Fotowoltaika Kujawsko-Pomorskie – firmy, panele fotowoltaiczne, dofinansowanie

5 /5
(Ocen: 2)

fotowoltaika kujawsko-pomorskieObecnie fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród właścicieli domów jednorodzinnych jak i przedsiębiorców. Wpływ na to mają nie tylko oszczędności na rachunkach za energię elektryczną, które pozwalają na szybki zwrot całej inwestycji, ale i stopniowe uniezależnienie się od rosnących cen prądu narzucanych przez zewnętrznych dostawców. W ciągu ostatnich 10 lat obserwuje się rosnące zapotrzebowanie na fotowoltaikę zarówno w całym kraju, jak i w poszczególnych województwach, w tym w kujawsko-pomorskim. Jakie panele fotowoltaiczne wybrać i jak szukać najlepszych firm fotowoltaicznych w kujawsko-pomorskim?

Firmy fotowoltaiczne Kujawsko-Pomorskie – lista firm

Smartsolar - fotowoltaika w kujawsko-pomorskim

Smartsolar to jedna z lepiej firm zajmujących się fotowoltaiką. Świadczy szeroki zakres usług związanych z fotowoltaiką. Projekt instalacji, montaż oraz pomoc w dofinansowaniach to standard w tej firmie. Smartsolar posiada wykwalifikowanych pracowników, dzięki którym jakość wykonania instalacji fotowoltaicznej jest na najwyższym poziomie. Firma działa m.in. w kujawsko-pomorskim, śląskim czy lubelskim.

Bezpłatne Porównanie Ofert

Helio Expert - fotowoltaika w kujawsko-pomorskim

Helio Expert posiada ofertę skierowaną do każdego, indywidualnego klienta, do dużych i małych firm oraz do gospodarstw rolnych. Panele fotowoltaiczne zakładane przez firmę posiadają długą gwarancję, a jakość montażu nie pozostawia żadnych wątpliwości. Firma kieruje swoją ofertę nie tylko do mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego ale także do mieszkańców innych województw.

Bezpłatne Porównanie Ofert

PV Poland - fotowoltaika w kujawsko-pomorskim

PV Poland jest firmą zajmującą się fotowoltaiką w pełnym tego słowa znaczeniu. Obliczanie zapotrzebowania na energię, projekt instalacji, dobór podzespołów, montaż i dofinansowania to sprawy, którymi w całości firma zajmie się za Ciebie. Firma działa między innymi na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i może przygotować oferty dla każdego zainteresowanego, od indywidualnego klienta po duże firmy.

Bezpłatne Porównanie Ofert

EcoLive - fotowoltaika w kujawsko-pomorskim

EcoLive zajmuje się instalacją paneli fotowoltaicznych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego pomorskiego i wielu innych. Dzięki jakości oferowanych usług firma EcoLive posiada dużo pozytywnych opinii wśród swoich klientów. Oferta EcoLive dotyczy osób indywidualnych, gospodarstw rolnych czy też dużych przedsiębiorstw.

Bezpłatne Porównanie Ofert

Future of Energy - fotowoltaika kujawsko-pomorskie

Future of Energy to kolejna, lokalna firma fotowoltaiczna działająca na terenie kujawsko-pomorskiego. Swoje usługi oferują wszystkim osobom zainteresowanym zieloną energią – właścicielom firm, gospodarstw rolnych i domowych. Instalacje są wykonywane “pod klucz”, a firma w rzetelny i fachowy sposób zajmuje się każdą inwestycją.

Bezpłatne Porównanie Ofert

Info-Energia - fotowoltaika w kujawsko-pomorskim

Instalacje fotowoltaiczne od Info-Energia to bardzo dobry wybór dla mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego. Firma może pochwalić się 6-letnim doświadczeniem na rynku fotowoltaicznym i wysoką jakością wykonywanych usług. Ponadto oferuje ona profesjonalną obsługę i doradztwo oraz optymalizację kosztów zużycia energii i inne prace elektroenergetyczne.

Bezpłatne Porównanie Ofert

Fotowoltaika kujawsko-pomorskie – jakie nasłonecznienie, jaka opłacalność?

Instalacje fotowoltaiczne to już nie tylko fanaberia i zbędny luksus, ale realna odpowiedź na rosnące ceny prądu i przestarzałe metody pozyskiwania energii elektrycznej. Świat zmienia się na naszych oczach i zasilanie gospodarki węglem (w Polsce w 2019 roku ponad 75% energii wyprodukowanej zostało przez elektrownie węglowe) nie ma już takiej racji bytu, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Coraz częściej mówi się o konieczności zmiany nieodnawialnych źródeł energii na OZE, którego udział na rynku sukcesywnie wzrasta (do 2050 roku UE osiągnąć ma neutralność klimatyczną, która oznacza maksymalne ograniczenie emisji CO2 w przemyśle, transporcie i energetyce). Przyczyną tego jest coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa, obniżenie kosztów realizacji infrastruktury niezbędnej do pozyskiwania energii z OZE oraz wprowadzane przez UE i Polskę dopłaty.

Obecnie słońce stanowi trzecie co do wielkości źródło energii odnawialnej na świecie. Tylko w ciągu ostatniej dekady moc zainstalowana fotowoltaiki wzrosła ponad 20-krotnie (głównie za sprawą inwestycji w Chinach, Niemczech i USA). Boom na energię słoneczną trwa również w naszym kraju, gdzie tylko w ciągu ostatnich 5 lat moc instalacji fotowoltaicznych wzrosła o ponad 1.600%! Na decyzję o inwestycję w fotowoltaikę wpływ mają nie tylko coraz niższe koszty paneli fotowoltaicznych, czy zewnętrzne dofinansowania, ale również uwarunkowania naturalne. I tu dobre wiadomości dla wszystkich sceptyków, praktycznie w każdym miejscu w Polsce opłaca się montaż instalacji fotowoltaicznej. Należy jednak wiedzieć, że dla każdego regionu istnieją osobne wyliczenia pozwalające stwierdzić, czy fotowoltaika dla domu, fotowoltaika dla firmy, czy fotowoltaika dla rolnika będzie na tyle opłacalna, na ile tego oczekujemy.

Na terenie całego kraju średnie nasłonecznienie wynosi około 1.000 kWh/m2 rocznie. Przy czym, nieco wyższe jest w województwach: podkarpackim, lubelskim, opolskim, dolnośląskim, łódzkim oraz w południowej części mazowieckiego i wielkopolskiego. Najmniejsze jest natomiast w województwie pomorskim i zachodniopomorskim. Średnio natomiast na tej skali wypada województwo kujawsko-pomorskie. W żadnym wypadku nie oznacza to jednak, że na jego terenie nie warto inwestować w fotowoltaikę, ponieważ nadal jest to miejsce korzystne dla jej instalacji. W południowej części kujawsko-pomorskiego nasłonecznienie wynosi ponad 1.100 kWh/m, a w północnej, mieści się w okolicach 1.000 kWh/m. Warto podkreślić, że województwo kujawsko-pomorskie ma dodatkowy atut, jakim są najniższe opady w skali całego roku (dotyczy to głównie południowej i środkowo-zachodniej części regionu). Znaczenia nabiera to zwłaszcza zimą, podczas której śnieg pokrywający instalacje fotowoltaiczne blokuje już tak ograniczony zimą dostęp dopływ promieniowania słonecznego.

Jakie panele fotowoltaiczne w kujawsko-pomorskim?

Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego mają dobre warunki do tego, aby inwestować w panele fotowoltaiczne, z których prąd wykorzystywany może być zarówno do zasilania niewielkich urządzeń, jak i trafiać do instalacji elektrycznej w budynku. W praktyce oznacza to nie tylko posiadanie niewyczerpalnego źródła energii (jest ona pozyskiwana nawet w pochmurne dni), ale również możliwość sprzedania lub odebrania z sieci jej nadwyżki. Panele fotowoltaiczne pozwalają pozyskiwać prąd z energii słonecznej w sposób bezpieczny dla środowiska, a całkowity zwrot kosztów, zwłaszcza w przypadku pozyskania dofinansowania, zajmuje obecnie ok. 7-8 lat. Ponadto podnoszą one wartość nieruchomości i można odliczyć je od podatku (przed ich zakupem warto skorzystać z naszego rankingu paneli fotowoltaicznych).

Nie dziwi więc fakt, że mieszkańcy kujawsko-pomorskiego chętniej sięgają po zestawy fotowoltaiczne, które w połączeniu np. z pompą ciepła stanowią doskonały sposób na spore oszczędności, a przy okazji chronią środowisko. Coraz więcej paneli fotowoltaicznych użytkuje się zarówno w największych miastach kujawsko pomorskiego, takich jak: Toruń, Bydgoszcz, Włocławek, Inowrocław czy Grudziądz, ale również mniejszych, takich jak: Świecie, Brodnica, Koronowo, Lipno, Mogilno, Nakło nad Notecią, Wąbrzeźno, Łabiszyn, Radziejów, Golub-Dobrzyń, Sępólno Krajeńskie, Aleksandrów Kujawski, Tuchola, czy Chełmża. Najwyższą produkcję energii w słonecznej w ciągu roku odnotowuje się w Ciechocinku, Chełmnie i w Żninie.

Jakie firmy fotowoltaiczne w kujawsko-pomorskim?

Zarówno dobór odpowiednich instalacji fotowoltaicznej, jak i jej montaż nie jest zadaniem dla indywidualnego inwestora, ale profesjonalnej firmy, która zajmuje się instalacjami PV. Ważne jest, aby była ona rzetelna i fachowo wykonywała swoje obowiązki. Dlatego też, wybierając firmę fotowoltaiczną w kujawko-pomorskim, warto nawiązać współpracę wyłącznie z takim przedsiębiorstwem, które ma spore doświadczenie w branży (oznacza to wykonanie minimum 1.000 instalacji fotowoltaicznych). Jeśli natomiast zdecydujemy się na współpracę z firmą, która dopiero rozpoczyna swoją działalność, to może się to wiązać z poważnymi konsekwencjami finansowymi (z powodu zniszczenia, uszkodzenia, czy pożaru instalacji fotowoltaicznej).

Coraz większe zainteresowanie fotowoltaiką w kujawsko-pomorskim sprawia, że w mniejszych i większych miejscowościach tego regionu powstają przedsiębiorstwa, zajmujące się montażem lub serwisowaniem instalacji fotowoltaicznych. W województwie kujawsko-pomorskim działa obecnie ponad 40 firm fotowoltaicznych (tylko w samej Bydgoszczy jest ich ponad 10, kolejne zaś 7 w Toruniu).

Lista firm w Twoim mieście:
Firmy fotowoltaiczne w Bydgoszczy
Firmy fotowoltaiczne w Toruniu

Jak wybrać firmę fotowoltaiczną w kujawsko-pomorskim?

Montaż instalacji to inwestycja na długie lata, w związku z tym, dobrze jest wybrać firmę fotowoltaiczną, która zrobi wszystko jak należy, od początku do końca. Na szczęście, wiele przedsiębiorców zajmuje się swoim klientami kompleksowo, mogą więc oni liczyć na pełne doradztwo, projekt, zdobycie dofinansowania, dowiezienie sprzętu, montaż instalacji oraz monitoring systemu. Nie zawsze również najbardziej konkurencyjna cenowo oferta na rynku oznacza to, że mamy do czynienia z pełni profesjonalną firmą. Dlatego też w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zajrzeć do naszego rankingu firm fotowoltaicznych, w którym znajdziecie wyłącznie przedsiębiorstwa oferujące wysokiej jakości, kompleksowe usługi.

Ponadto, jeśli sami na własną rękę szukacie firm fotowoltaicznych w kujawsko-pomorskim to koniecznie zwróćcie uwagę na:

ugruntowaną pozycję na rynku – na pewno firma z kilkuletnim doświadczeniem jest lepszą opcją niż firma “no name”, która istnieje od niedawna. Aby uniknąć wielu nieprzyjemności i zwiększyć bezpieczeństwo transakcji należy zapoznać się również z rządowymi serwisami internetowymi takimi jak CEIDG lub KRS. Udostępniają one bowiem wiele istotnych informacji o wszystkich podmiotach zarejestrowanych w Polsce;

pomoc przy zdobyciu dofinansowania – obecnie mamy szerokie możliwości zdobycia środków z różnego rodzaju programów;

gwarancja i opieka posprzedażowa – decydując się na zakup instalacji fotowoltaicznej należy pamiętać by nie sugerować się jedynie jej ceną, ponieważ na całkowity koszt inwestycji składa się także obsługa klienta i gwarancja, która daje użytkownikowi komfort i poczucie bezpieczeństwa na długie lata. Zwykle firmy udzielają jej na dłużej gdy również same montują panele (mają wtedy pewność, że zrobiono to dobrze);

umiejętności i doświadczenie jej pracowników – powinny być potwierdzone odpowiednimi certyfikatami. Montaż instalacji fotowoltaicznej musi być wykonany przez wykwalifikowanych monterów, bowiem tylko wtedy zachowamy pełną gwarancję sukcesu. Każda instalacja PV powinna także przechodzić przez proces audytu i weryfikacji przez niezależnego specjalistę w tej dziedzinie (w końcu każda, nawet najlepsza ekipa może się pomylić lub mieć gorszy dzień);

oferta sprzętowa – najlepiej jak sprzęt pochodzi ze sprawdzonego źródła, jest fabrycznie zabezpieczony i posiada numery seryjne, które są powiązane z gwarancjami producenta. Zarówno w procesie reklamacyjnym, serwisowym, jak i szkoleniowym bardzo ważna jest współpraca między instalatorem i producentem. Warto również stawiać na moduły najnowszej generacji, ponieważ te stosowane dzisiaj już za kilka lat mogą okazać się przestarzałe.

Fotowoltaika – dotacje kujawsko-pomorskie

W Polsce średni koszt instalacji fotowoltaicznej wynosi zazwyczaj od 20 do 35 tys. złotych, co może stanowić spore utrudnienie dla przyszłych inwestorów. Jednak osoby zainteresowane fotowoltaiką w kujawsko-pomorskim mają do wyboru kilka programów, w ramach których mogą ubiegać się o dofinansowanie do fotowoltaiki, takich jak:

ogólnopolski Mój Prąd – program ten jest obecnie jednym z najbardziej popularnych w kraju. Liczba dotychczas zatwierdzonych przez Ministra wniosków wyniosła w województwie kujawsko-pomorskim 1.478 sztuk, a łączna moc instalacji przekroczyła 8.729 kW. W jego ramach otrzymać można zwrot do 50% kosztów inwestycji (maksymalnie 3.000 zł na instalację);

Czyste Powietrze – w ramach którego dofinansowywana jest wymiana starych kotłów na pompy ciepła i panele fotowoltaiczne;

Energia Plus – celem programu jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko (w tym poprawa jakości powietrza). Dotacje i pożyczki w ramach Energii Plus może wynosić nawet do 85% kosztów kwalifikowanych (łączna pula wsparcia wynosi 4 mld zł).