Francja i Norwegia zainstalują bezprzewodowe ładowarki do elektryków
Europa intensywnie inwestuje w elektromobilność. Proekologiczny transport to jednak nie tylko samochody elektryczne, ale także efektywne metody ich ładowania. W ostatnich latach niektóre kraje zaczęły więc eksperymentować z bezprzewodowym ładowaniem drogowym. To może być rewolucja.
Bezprzewodowe ładowanie drogowe we Francji, Norwegii i Szwecji
Nowych sposobów na ładowanie „elektryków” szukają m.in. Francja i Norwegia. We Francji, na autostradzie A10 w pobliżu Paryża, powstanie 2-km odcinek drogi do bezprzewodowego ładowania. Dodatkowo przy drodze zostanie zamontowana wolnostojąca stacja ładowania, również umożliwiająca ładowanie bez kabla.
Podobne rozwiązanie ma powstać w Norwegii, w regionie Sør-Trøndelag oraz w Trondheim. W Trondheim ma powstać droga do ładowania ciężarówek, autobusów i taksówek.
Norwegia i Francja to nie jedyne kraje z ambicjami w tym obszarze. Na tym polu działa również m.in. Szwecja. Już w ubiegłym roku Volvo uruchomiło w Göteborgu stację ładowania bezprzewodowego. Na drogę umożliwiającą ładowanie trzeba poczekać jednak jeszcze około 2 lat.
Electreon – lider innowacji
Głównym wyzwaniem w tworzeniu systemu bezprzewodowego ładowania drogowego jest zapewnienie jego optymalnej wydajności. Odpowiedzią na te problemy jest ładowanie oparte na rezonansie elektromagnetycznym, które nie wymaga precyzyjnego ustawienia elementów i pozwala na efektywniejszy transfer energii.
Istotny udział w rynku rozwiązań pozwalających na bezprzewodowe ładowanie „elektryków” ma technologia opracowana przez izraelski start-up Electreon. Chodzi o zastosowanie miedzianych cewek pod asfaltem i sprzęgnięciu systemu z odbiornikami zainstalowanymi w podłodze auta. To pozwala „tankować” pojazd w ruchu.
Bezprzewodowe ładowanie jest prostsze i bezpieczniejsze
Ładowanie bezprzewodowe ułatwia proces ładowania – nie wymaga od kierowcy nawet podłączenia kabli. Jest odporne na warunki pogodowe i zwiększa zasięg pojazdów elektrycznych. Jest też bezpieczniejsze, ponieważ eliminuje ryzyko uszkodzenia okablowania potrzebnego do ładowania.
Poza tym, zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Transportu we Francji, bezprzewodowe ładowanie to szansa na ograniczenie emisji dwutlenku węgla z transportu drogowego aż o blisko 90%. A to właśnie ten rodzaj transportu odpowiada w Unii Europejskiej nawet za około jedną piątą emisji CO2.
Może Cię również zainteresować
Forum Energetyki Obywatelskiej 2026: NFOŚiGW zapowiada program wsparcia dla społeczności energetycznych
We Wrocławiu odbyło się Forum Energetyki Obywatelskiej 2026, podczas którego NFOŚiGW zapowiedział ogólnopolski program wsparcia społeczności energetycznych z budżetem 80 mln zł. Wydarzenie podkreśliło kluczową rolę energetyki rozproszonej w transformacji energetycznej Polski.
Respect Energy jako pionier: pierwsza farma PV na rynku usług bilansujących w Polsce
Respect Energy otworzył nowy rozdział w polskiej energetyce – farma fotowoltaiczna w Zwartowie jako pierwsza w kraju została zakwalifikowana do świadczenia usług bilansujących. To przełom dla OZE i szansa na nowe źródła przychodów dla producentów zielonej energii.
ORLEN wzmacnia infrastrukturę na czas kryzysu – wnioski z Kongresu Chemii Polskiej
Podczas 13. Kongresu Polska Chemia przedstawiciele ORLEN i PERN omówili wyzwania stojące przed rynkiem paliw w niestabilnych czasach. Podkreślono znaczenie odporności infrastruktury, dywersyfikacji dostaw i inwestycji w logistykę dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Nowe przepisy umożliwiają rozpoznawanie miejsc podziemnego składowania CO₂ w Polsce
Opublikowano rozporządzenie rozszerzające obszary, na których można prowadzić prace związane z poszukiwaniem i rozpoznawaniem potencjalnych miejsc podziemnego składowania CO₂. Nowe regulacje mają wspierać rozwój technologii CCS w sektorach trudnych do dekarbonizacji.
Nowe rozwiązania dla wykonawców: PSE usprawnia współpracę na inwestycjach energetycznych
Polskie Sieci Elektroenergetyczne wdrożyły szereg rozwiązań umownych i organizacyjnych, które mają poprawić efektywność współpracy z wykonawcami inwestycji. Inicjatywa powstała w wyniku dialogu z branżą budowlaną i projektową.
URE ostrzega przed fałszywymi kontrolami instalacji fotowoltaicznych
Urząd Regulacji Energetyki ponownie alarmuje o przypadkach podszywania się pod kontrolerów instalacji fotowoltaicznych. Sprawdź, kto ma prawo do przeprowadzania kontroli i jak się chronić przed oszustami.


Komentarze