Fotowoltaika Małopolskie – firmy, panele fotowoltaiczne, dofinansowanie
Zainteresowanie przydomowymi instalacjami słonecznymi wzrasta sukcesywnie w całej Polsce. Województwo małopolskie nie jest pod tym względem wyjątkiem, a do końca 2020 samorząd planuje wyposażyć w fotowoltaikę około 2400 gospodarstw w tym regionie. Dbałość o podnoszenie jakości powietrza przy jednoczesnym obniżeniu rachunków za prąd, to argumenty przemawiające jednoznacznie za pozyskiwaniem energii elektrycznej ze Słońca. Jakie panele fotowoltaiczne wybrać i jak szukać rzetelnych instalatorów w małopolskim?
Firmy fotowoltaiczne Małopolskie – lista firm
Photonic GROUP jest stosunkowo młodą lokalną firmą, zajmującą się kompleksową realizacją systemów fotowoltaicznych. Na koncie Photonic GROUP ma już kilkaset wykonanych instalacji o łącznej mocy ponad 320 kW. W ofercie firmy znajdują się dodatkowe usługi, np. pompy ciepła czy mycie paneli fotowoltaicznych.
IET Gawrych jest firmą oferująca usługi elektryczne, ale również fotowoltaikę na terenie Małopolski. Usługami elektrycznymi zajmuje się już od 1991 roku, a więc ma duże doświadczenie, ponad to współpracuje m.in. z Tauron. W ofercie prócz fotowoltaiki możemy znaleźć także pompy ciepła, a wszystkie instalacje są wykonywane kompleksowo.
House Solutions jest międzynarodową firmą, która wykonała instalacje fotowoltaiczne o łącznej zainstalowanej mocy ponad 7 MWp! Dodatkowo na swoim koncie ma kilkaset montaży pomp ciepła. House Solutions na rynku OZE działa ponad 4 lata i stale się rozwija. Jest to możliwe dzięki przemyślanej ofercie, dostępnej dla każdego klienta.
Smartsolar zajmuje się instalacja paneli fotowoltaicznych na obszarze województwa małopolskiego. Firma posiada oferty dla rolników, domów jednorodzinnych oraz firm, jednak do każdego podchodzi indywidualnie. Oferowana usługa jest kompleksowa, od projektu instalacji, poprzez montaż do oddania systemu nie musimy się niczym przejmować. Firma daje pewność świetnego wykonania i jakości użytych materiałów.
Helio Expert zajmuje się fotowoltaiką na terenie województwa małopolskiego. Instalacje fotowoltaiczne wykonywane przez firmę są wykonane z najwyższą starannością, Oferta trafia do domów jednorodzinnych, spółdzielni mieszkaniowych, firm oraz rolników. Usługa firmy jest kompleksowa, od projektu instalacji do zakończenia montażu nie musimy się niczym martwić.
PV Poland to firma fotowoltaiczna, która działa na terenie województwa małopolskiego. Instalacje Fotowoltaiczne, wykonane przez firmę są najwyższej jakości. W cenie usługi zawiera się projekt instalacji, montaż paneli słonecznych oraz innych urządzeń oraz pomoc w uzyskaniu dofinansowania “Mój Prąd” i innej dokumentacji. Firma PV Poland posiada świetne opinie wśród swoich klientów.
Sunlight Energy to rozwijająca się firma w dziedzinie energii odnawialnej. Specjalnością firmy jest fotowoltaika oraz wszystko co jej dotyczy: projektowanie instalacji, montaż, pomoc przy dokumentacji i zgłoszeniu instalacji do sieci energetycznej. Sunlight Energy zakłada panele fotowoltaiczne na terenie województwa małopolskiego.
Firma fotowoltaiczna Solprogres Energy działa na terenie województwa małopolskiego. Kieruje swoją ofertę do domów jednorodzinnych, firm, rolników oraz zakłada farmy solarne. Firma oferuje najwyższy standard usługi, profesjonalizm w montażu instalacji i konkurencyjne ceny. Solprogres Energy pomaga nam na każdym etapie powstawania systemu fotowoltaicznego.
Kin Group to firma, która rozpoczęła swoją działalność w 2010 roku. Firma zajmuje się profesjonalnym montażem paneli fotowoltaicznych oraz pomaga nam w dokumentacji tego przedsięwzięcia. Firma realizuje zlecenia w obrębie województwa małopolskiego, a swoją ofertę kieruje do przedsiębiorców, rolników oraz posiadaczy domków jednorodzinnych.
Fotowoltaika małopolskie – jakie nasłonecznienie, jaka opłacalność?
