3 miesiące temu na prąd, miałem obawy ponieważ umowę uzupełniają telefonicznie, następnie wysyłają kurierem, ani dokładnie przeczytać, ale na ten moment nie mam wątpliwości co do oszczędności. Rachunki niższe, nawet o 30 %, dodam, że staram się najwiecej prądu używać w tych darmowych godzinach, jedna faktura, umowa na czas nieokreślony, jak mi się nie będzie podobać, to w każdej chwili mogę zrezygnować, ale nie mam zamiaru. Myślę jeszcze o gazie, bo oferta jest bardzo korzystna ale niestety mam gaz butlowy :/

 18. Dzis przyszli do moich rodzicow i powiedzieli ze na fakturze co jest Brodnica tego nie bedzie . przez 3 lata bedzie ta sama stawka 24 gr i nic nie mowili o darmowym pradzie

  • W HEG Gaz stawka za Energie elektryczną wynosi 2,330 gr/KWHh i obejmuje kompleksową jedną fakturę za przesył i energie. Umowa 12,24,36,48 do wyboru.
   Cena gazu ziemnego też przedstawia się korzystniej i jest stała przez cały okres trwania umowy 12 lub 24 miesięcznej.

 19. Z tego co wiem to ta oferta z darmowym prądem jest przy licznikach z dwoma taryfami, a jesli podali ci jedna stawke to zwykly jednotaryfowy licznik musisz miec.

 20. W Polsce jest ponad 140 koncesjonowanych sprzedawców energii. Ceny minimalne dla taryfy C są bardzo porównywalne ponieważ wszyscy kupują na giełdzie (lub prawie wszyscy)
  Każdy kto podpisuje kontrakt dłuższy niż 12 miesięcy musi zwrócić uwagę na zapisy w umowie.
  1) GWARANCJA CENY
  2) Zasady wypowiedzenie umowy przez sprzedawcę
  3) Kary za niższe niż deklarowane zużycie przez klienta
  To tylko niektóre zapisy, które analizujemy za naszych klientów. Jeśli mamy ofertę jednego sprzedawcy to nie mamy tak naprawdę żadnej oferty.

 21. Z firmą Fortum spotkałem się niedawno, zamówiłem usługę. Pojawił się Pan, dokładnie wszystko wytłumaczył, otrzymałem komplet materiałów informacyjnych. Obsługa na najwyższym poziomie. Firmę wybrałem ze względu na niższe stawki które oferują w porównaniu z innymi.

 22. No to jeśli to jest taka żetelna firma to niech ktoś mi poda numer do niej bo to na pewno nie jest 122 100 100 (numer na odwrocie teczki firmy fortum) i kto się tu zgłasza instytut badań fizyko medycznych. NIE POLECAM !!!!

  • Dzień dobry,

   drogie placo, żeby skontaktować się z Fortum, wystarczy wypisać poprawny numer telefonu, jakim jest 122 100 000 😉

   Pozdrawiam,
   Barbara
   zespół enerad.pl

   • Droga Barbaro

    placo ma racje,po wpisaniun poprawnego numer jaki podałaś, w dalszym ciągu to jest instytut badan fizykomedycznych.
    Pozdrawiam
    Al.

 23. Jestem w końcu szczęśliwy że uwolniłem się z Tauronu. Przyszło dwóch przedstawicieli – Pani Natalia i Pan Łukasz z Fortum Sprzedaż bezpośrednio do mojej firmy. Pokazali korzyści, audyt, plakat za gaz i prąd. podpisałem umowy na gaz i prąd i super. Pomimo że w Tauron miałem jeszcze umowę rok to podpisałem, ale na umowie z fortum było dokładnie zaznaczone że rozpoczęcie dostaw nastąpi w dniu… czyli kiedy skończy się tam w Tauron tzw lojalka. To było bardzo etyczne zachowanie, gdyż ja tego nawet nie wiedziałem że to jest na fakturze napisane. Po ok miesiącu dostałem obiecany audyt, zaakceptowałem, zmiany weszły i faktury z Tauron w pozycji Dystrybucja faktycznie się zmniejszyły do 55 groszy !! Gaz też po miesiącu wypowiedzenia w pgnig wszedł z fortum i faktury są chudsze. Także jestem Bardzo Zadowolony i Polecam. Dokładnie jak było mówione. PS – a później skorzystałem ze zniżki w domu -15% na gaz i prąd i poleciłem znajomym. A no i te 1000 zł za Plakat to prawda, chociaż w to nie wierzyłem na początku. Pozdrawiam.

   • Tak. Zaoferowali mi w firmie przy umowie na 4 lata na gaz i prąd również 1000 zł netto za usługę marketingową raz w każdym roku umowy. Zmienili taryfę i dostałem cenę od 2019 roku niższą niż mam teraz. Bardzo fajni ludzie bardzo rzetelnie i jasno odpowiadali na pytania.

 24. Żeby nazwać kogoś oszustem trzeba przedstawić konkretne dowody, fakty. Napisz konkretnie o jakim oszustwie mówisz? Ludzie chętnie posłuchają, po to jest to forum. Masz jakieś dowody czy jesteś z konkurencyjnej firmy i postępujesz w ten żałosny sposób…

 25. Odwiedził mnie przedstawiciel firmy Fortum. Spotkanie polegało na przeanalizowaniu moich dotychczasowych FV. Okazało się, że moja stawkach w PGNIG w wysokości około 450 zł może być obniżona o 100 zł! Polecam sprawdzenie z tak kompetentną osobą swoich rachunków, bo te wszystkie firmy energetyczne dają sobie stawki jak chcą… czekam jeszcze teraz na ofertę na gaz.

 26. Dobra godna firma, polecam taniej, jasna umowa bez żadnych ukrytych druków czy załączeniikow, jestem zadowolony.Polecam Sopot

 27. Dzięki firmie Fortum dowiedziałam się ze od 5 lat przepłakałam na rachunkach prawie w 150% !! Jestem strasznie zadowolona polecam

 28. Jestem w tej firmie drugi rok i jestem zadowolony. Rachunki niższe niż w TAURONie.
  Nocą grzeje grzejnikiem olejowym zamiast gazem.
  Przy 100m2 za prąd płacę 150zł miesięcznie a za gaz zimą ok 400zł miesięcznie a nie 900zł jak wcześniej bo nocą płacę tylko za przesył a prąd jest za darmo.
  Polecam.

  • Dzień dobry,

   Drogie qq, proszę nie obrażać innych użytkowników. Fakt, że podpisywanie dokumentów in blanco nie jest zbyt rozsądne. Ale z drugiej strony wiele technik sprzedaży dąży do tego, żeby doprowadzić do takiej sytuacji. I nawet bardzo nieufne osoby mogą zostać tak „obrobione”.

   Inna sprawa, która bardziej zastanawia, to jakim cudem umowa została podpisana z Duon, który już nie funkcjonował na rynku w tym czasie pod tą marką…

   Pozdrawiam,
   Barbara
   zespół enerad.pl

   • Pani Barbaro , byłem ostrzeżony , o możliwości oszustwa i poinstruowany co należy zrobić , dlatego podpisałem i dyskretnie zrobiłem światłokopie dokumentów , Pewność siebie konsultanta tym razem zawiodła i sprawa znalazła final W Sądzie Gospodarczym Gdzie pełnomocnik fortum przyznał , że wpisana zawyżona wartosc została dopisana w siedzibie , fortum jako standardowe czynności praktykowane w podpisywaniu Umów z klientami …ps. firma Duon przeszła w Fortum w 2016 roku gdzieś koło listopada

 29. ja generalnie jestem zadowolony. rachunki za prąd są obniżone. moje „ale” dotyczy jednak skali oszczędności: Pani z obsługi chciała bardzo szczegółowych informacji o rachunkach (kwotach i zużyciu) z paru miesięcy. Na podstawie jej wyliczeń wychodziło, że powinienem płacić mniej o 45 zł, a płacę mniej o 25 – 30 zł (dwa rachunki do tej pory). Sprzedawce i tak bym zmienił, wiec nie trzeba było obiecywać złotych gór. dla malkontentów dodam, że zużycie jest dalej na podobnym poziomie, to zastosowany algorytm był widocznie przeszacowany.

 30. Ja skorzystałem i jest ok, rzeczywiście załatwili za mnie wszystkie formalności. Chociaż musiałem udawać idiotę, żeby wszystko zostało mi dokładnie wytłumaczone, bo pani próbowała mnie zbyć ogólnikami. akurat na mnie nie działają hasła „jak pan doskonale rozumie” itp, bo jak nie wiem, to nie wiem – chcę jak krowie na rowie 😛

 31. Witam. Uwaga na ta firme. Przedstawiaja na poczatek oferte ze bedzie taniej, a rachunek przychodzi wyzszy niz z PGE.
  Doswiadczylem tego na wlasnej skorze. Na ale niestety czlowiek uczy sie na błędach. Teraz ten blad bedzie w ciagu dwoch lat koszyowal kilka tysiecy zloty

 32. lolo trochę szerzej . co spowodowało że masz drożej niż w pge skoro miało byc tak pieknie??? chyba nie bruździsz konkurencji

 33. Mąż podpisał umowę z Fortum parę lat temu bo miało być taniej. Ostatnio zainteresował mnie fakt, że inni znajomi, którzy nie przenieśli się do Fortum płacili o połowę mniej. Oni mają rachunki po około 100-120 zł co dwa miesiące ja powyżej 100 zł miesięcznie. Wzięłam rozliczenie za 6 m-cy i poszłam do PGE i poprosiłam o przeliczenie ile za takie zużycie prądu jakie mam płaciłabym u nich. Za 544,44 kWh Fortum naliczyło mi brutto 371,42 a PGE za tą ilość 132,28 zł brutto. Mąż zadzwonił do Fortum by dowiedzieć się jak wypowiedzieć umowę i dowiedział się, że mimo zapewnień pani, która przedłużała z nim ostatnio umowę, że będzie mógł zrezygnować z niej w każdej chwili (bo ta miała być na czas nieokreślony) będzie musiał zapłacić 400 zł kary. Umowa okazała się być podpisana na 3 lata – do końca 2020r. Pani poinformowała mojego męża, że Fortum wie, iż były obniżki w PGE prądu i oni mogą zejść do niższej kwoty, ale wtedy trzeba podpisać aneks i jednocześnie zgodzić się na doliczanie około 9 zł za odnawialne źródła energii. (Też nie wiadomo czy zejdą do ceny PGE) Oczywiście odchodzę z Fortum bo jak nawet zapłacę 400 zł kary to obliczyłam sobie, że i tak jestem 1000 zł do przodu jak od nich odejdę. Ja czuję się oszukana, NIKOMU ICH NIE POLECAM – WRĘCZ PRZECIWNIE – UWAŻAJCIE NA NICH – mnie oszukali.

 34. Jestem użytkownikiem Fortum od roku, podpisałem umowę ze względu na darmową tarfę nocną. Wszystko było ok dopóki nie przyszło rozlicznie tej taryfy darmowej, po roku, okazało się że fortum szacunkowo określiło zużycie w darmowej taryfie od tak z palca (ze względy na duże zużycie spisuje co miesiąc stan licznika ) kompletnie mające się nijak do wskazania licznika. Umowa podpisana z fortum na to nie pozwala, ale to nie dla nich żadnego znaczenia. Jest to generalnie próba wyłudzenia dodatkowych pieniędzy – kradzież. Uważajcie na nich, podpisanie umowy wszystko ekstra, rozliczenie mające się nijak do podpisanej umowy. Ja wypowiadam umowę i sprawa idzie do UOKiK.

  • Mam to samo. Dane dotyczące poszczególnych stref są brane ‚z czapki’. Oczywiście na moją niekorzyść. Reklamuję każdą fakturę.

 35. To chyba najgorsza firma z jaką miałem do tej pory do czynienia. Niekompetentni sprzedawcy którzy już na etapie umowy potrafią miesiącami nie odpisywać na maile, dodzwonić się nie idzie. Nawet nie chce myśleć co będzie dalej, rezygnuje i nie polecam.

 36. Niestety moja mama podpisała umowę z tą firmą.to są zwykli oszuści i złodzieje.pierwsze dwa,trzy rachunki były w miarę.wczoraj przyszedł mi rachunek za jeden miesiąc od sierpnia do września prawie 11 tys.pytam się za co.w życiu im nie zapłacę

  • Dzień dobry,

   zapewne przez zaistniałą sytuację na rynku energii sprzedawca podniósł ceny za prąd, stąd wyższy rachunek. Najlepiej będzie, jeśli skontaktują się Panie z firmą i wyjaśnią sprawę.

   Pozdrawiam
   Agnieszka
   enerad.pl

 37. Brak jakiegokolwiek kontaktu zarówno z przedstawicielami firmy jak również z kimś z siedziby firmy.
  Po tym jak Energia Dla Firm (która do tej pory dostarczała nam energię) zakończyła działalność 07.09.2018 r. skontaktował się ze mną przedstawiciel firmy Fortum. Zaproponował nam, że wcześniej rozpoczną dla nas usługę dostarczania energii abyśmy uniknęli horrendalnych kosztów związanych z przejęciem nas przez tzw. Sprzedaż Rezerwową z firmy Energa Obrót. Zgodziliśmy się od razu i wysłaliśmy podpisany Aneks do zawartej wcześniej Umowy (już wcześniej zrezygnowaliśmy z Energii Dla Firm i podpisaliśmy nową Umowę z Fortum).
  Do tej pory nie otrzymaliśmy zwrotu podpisanego przez Fortum Aneksu ani żadnej odpowiedzi na adres e-mail. Wspomniany przedstawiciel nie odbiera telefonu i nikt nie podnosi słuchawki w siedzibie firmy.
  Obiecano nam przedtem, że firma Fortum zajmie się jak najszybciej tą sprawą i wyśle informację o Aneksie do Energii Obrót ale okazało się to mylące, ponieważ 16.10.2018 roku otrzymaliśmy Pismo i Umowę z Energii Obrót o przejęciu nas przez Sprzedaż Rezerwową co oznacza być może koniec działalności naszej firmy, ponieważ nie sposób udźwignąć takich kosztów związanych z energią.

  W taki oto sposób zostaliśmy załatwieni. Niczego nie można się dowiedzieć, z nikim porozmawiać.

 38. Nie polecam – fatalna obsługa Klienta oraz ich system rozliczania powodujący wiele błędów (czytaj nerwów Klienta). Przykład: ni stąd ni zowąd zaczeli mi przesyłać upomnienia o niezapłaconej kwocie faktury. Od razu zgłosiłam reklamacje, próbowałam wyjaśnić sprawę na Infolinii. Przez 2 miesiące nikt nie umiał wyjaśnić mi skąd zadłużenie miałam potwierdzenie wszystkich wpłat zgodnie z fakturami i harmonogramami), a reklamacje pozostawały bez odzewu. W końcu po wysłaniu wielu maili m.in. w akcje desperacji do Wiceprezesa „doszli” do tego że kilka miesięcy wcześniej błędnie wystawili jakąś fakturę. Fortum nie bierze odpowiedzialności za swoje błędne wyliczenia, u nich od razu wysyłają upomnienia, i albo płać albo …jak masz czas i stalowe nerwy próbuj niezgodność wyjaśnić z BOK…Odpowiedzi na reklamacje albo brak albo nieterminowe, merytorycznie też strasznie słabo m.in. mało konkretnie, nie odnoszą się do wszystkich zgłaszanych wątpliwości, co powoduje brak zaufania do tej firmy i jej „rozliczeń”.

 39. Firma żenada – kreatywna księgowość, przedstawianie ofert reakcji na upór klienta nie chcącego przedłużyć z nimi umowy. Przykład oferta 20 % niższa niż u dotychczasowego sprzedawcy (Innogy) na mój komentarz, że od 3 lat to nie Innogy mi sprzedaje energię a oni, więc czemu nie przyrowna się do najniższej oferty na rynku tylko do jednej z najdroższych… Poza tym oferta przed rabatem jest wyższa niż w innogy, więc mają zapas by chwalić się 20 % obniżką. Czysta kreatywna księgowość. Rozmowy były nagrywane w (tak przynajmniej zapewniania) wiec wszystkim niedowiarkom, zarzucając mi pracę u konkurencji oświadczam, że zawsze można rozmowy odsłuchać. Liczy się tylko złapanie klienta, obsługa posprzedażna godna pożałowania. Niestety coraz większe mam obawy, iż tak jest we wszystkich firmach.

 40. Jak to jest że przychodzi dzieweczka niby z gazowni, bo nie podała że z konkurencyjnej firmy, mówiąc że PGNiG wysłało początkiem roku list że mogliśmy zostać przy niższej stawce bo wiadomo PGNiG podniosło stawki, i że po otrzymaniu pisma mogliśmy do 14 dni wysłać pismo że chcemy zostać przy niższej stawce. Goonwo prawda. Kwestia się rozchodziło o zmianę warunków regulaminu i gdybyśmy się tu nie zgodzili na zmianę regulaminu to mogliśmy wysłać prośbę o rozwiązanie umowy. Więc pierwsze kłamstwo.
  Pani nie powiedziała że to jest kompletnie inny dostawca konkurencja więc zatajenie informacji. Stwierdziła że wysłała ja gazownia bo ona pomoże uzyskać tańsze rachunki, nie że jest PGNiG. Zadzwoniłam w trakcie gdy mąż z babką gadał i dokręcał umowę, na infolinii powiedziano mi że od nich nikt nie chodzi w kwestii obniżenia taryfy że to konkurencja.
  Udało mi się babkę złapać i odzyskać wszystkie kopię umowy, która decyduje facto nie miała nigdzie loga PGNiG tylko fortum.
  Dla mnie jest to okłamywanie i kręcenie faktami

  • Miałem dziś dokładnie taką samą wizytę, tylko Pan podpierał się ENERGą, choć treść komunikatu dokładnie taka sama, że wysyłali pisma na początku roku, a teraz on ma obowiązek wszystkim dokładnie wytłumaczyć o chodziło.

   Chciał mi bardzo wytłumaczyć, że zapis na fakturze „Nadano w UP Brodnica 1” oznacza, że jest to inna firma niż energa, która obsługuje sprzedaż prądu i wysyła faktury (o kurczę, przecież to Poczta Polska 😉 ) oraz, że on teraz może zaproponować gwarancje na 4 lata, że prąd będzie tańszy o 20% i faktury będą wysyłane od nich, ale nadal dostanę jedną łączną fakturę (kolejne niedopowiedzenie, bo jeśli już to obniżce podlega sam koszt prądu, a nie opłaty przesyłowe).

   Jak zorientował się, że orientuję się w temacie bardzo szybko chciał wyjść i musiałem go zatrzymywać, żeby zadać dodatkowe pytania o szczegóły.
   Zdążyłem na szczęście zgarnąć od niego wzór umowy, więc z ciekawości sprawdzę jeszcze co tam ciekawego napisali…

   Niestety, te tanie techniki manipulacji działają na osoby starsze lub mniej świadome… warto trochę więcej poczytać w tej kwestii i decyzje podejmować świadomie. Nawet jeśli oferta okaże się faktycznie tańsza, to nie lubię gdy ktoś próbuje takich sztuczek.

 41. Witam,

  Przedstawicielka firmy wyłudziła dane osobowe od osoby starszej w Lublinie. Nieprofesjonalne zachowanie BOK dodatkowo wpłynęło na negatywną opinię o tej firmie.

 42. Przedstawiciele tej firmy są wyszkoleni, jak mają oszukiwać starszych ludzi. I nie boję się tego co napisałem, mam wielu świadków, w tym pokrzywdzonych. Podsuwają niekorzystne umowy do podpisania. Obiecują 19 groszy za 1 KWh, nic nie mówiąc, że jeżeli się sami nie upomnimy o rabat to będziemy płacić po 34 grosze za 1 KWh. Od 9 miesiąca dodatkowo 10 zł za pakiet zielonej energii, nie wspominając o wysokiej opłacie handlowej. Umowa na 48 miesięcy. Umowa jest celowo w ten sposób skonstruowana. I proszę mi tu nie pisać, że trzeba czytać co się podpisuje. Oczywiście, ale żaden z przedstawicieli oszustów nie zostawi umowy do przeanalizowania, wywiera presję czasową. Ilu z tych starszych osób zapomni, że to podpisało, nie powie nic rodzinie, albo powie po czasie. Tak właśnie działa firma Fortum.
  Moją matkę próbowano oszukać. Sprawę zgłosiłem do URE, UOKiK i na policję.

 43. Jedna Wielka Ściema,

  jestem klientem tej „firmy” od 1 listopada i za kWh miałem płacić 0,2644, po czym 8 listopada dostałem pismo iż od 1 stycznia będę już płacił 0,4550, po czym 6 grudnia dostałem następne pismo iż od 15 lutego będę już płacił 0,4802 !!!!
  Jestem z Warszawy, dla porównania cennik innogy 0,3819 za kWh.

 44. Ludzie tak krytykują bo przychodzą akwizytorzy z inych firm tzw podwykonawcy i naciagaja innych ludzi na przejscie do nich kazdy sobie liczy takze z pośrednikami nie podpisujcie zreszta dla domu sie nie oplaca za to na firmie owszem, mam nizsza stawke niz u poprzedniego sprzedawcy i roznica znacznie widoczna takze polecam

 45. Podpisaliśmy umowę z Fortum na początku października, z ust przedstawiciela płynęła bajka a jak się okazało, tak wesoło to nie wygląda. Umowa zaczęła obowiązywać od stycznia, bo dokumenty nie były zweryfikowane przez PGNiG (z siedziby PGNIG już w listopadzie dokumenty były wysłane do Fortum) Na naszym egzemplarzu umowy mamy inną taryfę niż na egzemplarzu umowy w Fortum a rachunek przyszedł z jeszcze inną taryfą. Po kontakcie z BOK okazało się, że taka taryfa jaką mamy na naszym egzemplarzu umowy nie występuje w Fortum! To był jedyny warunek z mojej strony do podpisania umowy. Zostałem zapewniony przez przedstawiciela, że taką taryfę będę miał. Podczas rozmowy z Panią z BOK mam wrażenie, że siedzi tam dla ozdoby. Nic nie wie wszystko musi najpierw wyjaśnić. Nie ma możliwości skontaktowania się z przedstawicielem. Pierwszy raz odebrał, jak powiedziałem o co chodzi, powiedział, że oddzwoni czego nie zrobił. Telefonu nie odbiera. Nie polecam tej firmy i radzę ich omijać z daleka, żebym tylko miał tyle oleju w głowie, żeby przeczytać opinie przed podpisaniem umowy.

 46. Ale wpadłem z umową na prad od fortum firm. Na spotkaniu pani mówiła że fortum kupuje prad na giełdzie i że proponuję mi cenę którą miałem od 8nnego operatora PGE dotychczas lub nawet lepsza . Pytam skąd ta lepsza to dostałem odpowiedź że fortum kupuje na giełdzie. Więc po konsultacji z wspólnikami stwierdziliśmy że podpiszemy (wcześniej mieliśmy już gaz z fortum i jest ok). Właśnie zaczyna się 2019 dzwonię do fortum bo tak dużo mówi się o tym prądzie teraz i okazuje się że TO JA sam Miałem wydać dyspozycję o ZAKUPIE ( Tutaj malom szczęka mi opadła z wrazenia). Więc dzwonię do przedstawiciela aby wyjaśnić tą sytuację i okazuje się że telefon cały czas wyłączony a jak się już dzwoniłem to otrzymałem info że ktoś do mnie oddzwonię. MASAKRA POWIEM WAM JEDNO MOWI PRZEDSTAWICIEL a życie pokazuje że co innego jest. Nie będę pisał po jakiej stawce mam teraz prad bo te cyfry wywołują u mnie palpitacje serca. NIE POLECAM

 47. Nigdy więcej!. Żadnych umów zawieranych przez telefon. Byłam w Fortum i energia miała być tańsza, a okazało się, że wyszło drożej niż w PGE. Liczą jak tylko chcą, kłamczuchy. Ja nie polecam.

 48. Witam, od dwóch dni próbuję się do nich dodzwonić. Cały czas zajęte. Kilka godzin?! Tam siedzi tylko jeden człowiek? Może ktoś z firmy przeczyta moją uwagę – zróbcie coś z tym.
  Pozdrawiam

 49. Pan z Sosnowca działający na spółdzielni Jagiellonka chodzi po starszych ludziach podaje się za pracownika PGE i oferuje zniżki na rachunkach o 20 % od rachunków a za cel wizyty podaje aktualizacje umów. W rzeczywistości jest to podpisywanie nowych umów z firmą X. Upewniałam się w PGE. PGE nie wysyła nikogo do swoich klientów tylko inkasentów czyli ludzi którzy spisują stan liczników.Umowy zawierane w cale nie są korzystne w porównaniu już z umowami zawartymi. Proszę uważajcie na swoich seniorów.!!!

 50. Rzeczywiście potwierdzam wszystkie Państwa obawy opisane powyżej. Firma jest nierzetelna !!! Dzwonię do nich. Słyszę komunikat, że jestem drugi. Mija 50 minut!!!! NIE WIARYGODNE!!! Cena od 1.01.2019 wzrosła o ponad 50 % ! Próbuję się dodzwonić żeby rozwiązać umowę i powrócić do wcześniejszego sprzedawcy.

 51. Ludzie!!!
  Fortum bezpośrednio nie podpisuje umów z klientami indywidualnymi, szkoda im czasu na ludzi co płaca 100zl za 2msc..
  Podpisujecie umowy z firmami pośredniczącymi co wysyłają akwizytorów po domach i w ciągu 20 minut wychodzą od was z domu z umową.. a wy łasicie się na oszczędność w granicach 5 zł na rok, bądź tez podpisujecie na wyższa stawkę.. wiec pretensje miejcie do siebie, a nie płaczecie na forum i piszecie głupoty .. żal takich ludzi.. mam u nich prąd i gaz w firmie i jakoś są konkurencyjni na tle PGE czy PGNiGa , zreszta masa dużych koncernów jest przez nich rozliczana, a to już coś znaczy..

 52. Od lat jestem z nimi w gazie, uważam że żadna firma w Polsce im nie dorówna, świetnie wyszkolenie fachowcy, wiedzący o rynku wszystko.
  A co do prądu byłem z nimi 2 lata, ale inna firma dała niżej i odszedłem, choć myślę wrócić do nich, bo faktury były bardziej czytelne i przychodziły na czas

 53. Ostrzeżcie przed nimi swoich dziadków i rodziców !. Zatrudniają akwizytorów którzy chodzą po domach starszych ludzi 70 +, podając się za przedstawicieli ENEA czy Tauronu. Do tego legitymują się podrobionymi legitymacjami służbowymi.Bezczelnie kłamią mówiąc o warunkach umowy.Wiedzą że nikt młodszy nie podpisze umowy najeżonej kruczkami prawnymi dlatego uderzają w najstarszych,schorowanych ludzi. Są wyszkoleni i wiedzą jak ich oszukać.Straszne ze jest wciąż przyzwolenie na takie rzeczy w Polsce.
  URE powinien im odebrać koncesje. Energetyczne Centrum zostało tak ukarane za podobne działania, tak więc jest nadzieja że Fortum spotka podobny los.
  ŻAŁOSNA FIRMA !!!

 54. Dzisiaj miałam dziwna sytuację z osoba która mi proponował umowę o gaz z FORTUM która twierdziła że PGNiG Obrot Detaliczny z którym mam obecnie umowę ma rezygnować bądź zrezygnowal ze sprzedaży gazu na terenie Łodzi, ma tylko sprzedawac w Warszawie i będę musiała wybrać innego sprzedawcę gazu. Oczywiście uznałam że od razu nie podejmę decyzji gdyż muszę sprawdzić umowe i porównać inne oferty. Co się okazało zadzwoniłam do PGNiG aby potwierdzić że rezygnują ze sprzedaży gazu na terenie Łodzi i oni całkowicie ZAPRZECZYLI tej wiadomości. A więc Pan mi wciskał jakąś bujde, mam mieszane odczucia względem tej firmy

 55. Komentarze chyba pisane przez pracowników fortum, którzy chodzą po domach i podają się za PGE albo PGNiG lub Enea, Energa. A potem płacz w biurze obsługi „co mam zrobić, mówili że są od Was”. Naciagacze starszych, biednych i naiwnych ludzi. Tylko czekać, aż upadniecie tak jak energetyczne centrum, caldoris, proton i wiele innych pseudo sprzedawców. Prawdziwa firma ma swoje biuro, odbiera telefony i dopełnia obowiązków u operatora a nie chodzi po domach, podając się za inne firmy i naciaga ludzi. Powinniście się wstydzić. Jak tak w ogóle można..

 56. Umowę z Fortum podpisałem w 2017r.na 4 lata.Miałem również pewne obiekcie co do ceny.
  Pierwszą fakturę otrzymałem w marcu br.nie sprawdził się jednak czarny scenariusz jak piszą (Niektórzy),cena za energię jest faktycznie niższa niż w ENERGA24.
  Uniedogodnienie to dwie faktury jedna z ENERGI za przesyły, druga za pobór prądu z Fortum.

  • Hmm
   Pan Tadeusz podpisal umowę w 2017 roku a pierwszą fakturę otrzymał w marcu 2019 roku ??? Intrygujące. Co to za umowa ? I na podstawie tej jednej faktury sprzed tygodnia wyciągnął Pan wniosek o krystalicznej uczciwości firmy Fortum. Wniosek tak silny,że postanowił pan się nim podzielić z resztą świata…Zaiste,fascynujące. Są na tym swiecie rzeczy o ktorym nie snilo sie filozofom.

 57. PgniG i Fortum to dwie konkurencujne firmy i pytanie dlaczego podszywaja sie pod PGNIG?
  Przed chwilą byl u mnie naciągacz i po „drobnych”pytaniach z mojej strony odszedl z kwitkiem.Byl bardzo nie pocieszony,ze nie dalem mu faktury.Chamstwo i tyle.Wiec jak ktos pisze ze sa ok to gratuluje
  …ja napewno nie dam sie naciagnac!!pozdrawiam

 58. Podejrzana oferta z tzw. „ceną oczekiwaną” to zwykłe oszustwo, co innego w umowie a co innego na fakturach za energię. Ostatni raz dałem się naciąć na takie „coś”.

 59. W grudniu podpisalem umowę, konsultant był kompetentny i wszytko wytłumaczył zgodnie z tym co było na dokumentach.
  Dziś otrzymałem rachunki i faktycznie jest taniej, nie jest to duża różnica ale warto było zaryzykować

  • Przedstawicielu Handlowy Fortuma podający się za Grzegorza….

   Za przeproszeniem…co ty pier**lisz.
   Pod ponizszym linkiem masz przeswietlona przez eksperta oferte Fortum.Nie ma szans zyskac, mozna tylko stracic…

   bankier.pl/wiadomosc/Promocja-Fortum-najezona-pulapkami-7620383.html

   A o konsultantach fortuma mozna znalezc w internecie setki komentarzy.Nawet na tej stronie. Banda oszustow i krętaczy.

 60. Witam, podpisałem umowę z fortum w 2018 Roku w lipcu, przepisanie umowy nastąpiło w październiku i od listopada 2018 Roku ruszyły pierwsze rachunki. W energa płaciłem około 250 za 2 miesiące, w fortum za 1 miesiąc 130 po czym w lutym przyszły faktury korygujące i dopłata po 100 zł za miesiąc. Są opłaty takie których w Energa nie istniały. ABY SIE DODZWONIĆ do bok trzeba czekać około 3 godzin, a Pani nic nie pomoże bo ona tylko może przyjąć zgłoszenie itp. Koszty rezygnacji to około 600 zł netto kary.

 61. Jak czytam wasze komentarze to śmiać mi się chcę.
  Ludzka głupota nie zna granic, po co te oszczerstwa co do firmy Fortum? Prowadzę spory biznes i rachunki płacę po kilkadziesiąt złotych miesięcznie.
  Przygoda z Fortum zaczęła się w 2016 roku i każdego roku przedłużam anaks bo mimo wszystko są konkurencyjni w stosunku do obecnego dystrybutora jak i sprzedawcy PGE jak i również do innych firm, mają szereg produktów, oczekiwana, średnia jak i rynek spot, obsługa telefoniczna przewspaniała, dodatkowo kontakt z traderami prawie 24h na dobe. Z moim przedstawicielem mam kontakt praktycznie non stop i pewnie dlatego cały czas współpracuje z tą firmą. Poleciłem ją moim znajomym i z tego co wiem są również zadowoleni, więc nie wiem skąd te obelgi. Jeżeli was oszukali dajcie skan umowy i rachunku porównamy, a poza tym, większość tych komentarzy widzę jest od Januszy (tzw indywiduali bądź konkurencji) a dopowiem że Fortum nie sprzedaje i nie wysyła akwizytorów co chodzą po domach i podkładają umowy do podpisu a robią to blokerzy i te umowy są pewnie mniej atrakcyjne niż bezpośrednio z Fortum, logiczne że pośrednik musi zarobić , także się ogarnijcie i zacznijcie myśleć nim podpiszecie.

 62. Do mnie zawitał przedstawiciel, bardzo sympatyczny przedstawił mi ofertę i bez wąchania podpisałam, pierwsze rachunki dostałam po ok 2 MSC i rzeczywiście były obniżenie aż o 20% więc się cieszę bardzo. Proszę pamiętać że podpisując z firmą Fortum umowę nie zrywamy umowy z gazownia czy elektrownia. Nadal nas obsługują te same zakłady gazowe i energetyczne co do tej pory pozdrawiam 10/10 Super firma

 63. Witam, U mnie byli 2 miesiące temu i już dostałem rachunki za gaz, Było trochę ryzyka jak podpisywałem ale kto nie ryzykuje nie pije szampana 😉 Pozdrawiam Leszek

 64. UWAGA!!!
  Trzy ostatnie komentarze to jedna i ta sama osoba. Komentarze napisane tego samego dnia przez nadgorliwego akwizytora fortum,. Wiem ze to czytacie fortumowcy .Jesteście po prostu żałośni. Żadna firma z branzy tego nie robi.Możecie napisać setki fałszywych, pozytywnych komentarzy ale one i tak nie ukryją prawdy o waszej złodziejskiej firmie. Żaden wasz komentarz nie zawiera faktów, czy danych o waszych stawkach. Tylko pierdololo pitu pitu jakie to fortum jest cudne. Bzdury wyssane z palca ,i do tego prymitywne. Picie szampana ??? wtf ??

 65. Widzę komuś szkoda i ktoś dba żeby było dużo negatywów, uważam że to konkurencja robi tu gówno_burze, jestem ich klientem od 3 lat i zadowolony jestem jak z żadnej innej firmy, zobaczcie jakie wielkie koncerny fortum obsługuje, więc coś to znaczy. Ja osobiście polecam, a konkurencja niech hejtuje dalej

 66. W grudniu była u mnie przedstawicielka firmy fortum, podpisałam umowę na prąd oraz gaz. Pani rzetelnie wszystko wytłumaczyła, była miła. Dostałam już nowe rachunki i są one tańsze zgodnie z moją taryfą (za prąd około 60 zł, za gaz 34 zł) Polecam i pozdrawiam, Katarzyna.

 67. Polecam
  Podpisałem w styczniu gaz i rachunki tańsze około 20% i plus bo wszystko na czas przychodzi i na jednej fakturze, bardzo dziękuję Panie Marcinie za fachową pomoc 🙂

 68. Mega zadowolony jestem z obsługi, bardzo dobra stawka jak na dzisiejsze czasy porównując inne firmy fortum wypada najlepiej na taryfie biznesowej w pradzie

 69. […]. Umowa jest zaporowa na 48 miesięcy bez możliwości zerwania. Do opłat dochodzi wile składników innych niż u normalnych dostawców. W sumie rachunek o 10-20% wyższy niż normalnie.

  Komentarz edytowany przez Redakcję.

 70. Solidna firma, zawsze robię konkurs ofert ale wiedzą jaka maja przedstawiciele w fortum hmm nie do opisania, konkurencja się chowa.. Cenowo też atrakcyjnie zawsze to wygląda, polecam w stu procentach

 71. zostałem oszukany miałem płacić niższe rachunki niż w Tauronie zapłaciłem o 60%
  wyższe zgłosiłem możliwość popełnienia przestępstwa do URE odpowiedz Fortum
  w sprawie oszustwa została przemilczana a pismo dlaczego Przedstawiciel
  mnie oszukał nie zawiera wyjaśnień.W moim przypadku miałem fakturę z Tauronu
  miałem czarno na białym że zostałem oszukany.Ten proceder uprawiany przez Firmę Fortum trzeba skończyć ja nie odpuszczę. oczywiście zrezygnowałem
  tej złodziejskiej firmy dzwońcie informujcie jeżeli zostaliście oszukani do URE
  ten urząd ma chronić przed niedozwolonymi praktykami nieuczciwych Firm

 72. Ci którzy piszą że są zachwyceni z Fortum niech podadzą ile kosztuje ich 1 KW
  w umowie kompleksowej więc będzie wiadomo z kim mamy do czynienia są to tzw. trole które mają zadanie złagodzić zamazać prawdę nie dajcie się kierujcie sprawy do Sądów jeżeli
  zostaliście oszukani i domagajcie odszkodowań.

 73. Podpisałam nieopatrznie umowę jakieś dwa lata temu, pińcet papierków, dokumentów, podpunktów pisanych małymi literkami, już po pierwszej fakturze okazało się płacę o 2/3 więcej za prąd, co w skali roku dawało jakieś 300-400 zł więcej w stosunku do PGE. Zapłaciłam ponad 400 zł zrywając umowę i nie żałuję, te pieniądze już mi się „zwróciły”. Wstyd dla ludzi, którzy tam pracują i naciągają i wykorzystują zwykłych ludzi i dla wszystkich tych pijawek żyjących cudzym kosztem.

 74. TAK TA FIRMA TO OSZUŚCI BYLI U MOJEJ MAMY I BABCI I POWIEDZIELI ŻE SĄ Z GAZOWNI I MA NOWĄ PROMOCJĘ JESZCZE DWA RAZY BABCIA 90 LETNIA PYTAŁA SIĘ CZY NAPRAWDĘ JEST Z PGNIG PRACOWNIK ZAPEWNIAŁ JĄ .DOPIERO JAK DOSTAŁA NOWE RACHUNKI OD NICH OKAZAŁO SIE ŻE TO JEST OSZUSTWO

 75. Fakt w taryfach domowych się nie opłaca..ale na firmie korzystam od lat i oszędność rzędu 1200zl na rachunku. Polecam niskie ceny w taryfie C11

 76. Panie Ròzycki ,nim się podpisze umowę w domu,analizuje się stawkę jaka jest wpisana w umówię ,wiec pretensje do sobie prosze mieć a nie spamować..

  Ps. lub szukać akwizytora który Pana naciągnął

 77. jestem u nich w gazie, cena 105 zł za MwH cena nie osiągalna na chwile obecną u żadnego innego sprzedawcy, bardzo dobra firma

 78. 1200 miesięcznie? A może tygodniowo? Boże mój to Fortum to z nieba chyba z nieba przysłane. Taaakie oszczędności. A tak serio. Kiedyś się mówiło że papier wszystko przyjmie. Dziś w internecie można bezkarnie wypisać setki zmyslonych komentarzy.

 79. Komuś widzę zależy żeby tymi komentarzami zaszkodzić Fortum, podejrzewam ze jedna i ta sama ekipa z konkurencji je pisze.. Fortum zawsze było duże i zawsze będzie.. maja dobre ceny dla firm i zawsze mieli, jak wytłumaczycie statystyki ? Firmę fortum wybiera 8 na 10 klientów biznesowych co zmieniają sprzedawcę , pozdrawiam i ogarnijcie się ludzie

 80. Nie polecam, po podwyzkach na jesieni zmienilam dostawce, wiedzialam, ze realne zuzycie mam nizsze niz szacunki, wiec wstrzymalam sie z platnoscia czesci faktur. Fortum wyslalo mi fakture rozliczeniowa dopiero 8 mscy po rozwiazaniu umowy, naliczyli w miedzyczasie 678,98 pln odsetek od zaleglych faktur szacunkowych, mimo ze realne zuzycie zgodnie z moimi przewidywaniami okazalo sie ok 30% nizsze niz prognozy, czyli mam teraz zaplacic odsetki od faktur szacunkowych, ktore nie mialy poparcia w rzeczywistosci, gdzie alternatywa bylo nadplacenie 30% vs tego co realnie zuzylam i liczenie na to ze Fortum to teraz zwroci (oczywiscie oni bez odsetek).

 81. Niskie ceny w taryfie C22a przedłużyłem kolejny aneks, zero zastrzeżeń. Zdecydowanie polecam. Czekam na ofertę w gazie na W5, pozdrawiam Pana Marcela

 82. W tamtym tygodniu był przedstawiciel, przed podpisaniem prądu i gazu dałem umowy do mojego prawnika, powiedział ze wszystko ok, wiec podpisałem, co więcej dodam ze na korzystnych bardzo warunkach w porównaniu z moimi przedmowcami.

 83. Dostaje od nich rachunki za ciepło z tego co wiem maja kilkanaście elektrociepłowni w Polsce, forum widzę jest pół na pół z opiniami, ale to w sumie mnie nie dziwi maja z pół rynku klientów w Polsce, mam kontakt z ich przedstawicielem bo mysle nad prądem i gazem w firmie.. Stawki zaproponowali niższe niż konkurencja, jak u nich z fakturowaniem wyglada sytuacja ?

 84. A ja już drugi rok w Fortum w Gazie i chwale sobie, mam spora produkcje i płace średnio 8tys msc, rachunki od rzeczywistego zużycia zawsze na czas przychodzą , myśle o prądzie u nich ale nie wiele niższa cena niż mam w PGE obecnie

 85. UWAGA FORTUM TO OSZUŚCI. Szczególnie ostrzegam przed Panią Anią W… oraz Martą Ł……. (ŁÓDŹ) które razem naciągają klientów. Panie zachęciły nas do popisania umowy bardzo korzystną ceną. W umowie przy podpisaniu było jedynie uzupełnione pole ceny oczekiwanej. Po jej podpisaniu Panie dopisały w polu powyżej okres przez jaki obowiązywała ta wspaniała cena tj. cena oczekiwana obowiązywała jedynie w pierwszym kwartale umowy!!!!!!!!!!!! Cena jaką mamy na fakturze jest dużo wyższa. Z infolinii uzyskałam informacje że obowiązuje nas cena rynkowa z danego kwartału. Czyli co kwartał cena ulega zmianie. Proszę o nie uleganie ich namową i kuszącym ceną. W przypadku pytań proszę o kontakt, chętnie pomogę. Wytłumaczę dokładnie na co uważać, ale najlepiej wypraszać i nie tracić czasu!!!!!!!

 86. Przyszła do mnie Pani, wszystko wyjaśniła, odpowiedziała na wszystkie pytania, dotarły do mnie pierwsze rachunki za prąd i gaz, rzeczywiście są niższe. Polecam!

 87. Ja właśnie otrzymałam pierwszy rachunek za gaz i niestety w porównaniu do rachunków jaki otrzymywałam z PGniG jest on dużo wyższy a obiecywano przy podpisywaniu umowy korzystniejsze warunki. Nie polecam.

 88. Z Fortum współpracuje od czasów Duona w gazie i w pradzie na swojej firmie.. Cały czas w kontakcie ze swoim opiekunem jestem i ceny negocjujemy zawsze w lutym i wychodzę na tym bardzo dobrze, faktury od rzeczywistego zużycia, kontakt z infolinia lepszy niż w PGE miałem, zatem polecam

 89. Zwykli oszuści, podszywają się pod lokalnego sprzedawcę. Przedstawiciel robi dobre wrażanie, ale na tym się kończy reszta to zwykła manipulacja i niekorzystna dla mojej firmy umowa. Ostrzegam!

 90. Proszę Państwa uważajcie na tą firmę, tam nie ma nic za 0 zł, tam nie ma nic taniej, tam nawet nie ma takiej ceny jak u innych dostawców. Tam jest na każdym kroku DROGO. Umowy są tak sporządzane by ogolić z kasy klientów. Tak jest sporządzona oferta by wyglądało, że jest tanio a nie jest! Ostrzegam Wszystkich. JEST DROGO!!!

 91. Zwracam waszą szczególną uwagę na popularne ostatnio metodę „na sprzedawcę gazu/prądu”, równie popularne jak „na wnuczka”. Do mojej Mamy (92 lata) przyszła pani „z gazowni” w sprawie „obniżenia rachunku”. Mama będąc przekonana że rozmawia z przedstawicielem PGNiG dała i podpisała nową umowę z Fortum. O tym że jest to zmiana sprzedawcy dowiedzieliśmy się dopiero jak z PGNiG przyszedł dokument z rozliczeniem i informacją o rozwiązaniu umowy oraz przestały przychodzić faktury za gaz.

  Mamy teraz duży problem z odkręceniem tego. Odstąpienie zostało odrzucone, bo jest po terminie. Teoretycznie termin ten się nie liczy, bo Mama nie była świadoma co podpisuje, ale Fortum ma to gdzieś. PGNiG też umywa ręce, bo Mama nie jest już ich klientem. Trzeba złożyć wypowiedzenie, ale to oznacza kary umowne. Trzeba z tym iść do sądu. Szczęście są organizacje konsumenckie, które w tym pomagają.

  Uczulcie na to swoich Rodziców i Dziadków. W Polsce, przy cichym wsparciu polityków, istnieje zgoda na Zorganizowany Przemysł Oszukiwania Seniorów. Oszukuje się na seansach prania mózgu zwanych „pokazami promocyjnymi” jak i w domach przez różnej maści „przedstawicieli handlowych”.

  Czyli:
  1. Nie pokazujemy nikomu faktur za gaz/prąd/telefon itp.
  2. Nie pokazujemy nikomu dowodu osobistego.
  3. Niczego nie podpisujemy, nawet „listy obecności” która potem okazuje się umową.
  4. Dzwonimy do kogoś z rodziny i informujemy o natręcie.

  Upublicznijcie proszę ten post jeśli możecie. Tym samym utrudnicie działanie oszustom.

 92. Do tej pory wydawało mi się że jestem osobą ostrożną. Niestety w listopadzie u/r zawitał do mnie przedstawiciel Fortum. W wyniku jego wizyty przekonany 20% ulgą za energię podpisałem umowę ,a wlaściwie dwie bo posiadam jeszcze działkę . Oni załatwiali wszelkie formalności w związku z przejściem z Energi. Po około pół roku otrzymałem od nich pierwszą fakturę i tu niemiłe zaskoczenie bo okazało się że opiewa na kwotę około 30% wyższą niż placiłem w Energi.Tak samo było z następną. Zaświtało mi że dałem się naciągnąć i niezwłocznie wysłałem wypowiedzenie umowy. Jednak tu dopiero jest pole do popisu dla tej firmy bo przysłała mi notę obciążeniową na 480 zł. za zerwanie umowy.Ostrzegam potencjalnych klientów Fortum niech się dobrze zastanowią przed skorzystaniem z ich oferty.

 93. Porażka i żenada.
  Jako nowy klient zgłosiłam wątpliwości firmie w kwestii faktury, konsultant powiedział że konieczny jest audyt. Czekałam więc, ale się nie doczekałam. 2 tygodnie później zapłaciłam fakturę pomimo to. Tydzień później w liście przyszedł rachunek na 150 zł – nota obciążeniowa za niezapłacenie rachunku w terminie. 3 dni później przypomnienie o płatności. Firma która tak się zachowuje w stosunku do nowego klienta?? Brak szacunku do klienta i poszanowania dla normalnych procedur biznesowych. NIE POLECAM !

 94. Jestem tą firmą załamana zero kompetencji ,kupiłam dom i do 7 mies nie mogę przepisać na siebie umowy ponieważ zachciało mi się przepisać licznik do Fortum.
  Każdy telefon do do nich to masakra bo nikt nic nie wie. W końcu gdy już myślałam
  że umowa działa 01 .08.2019 ponieważ tak mi obiecano ,okazało się brakuje dokumentów umowy kupna i protokół zdawczo-odbiorczy które przesyłałam w 27.03.2019. razem z umowąi okazało się że są dostarczone W tej firmie chyba nie działają telefony ,nie potrafią wysyłać SMS ani napisać pisma lub wysłać maila .Zero zainteresowania klientem.
  Dzwoniłam co 2 tygodnie jak wygląda moja sprawa ,cały czas obiecywano że jest w toku,potem że na pewno umowa będzie podpisana od 01.08.2019,lub zwalano
  brak działania na TAURON,który najpierw nie miał od nich żadnej informacji,wiem
  bo obdzwoniłam ja i dawna właścicielka wszelkie szczeble w TAURONIE .
  W tej chwili TAURON ma zakończoną umowę z dniem 31.07.2019 a ja dalej nie mam swojej. Za prąd cały czas płaci poprzedni właściciel.Brak mi słów i zdrowia na dalszą współpracę .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *