Fotowoltaika na zielonym dachu? Sprawdź system novotegra!
BayWa r.e. Solar Systems wprowadził nowe rozwiązanie – konstrukcję na zielony dach. Taki dach pozwala efektywne wykorzystać przestrzeń, zapewnia naturalne chłodzenie i zmniejsza obciążenie systemu kanalizacyjnego. To innowacyjny krok w branży na polskim rynku. Firma BayWa r.e. jest jedynym dystrybutorem systemu montażowego novotegra na świecie. Choć w Europie system ten już zyskał uznanie, w Polsce to nowość.

System novotegra – innowacja na polskim rynku
Wyróżniamy dwa typy zielonych dachów zintegrowanych z panelami fotowoltaicznymi: dach zielony biosolarny i dach zielony solarny. Pierwszy to konstrukcja, w której zielony dach jest nieodłącznym elementem balastu dla systemu montażu paneli PV. Z kolei drugi to konstrukcja, na której panele PV są jedynie dodatkiem i nie są zintegrowane z systemem nośnym dachu, ani nie wymagają zielonego dachu jako balastu.
Novotegra charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa i stabilnością. Ma dużą powierzchnię podłoża umożliwiającą balastowanie, a także opóźniony odpływ wody, co odciąża system kanalizacyjny.
Dodatkowymi korzyściami są naturalne chłodzenie otoczenia, w tym systemu PV, zrównoważona produkcja z recyklingu i aerodynamika, której można zaufać.
Prosty montaż
System Novotegra na zielony dach może być zainstalowany w wariancie motylek albo opcji wschód-zachód. System to rozwiązanie bezpieczne dla dachów płaskich – nachylenie konstrukcji wynosi 10 stopni. Montaż jest szybki i prosty, a przestrzeń dachu zostaje wykorzystana optymalnie, dzięki poziomej instalacji modułów. Wzrost roślin oraz swobodne ześlizgiwanie się śniegu są możliwe dzięki zachowaniu odpowiedniej odległości od konstrukcji od dachu.
Naukowiec podał korzyści
Do zainwestowania w zielony dach z fotowoltaiką nieprzekonanych mogą zachęcić wyniki badań prowadzonych przez doktora Petera Irgi z University of Technology Sydney. Badania dowiodły, że zielone dachy z fotowoltaiką przez osiem miesięcy wykazały 3,6% większą wydajność niż te bez zieleni, obniżyły temperaturę o 20°C, pochłonęły blisko 9 ton dwutlenku węgla i zwiększyły bioróżnorodność. Dodatkowo wyprodukowały więcej energii (69 MWh vs 59,5 MWh) i zmniejszyły odpływ deszczówki.
Przypomnijmy tylko, że w 2022 r. polski rynek fotowoltaiki notował wyjątkowe osiągnięcia. Był on niewątpliwym motorem napędowym rynku OZE, co potwierdzają dane z Urzędu Regulacji Energetyki. Skumulowana moc zainstalowana w fotowoltaice wzrosła do ponad 12,4 GW, co stanowiło imponujący przyrost o ponad 4,7 GW.
Może Cię również zainteresować
Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo
Haven Energy uruchomiła program, który umożliwia właścicielom domów o niskich dochodach w Kalifornii darmową instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Wszystko dzięki wsparciu stanowego programu SGIP RSSE.
Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem
Rumia dołącza do pilotażowego projektu „inteligentnej metropolii”, który ma przyspieszyć rozwój miast poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i analizy danych. Współpraca z Politechniką Gdańską ma poprawić m.in. zarządzanie energią, transportem i planowaniem przestrzennym.
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki
Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry
Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii
Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW
Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.
Komentarze