GAZ-SYSTEM przedłuża przepustowość do Ukrainy – 2,2 mld m³ gazu rocznie
GAZ-SYSTEM i ukraiński operator GTSOU uzgodnili kontynuację oferty przepustowości ciągłej dla eksportu gazu z Polski do Ukrainy. Dostępność tej przepustowości obejmie cały przyszły rok gazowy, czyli od 1 października 2025 r. do 30 września 2026 r. Maksymalna oferowana zdolność przesyłowa wynosi 2,2 mld m³ rocznie. Aukcja roczna odbędzie się 7 lipca 2025 r.

Utrzymanie przepustowości ciągłej do Ukrainy
GAZ-SYSTEM i Gas TSO of Ukraine (GTSOU) zdecydowały o przedłużeniu oferowanej przepustowości ciągłej dla punktu wyjścia GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO. Okres ten obejmuje rok gazowy 2025/2026 – od 1 października 2025 r. do 30 września 2026 r.
Jak wskazano w komunikacie, obecne warunki techniczne i handlowe działania krajowej sieci przesyłowej umożliwiają utrzymanie dostaw gazu ziemnego w kierunku Ukrainy w trybie ciągłym. Maksymalna roczna zdolność przesyłowa w tym kierunku wynosi 2,2 mld m³, co odpowiada około 6 mln m³ dziennie.
Dostępność produktów i szczegóły aukcji
Zdolności przesyłowe, które nie zostały zakontraktowane w ramach wcześniejszych ofert, będą udostępniane jako przepustowość ciągła w formie produktów:
- rocznych,
- kwartalnych,
- miesięcznych,
- dobowych,
- śróddziennych.
Wszystkie te produkty będą dostępne do końca roku gazowego 2025/2026. Jak zapowiedziano, aukcja roczna odbędzie się 7 lipca 2025 r.
Wsparcie dla bezpieczeństwa energetycznego regionu
Sławomir Hinc, Prezes GAZ-SYSTEM, podkreślił rolę polskiej infrastruktury gazowej w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego regionu.
Utrzymanie przepustowości ciągłej na połączeniu z Ukrainą możliwe jest dzięki bardzo dobrze rozbudowanej infrastrukturze, a także stabilności operacyjnej naszego systemu. Nieustannie podejmujemy wysiłki mające na celu wsparcie krajów sąsiadujących z Polską w dywersyfikacji dostaw gazu z wykorzystaniem polskiej sieci przesyłowej, zwiększając tym samym bezpieczeństwo energetyczne w regionie – powiedział Sławomir Hinc.
Inwestycje wspierające dywersyfikację dostaw
Realizacja strategii dywersyfikacji dostaw gazu była możliwa dzięki licznym inwestycjom z ostatnich lat. Wśród kluczowych przedsięwzięć wymienia się:
- rozbudowę krajowej sieci przesyłowej,
- zwiększenie mocy regazyfikacyjnych w Terminalu LNG w Świnoujściu,
- budowę nowych połączeń międzysystemowych z sąsiednimi państwami.
Dzięki tym działaniom Polska stała się istotnym elementem regionalnej infrastruktury gazowej, umożliwiającym przesył surowca także do państw trzecich, takich jak Ukraina.
Zobacz również:- GAZ-SYSTEM bada potencjał biometanu w Polsce. Nowe punkty zbiorcze i warsztaty
- GAZ-SYSTEM odbudował gazociąg w Kotlinie Kłodzkiej – rzeka zmieniła trasę, gaz też
- GAZ-SYSTEM modernizuje stację w Hermanowicach. Większe możliwości przesyłu gazu na Ukrainę
Źródło: GAZ-SYSTEM
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze