Enerad
Porównaj oferty

GAZ-SYSTEM bada potencjał biometanu w Polsce. Nowe punkty zbiorcze i warsztaty

GAZ-SYSTEM uruchomił niewiążące badanie rynku biometanu w Polsce. Celem inicjatywy jest oszacowanie krajowego potencjału produkcyjnego, analiza możliwości przyłączania instalacji do sieci przesyłowej oraz identyfikacja lokalizacji Punktów Zbiorczych. Dodatkowo, spółka zaprasza do udziału w warsztatach poświęconych biometanowi, które odbędą się 9 czerwca 2025 roku.

Biometanownia

Biometan na wczesnym etapie rozwoju w Polsce

Rynek biometanu w Polsce znajduje się obecnie na wczesnym etapie rozwoju. Zdaniem GAZ-SYSTEM potrzebne są skoordynowane działania, które umożliwią dalszy postęp w tej dziedzinie. Istotne znaczenie mają zarówno kwestie infrastrukturalne, jak i legislacyjne. Należy stworzyć odpowiednie ramy prawne oraz wdrożyć rozwiązania systemowe, pozwalające zbudować pełny łańcuch wartości – od produkcji, przez dystrybucję, aż po końcowe wykorzystanie biometanu.

Cel badania rynku biometanu

Rozpoczęte przez GAZ-SYSTEM badanie rynku ma charakter niewiążący. Jego głównym celem jest:

  • oszacowanie potencjału produkcji biometanu w Polsce,
  • analiza planów oraz możliwości przyłączania nowych obiektów do sieci przesyłowej,
  • ocena zainteresowania odbiorców dostawami biometanu przez krajową sieć przesyłową.

Dodatkowo, zebrane dane posłużą do identyfikacji potencjalnych lokalizacji tzw. Punktów Zbiorczych. W tych punktach możliwe będzie zatłaczanie biometanu do sieci przesyłowej.

Jak wziąć udział w badaniu?

Badanie realizowane jest w formie ankiety. Została ona podzielona tematycznie w zależności od charakteru działalności danego podmiotu związanego z rynkiem biometanu. Wypełnione formularze należy przesyłać do 31 lipca 2025 roku na adres e-mail: biometan@gaz-system.pl.

Warsztaty: „Biometan w Krajowym Systemie Przesyłowym”

Równolegle z badaniem rynku GAZ-SYSTEM organizuje III edycję warsztatów pod nazwą „Biometan w Krajowym Systemie Przesyłowym”. Spotkanie odbędzie się 9 czerwca 2025 roku. Przyjęto formułę hybrydową – uczestnicy mogą wziąć udział stacjonarnie w siedzibie GAZ-SYSTEM S.A. lub zdalnie, poprzez transmisję na YouTube.

W trakcie warsztatów omówione zostaną m.in.:

  • założenia uruchomionego badania rynku,
  • koncepcja Punktów Zbiorczych do zatłaczania biometanu.

Punkty Zbiorcze – nowe rozwiązanie dla rynku biometanu

Punkty Zbiorcze to nowa inicjatywa GAZ-SYSTEM. Stanowią one alternatywę wobec bezpośredniego przyłączenia instalacji produkującej biometan do sieci gazowej. W Punktach Zbiorczych biometan dostarczany w formie sprężonej (CNG) transportem drogowym będzie mógł zostać wprowadzony do krajowego systemu przesyłowego.

Rozwiązanie to ma ułatwić proces inwestycyjny biometanowniom. Eliminuje konieczność budowy indywidualnych gazociągów przyłączeniowych, co znacząco obniża koszty jednostkowe. Z jednego Punktu Zbiorczego może korzystać kilka instalacji.

Rejestracja na warsztaty

Chęć uczestnictwa w warsztatach w formule stacjonarnej należy zgłosić do 28 maja 2025 roku za pomocą formularza rejestracyjnego. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, udział stacjonarny będzie możliwy wyłącznie po otrzymaniu potwierdzenia drogą mailową.

W przypadku udziału online, dostęp do transmisji zostanie udostępniony w późniejszym terminie na stronie internetowej GAZ-SYSTEM.

Zobacz również:

Źródło: GAZ-SYSTEM (komunikat prasowy), oprac. własne.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły