Francja i Belgia ostrożne ws. zakazu LNG z Rosji – żądają gwarancji
Bruksela chce zakazu importu rosyjskiego LNG do 2027 roku, ale najwięksi unijni odbiorcy – Francja i Belgia – nie wyrażają na razie poparcia dla tej propozycji. Państwa te domagają się dodatkowych gwarancji ekonomicznych i prawnych. Tymczasem Hiszpania i Holandia, trzeci i czwarty importer w UE, popierają plan Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska planuje stopniowy zakaz
Komisja Europejska przygotowuje propozycję zakazu importu rosyjskiego LNG, która ma objąć:
- zakaz krótkoterminowych zakupów jeszcze w 2025 roku,
- całkowite odejście od długoterminowych kontraktów do 2027 roku.
Celem jest ograniczenie wpływów Rosji i wzmocnienie niezależności energetycznej Unii Europejskiej. Jednak skuteczne wprowadzenie przepisów wymaga poparcia wszystkich największych importerów LNG w UE.
Francja i Belgia żądają gwarancji
Francja, największy importer rosyjskiego LNG w UE, oraz Belgia – druga pod względem wielkości – odmawiają na razie poparcia propozycji Komisji. Francuski minister energii Marc Ferracci powiedział w rozmowie z POLITICO:
„To, czego bronimy, to europejska strategia dywersyfikacji… która już jest na stole”.
Francja zamierza zastąpić rosyjski gaz dostawami z Kataru, z którym zawarła długoterminowy kontrakt w 2023 roku.
„Zakaz na poziomie europejskim oznacza, że nikt nie może importować [rosyjskiego] LNG – Ferracci wyraził obawy o konsekwencje prawne zakazu – Istniejące kontrakty… muszą być prawnie chronione” – dodał, wskazując m.in. na obowiązującą do 2032 roku umowę firmy TotalEnergies z rosyjskim Novatekiem i udziały w projekcie Yamal.
Belgijski minister energii Mathieu Bihet oświadczył, że Belgia oczekuje szczegółowej analizy skutków planowanego zakazu:
„Prosimy Komisję o przedstawienie pogłębionej oceny skutków proponowanych działań” – powiedział.
Bihet zapowiedział również techniczne rozmowy dotyczące wpływu zakazu na belgijską infrastrukturę LNG, która według POLITICO ma działać z wykorzystaniem rosyjskiego LNG nawet do 2035 roku.
Poparcie ze strony Hiszpanii i Holandii
Inne państwa – Hiszpania i Holandia – popierają propozycję Komisji. Dla nich zakaz oznacza szansę na zakończenie kontraktów i zmniejszenie uzależnienia energetycznego. Hiszpania ma aktualnie długoterminową umowę na dostawy z rosyjskim Novatekiem do 2042 roku. Holandia natomiast, ma zawarty kontrakt – za pośrednictwem TotalEnergies – do 2032 roku.
Hiszpańskie ministerstwo transformacji ekologicznej przekazało:
„Hiszpania popiera propozycję Komisji Europejskiej zakazującą importu rosyjskiego gazu tak szybko, jak to możliwe… poprzez wspólne stanowisko UE”.
Holenderskie ministerstwo gospodarki skomentowało:
„Holandia nadal popiera pełne wycofanie się z rosyjskiego gazu” i czeka na „propozycję prawną Komisji Europejskiej, która umożliwi nam eliminację pozostałych wolumenów”.
Ogromna skala importu LNG z Rosji
Według danych platformy Kpler, w 2024 roku cztery największe państwa importujące LNG w UE – Francja, Belgia, Hiszpania i Holandia – sprowadziły łącznie 16,77 mln ton rosyjskiego LNG, co stanowi 97% unijnego importu i ponad połowę całkowitego eksportu Rosji.
Wydatki tych państw na rosyjskie LNG przekroczyły 6 miliardów euro.
Różnice wynikają z poziomu zapasów
Ekspertka ds. LNG z firmy Kpler, Laura Page, wskazuje, że różnice stanowisk wynikają m.in. z poziomu zapasów magazynowych. Hiszpania i Holandia weszły w sezon zimowy z lepszymi rezerwami niż Francja i Belgia.
Jednak Page zaznacza, że:
„Zakaz nie wywołałby kryzysu dostaw, ponieważ wszystkie kraje mogłyby zwiększyć zakupy z USA i Kanady, które planują zwiększyć moce eksportowe od przyszłego roku”.
Trwa oczekiwanie na projekt przepisów
Projekt legislacyjny Komisji Europejskiej ma zostać opublikowany w lipcu. Według informacji POLITICO, Bruksela przygotowuje dokument oceniający skutki zakazu, a państwa członkowskie rozważają wspólne wezwanie do przeprowadzenia analizy prawnej i ekonomicznej.
Zgoda największych importerów LNG byłaby silnym sygnałem jedności, ale jak wskazuje POLITICO – różnice interesów wciąż są znaczące.
Zobacz również:- Węgierski MOL zarabia miliardy na rosyjskiej ropie. UE patrzy i milczy
- Politico: UE zaostrza kurs wobec Węgier i Słowacji. Koniec rosyjskiego gazu do 2027 roku?
- Unia Europejska przyspiesza rozbrat z rosyjskim gazem – koniec importu do 2027 roku?
Źródło: POLITICO, „EU’s top Russian LNG buyers refuse to back Brussels’ gas ban”
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze