Fotowoltaika na dachach bloków coraz popularniejsza? Przykład z Bielska-Białej
W 2022 roku Karpacka Spółdzielnia Mieszkaniowa (KSM) w Bielsku-Białej zdecydowała o zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych na dachach dwóch wieżowców pozostających pod jej zarządem. Po półrocznej obserwacji wyniki inwestycji za ponad 400 tys. zł wydają się bardzo obiecujące. Być może poniesione koszty zwrócą się szybciej niż przewidywano. Panele fotowoltaiczne zainstalowano z myślą, że będą one zaopatrywać w prąd części wspólne budynków, biuro KSM oraz lokalną stację telewizyjną.

6 mikroinstalacji
Mimo rosnącej popularności technologii fotowoltaicznej w Polsce, takie inicjatywy nadal nie są powszechne. Na drodze co celu stają m.in. formalności, wyzwania techniczne i brak środków finansowych na realizację. Takie inwestycje wnoszą jednak spore korzyści, co widać na przykładzie osiedla Karpackiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Panele fotowoltaiczne zostały zamontowane na wieżowcach przy ul. Morskie Oko 23 i 25. Budynki zostały wyposażone w łącznie sześć mikroinstalacji: cztery na budynku przy ul. Morskie Oko 23 i dwie na budynku przy ul. Morskie Oko 25. W przypadku pierwszego budynku (z 4 mikroinstalacjami – 9,75 kWp) dwie zasilają administracyjno-biurową część spółdzielni, a pozostałe oświetlenie piwnicy, klatek schodowych i windy. W budynku przy ul. Morskie Oko 25 jedna mikroinstalacja (13,65 kWp), służy na potrzeby lokalnej telewizji, druga (15,99 kWp) – zasila części wspólne budynku.
Efektywność inwestycji
Prezes KSM, Jerzy Skwark, pochwalił decyzję o zainwestowaniu w fotowoltaikę i podkreślił rentowność tego rozwiązania (według szacunków inwestycja zwróci się w mniej niż 5 lat, czyli szybciej niż przewidywano). Z danych przedstawionych przez prezesa wynika, że od momentu uruchomienia paneli wyprodukowano ponad 33,5 MWh energii. Na własne potrzeby wykorzystano mniej niż jedną trzecią – ok. 10 MWh. Resztę sprzedano do sieci. Dzięki temu w 8,5 miesiąca do kasy spółdzielni trafiło 25 tys. zł.
Uzyski z fotowoltaiki mogą być jeszcze większe, gdy zostanie ona połączona z tzw. zielonym dachem. Wówczas w okresie szczytowego nasłonecznienia wydajność produkcji energii ze słońca może zwiększyć się nawet o 107%.
Nie tylko fotowoltaika
Mimo sukcesu, jak na razie KSM nie planuje kolejnych inwestycji w tę technologię, jednak nie wyklucza, że w przyszłości jeszcze z niej skorzysta. Być może w proces zostanie wprzęgnięta instytucja prosumenta zbiorowego.
Poza inwestycjami w fotowoltaikę spółdzielnia realizuje inne projekty o wymiarze prośrodowiskowym. Ostatnio przy Morskim Oku 27 uruchomiła parking z hybrydowymi latarniami zasilanymi przez wiatraki. Dodatkowo uzyskała dotację na termomodernizację budynku przy ul. Morskie Oko 7 i planuje wymianę wind w wieżowcach oraz przebudowę jezdni i parkingu przy ul. Doliny Miętusiej 3.
Może Cię również zainteresować
Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]
W 2024 roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce spadł do 57%, a OZE osiągnęły rekordowe 26%. Dzięki reformom regulacyjnym i dynamicznemu rozwojowi rynku PPA kraj przygotowuje się na przyspieszenie transformacji energetycznej.
900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór
MAIRE, włoska grupa inżynieryjna, ogłosiła przyznanie swoim spółkom zależnym TECNIMONT i KT-Kinetics Technology nowych kontraktów oraz rozszerzeń istniejących zleceń o łącznej wartości około 900 milionów euro. Projekty te obejmują działania w zakresie inżynierii, zaopatrzenia i budowy (EPC) związane z infrastrukturą petrochemiczną oraz zaawansowane usługi inżynieryjne dla instalacji zielonego wodoru. Zlecenia pochodzą od kluczowych klientów z Azji Środkowej i Europy Południowej, co wzmacnia obecność MAIRE w strategicznych regionach i dywersyfikuje jej portfel zamówień.
Co to jest biometan?
Biometan to odnawialne paliwo gazowe, które powstaje w wyniku oczyszczania biogazu, biogazu rolniczego lub wodoru odnawialnego. Dzięki swojej jakości i składowi chemicznemu zbliżonemu do gazu ziemnego, biometan może być wtłaczany do sieci gazowej, sprężany (bio-CNG), skraplany (bio-LNG), transportowany cysternami lub wykorzystywany bezpośrednio – np. jako paliwo do pojazdów.
TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza
TAURON oraz Gmina Trzebinia podpisały list intencyjny, którego celem jest dalsze gospodarowanie terenami Elektrowni Siersza z zachowaniem działalności w sektorze energetycznym. W planach są inwestycje obejmujące m.in. repowering, magazyny energii, instalacje PV oraz jednostki gazowe. Obie strony deklarują współpracę dla zapewnienia sprawiedliwej transformacji, ochrony miejsc pracy i wpływów podatkowych.
UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie
Zmiany klimatu, zielone technologie i dezinformacja – to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE, które odbyło się 28–29 kwietnia w Warszawie. Polska, jako gospodarz obrad, podkreśliła rolę innowacji i edukacji w budowaniu odpornej i zielonej Europy.
SolarPower Europe: Inwertery PV nowym celem cyberataków – UE musi działać
Rosnące ryzyko cyberataków wymusza aktualizację przepisów dotyczących bezpieczeństwa systemów fotowoltaicznych w Europie. SolarPower Europe i DNV wskazują na konieczność lepszej ochrony infrastruktury zdecentralizowanej, szczególnie inwerterów. Raport rekomenduje m.in. ograniczenie zdalnego dostępu spoza UE oraz wprowadzenie sektorowych standardów cyberbezpieczeństwa.
Komentarze