Kluczowym aspektem dla wydajności, a tym samym opłacalności instalacji fotowoltaicznej jest stopień nasłonecznienia miejsca, w którym będzie ona pracowała. Oczywiście, mogą to być uwarunkowania indywidualne dla konkretnego gospodarstwa domowego lub firmy. Warto jednak wiedzieć, że dla każdego regionu istnieją osobne wyliczenia pozwalające stwierdzić, czy fotowoltaika dla domu lub fotowoltaika dla firmy będzie na tym obszarze tak wydajna, jak oczekiwałby tego inwestor. Jedynym właściwie ograniczeniem OZE jest uzależnienie od stałego dopływu słońca, wiatru, czy też wody. Okazuje się jednak, że rynek odnawialnych źródeł energii nieustannie ewoluuje, a kolejne usprawnienia technologiczne, pozwalają na zastosowanie tych proekologicznych rozwiązań nawet w nie do końca sprzyjających warunkach klimatycznych. Fotowoltaika może pracować wydajnie również w miejscach o nierównomiernym lub nieregularnym stopniu nasłonecznienia i przyczyniać się tym samym do uniezależnienia jej użytkowników od podwyżek cen prądu.
Stopień nasłonecznienia w województwie małopolskim utrzymuje się na dość wysokim poziomie, szczególnie na północy regionu i wynosi ok. 1100 kWh/m. Pozostała część województwa może się pochwalić średnim stopniem ekspozycji słonecznej o wartości w przybliżeniu 1000 kWh/m. Fotowoltaika w tym rejonie Polski ma zatem szanse na prężny rozwój oraz sporą wydajność, pozwalającą na pokrycie znacznej części zapotrzebowania gospodarstw domowych i firm w energię elektryczną. Już teraz z dobrodziejstw pozyskiwania prądu ze Słońca korzystają w województwie małopolskim takie miasta, jak Kraków, Tarnów, Oświęcim, Rabka Zdrój czy Nowy Targ. Mieszkańcy tego regionu Polski zdecydowanie wiedzą, jakie korzyści może nieść ze sobą popularyzacja instalacji fotowoltaicznych, gdyż aktywnie pozyskują dofinansowania na ten cel. W przypadku możliwości otrzymania dotacji na zakup oraz montaż instalacji, jej opłacalność i tempo zwrotu z inwestycji zdecydowanie rosną.
Jakie panele fotowoltaiczne w małopolskim?
Zważywszy na stosunkowo wysoki stopień nasłonecznienia występujący w województwie małopolskim, w tym regionie sprawdzi się właściwie każdy rodzaj paneli fotowoltaicznych. Warto jednak wiedzieć, że niektóre z nich są bardziej lub mniej trwałe, lepiej sprawdzają się przy zmiennym nasłonecznieniu lub można je zastosować na różnych powierzchniach. Panele fotowoltaiczne, które najczęściej spotyka się w instalacjach na terenie Polski to panele monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz cienkowarstwowe. Trafny wybór właściwych modułów powinien doradzić profesjonalny instalator, jednak wiele w tym obszarze zależy również od możliwości finansowych inwestora. Koszt zakupu i montażu zestawu paneli słonecznych mieści się zazwyczaj w granicach od 25 do 40 tys. zł, co sprawia, że nie jest to inwestycja dostępna dla każdego. Dochodzą do tego opłaty choćby za serwisowanie instalacji, ewentualną wymianę podzespołów i urządzeń sterujących.
Korzyści, jakie mogą wynikać z powszechności zastosowania fotowoltaiki są jednak nie do przecenienia i sprawiły, że już od kilku lat funkcjonują ogólnopolskie programy oferujące dofinansowanie na panele fotowoltaiczne. Pozwalają one w znacznym stopniu pokryć koszty instalacji, których ogólny kształt zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest choćby producent, który wytworzył panele, czy wspomniana wcześniej technologia ich wykonania. Dla początkującego inwestora mnogość zagadnień związanych z wyborem właściwych podzespołów może być przytłaczająca, dlatego warto przejrzeć na przykład ranking paneli fotowoltaicznych. Zestawienie zawiera oferty największych i sprawdzonych producentów oraz gwarantuje, że wybór nie padnie na moduły niewiadomego pochodzenia, które mogą zupełnie nie spełniać swojej funkcji. Trzeba pamiętać, że w miarę możliwości, cena nie powinna być jedynym kryterium podczas zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej.
Jakie firmy fotowoltaiczne w małopolskim?
Spore zainteresowanie w województwie małopolskim możliwościami, jakie daje fotowoltaika sprawia, że w mniejszych i większych miastach regionu sukcesywnie powstają nowe firmy oferujące swoje usługi w zakresie wykonania instalacji. Urodzaj takich podmiotów może być z jednej strony korzystny, gdyż inicjuje konieczność konkurencyjności cen, ale tym samym wprowadza na rynek instalatorów bez większego doświadczenia w branży. Uczciwość i rzetelność ich pracy, to kolejne zagadnienie do rozstrzygnięcia. Usług firm fotowoltaicznych można szukać w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, czy choćby w Oświęcimiu. Ważne, aby przy wyborze instalatora zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów, które pozwolą uniknąć nieprzyjemności, strat finansowych i zawiedzionych oczekiwań.
Lista firm w Twoim mieście:
Firmy fotowoltaiczne w Krakowie
Jak wybrać firmę fotowoltaiczną w małopolskim?
