Gaz może stanieć o 14,7%. Wyciek nieoficjalnych informacji
Z końcem czerwca wygasa zamrożona taryfa na gaz, a rząd nie planuje jej przedłużenia. Jak ustalił dziennik „Fakt”, PGNiG Obrót Detaliczny miał złożyć do URE wniosek o obniżkę cen o 14,7%.

Koniec zamrożonych cen gazu. Co dalej?
Z dniem 30 czerwca kończą się obowiązujące obecnie zamrożone stawki za gaz dla gospodarstw domowych, szpitali i instytucji użyteczności publicznej. Z informacji, do których dotarł dziennik „Fakt”, wynika jednak, że ceny błękitnego paliwa mogą spaść. Według ustaleń redakcji, PGNiG Obrót Detaliczny – spółka z Grupy Orlen – miała złożyć do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o obniżkę taryfy o około 14,7%. Na ten moment jednak URE nie potwierdziło otrzymania takiego dokumentu.
Wygasają osłony – co mówi rząd?
Od 1 lipca 2024 r. obowiązywać będą już tylko standardowe mechanizmy rynkowe – rząd nie planuje kontynuowania ochrony cenowej. Potwierdza to „Sprawozdanie z wdrażania średniookresowego planu budżetowo-strukturalnego na lata 2025–2028”, przyjęte przez Radę Ministrów w kwietniu 2025 r. W dokumencie wskazano m.in., że inflacja w 2025 r. ma wynieść 4,5%, a ceny energii, zwłaszcza gazu, nadal będą wyższe niż w latach wcześniejszych. Mimo to rząd nie zamierza przedłużać działania tarcz antyinflacyjnych.
Możliwa obniżka o 14,7%
Według ustaleń „Faktu”, PGNiG OD miał złożyć do URE wniosek taryfowy, który zakłada obniżenie ceny gazu o 14,7% względem obecnej, zamrożonej stawki wynoszącej 239 zł/MWh netto. Taka zmiana byłaby najbardziej odczuwalna dla gospodarstw domowych ogrzewających domy gazem.
Decyzja w tej sprawie może zapaść w ciągu najbliższych dni, gdyż nowe taryfy muszą zostać zatwierdzone najpóźniej do 15 czerwca, by mogły obowiązywać od 1 lipca.
Zobacz również:- Ceny gazu w UE znów w górę. Rekordowe stawki dla gospodarstw domowych w II połowie 2024 r.
- Kryzys gazowy w 2025 roku: ceny surowca wciąż dwukrotnie wyższe niż przed kryzysem
- Rynek gazu w IV kwartale 2024: ceny są coraz niższe
Źródło: Fakt.pl
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze