Fotowoltaika Warmińsko-Mazurskie – firmy, panele fotowoltaiczne, dofinansowanie

5 /5
(Ocen: 1)

fotowoltaika warmińsko-mazurskieFotowoltaika ma w Polsce coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego, bowiem produkując własną energię zyskujemy nie tylko niezależność finansową i spokój na lata, ale również dbamy o środowisko naturalne. Własna instalacja fotowoltaiczna to najlepsze rozwiązanie zarówno dla osób prywatnych, rolników, jak i przedsiębiorców. W warmińsko-mazurskim stale przybywa osób chcących korzystać z czystej energii ze słońca. Jeśli także planujecie montaż paneli fotowoltaicznych, to zapoznajcie się z najlepszymi firmami fotowoltaicznymi i rodzajami dofinansowania do fotowoltaiki w województwie warmińsko-mazurskim.

Firmy fotowoltaiczne warmińsko-mazurskie – lista firm

Alians OZE - fotowoltaika w warmińsko-mazurskim

Alians to firma związana z fotowoltaiką na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Oferta skierowana jest do osób indywidualnych, przedsiębiorstw, instytucji, spółdzielni mieszkaniowych oraz gospodarstw rolnych. Alians oferuje szeroki zakres usług związanych z montażem paneli fotowoltaicznych, od tworzenia projektu, do zgłoszenia instalacji w zakładzie energetycznym. Firma pomaga w uzyskaniu dofinansowania “Mój Prąd”.

Bezpłatne Porównanie Ofert

Helio Expert - fotowoltaika w warmińsko-mazurskim

Helio Expert to firma specjalizująca się w instalacji paneli fotowoltaicznych, która realizuje swoje projekty na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Firma zajmuje się projektami systemów, montażem instalacji fotowoltaicznej oraz pomocą z niezbędną dokumentacją. Firma posiada same pozytywne opinie wśród swoich klientów, a z jej najwyższej jakości usług i konkurencyjnej cenowo oferty skorzystało do tej pory ponad 1.000 klientów.

Bezpłatne Porównanie Ofert

Suntrio - fotowoltaika w warmińsko-mazurskim

Suntrio specjalizuje się w usługach związanych z fotowoltaiką. W swojej ofercie firma posiada kompleksową usługę montażu paneli fotowoltaicznych dla takich inwestorów jak: osoby prywatne, duże i małe przedsiębiorstwa, gospodarstwa rolne oraz instytucje. Suntrio zapewnia wsparcie w uzyskaniu dofinansowania z programu “Mój Prąd”. Oferta firmy jest atrakcyjna cenowo i konkurencyjna.

Bezpłatne Porównanie Ofert

sunbroker - fotowoltaika w warmińsko-mazurskim

Sunbroker jest firmą instalującą panele fotowoltaiczne na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Firma oferuję stworzenie systemu “od A do Z”, gdzie inwestor nie musi się niczym przejmować. Sunbroker cieszy się dobrymi opiniami wśród swoich klientów. Dzięki fotowoltaice zarówno osoby prywatne, firmy, jak i gospodarstwa rolne mogą oszczędzać na energii, a przy okazji dbać o środowisko.

Bezpłatne Porównanie Ofert

nokos - fotowoltaika w warmińsko-mazurskim

Jeśli szukasz firmy, która zajmuje się fotowoltaiką powinieneś zobaczyć ofertę Nokos.pl. Firma zajmuje się kompleksowo zakładaniem paneli fotowoltaicznych Zakres jej usług jest bardzo szeroki i obejmuje wycenę wstępną instalacji fotowoltaicznej, jej projekt, montaż oraz pomoc w niezbędnej dokumentacji. Firma Nokos.pl profesjonalnie podchodzi do każdego klienta i tworzy instalacje najwyższej jakości.

Bezpłatne Porównanie Ofert

synteza - fotowoltaika w warmińsko-mazurskim

Synteza OZE to firma, która zajmuje się kompleksową usługą montażu instalacji paneli fotowoltaicznych. Firma obsługuje osoby prywatne, przedsiębiorstwa, instytucje, gospodarstwa rolne i spółdzielnie mieszkaniowe na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Synteza OZE wyręcza swoich Klientów we wszystkich formalnościach (w tym w zgłoszeniu instalacji do Zakładu Energetycznego).

Bezpłatne Porównanie Ofert

Fotowoltaika warmińsko-mazurskie – jakie nasłonecznienie, jaka opłacalność?

Zainteresowanie fotowoltaiką rośnie z miesiąca na miesiąc. Tylko przez ostatni rok moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych w naszym kraju wzrosła o ponad 176%, do blisko 2 GW, co daje nam piąte miejsce w Europie. Do inwestycji w panele fotowoltaiczne przekonuje Polaków przede wszystkim wzrost cen prądu, ulga termomodernizacyjna oraz dotacje do mikroinstalacji. Nie bez znaczenia jest również dostępność technologii, ponieważ niskie koszty całego przedsięwzięcia przyczyniają się do tego, że inwestycja w fotowoltaikę w warmińsko-mazurskim zwraca się kilkukrotnie. W przypadku kosztów pokrytych w całości przez inwestora jest to ok. 7-8 lat, a dzięki dostępnym dofinansowaniom okres ten skraca się do 6-7 lat.

Oprócz takich czynników jak coraz niższe koszty paneli PV i zewnętrzne dofinansowania, wpływ na decyzję o inwestycji w fotowoltaikę mają również uwarunkowania naturalne. Funkcjonowanie instalacji jest bowiem zależne od warunków meteorologicznych (nasłonecznienia) konkretnego rejonu, na którym ona powstaje. Określa się je na podstawie ilości energii jaka dociera na dany teren w postaci energii słonecznej, którą mierzy się poprzez wyznaczenie natężenia promieniowania słonecznego (charakteryzującego się cyklicznością dobową i roczną). Dla każdej części kraju istnieją osobne wyliczenia pozwalające stwierdzić, czy fotowoltaika dla domu, fotowoltaika dla rolnika, czy fotowoltaika dla firmy, będzie na tyle opłacalna, na ile oczekuje tego inwestor.

Sporo wątpliwości wzbudza opłacalność fotowoltaiki w naszym kraju, w końcu krótkie i deszczowe lata mogą ograniczyć efektywną produkcję prądu i magazynowanie jego nadwyżek. Otóż są one bezpodstawne, bowiem Polska zlokalizowana jest w dobrym położeniu geograficznym, a natężenie na jej terenie mieści się w przedziale 900 – 1.200 kWh/m2 na rok, co daje doskonałe warunki do rozwoju energetyki słonecznej. Nawet w okresie jesienno – zimowym, kiedy dni są krótsze, a zachmurzenie większe, system posiada dostęp do światła, na którym opiera swoje działanie i wykorzystuje nadwyżki energii wyprodukowanej w letnie dni. Największe nasłonecznienie jest w następujących województwach: podkarpackim, lubelskim, opolskim, dolnośląskim, małopolskim, łódzkim. Warmińsko-mazurskie jest natomiast jednym z najsłabiej nasłonecznionych regionów w kraju. Jednak wynik 900 kWh/m2 jest nadal korzystnym parametrem dla instalacji fotowoltaicznych. Co ważne, pomimo tego, że województwo warmińsko-mazurskie leży z dala od największych ośrodków przemysłowych, to i tak posiada rozbudowaną sieć instalacji fotowoltaicznych zasilające gospodarstwa domowe, gospodarstwa agroturystyczne, firmy i budynki użyteczności publicznej.

Jakie panele fotowoltaiczne w warmińsko-mazurskim?

