Fotowoltaika dla domu

4.68 /5
(Ocen: 63)

Fotowoltaika to rozwiązanie, które niesie ze sobą szereg korzyści, dla różnych odbiorców energii elektrycznej – zarówno dla firm, gospodarstw rolnych, spółdzielni, jak i gospodarstw domowych. Co daje fotowoltaika dla domu? Czy instalacja fotowoltaiczna dla domu się opłaca? Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego?

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Przydomowa elektrownia fotowoltaiczna – czy warto w nią inwestować?

Według danych GUS, w okresie od 1999 roku do 2014 roku, ceny prądu wzrosły o 137%. Co gorsza, prognozy operatorów energetycznych nie przewidują spadków. Wszystko ze względu na rosnące ceny węgla i większe opłaty za emisję dwutlenku węgla.

Receptą na coraz to wyższe rachunki mogą być panele fotowoltaiczne dla domu. Instalacja fotowoltaiczna pozwala przetworzyć promienie słoneczne na prąd, niezbędny do zasilania wszystkich urządzeń w naszym domu. Jakie są plusy tego rozwiązania?

Ekologia

Instalacja fotowoltaiczna daje nam gwarancję, że korzystamy z prądu w 100% ekologicznego, pochodzącego z odnawialnego źródła – słońca. Dzięki niej, dokładamy swoją cegiełkę w procesie zmniejszania ilości dwutlenku węgla w powietrzu.

Bezobsługowość

Umiejętnie zainstalowana fotowoltaika jest bezpieczna i właściwie całkowicie bezobsługowa. Od chwili jej montażu zacznie produkować dla nas energię elektryczną ze słońca, z którego będziemy mogli korzystać nawet w nocy – dzięki net-meteringowi.

Trwałość

Panele fotowoltaiczne są skonstruowane w taki sposób, by mogły wydajnie pracować nawet w trudnych warunkach, przez wiele lat pozyskując dla nas czysty i tani prąd. Dowód? Sprawdzają się nawet w przestrzeni kosmicznej, jako źródło energii m.in. dla satelitów.

Niższe rachunki

Odpowiednio dobrana przydomowa elektrownia fotowoltaiczna jest w stanie pokryć zapotrzebowanie naszej nieruchomości na prąd i tym samym pozwala zmniejszyć rachunki za energię o około 90%. Oszczędności wynikające z tego rozwiązania są tym większe, im więcej prądu zużywamy.

To tylko część korzyści, jakie daje fotowoltaika dla domu. Przy czym dla wielu osób, to właśnie ta ostatnia kwestia – wysokość rachunków, jest kluczowa. Jak zatem wygląda opłacalność fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego? Posłużmy się przykładem.

Państwo Nowak to pięcioosobowa rodzina, mieszkająca w domu jednorodzinnym, z dachem spadzistym, skierowanym na południe. Ich roczne zużycie prądu wynosi ok. 4.050 kWh, co oznacza wydatki rzędu ok. 2.500 zł.

Opłacalność fotowoltaiki dla domu.

Instalacja fotowoltaiczna, w powyższym przypadku powinna zwrócić się po około 8 latach. Ponieważ większość paneli fotowoltaicznych objętych jest 25-letnią gwarancją wydajności, po osiągnięciu punktu zwrotu z inwestycji, instalacja będzie mogła przynosić realne zyski jeszcze przez około 17 lat.

Warto pamiętać, że opłacalność fotowoltaiki dla domu może być jeszcze większa, jeśli w kalkulacji uwzględnimy np. dofinansowanie do fotowoltaiki “Mój prąd” lub gdy ceny prądu wzrosną o więcej niż 4% – co jest wysoce prawdopodobne, biorąc pod uwagę sytuację energetyczną naszego kraju.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Wybór instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego

Skoro wiadomo już, że fotowoltaika do domu się opłaca, warto zadać sobie pytanie, jak dobrać panele fotowoltaiczne dla domu?

Kluczowym kryterium, decydującym o wielkości instalacji powinno być roczne zużycie energii elektrycznej. Zasada jest taka, że aby zmaksymalizować zyski z przedsięwzięcia, ilość energii wytworzonej przez fotowoltaikę nie powinna przekraczać zapotrzebowania danego budynku. Dlaczego?

Ten prąd, którego nie jesteśmy w stanie na bieżąco spożytkować, zgodnie z aktualnymi zasadami (są plany zmiany systemu rozliczania prosumentów) zostaje odesłany do sieci energetycznej. Jego część możemy później odzyskać (na zasadach net-meteringu), jednak zwrot nie przekroczy 80% (dla instalacji mniejszej niż 10 kW) lub 70% (dla instalacji od 10kW do 40 kW) przesłanej nadwyżki. Im więcej prądu będziemy odsyłać, tym więcej stracimy i tym dłużej inwestycja będzie się zwracać.

Jaka moc ogniw fotowoltaicznych dla domu będzie zatem najlepsza? Można przyjąć, że do wyprodukowania 1000 kWh energii potrzebna jest fotowoltaika o mocy ok. 1 kWp. Jest to jednak bardzo uproszczony wzór – wydajność instalacji (a tym samym uzyskana moc) zależy bowiem od wielu czynników, takich jak m.in.:

nachylenie połaci dachu,
orientacja względem południa,
zacienienie,
technologia użyta w panelach.

Zatem, aby precyzyjnie obliczyć instalację fotowoltaiczną dla domu jednorodzinnego, bez ryzyka przeszacowania, najlepiej skorzystać z kalkulatora fotowoltaiki lub pomocy naszych specjalistów. Na podstawie informacji o Twoich rachunkach za prąd oraz warunkach do montażu, nasi eksperci zaprojektują dla Ciebie optymalną instalację.

Instalacja fotowoltaiczna dla domu on-grid czy off-grid?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną dla domu, możemy stanąć przed dylematem, która instalacja – on grid czy off grid, będzie dla nas korzystniejsza.

Najbardziej rozpowszechnioną w Polsce jest instalacja on-grid. W tym rozwiązaniu, fotowoltaika jest połączona z siecią energetyczną, dokąd trafiają nadwyżki prądu niezużyte przez prosumenta. W okresach przestoju produkcji (np. nocą), można je częściowo odzyskać. W przypadku awarii energetycznej, instalacja on-grid, ze względów bezpieczeństwa, jest odłączana od paneli i sieci, co oznacza brak prądu w domu.

Inaczej jest w przypadku instalacji off-grid. System ten nastawiony jest na magazynowanie nadwyżek energii. W przypadku awarii zakładu energetycznego można z nich dowolnie korzystać – panele fotowoltaiczne nie są bowiem podłączone do sieci.

Która z tych opcji jest lepsza? Na chwilę obecną, bardziej opłacalna jest instalacja on-grid, nawet przy uwzględnieniu strat z nadwyżek. Instalacja off-grid wymaga bowiem dodatkowych urządzeń (m.in. akumulatorów, regulatorów ładowania), które podnoszą koszt inwestycji nawet o ok. 40%. To rozwiązanie stosuje się zatem głównie tam, gdzie niedostępna jest sieć energetyczna – np. w domkach letniskowych.

Jednak niebawem, wszystko to może się zmienić. Coraz częściej wskazuje się, że obecne rozwiązania przewidziane dla systemów on-grid (system opustów) nie zostaną utrzymane na dłuższą metę, ponieważ w znacznym stopniu obciążają sieć elektroenergetyczną. Branża fotowoltaiczna w Polsce, będzie musiała zatem pójść za przykładem m.in. Niemiec i zwrócić się w stronę magazynów energii, w ramach systemów hybrydowych – korzystających zarówno z sieci, jak i lokalnego akumulatora. Opcja ta jest korzystniejsza finansowo od systemów stricte off-gridowych, a jednak w dużej mierze zapewnia niezależność, jaką daję te systemy.

Panele fotowoltaiczne na dachu czy na gruncie?

Kolejną zagwozdką, przed którą stają osoby zainteresowane instalacją fotowoltaiczną dla domu jest miejsce montażu fotowoltaiki. Zwykle fotowoltaika trafia na jedno z dwóch miejsc – na dach lub na grunt, z przewagą dachów. Jakie są zalety i wady tych rozwiązań?

Fotowoltaika na dachu Fotowoltaika na gruncie
Zalety Wady Zalety Wady
Niższe koszty montażu – ze względu na powszechność rozwiązania. Konieczna jest solidna konstrukcja dachu, która utrzyma instalację. Potencjalnie większa wydajność – na gruncie instalację można ustawić w taki sposób, by zagwarantować jak największy uzysk energii. Zwiększone koszty – związane z dodatkowymi pracami i materiałami (np. z wykorzystaniem wzmocnionej konstrukcji, betonowego fundamentu).
Szybsza realizacja projektu – wykonanie całej instalacji może zamknąć się w ciągu 1 dnia. Ograniczenia w aranżacji – kąt nachylenia, pokrycie czy kierunek dachu może mieć wpływ na wydajność instalacji. Ograniczenie przestrzeni na działce – panele wraz ze stelażem mogą zaburzyć układ przestrzenny działki i utrudnić poruszanie.
Lepsze zagospodarowanie przestrzeni – do produkcji prądu posłuży niewykorzystywana przestrzeń na dachu. Większe ryzyko uszkodzenia instalacji – łatwiejszy dostęp do instalacji osób nieupoważnionych.
Mniejsze ryzyko uszkodzeń mechanicznych – panele fotowoltaiczne są odporne na grad.

Które rozwiązanie wybrać? Wszystko zależy od naszych preferencji i możliwości finansowych. Jeśli zależy nam przede wszystkim na wysokiej wydajności, a nasz dach nie spełnia kryteriów montażu, rozwiązaniem będzie instalacja fotowoltaiczna na gruncie. W większości przypadków najbardziej optymalna jest jednak instalacja fotowoltaiczna na dachu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że dzięki rozwojowi technologii, fotowoltaika nie musi być jedynie elementem uzupełniającym dach, ale może również pełnić funkcję poszycia – takie możliwości daje tzw. dach solarny, czyli panele fotowoltaiczne zamiast dachówki.

Fotowoltaika dla domu – krok po kroku

Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie niosące ze sobą wiele korzyści – zarówno dla inwestora, jak i dla środowiska naturalnego. Kluczem do ich osiągnięcia jest profesjonalny montaż instalacji fotowoltaicznej.

Zgodnie z prawem samodzielne przygotowanie instalacji fotowoltaicznej dla domu jest dopuszczalne, jednak tylko wtedy, gdy posiadamy niezbędną wiedzę i uprawnienia. Błędy popełnione podczas montażu mogą oznaczać problemy z funkcjonowaniem instalacji – mniejszą wydajność i większe koszty wynikające z usterek. Dlatego przy montażu fotowoltaiki, zaleca się korzystanie z usług wykwalifikowanych instalatorów – jeśli nie wiesz, gdzie ich szukać, sprawdź nasz ranking firm fotowoltaicznych.

Zastanawiasz się, jak wygląda montaż fotowoltaiki? Oto procedura, z którą spotkasz się w większości firm fotowoltaicznych.

Fotowoltaika dla domu - krok po kroku - infografika

Koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego

Zainteresowanie fotowoltaiką w ostatnich latach wzrosło kilkukrotnie – coraz większa liczba osób decyduje się na uniezależnienie się od dostawców prądu, dzięki energii ze słońca. Ma to bezpośredni wpływ na ceny instalacji fotowoltaicznych dla domu, które zaczęły spadać z ok. 10.000 zł za 1 kW instalacji, do ok. 4.000 – 6.000 zł z 1kW. Na ostateczny koszt przedsięwzięcia ma jednak wpływ kilka kwestii, takich jak:

użyta technologiazestaw fotowoltaiczny składa się z kilku podzespołów (m.in. inwertera, paneli, przewodów). Ich ceny różnią się między sobą, co wpływa na ogólny koszt zestawu. Dla przykładu panele monokrystaliczne są droższe od paneli polikrystalicznych;
wielkość i miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej – cena instalacji fotowoltaicznej dla domu zależy również od mocy fotowoltaiki oraz miejsca jej montażu. Im projekt będzie większy i bardziej skomplikowany (np. ze względu na nietypowe wymiary lub pokrycie dachu), tym większe koszty czekają inwestora;
oferowane usługi – na rynku dostępnych jest coraz więcej firm fotowoltaicznych. W zależności od kompleksowości wsparcia, ceny usług będą się różnić;
sposób finansowania – koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu można obniżyć korzystając z programów wspierających rozwój OZE w Polsce.

Przejdźmy teraz do konkretów. Ile kosztuje instalacja fotowoltaika dla domu o mocy 5 kWp, w różnych technologiach?

Przydomowa elektrownia fotowoltaiczna o mocy 5 kW – porównanie cen

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji i uśrednione ceny zestawu fotowoltaicznego o mocy ok. 5 kW dla domu jednorodzinnego. Opracowanie przygotowaliśmy na podstawie ofert różnych firm i różnych pokryć dachowych.

Moc modułu 380 Wp Hyundai
370 Wp Sharp
385 Wp JA Solar
Ilość modułów 14 szt. 14 szt. 13 szt.
Niezbędna powierzchnia 25 m2 26 m2 25 m2
Moc zestawu 5,32 kW 5,18 kW 5,005 kW
Cena
(wraz z montażem)
ok. 24.000 zł ok. 19.000 zł ok. 22.000 zł

Kluczowa dla ceny jest w tym przypadku moc poszczególnego modułu. Im pojedynczy panel jest wydajniejszy (posiada większą moc), tym koszt instalacji może być wyższy. W ogólnym rozrachunku koszt paneli stanowi jednak ok. 40-45% całej ceny zestawu fotowoltaicznego. Koszt usługi montażu to ok. 20-30%, tej kwoty. Na pozostałe koszty składają się jeszcze falownik (ok. 20%) i oprzyrządowanie (kilkanaście procent).

Fotowoltaika dla domu – rodzaje dofinansowania

Osoby fizyczne mają największy wachlarz możliwości, jeśli chodzi o dofinansowanie fotowoltaiki. Oto porównanie dwóch najpopularniejszych opcji.

Program Mój prąd Czyste powietrze
Dla kogo każda osoba fizyczna; budynki mieszkalne już istniejące właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych, osoby posiadające zgodę na budowę
Moc instalacji od 2 do 10kW do 40 kW
Forma wsparcia Bezzwrotna dotacja Bezzwrotna dotacja, preferencyjna pożyczka
Zakres wsparcia Zakup i montaż przydomowej elektrowni fotowoltaicznej Wymiana źródła ciepła, termomodernizacja, zastosowanie OZE (np. fotowoltaiki). Szczegóły na “Czyste powietrze – warunki, dopłaty”.
Kwota wsparcia do 3.000 zł zależne od rodzaju przedsięwzięcia i beneficjenta
Terminy Wnioski można składać online. Termin ogłasza NFOŚiGW. Obowiązuje nabór ciągły. Wnioski można składać online. Szczegółowe terminy zależą od WFOŚiGW w danym regionie.

Powyższe projekty to dwa podstawowe, ogólnopolskie programy wsparcia fotowoltaiki dla domu. Wiele województw może jednak organizować własne przedsięwzięcia wspierające rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym fotowoltaiki. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź dofinansowanie fotowoltaiki 2022.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Dodaj komentarz
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Jerzy
Jerzy
4 kwietnia 2022 11:09

witam.w całym domu mam zainstalowane elektryczne ogrzewanie podłogowe.pytanie czy będę mógł korzystać z wyprodukowanej energii latem?rozumiem że rachunki za energię były by znacznie wyższe w okresie grzewczym.myślę o instalacji 8KW

JERZY
JERZY
23 lutego 2022 19:12

czekamy juz cztery miesiace na instalacje i nic gdzie jest wziety kredyt ktory jest splacany esoleo wymysla nastepne terminy instalacij […]

Komentarz edytowany przez Redakcję.