Dla wielu początkujących inwestorów w branży fotowoltaicznej, kluczową kwestią w procesie zakupu i montażu instalacji jest cena. Najczęściej to ona generuje wybór rodzaju paneli, ich ilości, a także usług konkretnego instalatora. Okazuje się jednak, że ta firma fotowoltaiczna, która zaproponuje najbardziej konkurencyjną ofertę cenową na rynku, nie musi jednocześnie być najbardziej profesjonalnym podmiotem w branży. Wybór rzetelnego instalatora powinien być jedną z najważniejszych decyzji na drodze do zostania zadowolonym użytkownikiem instalacji fotowoltaicznej. Niektórzy posiłkują się w tym względzie opiniami zamieszczonymi w internecie, inny korzystają z doświadczeń znajomych lub rodziny, jeszcze inni sprawdzają dotychczasowe portfolio firmy fotowoltaicznej. Bez względu na to, jaki sposób selekcji ofert zostanie przyjęty, warto wziąć pod uwagę ranking firm fotowoltaicznych, który pozwoli wyeliminować podmioty o wątpliwej reputacji lub takie, o których nikt wcześniej nie słyszał i nie korzystał z ich usług.
W województwie małopolskim funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt firm fotowoltaicznych, które korzystają na rosnącym zainteresowaniu tematem w tym regionie. Warto pamiętać, że zła decyzja dotycząca wyboru instalatora może skutkować powstaniem uszkodzeń w poszyciu dachu, zniszczeniem paneli fotowoltaicznych, czy brakiem pożądanej wydajności instalacji. Dobrym sposobem na uniknięcie lub choćby zminimalizowanie ryzyka wystąpienia takich konsekwencji, jest zastosowanie się do kilku wytycznych przy wyborze firmy instalatorskiej:
kompleksowość usługi – wybór, zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, to dla początkującego inwestora spore wyzwanie. Warto, aby w większości niezbędnych etapów przedsięwzięcia wyręczył go profesjonalista. Jeżeli firma oferuje sporządzenie projektu, audytu, dobór paneli, wykonanie instalacji oraz obsługę posprzedażową, warto wziąć jej propozycję pod uwagę;
doświadczenie w branży – nie zawsze staż na rynku determinuje rzetelność i umiejętności konkretnego instalatora. Jeżeli jednak może się on pochwalić choćby kilkumiesięczną obecnością w branży i zrealizowanymi już projektami, to ryzyko zatrudnienia nieprofesjonalnej firmy zdecydowanie maleje;
legalna działalność – istnieją podmioty, które w zamian za obniżenie ceny swojej usługi proponują rozliczenie i umowę “na czarno”. Współpraca z takimi firmami rzadko kończy się dobrze dla zamawiającego. Przed przekazaniem zlecenia do realizacji zawsze warto sprawdzić, czy wybrana firma widnieje w spisie KRS lub bazie CEIDG. Pozwoli to zaoszczędzić wielu nieprzyjemności i zagwarantuje bezpieczeństwo transakcji;
wsparcie w uzyskaniu dofinansowania – jednym z aspektów świadczącym o profesjonalizmie i kompleksowemu podejściu do zlecenia, jest pomoc firmy fotowoltaicznej w dopełnieniu wszelkich formalności niezbędnych do uzyskania dofinansowania na zakup i montaż paneli. Jeżeli firma jest w stanie takie wsparcie zaoferować, zdecydowanie warto rozważyć ją jako potencjalnego wykonawcę.
Dofinansowanie do fotowoltaiki – małopolskie
Województwo małopolskie znajduje się na trzecim miejscu wśród regionów o największej liczbie i kwocie przyznanych dofinansowań na montaż instalacji fotowoltaicznej. Świadczy to o dużej świadomości mieszkańców tego regionu w temacie korzyści, jakie niesie ze sobą pozyskiwanie energii ze słońca. Celem rozpowszechnienia tego rodzaju rozwiązań, powołano do życia kilka programów oferujących wsparcie finansowe. Mieszkańcy województwa małopolskiego wydają się być dobrze zaznajomieni z tymi możliwościami finansowania, warto jednak pokrótce przybliżyć niektóre z nich:
Energia Plus – program proponujący pokrycie nawet do 85% kosztów stałych dla przedsiębiorców inwestujących w branżę fotowoltaiczną. Formą wsparcia mogą być w tym przypadku dotacje lub pożyczki;
Program Czyste Powietrze – priorytetowy program powołany do walki ze smogiem i innymi zanieczyszczeniami powietrza. Ma na celu aktywizację gmin, samorządów oraz osób prywatnych do walki i lepszą jakość powietrza poprzez unowocześnianie instalacji grzewczych, termomodernizację budynków, czy montaż instalacji fotowoltaicznych.
Program Mój Prąd – własna, przydomowa instalacja fotowoltaiczna pokrywająca zapotrzebowanie gospodarstwa na prąd, to marzenie wielu inwestorów. Program mój prąd wspiera realizację tych planów poprzez udzielanie dofinansowań m.in. do zakupu oraz montażu paneli słonecznych.
Ulga inwestycyjna dla rolników – prowadzenie gospodarstwa rolnego wiąże się z wieloma kosztami. W ramach popularyzacji rozwiązań fotowoltaicznych, wprowadzono ulgę inwestycyjną, z której mogą skorzystać rolnicy, także w województwie małopolskim.