Fotowoltaika jest obecnie najszybciej rozwijającym się się sektorem OZE w Polsce. Każdy kto zdecyduje się na własne panele fotowoltaiczne w warmińsko-mazurskim staje się niezależnym dostawcą prądu, a wyprodukowaną przez siebie energię elektryczną może przeznaczyć na bieżące potrzeby, nadwyżkę zaś wykorzystać w okresie mniejszego nasłonecznienia (np. jesienią i zimą). Rocznie, zmniejszenie kosztów ponoszonych z tytułu pobierania energii elektrycznej od dostawcy prądu, dla osób fizycznych wynosi kilkaset złotych miesięcznie, natomiast dla przedsiębiorców od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. Inwestycja w panele fotowoltaiczne stanowi dobre zabezpieczenie na przyszłość, ponieważ pozwala na uniknięcie konieczności płacenia rachunków za energię, np. po przejściu na emeryturę. Ponadto instalacja fotowoltaiczna jest niemalże bezobsługowa, niskie są także koszty jej eksploatacji (wybór odpowiednich ogniw słonecznych ułatwi Wam nasz ranking paneli fotowoltaicznych).

Nie można również zapominać o ekologicznym aspekcie, bowiem energia wytwarzana przez panele fotowoltaiczne jest czysta i cicha (jedynie falownik wytwarza dźwięk w wysokości ok. 18 – 25 dB). Panele fotowoltaiczne nie emitują CO₂ oraz innych szkodliwych dla ludzi i zwierząt zanieczyszczeń, co ważne – można poddać je recyklingowi. Wszystkie korzyści płynące z darmowej energii ze słońca sprawiają, że fotowoltaika w warmińsko-mazurskim cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zarówno w większych miejscowościach, takich jak: Olsztyn, Elbląg, Giżycko, Ostróda, Ełk, Iława i Kętrzyn, jak i mniejszych, takich jak: Bartoszyce, Mrągowo, Szczytno, Wilkasy, Braniewo, Pisz, Działdowo, czy Morąg.

Jakie firmy fotowoltaiczne w warmińsko-mazurskim?

Według prawa, panele fotowoltaiczne można samodzielnie zainstalować na swojej posesji. W Polsce bowiem nie istnieją żadne przepisy, prawne, które by tego zabraniały, a jedyne co trzeba wówczas zrobić to poinformowanie lokalnego dostawcę energii o zamiarze podłączenia instalacji do sieci. Jednak jeśli nie dysponuje się do tego odpowiednią wiedzą i specjalnymi kompetencjami, to lepiej powierzyć to zadanie fachowcom. W kraju swoje usługi proponuje obecnie kilkaset firm fotowoltaicznych (sprawdź nasz ranking firm fotowoltaicznych), które oferują swoim klientom kompleksową obsługę (doradztwo, projekt, instalację) oraz wsparcie w otrzymaniu dotacji i dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej.

W województwie warmińsko-mazurskim działa obecnie kilkadziesiąt firm fotowoltaicznych, kilkanaście z nich swoją działalność w branży PV prowadzi od co najmniej kilku lat i ma znaczące udziały w lokalnym rynku. Najwięcej firm montujących panele fotowoltaiczne w warmińsko-mazurskim swoje siedziby ma w największym miastach województwa, czyli w Olsztynie, Elblągu i Ełku.

Lista firm w Twoim mieście:
Firmy fotowoltaiczne w Olsztynie

Jak wybrać firmę fotowoltaiczną w warmińsko-mazurskim?

W ostatnim latach mamy do czynienia w Polsce z prawdziwym boomem na energię słoneczną. Fotowoltaika to najszybciej rozwijający się sektor OZE pod względem przyrostu produkcji energii. Według wyliczeń SEO (Stowarzyszenia Energii Odnawialnej), tylko w ciągu najbliższej dekady wartość tego rynku może sięgnąć 80 mld zł (nie licząc przy tym korzyści dla powiązanych branż). Najwięcej na tak dużym zainteresowaniu skorzystają nie tylko sami nabywcy instalacji, ale i firmy fotowoltaiczne, które świadczą usługi w zakresie ich sprzedaży i montażu. Nie powinien dziwić więc fakt, że na rynku pojawia się coraz więcej firm fotowoltaicznych w warmińsko-mazurskim. Na co zatem zwrócić uwagę przy ich wyborze tak, aby zamiast rozczarowania, inwestycja przyniosła wymierne korzyści? Oto kilka praktycznych wskazówek, którymi powinniśmy kierować przeglądając ofertę:

referencje i doświadczenie – dobra firma fotowoltaiczna powinna rzetelnie i fachowo wykonać swoją usługę. Tak więc, na początku trzeba sprawdzić to: od jak dawna prowadzi swoją działalność (spółki z o.o. można sprawdzić w KRS, a działalności osobowe w bazie CEIDG), czy zatrudnia własne ekipy montażowe i jakich udziela gwarancji. Nie zaszkodzi również zapoznać się z opiniami jej wcześniejszych klientów;

oferta sprzętowa – mowa tu nie tylko o samych parametrach technicznych sprzętu, ale i jego jakości. Sprzęt musi pochodzić ze sprawdzonego źródła, być fabrycznie zabezpieczony i posiadać numery seryjne. Warto również przyjrzeć się podzespołom, bowiem im będą one nowocześniejsze, tym dłużej będą nam służyć;

kompleksowa usługa – wybierając firmę fotowoltaiczną zwróćmy uwagę na to, czy oferuje ona kompleksową usługę (indywidualny projekt, profesjonalny montaż, zajęcie się całą dokumentacją związaną z instalacją oraz możliwość dalszej opieki i wsparcia);

kwalifikacje pracowników – firma fotowoltaiczna powinna posiadać certyfikaty potwierdzające kwalifikacje instalatorów OZE;

wsparcie w uzyskaniu dofinansowania do fotowoltaiki – dużym udogodnieniem będzie to, jeśli wybrana firma pomoże nam w zdobyciu dodatkowych środków na montaż paneli fotowoltaicznych i zajmie się formalnościami związanymi z ich uzyskaniem.

Fotowoltaika – dofinansowanie warmińsko-mazurskie

Fotowoltaika w warmińsko-mazurskim staje się coraz popularniejsza. Jednak nadal jest ona sporym wydatkiem, na który nie każdy może sobie pozwolić. Wychodząc jednak naprzeciw potrzebom swoich obywateli, rząd oferuje kilka możliwości pozyskania dofinansowania na pokrycie kosztów związanych z instalacją fotowoltaiczną na terenie całego kraju, w tym również w województwie warmińsko-mazurskim. Warunki dotacji są różne w zależności od programu i tak dofinansowanie do fotowoltaiki uzyskać można w ramach:

programu Mój Prąd – o dofinansowanie na mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 do 10 kWh ubiegać mogą się osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby. Dotacja obejmuje do 50% kosztów wchodzącej w skład przedsięwzięcia (nie więcej jednak niż 5 tys. zł). Liczba zatwierdzonych dotychczas wniosków wyniosła w województwie warmińsko-mazurskim 1.019 sztuk, a łączna moc instalacji przekroczyła 5.768 kW;

programu Czyste Powietrze – pozwalającego na zwrot części poniesionych kosztów w formie dotacji lub pożyczki do zakupu i montażu fotowoltaiki lub pompy ciepła;

programu Energia Plus – jego celem jest znaczący rozwój rynku prosumenckiego w Polsce, który ma wspierać powstawanie nowych instalacji OZE (głównie instalacji fotowoltaicznych do 500 kW). Program ten skierowany jest do małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą uzyskać dofinansowanie na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych.

Ponadto, dla inwestorów decydujących się na zakup montaż instalacji fotowoltaicznych przewidziane została:

19-procentowa ulga podatkowa dla wszystkich podatników (zgodnie z ustawą z dnia 9 lipca 2018 r. osoby fizyczne mogą od podstawy obliczenia podatku dochodowego odliczyć wydatki związane z zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej);

25-procentowa ulga inwestycyjna dla rolników (ulga ta może być rozliczona w ciągu 15 lat od zakończenia inwestycji).